Jump to content

ενδιαφερον θεμα


Recommended Posts

καλημερα σε ολους αποφασισα κι εγω να ανοιξω ενα θεματακι το οποιο πιστευω θα βοηθησει εμας τους νεους πολυ.θα παρακαλουσα σε ολους αν εχετε χρονο και διαθεση να καταθεσετε την αποψη σας υπευθυνα και ειδικα τους εμπειρους και αυτους που εχουν εμπειρια απο τα παρακατω προιοντα.

λοιπον εχω ενα 120 λιτρα με ενα εσωτερικο 700l/h

θελω να αγορασω ενα εξωτερικο φιλτρο ΕΗΕΙΜ ΣΙΓΟΥΡΑ. η αποψη σας θα επηρεασει την αγορα μου και αλλων παιδιων σιγουρα.

1)τι θα μου προτεινατε καποιο καινουριο τεχνολογιας pro ecco η καποιο παλιας τεχνολογιας classic ??kai giati?

2)απο οτι ακουω και δεν γνωριζω πολλα απο εξωτερικα φιλτρα ειμαι αναμεσα στο 2217-2213-2215 και απο καινουρια pro ecco πχ το 300-2036 an εχετε καποιο αλλο κατα νου καταθεστε το δεν ειναι απαραιτητο να ειναι απο τα παραπανω τι μου προτεινετε και για ποιο λογο.

θεωρηστε οτι δεν υπαρχει οικονομικο προβλημα απλα θελω να κανω την καλητερη δυνατη επιλογη.

σας υπερευχαριστω ολους.

υ.γ.ειμαι αναμεσα στα παλια αλλα δεν ξερω ποιο κατι μου λεει το 2217 αλλα και παλι δεν ξερω πολλα πραγματα καιδ εν καταλαβαινω ενα χερι βοηθειας σας ευχαριστω.

τελικα με παροτρινες φιλτατε ακκορντεον να ανοιξω ενα θεμα με ενα ερωτημα.να σαι καλα.θα περιμενω αποψεις -καταθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη πειρα (εχουν περασει αρκετα φιλτρα απο τα ενυδρεια μου και ειδικα της Eheim τα Classic, Ecco, Pro, ProII) θα σου ελεγα το Classic με κλειστα ματια. Διαχρονικη αξια. Το Εcco μου παρουσιασε μετα απο μερικα χρονια προβλημα στο κλεισιμο (χερουλι), τα κλασσικ κοντα τρεις 10ετιες, τιποτα απολυτως. Θεμα συμπτωσης/τυχης;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω δοκιμάσει κανένα άλλο classic λειτουργεί εδω και πάρα πολλά χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

classic για τους λόγους που σου έχω ήδη αναφέρει!

Link to comment
Share on other sites

....Το Εcco μου παρουσιασε μετα απο μερικα χρονια προβλημα στο κλεισιμο (χερουλι), τα κλασσικ κοντα τρεις 10ετιες, τιποτα απολυτως. Θεμα συμπτωσης/τυχης;

Το ecco το δικο σου ηταν το παλιο μοντελο.

Τωρα εχει αντικατασταθει απο το Ecco pro, αλλα δεν εχει σημασια γιατι δεν εχουν αναφερθει γενικα προβληματα ουτε στο παλιο, εκτος απο το δικο σου.

Οι επιλογες σε eheim για αυτα τα λιτρα νομιζω ειναι

Eheim 2213

Eheim ecco pro 300 - 2036

EHEIM professionel 3 2071

Ολα γυρω στα 3 λιτρα υλικα.

Οι διαφορες στη τιμη αλλα και στις ανεσεις

Το 2213 θα χρειαστει και υλικα και βανακια κλπ και θα ερθει σε αλλη τιμη τελικα.

Το 2036 ειναι καλη και οικονομικη επιλογη με ευκολιες και ρυθμισεις αν σκεφτεις οτι ειναι και κομπλε με substrat pro. http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_32311_ehen

To 2071 τελευταια λεξη με ευκολιες και ρυθμισεις και κομπλε. http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_32319_ehen

Εγω ειμαι υπερ των νεων αφου και αυτα κλασικα θα γινουν :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εγω πήρα το classic 2213 και είχε μαζι:

λάστιχο

βανάκια

5 μπλε σφουγγάρια

1 σφουγγάρι άνθρακα

filterwool

spaybar

και το μπαστούνι

Link to comment
Share on other sites

εγω πήρα το classic 2213 και είχε μαζι:

λάστιχο

βανάκια

5 μπλε σφουγγάρια

1 σφουγγάρι άνθρακα

filterwool

spaybar

και το μπαστούνι

[/quote

δηλαδη τα ειχε ολα μια χαρα και με το παραπανω ποσο το πηρες απο που μεχρι για ποσα λιτρα ειναι αυτο φιλε shadow φανταζομαι και πολυ ευκολο στην χρηση του ε?

Link to comment
Share on other sites

Το ecco το δικο σου ηταν το παλιο μοντελο.

Τωρα εχει αντικατασταθει απο το Ecco pro, αλλα δεν εχει σημασια γιατι δεν εχουν αναφερθει γενικα προβληματα ουτε στο παλιο, εκτος απο το δικο σου.

Οι επιλογες σε eheim για αυτα τα λιτρα νομιζω ειναι

Eheim 2213

Eheim ecco pro 300 - 2036

EHEIM professionel 3 2071

Ολα γυρω στα 3 λιτρα υλικα.

Οι διαφορες στη τιμη αλλα και στις ανεσεις

Το 2213 θα χρειαστει και υλικα και βανακια κλπ και θα ερθει σε αλλη τιμη τελικα.

Το 2036 ειναι καλη και οικονομικη επιλογη με ευκολιες και ρυθμισεις αν σκεφτεις οτι ειναι και κομπλε με substrat pro. http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_32311_ehen

To 2071 τελευταια λεξη με ευκολιες και ρυθμισεις και κομπλε. http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_32319_ehen

Εγω ειμαι υπερ των νεων αφου και αυτα κλασικα θα γινουν :thumbup:

ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια θα περιμενω να καταθεσουν και αλλοι χομπιστες την γνωμη τους φιλε δελτα υπερευχαριστω ησουν πολυ αναλητικος να σαι καλα που εκατσες και αφιερωσες χρονο γι αυτπο το θεμα.

για το pro wet/dry 2227 kai 2028 ti λετε??

δηλαδη φιλε μοου δελτα εισαι με τα καινουρια για το 2217 δεν εχεις κατι να πεις πιστευω κατι μου λεει οτι θα ειναι παρα πολυ καλο χωρις να θελω αποριψω τα αλλα συγνωμη που επιμενω αλλα ακουω πολυ το 2217 και αν δεν κανω λαθος χωραει πολυ βιολογικο και κανει και για πολλα λιτρα μετα,.

απο την αρχη ημουν αναμεσα στα 2213,2215, 2217 το οποιο με τραβαει δεν ξερω γιατι και στο pro eco 2036 αλλα μου ειπαν 2217 και προ 2036 να προτιμισω το 2217 γιατι χωραει περισσοτερο υλικο και το προ ειναι μονο για μεχριι 300 λιτρα.δεν ξερω ακομη ειμαι σε σκεψη θα περιμενω βοηθεια απο τα μελη μας εδω περα. :thumbup::thumbup: ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια θα περιμενω να καταθεσουν και αλλοι χομπιστες την γνωμη τους φιλε δελτα υπερευχαριστω ησουν πολυ αναλητικος να σαι καλα που εκατσες και αφιερωσες χρονο γι αυτπο το θεμα.

για το pro wet/dry 2227 kai 2028 ti λετε??

δηλαδη φιλε μοου δελτα εισαι με τα καινουρια για το 2217 δεν εχεις κατι να πεις πιστευω κατι μου λεει οτι θα ειναι παρα πολυ καλο χωρις να θελω αποριψω τα αλλα συγνωμη που επιμενω αλλα ακουω πολυ το 2217 και αν δεν κανω λαθος χωραει πολυ βιολογικο και κανει και για πολλα λιτρα μετα,.

απο την αρχη ημουν αναμεσα στα 2213,2215, 2217 το οποιο με τραβαει δεν ξερω γιατι και στο pro eco 2036 αλλα μου ειπαν 2217 και προ 2036 να προτιμισω το 2217 γιατι χωραει περισσοτερο υλικο και το προ ειναι μονο για μεχριι 300 λιτρα.δεν ξερω ακομη ειμαι σε σκεψη θα περιμενω βοηθεια απο τα μελη μας εδω περα. :thumbup::thumbup: ευχαριστω.

Ειναι too much αυτα τα φιλτρα για 120 λιτρα και απο χωρητικοτητα και απο δυναμη αντλιας, θα γινει πλυντηριο το ενυδρειο.

Αναλογα φυσικα και το ειδος και ο αριθμος των ψαριων που θα βαλεις αλλα αυτα ποιυ εγραψα με 3 λιτρα χωρητικοτητα σε υπερκαλυπτουν και απο βιολογια και απο ροη.

Link to comment
Share on other sites

75 ευρώ το πήρα και είναι πολύ απλό στην χρήση του....

μόνο Substrat pro ή siporax θέλεις ανάλογα τι θα βάλεις...

φίλε delta66 είχε διπλά βανάκια αυτό που πήρα...

Link to comment
Share on other sites

...ειναι "λιψο" ομως σε primming support ,ευχρηστια(δεν εχει καλαθακια) και σε βιολογικο υλικο... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

75 ευρώ το πήρα και είναι πολύ απλό στην χρήση του....

μόνο Substrat pro ή siporax θέλεις ανάλογα τι θα βάλεις...

φίλε delta66 είχε διπλά βανάκια αυτό που πήρα...

:thumbup:

φιλε μιχαλη τι εννοεις?

εγω φιλε δελτα θελω ενα καλο φιλτρο που θα ειναι ευκολο και κομπλε ολα και θα μου κανει την δουλει τελεια.

για να ακουσουμε κι αλλες αποψεις.

αφου ρυθμιζεται η ροη.παλι θα εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

-H σειρα classic ειναι δοκιμασμενη απο πολλους και θεωρειται αξιοπιστη.Για μενα ομως που μου αρεσει η νεα τεχνολογια,ειναι "παλια"....

-Primming support ειναι η αυτοματη αναροφηση-εκινηση.Η σειρα classic δεν εχει κατι αντιστοιχο με αποτελεσμα οταν χρειαστει, να αναγκαστει ο χομπιστας να ρουφαει σωληνες κ.λ.π για να μπορεσει να ξεκινησει το φιλτρο...

-Οσο για το βιολογικο, σιγουρα ολοι καποτε βαζουμε στα φιλτρα μας με αποτελεσμα να ανεβαινει η τιμη κτησης του φιλτρου,που υποτιθετε αγορασαμε φθηνα... :thumbup: Ετσι λοιπον για ενα 2213 θα χρειαστεις με βαση την "συσταση" της μαμας eheim 1λιτ EHFIMECH(μηχανικο υλικο) και 2λιτ SUBSTRATpro(βιολογικο υλικο) οποτε αλλα 40-50 ευρω με τιμες ελλαδας :thumbup:

Οσον αφορα την αξιοπιστια επειδη αναφερθηκε κατι παραπανω για ενα ecco που παρουσιασε προβλημα στο λεβιε αυτο δεν ειναι προβλημα του φιλτρου αλλα λογω πιθανης κακης χρησης... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα φιλε μου ,μιχαλη σε ευχαριστω για την κατανοηση για το προβλημα μου και την αναλητικοτητα πανω στο θεμα . θα περιμενω να ακουσω κιαλλα παιδια να καταθεσουν την αποψη τους.

Link to comment
Share on other sites

φιλε δελτα ειπες οτι ειναι μεγαλα αυτα που εγραψα για ποιο λογο αφου ρυθμιζεται η ροη και τωρα το θελω για το 120 αρι μετα θα το χρειαστω ομως σε ενα μεγαλητερο.επιμενεις δηλαδη η να παρω παλιο 2213 η το εκο 300-2036.σωστα?ευχαριστω συγνωμη αν σε ζαλιζω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε δελτα ειπες οτι ειναι μεγαλα αυτα που εγραψα για ποιο λογο αφου ρυθμιζεται η ροη και τωρα το θελω για το 120 αρι μετα θα το χρειαστω ομως σε ενα μεγαλητερο.επιμενεις δηλαδη η να παρω παλιο 2213 η το εκο 300-2036.σωστα?ευχαριστω συγνωμη αν σε ζαλιζω.

To "κοψιμο" της ροης απο τα βανακια καταπονει την αντλια και θα σου μειωσει τη ζωη της.

Μεσα στις προτασεις μου ηταν και το 2071.

Το μεγαλυτερο απο τα classic που θα μπορουσες να εβαζες ειναι το 2215 με 4 λιτρα υλικα και 620 λιτρα την ωρα ροη (ονομαστικη τιμη).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

απλα το 2071 που ειπες ξεφευγει πολυ σε χρηματα οκ σε ευχαριστω πολυ.ο φιλτατος δελτα ψιφησε 2213 2215 και το εκο 2036. σε ευχαριστω πολυ delta.

mppa δεν προκειται να παρω τοσο μεγαλο ενυδρειο 600 λιτρα μαλλον θα σε ακουσω φιλε μου η το 2213 η το 2215 θα δειξει.σε ευχαριστω πολυ .θα κοιταξω σιγουρα και το καινουριο 2036 απλα βρηκα σε καλη τιμη και το 2217

σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

...mppa δεν προκειται να παρω τοσο μεγαλο ενυδρειο 600 λιτρα....

Ποιος μιλησε για 600λιτρα ενυδρειο? :thumbup:

ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΤΙΜΗ τι εννοεις ??? για το 2215 το ειπες νομιζω

- Εννοω οτι μπορει να λεει οτι εχει ροη 620 λιτρα/ωρα, αλλα οταν γεμιζει με υλικα το φιλτρο, οταν περασει λιγος καιρος λειτουργειας και γεμισει μπιχλα, και αναλογα το υψος που το τοποθετουμε σε σχεση με το ενυδρειο, αυτη η τιμη αλλαζει (προς τα κατω) :thumbup:

- Ενας παραγοντας που θα επιλεξεις φιλτρο με συγκεκριμενη ροη ειναι και το ειδος ψαριων.

Αλλα ψαρια θελουν χαμηλη ροη και αλλα δυνατη.

- Η ποσοτητα των υλικων εξαρταται απο την ιχθυοφορτωση.

Link to comment
Share on other sites

- Η ποσοτητα των υλικων εξαρταται απο την ιχθυοφορτωση.

Συμπληρώνω πως αυτό αφορά την minimum ποσότητα...

Γιατί maximum θεωρητικά δεν υπάρχει. Όσο περισσότερο, τόσο καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω πως αυτό αφορά την minimum ποσότητα...

Γιατί maximum θεωρητικά δεν υπάρχει. Όσο περισσότερο, τόσο καλύτερο!

Και να συμπληρωσω στη συμπληρωση :thumbup: οτι πολυ μεγαλο ρολο παιζει και η ποιοτητα του υλικου.

Αλλο 1 λιτρο σφουγγαρι και αλλο 1 λιτρο αστερακι της rena (για να μη λεμε ολο τα ιδια και τα ιδια υλικα) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρωσω στη συμπληρωση :thumbup: οτι πολυ μεγαλο ρολο παιζει και η ποιοτητα του υλικου.

Αλλο 1 λιτρο σφουγγαρι και αλλο 1 λιτρο αστερακι της rena (για να μη λεμε ολο τα ιδια και τα ιδια υλικα) :thumbup:

Παίρνεις μίζα??? :thumbup:

Τί είναι αυτά? Βάλε ένα link...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...