Jump to content

Μία εκτίμηση για το φως


Recommended Posts

Μόλις κατασκεύασα το πρώτο μου ενυδρείο.Είναι 100x40x60(60 το ύψος).Είμαι στο σημείο όπου θα τοποθετήσω το καπάκι.Σκέφτομαι να το φτιάξω από καθρέφτη όπου ο καθρέφτης θα κοιτάει προς τα μέσα ώστε να αντανακλάται το φως και να έχει καλύτερο φωτισμό μέσα.Υπάρχει πιθανότητα να έχω προβλημα με τον καθρέφτη?Είτε να έχει υπερβολικό φως είτε να ενοχλούνται τα ψάρια?Αν γνωρίζει κάποιος κάτι θα επιθυμόυσα να με συμβουλεψει μη κάνω κάποιο κατασκευαστικό λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι θα τοποθετήσω 90cm λάμπες αν παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα ακουγεται, αλλα δεν ξερω αν τα ψαρια θα εχουν καποιο προβλημα βλέποντας τον εαυτο τους πανω απο το νερο :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γι αυτό ρωτάω μήπως υπάρχει καποιου είδους πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχεις ψάρξει το θέμα των ανακλαστήρων, θα σε γλυτώσουν από το βάρος του καθρέπτη και η εξοικονόμιση έντασης φωτισμού θα είναι μεγαλύτερη.

Σε κάθε περίπτωση, φρόντισε να υπάρχουν σκιασμένες περιοχές για να ξεκουράζονται τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Στα θετικά θα έχεις πολύ καλή αντανάκλαση / διάχυση φωτός σε όλο το ενυδρείο.

Στα αρνητικά …..1) θα έχεις γρήγορο θάμπωμα από την εξάτμιση του νερού, εκτός εάν βάλεις από κάτω συρταρωτά τζάμια.

…..2) εάν δεν στεγανοποιήσεις πολύ καλά την επιφάνεια γύρω γύρω από τον καθρέπτη, πολύ σύντομα λόγο της εξάτμισης, θα αρχίσει να μαυρίζει το εσωτερικό υλικό επίστρωσης του καθρέπτη( συχνό φαινόμενο στους καθρέπτες του μπάνιου ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...