Jump to content

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


Recommended Posts

Εχω ήδη στο ενυδρείο 5 γκουράμι ( cοlisa lalia, 2 αρσενικά - 3 θηλυκά ) και 2 γατόψαρα (synodontis ). Τι άλλα μπορώ να βάλω που να μην έχουν πρόβλημα ; Σκεφτόμουν ένα κοπαδάκι ίσως Guppies, ταιριάζουν;

Το ενυδρείο ειναι 120 lt, φυτεμένο, όχι πολύ πυκνά ακόμη, είμαι στην αρχή της δημιουργίας του λαχανόκηπου. Κ'αθε ιδέα ευπρόσδεκτη μιας και είμαι νέος ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τα συνοδόντις τί είδος είναι?Τα περισσότερα μεγαλώνουν αρκετά και αργά ή γρήγορα μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα στο ενυδρείο σου.

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις και ένα κοπαδάκι από κορυντόρας άν δέν κρατήσεις τα συνοδόντις.

Οι ποιό ειδικοί στα γκουράμι θα σου προτείνουν καλύτερους συγκάτικους! :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλημέρα,

είναι synodontis notatus ( one-spot catfish ). Επειδή οταν τα αγόρασα η γενική ονομασία "γατόψαρο" δεν με κάλυπτε έψαξα στο διαδίκτυο για να βρω το είδος. Πράγνατι διάβασα οτι μεγαλώνει αρκετά και μάλλον πρέπει να τα δώσω μιας και σε λίγο το ενυδρειο μου θα τους πέφτει στενό.

Καμιά ιδέα κάποιος για συγκάτοικους των γκουράμι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου προτεινα να κρατήσεις τα γκουράμι μόνα τους, μην ξεχνάς πως είναι επιθετικά όσο μεγαλώνουν. Μην βάλεις γκάπυ και οι συνοδόντες σου μεγαλώνοντας υπάρχει περίπτωση να πλακώνονται. Κορυ μπορείς να βάλεις άφοβα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου προτεινα να κρατήσεις τα γκουράμι μόνα τους, μην ξεχνάς πως είναι επιθετικά όσο μεγαλώνουν. Μην βάλεις γκάπυ και οι συνοδόντες σου μεγαλώνοντας υπάρχει περίπτωση να πλακώνονται. Κορυ μπορείς να βάλεις άφοβα

14976[/snapback]

:rockon: Μόνα τους τα γκουράμι είναι λίγα για το ενυδρείο, αυτός είναι ο λόγος που ψάχνομαι :welcome:

Link to comment
Share on other sites

και τι θέλεις να κάνεις; σκέφτεσαι να βγάλεις τα γκουράμι και να βάλεις κάτι άλλο; πάντως τα 5 είναι ότι πρέπει για τα λίτρα σου και θα σου έλεγα να μην βάλεις άλλα σε λίγο θα αρχίσουν να πέφτουν μπούφλες

Link to comment
Share on other sites

και τι θέλεις να κάνεις; σκέφτεσαι να βγάλεις τα γκουράμι και να βάλεις κάτι άλλο; πάντως τα 5 είναι ότι πρέπει για τα λίτρα σου και θα σου έλεγα να μην βάλεις άλλα σε λίγο θα αρχίσουν να πέφτουν μπούφλες

14979[/snapback]

Δεν θέλω να βγάλω τα γκουράμι, απλά ψάχνομαι σχετικά με το τι μπορώ να προσθέσω που μπορεί να συγκατοικίσει μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Ειμαι και εγω αρχαριος, αλλα θα συμφωνησω με την GIN και θα σου προτεινα να κρατησεις μονα τους τα γκουραμι.Αλλωστε ειναι πολυ ομορφα ψαρακια και νομιζω οτι αξιζει σαν ειδος να τους δωσεις την αναλογη προσοχη.

Στο λεω αυτο γιατι εγω εκανα το λαθος και στα ιδια λιτρα με εσενα εχω 21 ψαρια απο 7 διαφορετικα ειδη!Το θεαμα προσωπικα μου αρεσει αλλα εχε υπ'οψιν σου οτι καθε ειδος εχει και τις δικες του απαιτησεις, οποτε υπολογισε οτι ειναι δυσκολο να τα "ευχαριστησεις" ολα.

Ισως θα μπορουσες να αυξησεις λιγο τον πλυθησμο τους.

Καλη επιτυχια σε οτι επιλεξεις!!! :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr

Θα μπορούσες να βάλεις κάποιο είδος Botia αν και μεγαλώνουν και αυτά αρκετά.

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Τα Colisa Laila που λες φίλε δεν είναι τόσο επιθετικά όσο για τους synodontis notatus γίνονται πολύ μεγάλα και ο χώρος σου είναι ήδη περιορισμένος. Βάλε μερικά cory Botia loach ή ακόμη και silver shark ή pagasius

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μερικά cory Botia loach ή ακόμη και silver shark ή pagasius

Τα silver shark θέλουν λίτρα πολλά και όχι 120λτ, όσο για τα pangasius αυτά γίνονται τέρατα και δεν θέλουν απλώς ένα ενυδρειάκι 500λτ αλλά τόνους. Δες ένα τόπικ που έχει βάλει η Μαρίνα στα ψάρια βυθού και θα καταλάβεις τι εννοώ. Και αν είναι να βάλει pangasius τότε ποια η διαφορά αφού και αυτό τεράστιο γίνεται γιατί να βγάλει τα synodontis...

Εγώ πάντως σου προτείνω να βάλεις μια ομαδούλα απο 6 κόρυ που θα είναι παρα πολύ όμορφη εικόνα και θα μπορέσει να τα σηκώσει το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μερικά cory Botia loach ή ακόμη και silver shark ή pagasius

Τα silver shark θέλουν λίτρα πολλά και όχι 120λτ, όσο για τα pangasius αυτά γίνονται τέρατα και δεν θέλουν απλώς ένα ενυδρειάκι 500λτ αλλά τόνους. Δες ένα τόπικ που έχει βάλει η Μαρίνα στα ψάρια βυθού και θα καταλάβεις τι εννοώ. Και αν είναι να βάλει pangasius τότε ποια η διαφορά αφού και αυτό τεράστιο γίνεται γιατί να βγάλει τα synodontis...

15019[/snapback]

Πράγματι ! Ψάχνοντας στο internet για τα Pangasius που δεν τα ήξερα είδα οτι γίνονται τεράστια.

Αυτό που ψάχνω και ιδανικά θα ήθελα είναι κάποιο είδος που θα κυκλοφορεί :rockon: και τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επιμείνω πάρε κόρυ θα με θυμηθείς :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επιμείνω πάρε κόρυ θα με θυμηθείς  :rockon:

15047[/snapback]

GIN σε ποιά κόρυ αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

πάρε pandakia που είναι μικρούλια και πολύ όμορφα ή αν βρεις julli που και αυτά παραμένουν μικρούλια

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω και γω με την gin

με τα 5 γκουραμακια και την

προσθηκη των corydoras εισαι :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...