Jump to content

υλικα φιλτρου χαλανε μετα απο αχρηστία?


Recommended Posts

εχω ενα φιλτρο εξωτερικο eheim 2211 που εχει να λειτουργησει 5 μηνες. τωρα το περιεργο ειναι ,οτι οταν το ειχαμε βγαλει να το αποθηκευσουμε οταν επρεπε να ξεστηθει το ενυδρειο το αποθηκευσαμε οπως ηταν στην αποθηκη με τα υλικα του και με το νερο που υπηρχε μεσα...

Τωρα η ερωτηση ειναι, το φιλτρο λετε να εχει χαλασει? τα υλικα που ειναι τοσο καιρο μεσα στο φιλτρο και στο νερο απο τοσουσ μηνες τι να τα κανω? να τα πεταξω και να αγορασω καινουρια? ειναι σφουγγαρια , μακαρονι kai sub strat.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κακώς είχες το νερό μέσα. Αν το έβγαζες και το άφηνες να στεγνώσει φυσικά δεν θα είχες κανένα πρόβλημα. Τώρα όμως πολύ φοβάμαι μήπως έχει δηλητηριαστεί ο βιολογικό υλικό! Προσωπικά θα αγόραζα όλα τα υλικά καινούρια, στην παρούσα κατάσταση, εφόσον πρώτα έπλενα το εσωτερικό του φίλτρου με ΚΑΥΤΟ νερό.

Τώρα αν δεν θες να πετάξεις τα υλικά σου θα σου πρότεινα να βάλεις μάσκα οξυγόνου, να ανοίξεις το φίλτρο και να βράσεις το βιολογικό υλικό. Τα σφουγγάρια πέταμα. Όσον αφορά το βράσιμο, ανάλογα με το είδος του βιολογικού υλικού, μπορεί να αντέξει σε αυτή τη διαδικασία ή μπορεί και να καταπονεθεί τόσο ώστε να αρχίσει να διαλύεται... Δεν το ξέρω αυτό....!!! Πιθανόν μόνο μία δοκιμή να σε βοηθήσει να βγάλεις συμπεράσματα και να μας ενημερώσεις κι εμάς να το ξέρουμε :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

για ναμε σιγουρος θα τα πεταχω ολα και θα παρω αλλα.... τωρα για το καθαρισμα δε ξερω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα πέταγα τίποτα!

Απλά θα τα έβγαζα όλα έξω και θα τα έπλενα καλά, να φύγει η βρώμα που ίσως έχουν πιάσει απο το στάσιμο νερό.

Το ίδιο θα έκανα και στον κάδο του φίλτρου.

Τι μπορεί να πάθει ένα πλαστικό σφουγγάρι απο την αχρηστία?

Τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα πέταγα τίποτα!

Απλά θα τα έβγαζα όλα έξω και θα τα έπλενα καλά, να φύγει η βρώμα που ίσως έχουν πιάσει απο το στάσιμο νερό.

Το ίδιο θα έκανα και στον κάδο του φίλτρου.

Τι μπορεί να πάθει ένα πλαστικό σφουγγάρι απο την αχρηστία?

Τιποτα!

Συμφωνω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

....Τι μπορεί να πάθει ένα πλαστικό σφουγγάρι απο την αχρηστία?

Τιποτα!

Λεει και για "μακαρονι" και substrat αλλα και παλι τι να παθει και αυτο?

Και γω (που ειμαι ψειρας) καλο πλυσιμο θα εκανα.

Αν εμενε το υλικο εκτος νερου και στεγνωνε, ισα που μπορει και να το εβαζες εν λειτουργεια και να ξεκιναγε τον κυκλο του αζωτου σαν να μην ειχα χαθει η βιολογια :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια! θα τα βγαλω θα τα ξεπλυνω με νερο και θα τα ξανα βαλω. ελπιζω ολα να πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια! θα τα βγαλω θα τα ξεπλυνω με νερο και θα τα ξανα βαλω. ελπιζω ολα να πανε καλα!

Απλα φροντισε να μη βαλεις αμεσως ζωες μεσα, στρωστο κανονικα :closedeyes:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

θα ζητησω απο εναν φιλο , να μου δωσει σε ενα σακουλακι λιγο μπολι απο το ενυδρειο του, η ακομα καλυτερα θα πλυνω τα υλικα και το φιλτρο και θα το παω εκει να μου το ριξει μεσα στο φιλτο αμεσα

Έγινε επεξεργασία - ababapanos
Link to comment
Share on other sites

η ακομα καλυτερα θα το παω εκει να μου το ριξει μεσα στο φιλτο αμεσα

Δεν βλεπω οτι θα κερδισεις κατι με αυτο τον τροπο...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς όλους σας:

Έχετε αφήσει ποτέ νερό και υλικά μέσα σε αχρησιμοποίητο φίλτρο για πχ 2 εβδομάδα???

Εγώ τα είχα αφήσεις για καμιά 15αριά μέρες... Κατάλαβα ΑΚΡΙΒΩΣ πως μπορεί να είναι ο λεγόμενος χημικός πόλεμος! Αυτό το "πράγμα" που δημιουργήθηκε μέσα στο φίλτρο (IT'A ALIVE!!! IT'A ALIVE!!!) μόνο ως δηλητήριο μπορώ να το χαρακτηρίσω!!! Συμφώνησαν και οι γείτονες του οικοδομικού τετραγώνου μου!!!!

Ξαναλέω πως αυτό που πραγματικά φοβάμαι είναι το βιολογικό υλικό που είναι πορώδες. Δεν ξέρω τί μπορεί να έχει αναπτυχθεί μέσα σε αυτό και το αν και πως καθαρίζεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς όλους σας:

Έχετε αφήσει ποτέ νερό και υλικά μέσα σε αχρησιμοποίητο φίλτρο για πχ 2 εβδομάδα???

Εγώ τα είχα αφήσεις για καμιά 15αριά μέρες... Κατάλαβα ΑΚΡΙΒΩΣ πως μπορεί να είναι ο λεγόμενος χημικός πόλεμος! Αυτό το "πράγμα" που δημιουργήθηκε μέσα στο φίλτρο (IT'A ALIVE!!! IT'A ALIVE!!!) μόνο ως δηλητήριο μπορώ να το χαρακτηρίσω!!! Συμφώνησαν και οι γείτονες του οικοδομικού τετραγώνου μου!!!!

Ξαναλέω πως αυτό που πραγματικά φοβάμαι είναι το βιολογικό υλικό που είναι πορώδες. Δεν ξέρω τί μπορεί να έχει αναπτυχθεί μέσα σε αυτό και το αν και πως καθαρίζεται!!!

Αστο ένα βράδυ μέσα σε νερό και καθαρή χλωρίνη, και θα δείς πώς θα λάμψει!

Στη συνέχεια, άστο ένα βράδυ μέσα σε καθαρό νερό, και όλα οκ!

Link to comment
Share on other sites

Αστο ένα βράδυ μέσα σε νερό και καθαρή χλωρίνη, και θα δείς πώς θα λάμψει!

Στη συνέχεια, άστο ένα βράδυ μέσα σε καθαρό νερό, και όλα οκ!

Είσαι σίγουρος γι'αυτό???

Συγνώμη παιδιά που διαφωνώ με όλους σας, απλά θεωρώ πως το βιολογικό υλικό είναι το συμαντικότερο στοιχείο για ένα ενυδρείο.

Όλα όσα λέτε παραπάνω μου φαίνονται από πολύ λίγο έως και πολύ λάθος. Έχετε δοκιμάσει τίποτα από αυτά που αναφέρετε? Γιατί το συγκεκριμένο θέμα είναι πολύ σοβαρό για το ξεκίνημα ενός ενυδρείου...

Link to comment
Share on other sites

Για μερικα ευρω δεν ειναι κριμα να γινει λαθος αρχη??? :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Για μερικα ευρω δεν ειναι κριμα να γινει λαθος αρχη??? :closedeyes:

Δεν επιμένω στην άποψή μου, γιατί δεν το έχω δοκιμάσει. Απλά θα ήθελα να ξέρω αν όλες αυτές οι προτάσεις είναι δοκιμασμένες... Είναι κρίμα να ξεκινάει ένα ενυδρείο λάθος από τη βάση του...

Όπως είπα και πιο πάνω είμαι υπέρ της άποψης του watchmaker εφόσον δεν υπάρχει κάποια δοκιμασμένη άλλη λύση!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με στορμ .γνωμη μου παρε καινουριο βιολογικο σιγα τα λεφτα κανε μια καλη αρχη ωστε να μην υπαρχει το παραμικρο προβλημα η η υποψια μηπως δεν εκανεσ καλα που κρατησες το βιολογικο υλικο αρα καινουριο..τα χομπυ πληρονονται φιλος.καλη αρχη. :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιμένω στην άποψή μου, γιατί δεν το έχω δοκιμάσει. Απλά θα ήθελα να ξέρω αν όλες αυτές οι προτάσεις είναι δοκιμασμένες... Είναι κρίμα να ξεκινάει ένα ενυδρείο λάθος από τη βάση του...

Όπως είπα και πιο πάνω είμαι υπέρ της άποψης του watchmaker εφόσον δεν υπάρχει κάποια δοκιμασμένη άλλη λύση!

Οχι εγω δεν το εχω κανει.

Απλο συλλογισμο εκανα.

Και με την προυποθεση οτι στην αρχη δεν θα ειχε ζωντανα μεσα, πιστευω δεν θα ειχε προβλημα αφου μεχρι να στρωσει, θα το καταλαβαινε απο τις ενδειξεις και μετρησεις που θα ειχε.

Link to comment
Share on other sites

Οχι εγω δεν το εχω κανει.

Απλο συλλογισμο εκανα.

Και με την προυποθεση οτι στην αρχη δεν θα ειχε ζωντανα μεσα, πιστευω δεν θα ειχε προβλημα αφου μεχρι να στρωσει, θα το καταλαβαινε απο τις ενδειξεις και μετρησεις που θα ειχε.

Επειδή όπως είπα και πιο πάνω, έχω αφήσει υλικά με νερό μέσα σε φίλτρο αχρησιμοποίητο, πραγματικά δεν μπορείτε να φανταστείτε τί έγινε όταν το άνοιξα!!! Τέτοια μυρωδιά ούτε οι τουλάτες του ΕΣ δεν είχαν!!! Αυτό για μένα ήταν καθαρό δηλητήριο. Αυτό δεν ανοιχνεύεται με κάποιο τεστ εμπορίου και πολύ φοβάμαι πως είναι πολύ δύσκολο να απομακρυνθεί από το πορώδες βιολογικό υλικό!

Δεν έχω στοιχεία για τα παραπάνω... Απλά σε καμία περίπτωση δεν θα το ρίσκαρα!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος γι'αυτό???

Συγνώμη παιδιά που διαφωνώ με όλους σας, απλά θεωρώ πως το βιολογικό υλικό είναι το συμαντικότερο στοιχείο για ένα ενυδρείο.

Όλα όσα λέτε παραπάνω μου φαίνονται από πολύ λίγο έως και πολύ λάθος. Έχετε δοκιμάσει τίποτα από αυτά που αναφέρετε? Γιατί το συγκεκριμένο θέμα είναι πολύ σοβαρό για το ξεκίνημα ενός ενυδρείου...

Τι σημαινει είμαι σίγουρος?

Απλή λογική είναι.

Το σφουγγάρι του ενυδρείου, δεν είναι τίποτα παραπέρα απο ένα σφουγγάρι.

Πλύντω καλά με νερό και αραιωμένη χλωρίνη για αποστείρωση, ξέπλυνε το καλά, αστο ένα βράδυ μέσα σε κουβά με καθαρό νερό και αντιχλώριο για να σου διαλύσει τα υπολοίματα της χλωρίνης, και είναι κομπλέ.

Ασε που ότι υλικά και αν έχεις, αν δεν στρώσει το ενυδρείο, και δεν μετρήσεις "0-Μηδεν" , δεν βάζει ψάρι μέσα!

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

...Το σφουγγάρι του ενυδρείου, δεν είναι τίποτα παραπέρα απο ένα σφουγγάρι....

Ανεφερε και βιολογικο υλικο ομως, εκει αναφερονται τα αλλα παιδια, και αυτο φοβουνται :closedeyes:

..... να τα πεταξω και να αγορασω καινουρια? ειναι σφουγγαρια , μακαρονι kai sub strat.

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει είμαι σίγουρος?

Απλή λογική είναι.

Το σφουγγάρι του ενυδρείου, δεν είναι τίποτα παραπέρα απο ένα σφουγγάρι.

Πλύντω καλά με νερό και αραιωμένη χλωρίνη για αποστείρωση, ξέπλυνε το καλά, αστο ένα βράδυ μέσα σε κουβά με καθαρό νερό και αντιχλώριο για να σου διαλύσει τα υπολοίματα της χλωρίνης, και είναι κομπλέ.

Ασε που ότι υλικά και αν έχεις, αν δεν στρώσει το ενυδρείο, και δεν μετρήσεις "0-Μηδεν" , δεν βάζει ψάρι μέσα!

Αν και με πρόλαβε ο delta66, το ερώτημά μου αφορά καθαρό το βιολογικό υλικό. Λόγω του ότι είναι πορώδες υλικό θα φοβόμουν να το ρίξω σε διάλυμμα χλωρίνης και να το θεωρήσω ασφαλές......

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να το κρατήσει και σαν εφεδρικό υλικό.. αν το στεγνώσει στον ήλιο για μερικές μέρες ότι μικρόβιο ζει εκεί θα πεθάνει η και να το βράσει όπως ανέφερε φίλος πιο πάνω.. Τώρα το σφουγγάρι πλαστικό είναι το πλένει με ζεστό νερό αλλα θα χρειαστεί και μέρες να στεγνώσει και να αεριστεί..

πάντως όπως και να έχει εγώ θα τα κρατούσα για εφεδρεία και δεν θα το χρησιμοποιούσα στο ξεκίνημα νέου ενυδρείου σε αυτή την κατάσταση που τώρα είναι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...