Jump to content

ΜΙΑ "ΚΟΥΤΗ" ΕΡΩΤΗΣΗ!


Recommended Posts

ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΤΕΨΕΙΣ ΖΩΝΤΑΝΑ ΦΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΜΜΟ? Η' ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? :closedeyes: ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ...:-(

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το τί φυτά θα βάλεις.... :closedeyes: Γενικά κάτω από την άμμο μπαίνει υπόστρωμα ειδικό για φυτά με ιχνοστοιχεία, αν θες όμως κυρίως εύκολα φυτά δεν το χρειάζεσαι, υπάρχουν επίσης ταμπλέτες με ιχνοστοιχεία που τις ''φυτεύεις'' στην άμμο κοντά στις ρίζες...

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το τί φυτά θα βάλεις.... :closedeyes: Γενικά κάτω από την άμμο μπαίνει υπόστρωμα ειδικό για φυτά με ιχνοστοιχεία, αν θες όμως κυρίως εύκολα φυτά δεν το χρειάζεσαι, υπάρχουν επίσης ταμπλέτες με ιχνοστοιχεία που τις ''φυτεύεις'' στην άμμο κοντά στις ρίζες...

ΝΑΙ ΤΙΣ ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΖΩ.. ΑΛΛΑ ΑΠ ΤΟ PET SHOP ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΥΠΟΣΤΡΟΜΑ-ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ 5 ΚΙΛΑ ΧΑΛΙΚΙ (?) ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ 60 ΛΙΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.. Κ ΤΙΣ ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ.. ΕΧΩ 5 ΔΙαφοετικα ειδη φυτων ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΥΔΟΚΙΜΗΣΟΥΝ... ΕΤΣΙ? Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην ευδοκιμήσουν??? Εξαρτάται από πολλά πράγματα, πχ φωτισμό.. ασε που αν δεις ότι κάτι δεν πάει καλά, χρησιμοποιείς τις ταμπλέτες ή αρχίζεις χημική λίπανση. Αν ξέρεις τα ονόματα των φυτών που έχεις γράψε μας τα....

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ρωτούσες στην κατηγορία για τα φυτεμένα, ίσως κάποιος μοδεράτορας(!) να κάνει τη μεταφορά. Πάντως θα βοηθούσε πολύ να αναφέρεις:

1. Κοκομετρία του χαλικιού

2. Μάρκα από ταμπλέτες

3. Είδη φυτών, αν δεν είναι πολύ εύκολα χρειάζεσαι και καλό φωτισμό, διοξείδιο κλπ.

4. Αν γίνεται γράφε με μικρά ελληνικά, διαβάζονται πιο εύκολα και προδιαθέτουν κάποιον να ασχοληθεί.

ΥΓ1. όχι υπόστρωμα κάτω από την άμμο...

ΥΓ2. Καλύτερα να κάνεις μια "κουτή" ερώτηση παρά μια κουτή κίνηση...Ξέρεις πόσα έχω μάθει εγώ από τέτοιες "κουτές" ερωτήσεις; Και πού είσαι ακόμα... :closedeyes:

Έγινε επεξεργασία - efthvag
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. όχι υπόστρωμα κάτω από την άμμο...

Η κοπέλα χαλίκι έχει γι' αυτό της το πα :closedeyes::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα χαλίκι έχει γι' αυτό της το πα :closedeyes::thumbup:

ναι, οκ, αλλά καλού-κακού μη γίνει καμμιά παρεξήγηση, δεν ξέρεις καμμιά φορά :hysterical: .

Συγγνώμη, πάντως δεν είχα κακή πρόθεση :hysterical:

Α! και ρίξε και μια ματιά στα άρθα, π.χ. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9381 (προς voulithra, οβερ!)

Έγινε επεξεργασία - efthvag
Link to comment
Share on other sites

θα μάθω τα ονοματα των φυτων κ θα τα παραθεσω! ομως πρέπει να τα παρατηρησω κ τα φωτα εχουν κλεισει:-(

Link to comment
Share on other sites

ναι, οκ, αλλά καλού-κακού μη γίνει καμμιά παρεξήγηση, δεν ξέρεις καμμιά φορά :closedeyes: .

Συγγνώμη, πάντως δεν είχα κακή πρόθεση :thumbup:

Όχι, πολύ σωστός όχι υπόσρωμα με λεπτή άμμο :hysterical:

Voulithra αν μπορείς απάντησε στις ερωτήσεις που σου κάναμε για να βρούμε και μεις μια άκρη.....

Τί ψάρια έχεις;;;;

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Όχι, πολύ σωστός όχι υπόσρωμα με λεπτή άμμο :closedeyes:

Voulithra αν μπορείς απάντησε στις ερωτήσεις που σου κάναμε για να βρούμε και μεις μια άκρη.....

Τί ψάρια έχεις;;;;

εχω 2 guppies (το τρίτο μας αφησε), 5 neon, 2 albinubia?, 2 lemon tetra, 2 redcup (τα οποία αυριο κιόλας τα τα επιστρεψω στο κατάστημα διότι ξερω οτι δεν ταιριάζουν με τα υπόλοιπα)...τι άλλο μπορω να βάλω που να ταιριάζει - με την προυπόθεση να δωσω τα redcup?

Link to comment
Share on other sites

ο συνδιασμος σου δεν ειναι σωστος και τα ψαρακια που εχεις εχουν διαφορετικες συνθηκες νερου.επισης κατι που παρατηρισα και επειδη εχεις αληθινα φυτα οπως ειπες και απορω δεν το προσεξε καποιος φιλικα ο λεω τα 5 κιλα μονο χαλικακι ειναι ΛΙΓΟ.αυτα για αρχη.καλο ξεκινημα.

θα σου προτεινα επειδη ξεκινας τωρα στα λιτρα σου να ασχοληθεις με τα ζωοτοκα ψαρακια τα οποια ειναι μια χαρα στο νερακι της βρυσης σου και δεν χρειαζεται να επαιμβαινεις στο νερο.ΚΗΝΙΤΙΚΑ ψαρακια και θα χαρεις ιδιαιτερα οταν αρχισουν οι αναπαραγωγες.καμια ερωτηση δεν ειναι κουτη.

ο,τι χρειαστεις εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...