Jump to content

ΜΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ


Recommended Posts

Φιλαράκια καλησπέρα,

για πρώτη φορά μπαίνω στο forum για πληροφορίες.

Είμαι αρχάριος στον υπέροχο κόσμο των ενυδρείων, χόμπυ που μου "κόλλησε" ένας ανηψιός μου περισσότερο έμπειρος.

Η αρχή έγινε τις πρώτες μέρες του Νοεμβρίου 2008 και μέχρι το τέλος του μήνα θέλησα να σπάσω 10 φορές το ενυδρείο μου από το θανατικό, που είχε πέσει στα ψαράκια μου.

Μετά έμαθα, ότι είναι αναμενόμενο για την αρχή να υπάρχουν πολλά απώλειες στους "κατοίκους" του ενυδρείου μέχρι να στρώσει.

Τελικά πιστεύω, ότι τα κατάφερα.

Τώρα έχω ένα ενυδρείο με καθαρά 200 λίτρα νερό, όπου φιλoξενούνται 5 σκαλάρια, 2 γκουράμι χρυσά και ένα dwarf, δύο γλύφτες, 4-5 corydoras, 4-5 tetra και τρία kribensis.

Όλα αυτά ζουν μαζί με πολλά - πολλά φυτά, κρυψώνες από ξύλα και σχηματισμούς από πέτρες λάβας για να έχουν τις δικές τους τρύπες

Οι συνθήκες πιστεύω, ότι είναι ιδανικές, αφού αλλάζω περί τα 40-50 λίτρα νερό κάθε βδομάδα, κάνω κάθε δύο μέρες τις απαραίτητες μετρήσεις (0 αμμωνία και NO2, 7-7,5 ph, <25 NO3, 6-7 GH, 4-5 KH) και κάθε 7 με 10 μέρες καθαρίζω το φίλτρο.

Παρ' όλ' αυτά πιστεύω, ότι κάτι λείπει.

Τα ψαράκια μου δεν ζευγαρώνουν, όπως πίστευα, ότι έπρεπε να γίνει και τα kribensis, που έμαθα ότι είναι πιο εύκολο να αναπαραχθούν μάλλον είναι όλα αρσενικά.

Μάλιστα για να μη φοβούνται έχω απαγορεύσει την προσέγγιση στο ενυδρείο σε απόσταση μικρότερη των 3 μέτρων και μόνο εγώ πλησιάζω περισσότερο για τις ανάγκες των ψαριών.

Έχει κανείς κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

καλος ορισες στην παρεα μας...... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιώργο από Χανιά.

Απ' ότι καταλαβαίνω είσαι... παλιοσειρά στο χώρο.

Θα τα λέμε συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιώργο από Χανιά.

Απ' ότι καταλαβαίνω είσαι... παλιοσειρά στο χώρο.

Θα τα λέμε συχνά.

χαχαχαχ ε δεν ειμαι καινουργιος....κανε μια παρουσιαση του ενυδρειου σου ,ανεβασε και καμια φωτο.....
Link to comment
Share on other sites

Πριν βαλεις τα ψαρια,ενημερωθηκες αν ειναι ΟΛΑ συμβατα μεταξυ τους και αν τα λιτρα σου επαρκουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες :thumbup:

Με διαβασμα στα αρθρα, και με συζητηση στο φορουμ θα σου λυθουν πολλες αποριες.

Καλη διαμονη. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες στην παρεα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια καλημέρα,

χθες συγγνώμη για όσους δεν απάντησα, αλλά ένα έκτακτο περιστατικό με ανάγκασε να βγω από το διαδίκτυο.

1.- Προσπαθώ να βγάλω φωτογραφίες από το ενυδρείο μου με τους κατοίκους του, για να το ανεβάσω, αλλά κάτι δεν παέι καλά. Πότε είναι πολύ φωτισμένο, πότε πολύ σκοτεινό και το αποτέλεσμα δεν με ικανοποιεί. Υπάρχει ιδιαίτερη τακτική για να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα;

2.- Καθώς μέσα στα ψαράκια μου υπάρχουν kribensis αρσενικά και κατά συνέπεια πέφτει σύννεφο η.. "σφαλιάρα" μήπως κάποιος έχει δει που μπορώ να βρω θηλυκές σε κατάλληλη ηλικία; Έχω κάνει ένα ψάξιμο σε διάφορα καταστήματα, αλλά τζίφος. Όλο αύριο και μεθαύριο μου λένε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια καλημέρα,

χθες συγγνώμη για όσους δεν απάντησα, αλλά ένα έκτακτο περιστατικό με ανάγκασε να βγω από το διαδίκτυο.

1.- Προσπαθώ να βγάλω φωτογραφίες από το ενυδρείο μου με τους κατοίκους του, για να το ανεβάσω, αλλά κάτι δεν παέι καλά. Πότε είναι πολύ φωτισμένο, πότε πολύ σκοτεινό και το αποτέλεσμα δεν με ικανοποιεί. Υπάρχει ιδιαίτερη τακτική για να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα;

2.- Καθώς μέσα στα ψαράκια μου υπάρχουν kribensis αρσενικά και κατά συνέπεια πέφτει σύννεφο η.. "σφαλιάρα" μήπως κάποιος έχει δει που μπορώ να βρω θηλυκές σε κατάλληλη ηλικία; Έχω κάνει ένα ψάξιμο σε διάφορα καταστήματα, αλλά τζίφος. Όλο αύριο και μεθαύριο μου λένε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες

Καλημερα.

Κανε resize τις φωτο σε 800Χ600 και ξαναδοκιμασε να τις ανεβασεις στα συνημμενα.

Επισης μπορεις να ανοιξεις ενα account πχ στο http://photobucket.com/ και να ανεβαζεις εκει τις φωτο σου, μετα ενα απλο copy-paste στο λινκ της φωτο φτανει για να τις δινεις παντου. Επισης μπορεις να τις αρχειοθετησεις ομορφα εκει φτιαχνωντας απο την αρχη φακελους με ιδια θεματα για να τις βρισκεις ευκολα.

Μονο μη τους αλλαζεις θεση και τις σβηνεις απο εκει γιατι θα "χανονται" και οι φωτο που δινεις στα φορουμ.

Ποια μηχανη εχεις?

Για φωτογραφηση δοκιμασε με κλειστα ολα τα παραθυρα, κλειστα τα φωτα του δωματιου, μονο με το φωτισμο του ενυδρειου και χωρις φλας στη μηχανη.

Πειραματισου στις διαφορες επιλογες της φωτο και διαλεξε ποια βολευει.

Μαλλον πρεπει να ξεκινησεις ψαξιμο για τη συνθεση των ψαριων του ενυδρειου.

Παντως για krib ψαξε και στις αγγελιες του φορουμ αν διατιθονται απο συνχομπιστα ή ανοιξε δικια σου αγγελια ψαχνωντας ανταλλαγη.

Αλλη επιλογη να κοιταξεις στην κατηγορια καταστηματα, να βρεις τηλεφωνα και να αρχισεις αναζητηση.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...