Jump to content

αγνωστα αυγα


Recommended Posts

καλησπερα....εχω ενα 20λ ενυδρειο με guppy και 2 zebra snail αν τα λεω καλα...ενα ωραιοτατο πρωι που ξυπναω βλεπω σε αυτον τον διακοσμιτικο μου κορμο που εχω μεσα πανο απο 20 τετοια αυγα.....αμεσως σκεφτηκα οτι τα guppy ειναι ζωοτοκα και δεν κανουν αυγα...μετα πηγε ο νους μου στα σαλιγκαρια αλλα εχω ακουσει απο εδω οτι αυτο το ειδος δεν αναπαραγεται.οριστε φωτο να μου πειτε γνωμες ολα και αυξανονται τα αυγα.....post-10098-1237592316_thumb.jpgpost-10098-1237592335_thumb.jpgpost-10098-1237592345_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - γιωργος χανια
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....εχω ενα 20λ ενυδρειο με guppy και 2 zebra snail αν τα λεω καλα...ενα ωραιοτατο πρωι που ξυπναω βλεπω σε αυτον τον διακοσμιτικο μου κορμο που εχω μεσα πανο απο 20 τετοια αυγα.....αμεσως σκεφτηκα οτι τα guppy ειναι ζωοτοκα και δεν κανουν αυγα...μετα πηγε ο νους μου στα σαλιγκαρια αλλα εχω ακουσει απο εδω οτι αυτο το ειδος δεν αναπαραγεται.οριστε φωτο να μου πειτε γνωμες ολα και αυξανονται τα αυγα.....post-10098-1237592316_thumb.jpgpost-10098-1237592335_thumb.jpgpost-10098-1237592345_thumb.jpg

Δεν φενετε καλά στην φοτο άλλα είσαι σίγουρος πως δεν είναι κάποιο είδος μύκητα?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το σενάριο περι μύκητα είναι πιο πιθανό τα σαλιγκαράκια αυτα θέλουν υφάλμυρο νερό για αναπαραγωγή...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το σενάριο περι μύκητα είναι πιο πιθανό τα σαλιγκαράκια αυτα θέλουν υφάλμυρο νερό για αναπαραγωγή...

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορούν να κάνουν αυγά...

Από την άλλη μύκητας... :thumbup: Μάλλον χλωμό αφού απ'όσο καταλαβαίνω πρόκειται για ψεύτικο διακοσμητικό και όχι για κανονικό ξύλο!

Οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε στη διάγνωση!

Link to comment
Share on other sites

Zebra snail... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυγά απο τα Zebra.

Γεννάνε συνέχεια, απλά δεν θα σου εκκολαφθούν ποτέ... :thumbup::thumbup:

Κρίμα βέβαια γιατί είναι πολύ χρήσιμα σαλιγκάρια, αλλά.....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα....και η πισω πλευρα εχει γεμισει με αυγα....ειναι μυκητας η αυγα?οταν εννοιεις οτι δεν θα εκκολαφτουν?τι εννοης?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!τελικα παιδες τι λετε να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα....και η πισω πλευρα εχει γεμισει με αυγα....ειναι μυκητας η αυγα?οταν εννοιεις οτι δεν θα εκκολαφτουν?τι εννοης?

Τα συγκεκριμένα σαλιγκάρια, μπορεί να γεννάνε στις συνθήκες του ενυδρείου με γλυκό νερό, αλλά για να αναπτυχθούν τα εμβρυα και να εκκολαφθούν απο τα αυγα χρειάζονται συνθήκες υφάλμυρου νερού. Μιλάμε πάντα βέβαια στην περίπτωση που τα αυγά έχουν γονιμοποιηθεί και δεν είναι άγονα.

Άρα δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα στο συγκεκριμένο ενυδρείο, άσε που έτσι κι αλλίως δεν αναφέρεται γενικά επιτυχημένη αναπαραγωγή των συγκεκριμένων σαλιγκαριών.

Τώρα αν θέλεις να μην υπάρχουν τα αυγά στο ενυδρείο θα πρέπει να τα απομακρύνεις τρίβοντας τα σημεία που έχουν γεννήσει. Είναι πάντως αρκετα σκληρά αυγά σε σχέση με άλλων σαλιγακρίων.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι να κανω..υπαρχει περιπτωση να εκκολαφθουν?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι να κανω..υπαρχει περιπτωση να εκκολαφθουν?

Oχι

Link to comment
Share on other sites

Oχι

ε τοτε λες να τα βγαλω ε?

Link to comment
Share on other sites

Ή να τα ρίξεις σε ένα ενυδρειάκι με υφάλμυρο νερό θερμοκρασίας 25 βαθμών μήπως και σκάσουν μύτη μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Αν χτυπανε πολυ ασχημα....

ε θα τα βγαλω ποιο το εφωλος να τα εχβ εκει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...