Jump to content

Alagh Ph Apo Nero Vrishs Sto Enudreio


Recommended Posts

kalhspera parakalw ta fota sas..

to enidrio (60L) doylevei 1,5 xronia me elaxistes apolies sthn arxh ws neos...

prin apo liges meres ekana metriseis poy den eixa kanei sto parel8on (la8os moy!)

to enudreio exei : 5tigrakia (Barbus), 2kokinomatides (Lemon tetra), 1glifth (Glyptoperichthys)

fita: 2 Anubias barteri var.

1) to ph ths vrishs einai 7,5 eno sto enidrio h metrish dixnei 8,3..?

Anaforika: ta NO3 einai 10mg/l

2)ana 3mines parousiazetai kroysma parasitoy kai akolou8w agogh (SERAmed Protazol).

Filtra: exoterika viologika siporax,sfoygaria se Fluval 205 filtra: esoterika an8rakas,amianto

Link to comment
Share on other sites

kalhspera parakalw ta fota sas..

to enidrio (60L) doylevei 1,5 xronia me elaxistes apolies sthn arxh ws neos...

prin apo liges meres ekana metriseis poy den eixa kanei sto parel8on (la8os moy!)

to enudreio exei : 5tigrakia (Barbus), 2kokinomatides (Lemon tetra), 1glifth (Glyptoperichthys)

fita: 2 Anubias barteri var.

1) to ph ths vrishs einai 7,5 eno sto enidrio h metrish dixnei 8,3..?

Anaforika: ta NO3 einai 10mg/l

2)ana 3mines parousiazetai kroysma parasitoy kai akolou8w agogh (SERAmed Protazol).

Filtra: exoterika viologika siporax,sfoygaria se Fluval 205 filtra: esoterika an8rakas,amianto

καλησπερα και σε σενα και καλωςηρθες.1)οι κοκκινοματηδες πρεπει να ειναι σε κοπαδι και οχι 2 και τα ψαρακια σου δεν ειναι για σκληρο νερο που εχεις επισης τα κοκινοματκα ειναι πολυ ευαισθητα να το ξερεις. ο γληφτης που λες οτι εχεις μαλλον πλεκο γινεται τεραστιος και δεν ειναι για τα λιτρα σου.

επισης το ph ανεβαινει μαλλλον γιατι ισως να εχεις καποια ασβεστολιθικη πετρα μεσα η το στρωμα που εχεις κατω χαλικι η αμμο.και ετσι αναιβενει το πεχα. για το 2 για την αρρωστια δεν μπορω να σε βοηθησω δεν γνωριζω.ας απαντησουν οι πιο εμπειροι.

υγ.γραφε με ελληνικα για να παρεις γρηγορες απαντησεις και απο αλλους γιατι διαβαζοντας το ποστ σου κουραζουν τα ματια.οτι χρειαστεις εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Σε εφχαριστω πολυ.

-οι κοκκινοματιδες ηταν 4 αλα πριν 7μινες μασ αφισαν χρωνους....μπορω να βαλω τορα αλους δυο η θα τους παρουν στο κυνιγη τα τιγρακια??

-τον γλυφτι τον εχω 1,5χρονια και δεν εχει μεγαλοσει πολυ, σχεδον ειναι 4-5 ποντους ειναι....μιπος εγραψα λαθος την ονομασια?

-ωσω για το ph εχω μεσα

1)ενα κοματι ξυλου

2)μια μεγαλουτσικη κοκκινη πετρα

3)ενα διακοδμιτικο μικρο πιθαρι (το εχω παρει απο pet shop)

4)λιγα βοτσαλα (απο την φυση) τα εχουν προτιμισει οι Αγλες.

5)χαλικακι απο pet shop

Τι να βγαλω?????

Σε εφχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Σε εφχαριστω πολυ.

-οι κοκκινοματιδες ηταν 4 αλα πριν 7μινες μασ αφισαν χρωνους....μπορω να βαλω τορα αλους δυο η θα τους παρουν στο κυνιγη τα τιγρακια??

-τον γλυφτι τον εχω 1,5χρονια και δεν εχει μεγαλοσει πολυ, σχεδον ειναι 4-5 ποντους ειναι....μιπος εγραψα λαθος την ονομασια?

-ωσω για το ph εχω μεσα

1)ενα κοματι ξυλου

2)μια μεγαλουτσικη κοκκινη πετρα

3)ενα διακοδμιτικο μικρο πιθαρι (το εχω παρει απο pet shop)

4)λιγα βοτσαλα (απο την φυση) τα εχουν προτιμισει οι Αγλες.

5)χαλικακι απο pet shop

Τι να βγαλω?????

Σε εφχαριστω....

οι κοκκινοματησες οπως ειπα το min. που θα μπουν πρεπει να ειναι σιγουρα 8-9 και πανω και οπως ειπα ειναι πολυ ευαισθητα ψαρακια και θελουν μαλακο νερακι φιλε μου.το δικο σου ειναι σκληρο δηλαδη καλο για ζωοτοκα πχ. δεν γνωριζω ποιον γλυφτη εχεις βαλε μια φοτο για να μπορεσουμε ισως να καταλαβουμε.και θα σου πουμε. το ξυλο δεν ενοχλει

αυτη η κοκκινη πετρα ισως και τα βοτσαλα ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ τα οποια τα περισσοτερα ειναι ασβεστολιθικα.ακομη και το χαλικακι μπορει να ειναι δεν ξερω.

για να δοκιμασεις οτιδηποτε αν ειναι ασβεστολιθικο δηλαδη η πετρα τα βοτσαλα απο την φυση το χαλικακι δοκιμασε ξυδι πανω τους η το ακουαφορτε οχι μεσα στο ενυδρειο :closedeyes: αν αφρισουν τοτε ειναι αρα αυτο φταιει που αναιβενει το πεχα σου ελπιζω να με καταλαβες οτι χρειαστεις ξαναρωτα.

Link to comment
Share on other sites

xatzideca αυτα που του προτεινεις θα τα βαλει στο 60λιτρο;

Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτι το εγραψα τα λιτρα του ειναι λιγα εννοειται. δεν ξερω με τι και σε τι θα καταληξει ομως απο θεμα ψαριων μονο αυτο ειδες εσυ δισκους φαν??εγω απλα του ελεγα ολα αυτα για να μαθει καποια πραγματα ο φιλος.δεν του ειπα βαλε μεσα στο 60λιτρο ολα αυτα.ελπιζω να με καταλαβες τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησμερα φιλε stathism.

Τα λαθακια που εχει το ενυδρειο δεν ειναι τραγικα και ευκολα μπορεις να το φερεις σε μια ισορροπια χωρις να αντιμετωπιζεις προβληματα.

Εγω τι θα εκανα.

Θα χαριζα και τα υπολοιπα 2 τετρα (μια αποφαση ειναι, ολοι καπου την εχουμε παθει και τα εχουμε περασει, αν τα δωσεις σε καλο χομπυστα θα περνανε καλα)

Οπως επισης θα εδινα και το πλεκο που δεν κανει για το ενυδρειο. Το οτι δεν μεγαλωνει μπορει να βολευει στη περιπτωση αλλα δεν ειναι καλο, μαλλον παθαινει ή εχει παθει ηδη νανισμο (ειναι και επωδυνη αρρωστια).

Απο εκει και μετα θα αφηνα το ενυδρειο να τρεξει λιγο καιρο με τα τιγρακια και εν τω μεταξυ θα εψαχνα για καταλληλο συγκατοικο αφου θα διαβαζα και μερικα σχετικα αρθα για τα ψαρια και τις συνθηκες που χρειαζονται, πως να τις δημιουργω και τι εξοπλισμο ακομα αν χρειαζεται να εχω.

Το πεχα του ενυδρειου που ειναι μεγαλυτερο απο τη βρυσης σημαινει οτι κατι υπαρχει στο ενυδρειο ή κατι που προσθετω κατα τις αλλαγες νερου, το κανει αυτο.

Βγαλε λιγο χαλικι, τις πετρες ή οποιο αλλο διακοσμητικο υπαρχει μεσα και κανε το τεστ με το ακουαφορτε.

(ασε να στεγνωσουν και ριξε λιγο πανω στο καθε αντικειμενο, αν αφρισουν τοτε ειναι ασβεστολιθικα και αυτα σου σκληραινουν το νερο. Αν οχι ξεπλυνετα πολυ καλα με νερο και ξαναβαλτα. Ολα αυτα φυσικα με την προυποθεση οτι τα ψαρια που θα διατηρεις δεν θελουν ηδη σκληρο νερο.)

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εφχαριστω για την συμβουλη με το ξυδυ!

εχω βαλει και photos απο ενθδρειο και ψαρια..

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω απο τα σηνιμμενα αρχια αλλα δεν μπορω!

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ με το ξυδι δεν ειναι τοσο αξιοπιστο :closedeyes:

κανε τις φωτο 800Χ600

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

thnx delta66

τα φοτα σου Παρακαλω.....

Link to comment
Share on other sites

Περιποιημενο και καθαρο το ενυδρειο σου.

1. Εγω θα προσθετα ξυλα και αληθινα ευκολα φυτα.

2. Θα εκανα το τεστ οπως ειπαμε στα διακοσμητικα. (ετσι κι αλλιως θα αλλαζα το χαλικι με ενα με φυσικο χρωμα αλλα ειναι υποκειμενικο αυτο)

3. Θα φροντιζα για σωστες και σταθερες τιμες στο νερο.

4. Θα διορθωνα τη συνθεση των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αλιθινα ειναι τα φυτα μου (εκτος απο το print photo)

-μου φενετε οτι ο γλυφτησ δεν ειναι του ιδους που λεται...ειναι καφε σκουρος με ανιχτοχρομες φακιδες οχι ανιχτοχρομος με σκουρες στρογκιλες φακιδες,,εεεε ?????

εφχαριστω πολυ και τους δυο.... :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αλιθινα ειναι τα φυτα μου (εκτος απο το print photo)

-μου φενετε οτι ο γλυφτησ δεν ειναι του ιδους που λεται...ειναι καφε σκουρος με ανιχτοχρομες φακιδες οχι ανιχτοχρομος με σκουρες στρογκιλες φακιδες,,εεεε ?????

εφχαριστω πολυ και τους δυο.... :closedeyes:

- Ναι δεν ειπα το αντιθετο για τα φυτα.

Απλα ειπα να προσθεσεις κι αλλα (για αλλους που διαβαζουν διευκρινισα να ειναι ζωντανα) :thumbup:

- Προσπαθησε να κανεις αναγνωριση εδω αλλα επειδη ειναι πολλα, σου δινω να δεις τα πιο συνηθισμενα και χαμηλης τιμης ειδη που πωλουνται στα πετ.

Pterygoplichthys pardalis

Pterygoplichthys joselimaianus

Pterygoplichthys gibbiceps

Ancistrus cf. cirrhosus

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δελτα με βοιθισες πολυ για ακομα μια φορα...tnx

Το ψατι μου ειναι ξεκαθαρα... Pterygoplichthys joselimaianus.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δελτα με βοιθισες πολυ για ακομα μια φορα...tnx

Το ψατι μου ειναι ξεκαθαρα... Pterygoplichthys joselimaianus.

Αν ειναι joselimaianus δεν κανει για το ενυδρειο σου.

Πρεπει να του βρεις σωστοτερο χωρο να ζησει :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ενυδρείο 125Λ με 2 μεγάλα χρυσόψαρα (25cm), Θα περάσει καλά ο Μικρός (6cm) μου Γλείφτης????

Γιατί είναι το μόνο ευχερών, που έχει ένας φίλος.

Και δεν γουστάρω να τον επιστρέψω σε ένα pet shop...που θα τον πουλήσει σε κάποιον άσχετο όπως και σε έμενα τότε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ενυδρείο 125Λ με 2 μεγάλα χρυσόψαρα (25cm), Θα περάσει καλά ο Μικρός (6cm) μου Γλείφτης????

Γιατί είναι το μόνο ευχερών, που έχει ένας φίλος.

Και δεν γουστάρω να τον επιστρέψω σε ένα pet shop...που θα τον πουλήσει σε κάποιον άσχετο όπως και σε έμενα τότε !!!!

Εκτος οτι ειναι επικινδυνο λογω μεγεθων, θα υπαρχει κι αλλο προβλημα.

Τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου, εκει που ειναι το οριο ανωτερης θερμοκρασιας για τα χρυσοψαρα ειναι το κατωτερο οριο για τον pleco σου.

Πρεπει να μπει σε ενυδρειο με τροπικα ψαρια, μετριο προς μαλακο νερο, 24-29 C και 300 λιτρα και πανω, 400+ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Tnx Delta ....θα προσπαθήσω να βρω, αν έχεις τίποτα υπόψιν μου λες! :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...