Jump to content

Στήσιμο του νέου ενυδρείου.


Recommended Posts

H αρχή έγινε.

Έβαλα χτες 4 μικρά και πανέμορφα σκαλεράκια.

Προέθεσα προσωρινά και 1 crypto, 1 echinodorus , και μετέφερα και μια ρίζα ανούμπιας από το παλιό ενυδρείο.

Τα μικρά δεν είχαν (ευτυχώς) κανένα απολύτως πρόβλημα με το μεγάλο σκαλάρι που είχα ήδη από το παλιό ενυδρείο.

Αντιθέτως στην αρχή είχανε πολύ πλάκα γιατί το ακολουθούσανε όπου πήγαινε, λες και το είχαν περάσει για τη μάνα τους.

Κάπου κάπου αυτό τα τσιμπολογούσε, αλλά ακίνδυνα και μόνο όταν το πολυκολλούσαν.

Έριξα και 10 λίτρα νερό όσμωσης, κάτι που θα κάνω μάλλον κάθε εβδομάδα μέχρι να κατεβάσω λιγάκι το ΡΗ.

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποια άλλη ακριβέστερη μέθοδο μέτρησης του ΡΗ(για την ώρα όχι κάποιο ηλεκτρονικό μετρητή), γιατί οι σταγόνες της sera που χρησιμοποιώ είναι σε κλίμακα 0,5, κάτι που δεν δείχνει τις μικρές διαφορές, αλλά και η σύγκριση με το χρωματικό κατάλογο δεν είναι ότι πιο ξεκάθαρο.

Βάζω τις τελευταίες μετρήσεις που έκανα σήμερα, καθώς και μερικές φωτό από τα νέα φιλαράκια μου(η μια είναι του περιβόητου "δαγκάνα" που μάλλον την επόμενη εβδομάδα θα μετακομίσει σε αποκλειστικό για αυτόν σπίτι : )

PH=+- 7.5, GH=12, KH=7, NH4NH3=0, NO2=<0.3, NO3=10 mg/l

Α, σήμερα παρατήρησα και την εμφάνηση πράσινης άλγης στα τζάμια :rockon:

post-826-1143391492_thumb.jpg

post-826-1143391500_thumb.jpg

post-826-1143391508_thumb.jpg

post-826-1143391516_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η εμφανιση της αλγης οφειλεται απο την ελλειψη CO2,μπορεις να φτιαξεις DIY CO2,θα σου πεσει και λιγο το PH.

Επισης οφειλεται και απο το φωτισμο,τι λαμπες εχεις,watt?Ποσες ωρες τις αναβεις?

Επειδη εχεις νιτρωδη θα προτεινα να κανεις συχνες αλλαγες νερου.

Παντος ομορφο το ενυδρειο σου,ΜΠΡΑΒΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μανολη και καλησπερα στο

ομορφο βελγιο.........πολυ ομορφο το ενυδρειο και προβλεπω

στα χερια σου να γινει υπεροχο..τα περισσοτερα υγρα τεστ,εχουν

κλιμακα 0,50 εκτος απο μερικα που δουλευουν στα 0,25(δεν θυμαμε μαρκα

αυτην την στιγμη :rockon: ). οπως σου ειπε και ο βασιλης η τιμη

του ph θα πεσει και με την χρηση co2,χωρια οτι θα βοηθησει και τα

φυτα σου....για την αλγη γραψε μας τα στοιχεια φωτισμου και την

διαρκεια της φωτοπεριοδου.νιτρικα βλεπω απο προηγουμενο ποστ

οτι δεν εχεις καθολου.μπραβο παντως πολυ καλη η αρχη σου..

αλλο ενα ομορφο ενυδρειο στην οικογενεια του aquazone :welcome:

Y.Γ. Η πρωτη ψαρια ειχε επιτυχια.περιμενουμε την δευτερη......

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

Η εμφανιση της αλγης οφειλεται απο την ελλειψη CO2,μπορεις να φτιαξεις DIY CO2,θα σου πεσει και λιγο το PH.

Επισης οφειλεται και απο το φωτισμο,τι λαμπες εχεις,watt?Ποσες ωρες τις αναβεις?

Επειδη εχεις νιτρωδη θα προτεινα να κανεις συχνες αλλαγες νερου.

Παντος ομορφο το ενυδρειο σου,ΜΠΡΑΒΟ!!!

16067[/snapback]

Βασίλη σ΄ευχαριστώ, πάντως θέλει πολύ δουλειά ακόμα…

Οι λάμπες που έχω είναι 2 Philips 30w/89 aqua relle, οι οποίες ανάβουν από 10 το πρωί μέχρι 10 το βράδυ.

Για CO2 έχω ήδη βάλει μια αγοραστή συσκευή, αλλά δεν κάνει και πολλά πράματα ,1 φυσαλίδα ανά 5 δευτερόλεπτα…

Περιμένω πάντως να μου στείλουνε την παραγγελία που έχω κάνει σε ένα site(έχω αναφερθεί σε άλλο θέμα), αλλά ακόμα δεν έχω νεότερα από την Τετάρτη, και μάλλον θα με αναγκάσουν να ακυρώσω την παραγγελία.

Τα νιτρώδη είναι πολλά; Στις προηγούμενες μετρήσεις έπαιρνα 0, πάντως θα κάνω πάλι αύριο μια μικρή αλλαγή, για να προσθέσω και λίγο ακόμα νερό όσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μανολη και καλησπερα στο

ομορφο βελγιο.........πολυ ομορφο το ενυδρειο και προβλεπω

στα χερια σου να γινει υπεροχο..τα περισσοτερα υγρα τεστ,εχουν

κλιμακα 0,50 εκτος απο μερικα που δουλευουν στα 0,25(δεν θυμαμε μαρκα

αυτην την στιγμη :rockon: ). οπως σου ειπε και ο βασιλης η τιμη

του ph θα πεσει και με την χρηση co2,χωρια οτι θα βοηθησει και τα

φυτα σου....για την αλγη γραψε μας τα στοιχεια φωτισμου και την

διαρκεια της φωτοπεριοδου.νιτρικα βλεπω απο προηγουμενο ποστ

οτι δεν εχεις καθολου.μπραβο παντως πολυ καλη η αρχη σου..

αλλο ενα ομορφο ενυδρειο στην οικογενεια του aquazone :welcome:

Y.Γ. Η πρωτη ψαρια ειχε επιτυχια.περιμενουμε την δευτερη......

16070[/snapback]

Φίλε μου PPAP , να σαι καλά.

Πάντως αν το ενυδρείο γίνει πραγματικά όμορφο, θα είναι αποκλειστικά χάρη στη δική σας βοήθεια! Το τονίζω αυτό και σας ευχαριστώ.

Για το φωτισμό έγραψα πριν δω το ποστ σου.

Για τεστ ΡΗ βλέπω να καταλήγω σε ηλεκτρονικό, μόλις τελειώσουν οι πιο επείγουσες δαπάνες(βλέπε CO2- φωτισμός), ελπίζω πάντως ότι τα όχι και πολύ "ακριβά" μηχανήματα, να είναι "ακριβή" στις μετρήσεις τους.

Δεύτερη ψαριά σκέφτομαι σε μια βδομάδα, ένα ζευγάρι ραμιρέζι, και ένα Apistogramma cacatuoides

Link to comment
Share on other sites

Να σας βοηθήσω

Το ΡΗ test της εταιρίας Hagen έχει κλίμακα 0,2

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχεις νιτρωδη θα προτεινα να κανεις συχνες αλλαγες νερου.

16067[/snapback]

Τα νιτρώδη είναι πολλά; Στις προηγούμενες μετρήσεις έπαιρνα 0, πάντως θα κάνω πάλι αύριο μια μικρή αλλαγή, για να προσθέσω και λίγο ακόμα νερό όσμωσης.

16072[/snapback]

Kαλημέρα κι από μένα...

Θα ήθελα να αναφέρω ότι κάποια τεστ από αυτά που έχω χρησιμοποιήσει δεν έχουν μηδενική κλίμακα γιατα νιτρώδη, αλλά σου λένε ότι η μικρότερη κλίμακα είναι <0.3.

Οπότε Βασίλη δεν θεωρώ ότι ο Μανώλης έχει νιτρώδη στο ενυδρείο του όταν οι μετρήσεις του είναι <0.3. Απλά δεν μετράει πιο κάτω το τεστ του :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κι από μένα...

Θα ήθελα να αναφέρω ότι κάποια τεστ από αυτά που έχω χρησιμοποιήσει δεν έχουν μηδενική κλίμακα γιατα νιτρώδη, αλλά σου λένε ότι η μικρότερη κλίμακα είναι <0.3.

Οπότε Βασίλη δεν θεωρώ ότι ο Μανώλης έχει νιτρώδη στο ενυδρείο του όταν οι μετρήσεις του είναι <0.3. Απλά δεν μετράει πιο κάτω το τεστ του

Γιαννη λεει ομως οτι σε προηγουμενες μετρησεις μετραγε 0.

Link to comment
Share on other sites

Οπ, μάλλον έγινε μπέρδεμα εδώ :thumbup:

ΝΟ3 είχα κάποια στιγμή 0, το ΝΟ2 ήταν πάντα <0,3 , οπότε όπως λέει και ο φίλος Γιάννης και να μην έχω καθόλου αυτό δείχνει και πάλι 0,3 ;)

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη: Το ξέρω από κάποια τεστ που χρησιμοποιούσα κι εγώ παλιά των οποίων η κατώτατη μέτρηση ήταν <0.3. Οπότε δεν πήγαινε ποτέσ το μηδέν.

Τώρα να σχολιάσω λίγο το γεγονός των ΝΟ3=0... Δεν πιστεύω ότι πρέπει να αφήνουμε ποτέ το ενυδρείο μας να πέσει τόσο πολύ η τιμή των νιτρικών γιατί καραδοκούν και οι κακές άλγες ;) Οπότε τα ΝΟ3 καλό θα ήταν να μπορούμε να τα κρατάμε μεταξύ τιμών 10-30.

Aquaboy: το ξέρω, ότι έλεγε πως σε προηγούμενες μετρήσεις μέτραγε μηδέν, αλλά η τιμή <0.3 μόνο αν την έχεις δει καταλαβαίνεις για τι πρόκειται... :thumbup:

Υ.Γ. Αλήθεια τι τεστ είναι? της Tetra?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλοι μου καλησπέρα.

Να μια πάλι εδώ, μετά από μια απουσία μερικών ημερών.

Βλέπετε μεσολάβησε η άφιξη του διάδοχου, οπότε όλη η προσοχή ήταν στραμένη εκεί ;):thumbup::thumbup: .

Και έρχομαι στα δικά μας.

Για την ερώτηση του Γιάννη ως προς τη μάρκα των τεστ που χρησιμοποιώ, είναι υγρά της sera.

Έγιναν και αρκετές αλλαγές στο ενυδρείο.

Προστέθηκαν αρχικά τα ραμιρέζι και τα απιστόγραμμα, άλλαξα τη μια από τις 2 λάμπες με μια sera plant color, και μόλις χτές έλαβα τελικά(αν και δεν έμεινα ικανοποιημένος από το site που έκανα την παραγγελία) και το σύστημα CO2.

Επίσης έβαλα και 10 γιαπονέζες γαριδούλες, και ένα αλγοφάγο.

Οι μετρήσεις ήταν όλες σε πολύ καλά επίπεδα, αν και μετά την εισαγωγή σταθερής δώσης CO2, το ΡΗ κατέβηκε αισθητά, οπότε σταματάω την προσθήκη νερού από Α/Ο.

Αύριο πιθανόν να προσθέσω και μερικά φυτά που έχω παραγγείλει.

Μόλις φτάσω στο τελικό στάδιο, θα ανεβάσω μερικές ακόμη φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μικρουλι ;)

και καλη συνεχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες Μανώλη.

Να σας ζήσει. Να σας ζήσει ! ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές σας ;):thumbup: .

Χτες έγινε και η τελευταία ψαριά.

20 μικροσκοπικά νέον.

Το αποφάσισα μιας και το μεγάλο μου σκαλάρι πέθανε, και με τα 4 μικρά δεν υπάρχει κίνδυνος για τους νέους ένοικους..

Μπήκε και η παρτίδα των φυτών που είχα παραγγείλει, και τώρα περιμένω να στρώσουν για να τους δώσω την τελική μορφή.

Ένα πράγμα με παραξένεψε μόνο, μετά την εγκατάσταση του συστήματος εισαγωγής CO2, όπως άλλωστε ήταν φυσικό έπεσε το ΡΗ.

Με μια αλλαγή νερού μάλιστα που έκανα χτες(50 λίτρα νερό βρύσης), η τιμή του διατηρήθηκε αρκετά χαμηλότερα από αυτή που είχα αρχικά.

Κάπου στα 6,9, έτσι σκέφτομαι να σταματήσω οριστικά και το νερό Α/Ο.

Το παράξενο στην υπόθεση που έλεγα και πιο πάνω, είναι ότι ανέβηκε το ΚΗ, από 6 που ήταν πριν 2-3 μέρες, σήμερα το μέτρησα στο 10! Είναι φυσιολογικό αυτό; Εξαρτάται από το CO2 ή από το ότι έβαλα μόνο νερό βρύσης;

Είναι ίσως ανησυχητική η τιμή αυτή για τα ψάρια που έχω μέσα; Νομίζω πως η καλύτερη τιμή για αυτά είναι κάπου στο 5;

Τελικά μήπως είμαι υποχρεωμένος να προσθέτω και νερό Α/Ο για ένα σωστό αποτέλεσμα;

Και μια φωτό με τις τελευταίες αλλαγές :thumbup:

post-826-1144617245_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παρα πολυ ωραιο πολυ ομορφο ... !!!

Τα νεον δε τα βλεπω και πολυ καλα καποιοι τα αγριοκοιτανε ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όντως Μανωλιό Σκαλάρια -> τροφή νέον!

Link to comment
Share on other sites

Μπα, απο το Σάββατο που τα έχω, δεν έχουν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.

Είναι πολύ μικρά και τα σκαλαράκια, θα προσαρμοστούν στην παρουσία των νέων φίλων και όλα θα πάνε καλά ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω έχω κακή εμπειρία! Κάποια στιγμή μεγαλώσαν τα σκαλάρια μου και χαθήκαν τα νέον μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μανώλη, το τελικό αποτέλεσμα πραγματικά πιστεύω σε έχει αποζημιώσει πλήρως.

Όσων αφορά το πρόβλημα συμβατότητας Σκαλάρια-Νέον ότι και να σου πούμε...

Απομένει να δείς από μόνος σου τι θα συμβεί.

Άσε το ενυδρείο σου να "ηρεμήσει", καμάρωσέ το, δείξτο σε φίλους και προσέλκησε νέους χομπίστες.

Το παν στο ενυδρείο είναι η σταθερότητα,αυτό με έχει διδάξει η πείρα μου στο χόμπι. ;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μανώλη, το τελικό αποτέλεσμα πραγματικά πιστεύω σε έχει αποζημιώσει πλήρως.

Όσων αφορά το πρόβλημα συμβατότητας Σκαλάρια-Νέον ότι και να σου πούμε...

Απομένει να δείς από μόνος σου τι θα συμβεί.

Άσε το ενυδρείο σου να "ηρεμήσει", καμάρωσέ το, δείξτο σε φίλους και προσέλκησε νέους χομπίστες.

Το παν στο ενυδρείο είναι η σταθερότητα,αυτό με έχει διδάξει η πείρα μου στο χόμπι. ;)  :thumbup:  :thumbup:

18265[/snapback]

Αυτό πιστεύω και εγώ.

Ο καιρός θα δείξει έτσι και αλλιώς, πάντως αν δω απώλειες από πλευράς νέον(για την ώρα όλα πάνε καλά), υπάρχει η εναλλακτική λύση της μεταφοράς τους στο παλιό ενυδρείο, οπότε…

Όσο για το ενυδρείο στο σύνολο του, πραγματικά είναι απόλαυση να κάθομαι με τις ώρες και να το χαζεύω.

Σίγουρα όμως δεν λέω και κάτι καινούριο σε κανέναν μέσα σ αυτό το φόρουμ, μιας και όλοι έχετε το μικρόβιο στο αίμα :thumbup::thumbup:

Για την απότομη μεταβολή του ΚΗ που αναφέρω πιο πάνω, μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει αν είναι φυσιολογική, και προπάντων αν κρύβει κάποιους κινδύνους;

Link to comment
Share on other sites

Και να χαίρεσαι τον διάδοχο...

Είσαι πολλαπλά χαρούμενος φίλε μου αυτές τις μέρες, μπράβο!!!

Άντε και στο δεύτερο ενυδρείο μπας και δεις και δεύτερο διάδοχο ;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...