Jump to content

ενδιαφερον θεμα


Recommended Posts

προτωποριακος ο δελτα παντα. :thumbup: σε υπερευχαριστω φιλε,.ακουσα την δικη σου αποψη και την κραταω σιγουρα στην ακρη ας ακουσω κι αλλους συνχομπιστες.

φιλε μου στορμ πες μου και την δικη σου αποψη καθ οτι γνωριζεις πολλα .μου ελειψαν οι απαντησεις σου καιρο εχω να σε ακουσω :thumbup: δωσε κι εδω ενα μικρο χερακι βοηθειας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι πρωτοπορια το αστερακι, ειναι κλασικ, απλα επειδη ειναι ακριβο δεν το προτιμουν.

Το λαθος ειναι οτι δεν βαζουν στη συγκριση τον παραγοντα "δυνατοτητα φιλοξενιας σε βιολογια".

Ειναι σαν να συγκρινεις το σφουγγαρι με το siporax και να προτιμας το σφουγγαρι επειδη ειναι πιο φτηνο.

Στην πραγματικοτητα ισως το πληρωνεις πιο ακριβα (το σφουγγαρι) για τη δουλεια που κανει.

Εκτος αυτου θελεις πολυ χωρο στο φιλτρο για να το βαλεις.

Ενω με το αστερακι-siporax-substrat pro κανεις περισσοτερη δουλεια σε λιγοτερο χωρο και δεν χρειαζεσαι ενα φιλτρο σαν βαρελι.

Τετοια υλικα (φτην σφουγγαρι, καπακια απο σαμπανια κλπ) θα συνεφεραν μονο σε φιλτρο sump.

ΥΓ Το σφουγγαρι χρειαζεται και αυτο αλλα σε μικροτερη ποσοστητα, για απλο μηχανικο φιλτραρισμα και προστασια του βιολογικου υλικου απο χοντρα σκουπιδια.

ΥΓ2 παω για τον καφε του ΑΖ στο φαληρο, τα λεμε.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω αναφέρει τη γνώμη μου πολλές φορές! Βιολογία και πάλι βιολογία! Αν πάρουμε τα πράγματα από την αρχή θα πω πως τα Eheim είναι φίλτρα που σκίζουν. Δεν έχω την εμπερία να πω για πολλές μάρκες φίλτρων, αλλά με τα συγκριτικά που διάβασα στο internet, θεωρώ πως η Eheim απλά δεν παίζεται! Από και και πέρα κοιτάζεις την τσέπη σου και κρίνεις. Το να πάρεις ένα φίλτρο σειράς Classic είναι πολύ καλό! Αλλά αν το σηκώνει η τσέπη σου να πάρεις φίλτρο της σειρά Ecco ή Pro, στον ίδιο όγκο κάδου με ένα Classic, τότε άνετα θα σου έλεγα να πας προς μία πιο αναβαθμισμένη λύση!

ΥΓ: Δεν γνωρίζω πολλά! Αρχάριος σαν κι εσένα είμαι... σε λίγο διαφορετικό επίπεδο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω αναφέρει τη γνώμη μου πολλές φορές! Βιολογία και πάλι βιολογία! Αν πάρουμε τα πράγματα από την αρχή θα πω πως τα Eheim είναι φίλτρα που σκίζουν. Δεν έχω την εμπερία να πω για πολλές μάρκες φίλτρων, αλλά με τα συγκριτικά που διάβασα στο internet, θεωρώ πως η Eheim απλά δεν παίζεται! Από και και πέρα κοιτάζεις την τσέπη σου και κρίνεις. Το να πάρεις ένα φίλτρο σειράς Classic είναι πολύ καλό! Αλλά αν το σηκώνει η τσέπη σου να πάρεις φίλτρο της σειρά Ecco ή Pro, στον ίδιο όγκο κάδου με ένα Classic, τότε άνετα θα σου έλεγα να πας προς μία πιο αναβαθμισμένη λύση!

ΥΓ: Δεν γνωρίζω πολλά! Αρχάριος σαν κι εσένα είμαι... σε λίγο διαφορετικό επίπεδο :thumbup:

αυτο το γνωριζω φιλτατε στορμ και σε ευχαριστω αν διαβασεις το αρχικο μου ποστ το αναφερω και λεω μοναχα eheim αλλα δινω αν διαβασεις την συζητηση λεω ονομαστικα καποια μοντελα η ερωτηση μου και η απορια μου επειδη εω ακουσει παρα πολλα ειναι ποιο μοντελο κατα ππροτεραιοτητα προτεινεις οκ δεν ειπαμε να παρω ενα των 200 ευρω αλλα αν θελεις βαλε μια προταιρεοτητα και πες μου εσυ ποιο μου προτεινεις για τωρα για το 120 αρι και αργοτερα για ενα οχι πανω απο 200 λιτρα. νομιζω παντος με την συζητηση με τον πολυ φιλο δελτα καταληγουμε στο 2217 το οποιο ειναι καπως μεγαλο εχουμε λοιπον προ εκο 300-2036 το 2213 και το 2215. αν εχεις καποιο αλλλο κατα νου θα χαρω πολυ να ακουσω και την δικη σου αποψη.σε ευχαριστω στορμ.

γραψαμε και καποια αλλα παραπανω αλλα ξεφευγουν καπως και ειναι μεγαλα για μενα .

Link to comment
Share on other sites

- Σου ειπα οτι το 2217 ειναι υπερβολη για τα λιτρα σου.

Απο την αλλη, α) αν το βρισκεις σε πολυ καλη τιμη οπως ειπες β) αν το θελεις και για μεγαλυτερο ενυδρειο στο κοντινο μελλον γ) αν σε διαβεβαιωσαν οτι δεν θα εχει προβλημα η αντλια του οταν το λειτουργεις με μισοκλειστα βανακια (αφου τα 1000 λιτρα/ωρα που γυριζει θα το κανουν πλυντηριο το 120αρι).

Τοτε χτυπα το.

- νορμαλ και για eheim φιλτρα εγω θα επαιρνα με σειρα προτιμησης :

1. 2215 (σκυλι αλλα χωρις ανεσεις), θα του εβαζα ομως διπλα βανακια, siporax απο γερμανια με 5€ το λιτρο και σε δυχτακι τα υλικα κλπ

2. εκο 300-2036(ανεσεις αλλα οχι τοσο σκυλι),

3. 2213 (σκυλι, χωρις ανεσεις, λιγοτερη χωρητικοτητα)

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο γιατί λες ότι το 2036 δεν είναι σκυλί; Σου έχει τύχει τίποτε;

Link to comment
Share on other sites

σες ευχαριστω φιλε δελτα κι εγω ειμαι αναμεσα σε αυτα οκ οχι το 2217 το εχω καταλαβει και σε ευχαριστω που ασχοληθηκες τοσο αναλητικα μαζι μου και με βοηθησες σε ευχαριστω απλα ρωτουσα και τον φιλο στορμ η οποιοδηποτε αλλο παιδι για να ακουσω και την δικη του γνωμη ετσι απλα.

ευχαριστω για την υπομονη σου και την βοηθεια.οπως σιγουρα και ολα τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο γιατί λες ότι το 2036 δεν είναι σκυλί; Σου έχει τύχει τίποτε;

Οχι αλλα εκ πειρας σε αλλα (κιθαρες πχ), οσο πιο απλο το εργαλειο τοσο πιο σκυλι.

Οταν ενα "μηχανημα" γενικοτερα, εχει πολλα μπλιμπλικια επανω του εχει και περισσοτερες πιθανοτητες να παθει κατι.

Για να ειναι πολυπλοκο ενα μηχανημα και ειναι και τελειο πρεπει να εχει πολλααααααααα λεφτα.

Βεβαια με την απαραιτητη προσοχη ολα ειναι ΟΚ.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω για τα πολλά πολλά μπλιμπλίκια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε δελτα μαλλον σπυρο εμαθα και το ονομα σου επιτελους :thumbup: ασχολεισαι με οργανα?μουσικη/.?χμμ εχω τρελαθει τωρα με το μπουζουκι και θα μαθω θελω να ασχοληθω μου αρεσε πολυ με κολλησε ενα φιλαρακι μου.ειναι κορυφη το μπουζουκι τωρα εχω εναν τζουρα δανεικο ετσι για εκπεδευση.

υ.γ μεσα απο το φορουμ μαθηματα γινονται? :P:P:thumbup::thumbup:

κατι ακομη παιδια λιγο ασχετο με το θεμα εχω γεμιζει αλγη μαλλον ειναι σχεδον σε ολα τα φυτα και στο τζαμι αλλα με τον μαγνητη φευγει απο το τζαμι στα φυτα ομως??την εχω εδω και κατι μερες αρχιζει να αυξανεται.φωτοπεριοδος 9 ωρες εχω μονο. η αλγη ειναι πανω στο φυλωμα ακομη και στο ξυλο που εχω μεσα ειναι καφε σαν σκουρια να εχουν πιασει ολα τα φυτα ..τι προτεινετε να αφησω σβηστα τα τα φωτα μηπως για καμια μερα η να μειωσω την περιοδο?? εχω 120 λιτρα 2 λαμπες τ8 18 βατ η καθε μια αρα=32.

ελπιζω να σας εδωσα ολα τα απαραιτητα στοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε διοξειδιο (CO2).

Φτιαξε ενα 2λιτρο diy απο κοκακολα με χλιαρο νερο-ζαχαρη-μαγια.

Κανε αναζητηση.

Δες πανω δεξια που λεει "gallery, βιβλιοθηκη αρθρων...." κλπ, λεει καπου "Forum".

Πηγαινε το ποντικι πανω του και στην καρτελα που θα ανοιξει πατα "Αναζητηση"

Αλλη επιλογη (αλλα οχι τοσο οικονομικη) ειναι το seachem Excell.

Link to comment
Share on other sites

λιπασμα δεν ριχνω ειχα βαλει στην αρχη ενα χαπακι διπλα στη ριζα co2 γιατι σπυρο?αφου εχω πολυ ευκολα φυτα.ποσο κοστιζει το excel/?kai poso θα ριχνω αν το αγορασω?ξερω τι λες καταλαβα για την μαγια και ζαχαρη το χω διαβασει το ξερω καλα αλλα επειδη εχω πολυ ευκολα φυτα πιστευα δεν προκειται να ασχοληθω με co2.τι λες?

δεν μοου ειπες ασχολεισαι με μουσικη?

Link to comment
Share on other sites

λιπασμα δεν ριχνω ειχα βαλει στην αρχη ενα χαπακι διπλα στη ριζα co2 γιατι σπυρο?αφου εχω πολυ ευκολα φυτα.ποσο κοστιζει το excel/?kai poso θα ριχνω αν το αγορασω?ξερω τι λες καταλαβα για την μαγια και ζαχαρη το χω διαβασει το ξερω καλα αλλα επειδη εχω πολυ ευκολα φυτα πιστευα δεν προκειται να ασχοληθω με co2.τι λες?

δεν μοου ειπες ασχολεισαι με μουσικη?

Γιατι CO2?

Γενικα ειναι η πιο συνηθισμενη λυση για τα προβληματα της αλγης, αφου αυτο σπρωχνει τα φυτα να αναπτυσονται με αποτελεσμα να απορροφουν ολα τα θρεπτικα απο το νερο και να αφηνει "νηστικη" την αλγη και να την αναγκαζει να πεφτει σε ναρκη και αυτο γιατι στην πραγματικοτητα δεν εξαφανιζεται 100%, αλλα περιμενει την ευκαιρια μολις βρει τις καταλληλες συνθηκες να αναπτυχθει και παλι.

Τωρα εσυ μπορει να μην εχεις φυτα απαιτητικα αλλα αν υπαρχουν οι καταλληλες προυποθεσεις (λιπασματα, νιτρικα, φως) τοτε η αλγη που οπως ειπαμε περιμενει στη γωνια, θα τα εκμεταλευτει.

Απο τη στιγμη που δεν εχεις φυτα λοιπον, μη τροφοδοτεις την αλγη.

Μειωμενη ενταση φωτος (οχι ανακλαστηρες κλπ),

Μειωμενη φωτοπεριοδος (μειωνε 10 λεπτα την ημερα τη φωτοπεριοδο μεχρι να φτασει στις 8 και βλεπεις)

Οχι λιπασματα.( εκτος απο καλιο αν δεις τρυπες στα φυτα, ειναι και το μονο που δεν επιρρεαζει αρνητικα πουθενα)

Οχι νιτρικα (πανω απο 5ppm), το ρυθμιζεις φτιαχνωντας τη ρουτινα των αλλαγων σου ετσι ωστε λιγο πριν την εβδομαδιαια αλλαγη νερου να μετρας 5ppm, (να μην χεις ταισεις πριν)

Και φυσικα προσοχη στο ταισμα.

Αν εχει το ενυδρειο πιο πολλα ψαρια απ'οτι πρεπει, δεν θα την παλεψεις γιατι αναγκαστικα θα ταιζεις και θα γεμιζεις νιτρικα.

Το excell ειναι υποκαταστατο του CO2. (Στην ελλαδα το χτυπανε ομως στην τιμη)

ΥΓ Οσο για τη μουσικη (δεν παιζω μπουζουκι) ειμαι επαγγελματιας κιθαριστας και πληροφοριες θα δεις αν πατησεις το μεσαιο μπανερακι στην υπογραφη μου που γραφει το ονομα μου.

Μην ανοιξουμε κουβεντα ομως περι μουσικης εδω :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω σπυρο αλλα απορω που θα βρω το excel απο εδω που ειμαι.εδω με το ζορι φυτα βρηκα παλι καλα που βρισκω κανενα ψαρακι. ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω σπυρο αλλα απορω που θα βρω το excel απο εδω που ειμαι.εδω με το ζορι φυτα βρηκα παλι καλα που βρισκω κανενα ψαρακι. ευχαριστω πολυ.

αγοραζε μεσω ιντερνετ

περιμενε να μαζευονται πραγματα (για λιγοτερα μεταφορικα) και κανε μια και καλη αγορα απο ιντερνετ, ειτε απο ebay (απεφυγε εκτος ΕΕ γιατι εχει χαρατσι) και απο ειτε απο ελληνικα και ευρωπαικα μαγαζια και σαιτ.

http://www.aquaristic.net/aquarium/?lang=1

http://www.seame.com/

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...zQy067t4TrGduxW

http://www.waterinn.eu/index.php?option=co...2&Itemid=26

http://www.ydatinoskosmos.gr/

http://www.aquaclubdesign.gr/index.php

http://stores.ebay.co.uk/VirtualVillage-Ireland-Delta

http://stores.shop.ebay.co.uk/Gain-Express...d__W0QQ_armrsZ1

http://stores.ebay.co.uk/moses-water75

κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...