Jump to content

ΣΑΛΙΓΓΑΡΙ Η ΓΛΥΦΤΗΣ


Recommended Posts

Το ενυδρείο μου είναι μόνο 30 λίτρα και δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο να πάρω, σαλιγγάρι ή ένα γλύφτη που δε μεγαλώνει?Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Τί άλλο φιλοξενείς μέσα;

Προσωπικά θα σου πρότεινα κάποιο σαλιγκάρι που να σου αρέσει.....

Link to comment
Share on other sites

Τί άλλο φιλοξενείς μέσα;

Προσωπικά θα σου πρότεινα κάποιο σαλιγκάρι που να σου αρέσει.....

Έχω 3 γκάπυ και 2 πλάτυ.την ίδια δουλειά δεν κάνουν όμως?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και γλυφτες που ειναι αρκετα μικροι.Και τα σαλλιγκαρια ομως δεν ειναι ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

Πανο μπορεις να το δικαιολισεις αυτο σε εμας τους noobie?

Δεν ειναι σωστο, γενικα, να τους λεμες γλυφτες, γλυφτρες, δουλους κτλ...

Ειναι παρατσουκλι, σαν να φωναζουμε εναν ανθρωπο, κοντο, μαυρο κτλ...

Επισης ο admin ειναι πλεκοχτυπημενος και τσαντιζεται :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αααα οκ.Μιας που ειναι και η παγκοσμια ημερα κατα του ρατσισμου πιστευω οτι οι πλεκο πρεπει να δικαιωθούν. :thumbup::P:P

Link to comment
Share on other sites

οι pleco θέλουν μαλακό νερό ενώ τα guppy και molly που είναι ζωοτόκα θέλουν σκληρό. Οπότε καλύτερα να μην πάρεις pleco, αλλά κάποιο σαλιγκαράκι που και αυτά ζουν σε σκληρό νερό.

Πάντως αν έχεις πρόβλημα άλγης ούτε το σαλιγκαράκι ούτε το pleco θα σου το λύσουν, χρειάζεται μεγάλος πληθυσμός είτε σαλιγκαριών είτε pleco για να δεις "καθαρό" το ενυδρείο. Οπότε ψάξε βρες τη λύση για να μην εμφανίζεται άλγη! Με λιγότερο τάισμα, συχνότερες αλλαγές νερού και σωστό φωτισμό (να μην το βλέπει ήλιος) συνήθως λύνεται το πρόβλημα. Αλλιώς εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

οι pleco θέλουν μαλακό νερό ενώ τα guppy και molly που είναι ζωοτόκα θέλουν σκληρό. Οπότε καλύτερα να μην πάρεις pleco, αλλά κάποιο σαλιγκαράκι που και αυτά ζουν σε σκληρό νερό.

Πάντως αν έχεις πρόβλημα άλγης ούτε το σαλιγκαράκι ούτε το pleco θα σου το λύσουν, χρειάζεται μεγάλος πληθυσμός είτε σαλιγκαριών είτε pleco για να δεις "καθαρό" το ενυδρείο. Οπότε ψάξε βρες τη λύση για να μην εμφανίζεται άλγη! Με λιγότερο τάισμα, συχνότερες αλλαγές νερού και σωστό φωτισμό (να μην το βλέπει ήλιος) συνήθως λύνεται το πρόβλημα. Αλλιώς εδώ είμαστε!

Άλγη δεν υπάρχει ιδιαίτερα. Επίσης sorry για το χαρακτηρισμό "γλύφτης" απλά νόμιζα ότι είναι διαφορετικό είδος από τον pleco. Πάντως λέτε να προτιμήσω κανένα apple snail?Πόσα μπορώ να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να μην βαλεις πλεκο...

τα 30 λιτρα (καθαρα πρεπει να μιλαμε για 25 περιπου?) ΔΕΝ ειναι αρκετα για κανενα ψαρι...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ένα nano cube dennerle 20lt που έχω κρατάω 2 zebra snail και έχω μηδενική άλγη στα τζάμια :thumbup: Δεν αναπαράγονται κιόλας αυτά και έτσι δεν γεμίζεις σαλιγκάρια :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...