Jump to content

κοχυλια


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους

Θα ηθελα να ρωτησω μηπως γνωριζετε που μπορω να βρω κοχυλια στο εμποριο

Thanx

Link to comment
Share on other sites

για multi νομιζω θελει πες μας για που τα θες αν δεν κανω λαθος εχεις αφρικανακια?.!!το ενυδρειο που πηρες τελευταια δεν το πηρες μαζι με τα ψαρια νομιζω ειχε τετοια μεσα η οχι κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι :thumbup:

εει το ενυδρειο που πηρρα ναι αλλα ετοιμαζω και κατι ακομη και θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε που θα βρω ποικιλια σχεδια και χρωματα

ευχαριστω εκ των προτερων :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

βρε γιατι ψαρια ψαχνεις κοχυλια τι κοχυλια εξηγησε μας τι σκευτεσαι να κανεις στο εγραψα πιο πανω ο διας.μην ανυσηζεις δεν σου κλεβουμε την ιδεα χαχ. :closedeyes::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ααααααααα :closedeyes:

καμια σχεση

δεν εχει σημασια τοσο το ψαρι αλλ ατο κοχυλι καθως καποια θα ειναι μονο για διακοσμο και καποια για φωλια

απλα θελω να ξερω αν γνωριζει καποιος που μπορω να βρω ποικιλια

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έχει σημασία και το ψάρι... Τα κοχύλια είναι ασβεστοληθικά και ανεβάζουν τις σκληρότητες. Σε νησιά το καλοκαίρι υπάρχουν πολλά τουριστικά μαγαζιά που θα βρεις πολλά και διάφορα κοχύλια!!!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Έχει σημασία και το ψάρι... Τα κοχύλια είναι ασβεστοληθικά και ανεβάζουν τις σκληρότητες. Σε νησιά το καλοκαίρι υπάρχουν πολλά τουριστικά μαγαζιά που θα βρεις πολλά και διάφορα κοχύλια!!!

Ναι αλλα τα περισσοτερα ειναι επεξεργασμενα και περασμενα με γυαλιστικα.Προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

αλλιώς η γνωστή λύση..σαλιγκαράκια από super market, τα παίρνεις, τα τρως, τα καθαρίζεις και έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

αλλιώς η γνωστή λύση..σαλιγκαράκια από super market, τα παίρνεις, τα τρως, τα καθαρίζεις και έτοιμος!

καλημερα :closedeyes:

με εκανες και γελασα

παντως σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

τα κοχυλια ομως με τον καιρο λιωνουν σιγα σιγα σωστα παιδια??

θα μπορουσα με να βαλουμε απο θαλασσα κανενα κοχυλακι οπως γυαλιστερη η κυδωνι??μαλλον οχι ε?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα :closedeyes:

με εκανες και γελασα

παντως σας ευχαριστω

:thumbup: κι ομως, κοχυλια για τροπικα ψαρια και συγκεκριμενα για αφρικανες που ζουν ΣΕ ΣΚΛΗΡΟ ΝΕΡΟ ειναι καταλληλα τα σαλιγγαρια.

Θαλασσινα κοχυλια εγω δεν θα εβαζα.

Χρειαζεται να ενημερωθεις λιγακι διαβαζωντας τα σχετικα αρθρα του φορουμ, γιατι δεν ειναι τοσο απλο το χομπυ μας :hysterical:

ghrs4copy.jpg

IMG_3756.jpg

2-1.jpg

IMG_0710_filtered.jpg

Link to comment
Share on other sites

delta φιλε μου αυτα τα ωραια κοχυλια που βαουν στα multi οπως τις φωτο σου και γενικα τα βλεπω σε ολα τα ενυδρεια με multi που μπορω να τα βρω??ειναι ευκολο?φανταζομαι ειναι αδεια ολα λογικα και οχι σαλιγκαρια γιατι μοιαζουν πολυ σε ευχαριστω πολυ.

ωραιο πολυ ομορφο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Για διαφορα κοχυλια αν ποτε ερθεις στην Αθηνα , υπαρχει ενα μαγαζι στη στοα της Βαρβακειου (λαχαναγορα)το οποιο εχει παρα πολλα.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΑ ΘΕΛΕΙΣ

:closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

delta φιλε μου αυτα τα ωραια κοχυλια που βαουν στα multi οπως τις φωτο σου και γενικα τα βλεπω σε ολα τα ενυδρεια με multi που μπορω να τα βρω??ειναι ευκολο?φανταζομαι ειναι αδεια ολα λογικα και οχι σαλιγκαρια γιατι μοιαζουν πολυ σε ευχαριστω πολυ.

ωραιο πολυ ομορφο το ενυδρειο.

αν και γελάσατε μαζί μου πριν :closedeyes: εγώ που έχω διαβάσει παρουσιάσεις ενυδρείων με multi σας λέω ότι οι περισσότεροι παίρνουν σαλιγκάρια από super market κατεψυγμένα (τότε που το έψαχνα είχα βρει και από ποιο super market) τα καθαρίζουν και έτοιμα! :thumbup: το ίδιο έχει κάνει και ο φίλος giannis-malawi του οποίου τις τέλειες φωτό μας έδειξε ο Σπύρος (delta66).

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ ολους

εχω και σαλιγκαρια βρε παιδια απλα τωρα θελω να φτιαξω κατι αλλο.

τελος παντων θελω την βοηθεια σας

στην δευτερη φωτο ειδα ενα ψαρακια σχετικα απαλο ροζ με κιτρινο λοφιο ξεουμε τι κιχλιδα ειναι?μοιαζει με μια δικη μου που στο πετ σοπ μου ειπαν πως ειναι αλμπινο αλλα δεν την εχω βρει πουθενα στο νετ

οποιοςμπορει να βοηθησει το εκτιμω

θα ανεβασω φωτο οταν καταφερω να το τραβηξω μια

ολο φατσα μου γυρνα :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

multi ειναι βρε νανοκιχλιδες ειναι αυτες της φωτο μπορεις να τις εχεις και σε ενα 60λιτρο μαλιστα.

αφου το λεγαμε πιο πανω.

ευχαριστω παιδια για τα κοχυλια thanks akkordeon τωρα για να ρθω αθηνα για σαλιγκαρια λιγο δυσκολο εως αδυνατον :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγγαρια τα βρισκουμε στην αγορα.

Τα "επεξεργαζομαστε" προσεκτικα ετσι: http://www.cretan-nutrition.gr/gr/index.ph...5&Itemid=50

και μετα τα πλενουμε τα απολυμαινουμε και τα βαζουμε στο ενυδρειο.

Οι φωτο ειναι των μαεστρων στις φωτο και αφρικανικων ενυδρειων ΖΧ (Χρηστου Ζαραλη) και Giannis-malawi :closedeyes:

(υπαρχουν οι υπογραφες τους πανω στις φωτο) :thumbup:

ΥΓ αν βαλουμε τετοια "κοχυλια" θα πρεπει υποχρεωτικα να στησουμε αφρικανικο ενυδρειο με σωστη συνθεση και "χαρεμια" ψαριων, καλο διαβασμα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

[να ζητήσω συγγνώμη που προηγουμένως παρέλειψα να αναφέρω το συνχομπίστα Χρήστο Ζαραλη :closedeyes: ]

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ ολους

εχω και σαλιγκαρια βρε παιδια απλα τωρα θελω να φτιαξω κατι αλλο.

τελος παντων θελω την βοηθεια σας

στην δευτερη φωτο ειδα ενα ψαρακια σχετικα απαλο ροζ με κιτρινο λοφιο ξεουμε τι κιχλιδα ειναι?μοιαζει με μια δικη μου που στο πετ σοπ μου ειπαν πως ειναι αλμπινο αλλα δεν την εχω βρει πουθενα στο νετ

οποιοςμπορει να βοηθησει το εκτιμω

θα ανεβασω φωτο οταν καταφερω να το τραβηξω μια

ολο φατσα μου γυρνα :closedeyes:

Αν εχεις παντως τετοια κιχλιδα σαν της 2η φωτο δεν μπορεις να φτιαξεις κατι αλλο αφου τα χρειαζονται τα σαλιγγαρια για κανουν τη φωλια τους.

Δεν μπαινουν για ομορφια μεσα τα σαλιγγαρια :thumbup:

Διαβαζε καλα τα προφιλ του καθε ψαριου πριν το αγορασεις για να του παρεχεις τις συνθηκες που χρειαζεταιι ετσι ωστε αυτο να σου χαριζει τα καλυτερα χρωματα και συμπεριφορες του :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και σας ευχαριστω ολους :hysterical:

δεν εχω νανοκιχλιδα απλα το ψαρι μου εχει τους ιδιους χρωματισμους και μεγεθος μεγαλυτερο απο κοχλιδας malawi

εχω διαβασει και διαβαζω συνεχως :thumbup:

ψαχνω απλα να βρω τι ψαρι ειναι

αργοτερα θα ανεβασω και φωτο μηπως και με βοηθησετε περισσοτερο

ευχαριστω και παλι για ολα :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...