Jump to content

αποριες αρχαρίου..


Recommended Posts

καλησπέρα και πάλι.. οταν οι συνθήκες (θερμοκρασία κτλ.) του ενυδρείου δεν ταιριάζουν σε ένα ψαρι...μπορει να μικρύνει την διάρκεια ζωής του κ να ψοφίσει απο "βαθιά γεράματα"????????? τι εννοω: ειχα ενα oranda (περίπου 1 έτους) στους 27 βαθμούς C και χωρίς κάποιον ιδιαιτερο λόγο ψόφησε, αφού πριν μια εβδομαδα κ κάτι γεμισε όλο του το σώμα κατι άσπρα στίγματα.. σαν χνούδια.. σαν σκόνες... κατι τετοιο τελοσπάντων, και η ουρά του "μαράθηκε" δεν ήταν ζωηρή, ζωντανή! κ φυσικά τα υπόλοιπα ψάρια άρχισαν να το τσιμπανε. δεν ξέρω αν σας κατατόπισα με τις περιγραφές μου αλλά άν κάτι κάνω λάθος,(ξέρω ότι οι συνθήκες δεν είναι οι πιο κατάλληλες για τα oranda), μπορώ να το διορθώσω κ να επιστρέψω τα 2 red cup που απέμειναν στο κατάστημα, να μην ψοφήσουν κ αυτά..

Link to comment
Share on other sites

ick νομιζω οτι λεγεται (αν και θα σου μιλησουν και οι πιο έμπειροι).

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι το ψαρι σου θα ζησει την υπόλοιπη ζωη του στο ενυδρειο σου και αν δεν του παρεχεις τις συνθηκες που θελει τοτε ειναι πολυ λογικο να μειωθει η διαρκεια ζωης του.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το ψάρι σου έπασχε από κάποια ασθένεια και σίγουρα, λίγο ή πολύ, συνέβαλε και το ακατάλληλο περιβάλλον. Τί είδους ασθένεια ήταν αυτή κανείς δεν μπορεί να σου πει τώρα. Αυτό που συνιστώ είναι να πάρεις υγρά τεστάκια και να μετρήσεις σκληρότητες (kH, gH) και το pH του δικτύου σου και βάση αυτού να κινηθείς στα κατάλληλα ψαράκια.

Θεωρώ βέβαια δεδομένο πωε το ενυδρείο σου είναι στρωμένο και δεν έχει προβλήματα βιολογίας...

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να παρατηρησεις κ τα αλλα ψαρια σου.

μπορει να εχει μεταδωθει η ασθενεια..

Link to comment
Share on other sites

Τα ειχες ποσο καιρο , σε τι ενυδρειο και ποσα λιτρα .

Link to comment
Share on other sites

Τα ειχες ποσο καιρο , σε τι ενυδρειο και ποσα λιτρα .

τα ειχα ενα χρόνο σχεδον, τους τελευταίους 3 μήνες τα μετ'εφερα από ένα 20 λιτρο σε ένα 60 λιτρο..με χαλικάκι, 5 διαφορετικά φυτά, με καρύδα κ βραχο για να κρύβονται.. το περιστατικό συνέβει απ το πουθενά (έτσι μου φαίνεται-ειμαι κ νέα στο σπορ :thumbup: ). Αλλά όπως έχω προαναφέρει ένα θυληκό guppy κινηγάει κ τσιμπάει τα oranda & red cup!! μιλάμε για πολύ "δραστήριο" guppy-έγκυος!! Ως τώρα δεν φαίνεται να έχουν προσβληθεί τα υπόλοιπα...τι να πω Α! μέτρησα το ph γύρω στα 7,5... :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι.. οταν οι συνθήκες (θερμοκρασία κτλ.) του ενυδρείου δεν ταιριάζουν σε ένα ψαρι...μπορει να μικρύνει την διάρκεια ζωής του κ να ψοφίσει απο "βαθιά γεράματα"????????? τι εννοω: ειχα ενα oranda (περίπου 1 έτους) στους 27 βαθμούς C και χωρίς κάποιον ιδιαιτερο λόγο ψόφησε, αφού πριν μια εβδομαδα κ κάτι γεμισε όλο του το σώμα κατι άσπρα στίγματα.. σαν χνούδια.. σαν σκόνες... κατι τετοιο τελοσπάντων, και η ουρά του "μαράθηκε" δεν ήταν ζωηρή, ζωντανή! κ φυσικά τα υπόλοιπα ψάρια άρχισαν να το τσιμπανε. δεν ξέρω αν σας κατατόπισα με τις περιγραφές μου αλλά άν κάτι κάνω λάθος,(ξέρω ότι οι συνθήκες δεν είναι οι πιο κατάλληλες για τα oranda), μπορώ να το διορθώσω κ να επιστρέψω τα 2 red cup που απέμειναν στο κατάστημα, να μην ψοφήσουν κ αυτά..

Οχι αποβαθια γεραματα, αλλα απο φρικτα βασανιστηρια. Για να μην ψοφησουν και τα αλλα πρεπει να κανεις κατι και συντομα. Το τι ειναι ηδη γραμενο (τις αναγκες που θελουν τα ψαρια που εχεις, διαβασε στο φορουμ).-

Link to comment
Share on other sites

τα ειχα ενα χρόνο σχεδον, τους τελευταίους 3 μήνες τα μετ'εφερα από ένα 20 λιτρο σε ένα 60 λιτρο..με χαλικάκι, 5 διαφορετικά φυτά, με καρύδα κ βραχο για να κρύβονται.. το περιστατικό συνέβει απ το πουθενά (έτσι μου φαίνεται-ειμαι κ νέα στο σπορ :thumbup: ). Αλλά όπως έχω προαναφέρει ένα θυληκό guppy κινηγάει κ τσιμπάει τα oranda & red cup!! μιλάμε για πολύ "δραστήριο" guppy-έγκυος!! Ως τώρα δεν φαίνεται να έχουν προσβληθεί τα υπόλοιπα...τι να πω Α! μέτρησα το ph γύρω στα 7,5... :closedeyes:

Το γκαπυ εκτος του οτι δεν ταιριαζει με τα χρυσοψαρα, μαλλον βασανιζεται και σου φαινεται δραστηριο. Πρεπει να αποφασισεις ποια ψαρια θα κρατησεις και να φιαξεις το νερο σου γι'αυτα. Τα χρυσοψαρα παντως χρειαζονται 50-60 λιτρα ανα ατομο.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...