Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο! ;)


Recommended Posts

Θα είμαι απότομος για να μπεις στο νόημα. Τα έχεις κάνει όλα λάθος. Πρέπει να διαβάσεις οπωσδήποτε το link που σου έδωσε ο φίλος πιο πάνω.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

μην πλύνεις το φίλτρο, ούτε να κάνεις αλλαγές όσο ρίχνεις βακτήρια. Πάρε υγρά τεστ, κάνε τα και γράψε τα αποτελέσματα εδώ αν θέλεις βοήθεια.

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις, αλλά σε έπιασαν λίγο κότσο στο μαγαζί.

:rasp:

....κατι αλλο τι συμαινει ριχνω βακτηρια? ..σημερα πρεπει να προσθεσω και αλλα βακτηρια ?..στην συνεχεια καθε ποτυε πρεπει να προσθετω? :rasp: ...το υγρο που εχω γραφει Waterlife απο κατω σε ενα πλαισιο Bactrelife Friendly bacteria

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου βρε Χαλκιδαρα! :rasp:) ...εχουν μεγαλωσει καθολου? ποσο καιρο τα εχεις? :rasp: ...εχεις καθολου msn στον υπολογιστη σου? :P

τα πηρα ειδη μεγαλα και τωρα εχουν γινει μουλαρια!τις εχω 3 μηνες περιπου

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρωτάς εμάς εδώ αυτά που δεν κατάλαβες;

Με λίγη υπομονή και πολύ διάβασμα σε προηγούμενα post θα σου λυθούν όλες σου οι απορίες. :P:rasp:

Σημερα πρωτη μερα με τα ψαρια μεσα στο ενυδριο ..το μονο που εχω ριξει προς το παρων ειναι 6 σβολους φαγητου που μου εδωσαν εκει ...μου ειπαν μια φορα την ημερα ειναι καλα ? ..και κατι αλλο αυτα τα σβολακια ειναι πολυ μικρα θα τα βλεπουν? ευχαριστω! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πρωτη μερα με τα ψαρια μεσα στο ενυδριο ..το μονο που εχω ριξει προς το παρων ειναι 6 σβολους φαγητου που μου εδωσαν εκει ...μου ειπαν μια φορα την ημερα ειναι καλα ? ..και κατι αλλο αυτα τα σβολακια ειναι πολυ μικρα θα τα βλεπουν? ευχαριστω! :rasp:

μια φορα τη μερα πιστευω ειναι καλα θα σου πουν και οι παλιοι.και εγω μια τους δινω,οχι απλα τα βλεπουν τα παραβλεπουν κανουν σα τρελα για φαι πολυ λεμαργα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

διάβασες για τον κύκλο του αζώτου;

τα τεστ χρειάζονται για να ελέγχεις τις τιμές NH3, NO2 και ΝΟ3. Τα 2 πρώτα είναι τοξικά και χρειάζονται βακτήρια για να μετατραπούν σε ΝΟ3 που δεν είναι επικίνδυνα για τα ψάρια σου σε μικρές ποσότητες.

Όταν παίρνουμε ένα ενυδρείο πρέπει να το στρώσουμε πριν βάλλουμε ψάρια μέσα, αλλιώς θα ψοφήσουν. Κανονικά ψάρια βάζουμε 1 βδομάδα μετά...

Link to comment
Share on other sites

διάβασες για τον κύκλο του αζώτου;

τα τεστ χρειάζονται για να ελέγχεις τις τιμές NH3, NO2 και ΝΟ3. Τα 2 πρώτα είναι τοξικά και χρειάζονται βακτήρια για να μετατραπούν σε ΝΟ3 που δεν είναι επικίνδυνα για τα ψάρια σου σε μικρές ποσότητες.

Όταν παίρνουμε ένα ενυδρείο πρέπει να το στρώσουμε πριν βάλλουμε ψάρια μέσα, αλλιώς θα ψοφήσουν. Κανονικά ψάρια βάζουμε 1 βδομάδα μετά...

..Σχετικα με αυτο που μου γραφεις αφου καθαριστικαν καλα ολα τα αντικειμενα και πλυθηκες η αμμος οπως μου ειχαν συμβουλεψει αφησα το ενυδρυο με τις ποσοτητες του αντιχλωριου και του βαρμακου των βακτηριων 1 μερα για να στρωσει ...απο εδω και περα αναρωτιεμαι πως θα συνεχισω ωστε τα ψαρια μου να ειναι υγειη και ακμαια :rasp: ?? ..πιστεψεμε και εγω ενδιαφερομαι

Link to comment
Share on other sites

μια φορα τη μερα πιστευω ειναι καλα θα σου πουν και οι παλιοι.και εγω μια τους δινω,οχι απλα τα βλεπουν τα παραβλεπουν κανουν σα τρελα για φαι πολυ λεμαργα ψαρια!

...δεν ειναι σαν και εμας διαιτα και τετοια! :rasp:)) καλα δεν εχουν καθολου ενοχες? χεχε

Link to comment
Share on other sites

θέλει μια βδομάδα να στρώσει φιλαράκο...σε 1 μέρα τι να προλάβει?

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω καποια βασικα βηματα που να ακολοθησω ..υπαρχει καποιος που να μου πει ? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

1. αγόρασε υγρά τεστ για αμμωνία (ΝΗ3), νιτρώδη άλατα (ΝΟ2) και νιτρικά άλατα (ΝΟ3).

2. μετά κάνε τεστ στο νερό σου ακολουθώντας τις οδηγίες που θα βρεις στις συσκευασίες

3. γράψε εδώ τα αποτελέσματα και θα σου πούμε. Πιθανώς να χρειαστείς και άλλα βακτήρια.

4. Μην κάνεις αλλαγές νερού, ούτε πλύσιμο φίλτρου, άσε το ενυδρείο με το νερό του και τα βακτήρια που έριξες!

Link to comment
Share on other sites

θέλει μια βδομάδα να στρώσει φιλαράκο...σε 1 μέρα τι να προλάβει?

Κοιτα και εγω δεν το ηξερα ...εκει αυτος μου ειπε για μια μερα ..παντως αν το ηξερα φυσικα δεν θα το εκανα ...δωσε μου αν θες σε παρακαλω καποια βηματα που πρεπει να κανω στο εξης

γραψε αν θες τι πρεπει να κανω τις 2 πρωτες βδομαδες και μετα τι θα πρεπει να κανω τον υπολοιποκαιρο

πχ 1) ταισμα καθε μερα

2) καθαρισμα καθε ποτε?

..θα με διευκολυνε τα μαλα! :rasp: ..δεν θελω να μου παθουν κατι τα ''χρυσα'' μου!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

1. αγόρασε υγρά τεστ για αμμωνία (ΝΗ3), νιτρώδη άλατα (ΝΟ2) και νιτρικά άλατα (ΝΟ3).

2. μετά κάνε τεστ στο νερό σου ακολουθώντας τις οδηγίες που θα βρεις στις συσκευασίες

3. γράψε εδώ τα αποτελέσματα και θα σου πούμε. Πιθανώς να χρειαστείς και άλλα βακτήρια.

4. Μην κάνεις αλλαγές νερού, ούτε πλύσιμο φίλτρου, άσε το ενυδρείο με το νερό του και τα βακτήρια που έριξες!

α ωραια ..ευχαριστω :rasp: ..με την τροφη 3 σβολους για το καθε ενα ? 1 φορα την ημερα ? ποια η γνωμη σου? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω καποια βασικα βηματα που να ακολοθησω ..υπαρχει καποιος που να μου πει ? :rasp:

[/quoκαι εγω ετσι την πατησα πηρα ενυδρειο και ψαρια την ιδια μερα και ειχα αρκετα προβληματα!!!αλλη μια λυση ωσπου να στρωσει το ενυδρειοειναι τακτικες αλλαγες νερου δηλαδη γυρω στα 20% καθε 3 μερες και να συμπληρωνεις το αναλογο αντιχλωριο.με το καιρο ολα θα γινουν καλυτερα!ουτε εμενα μαρεσει το διαβασμα αλλα αν ψαξεις προσεκτικα στο forum θα βρεις πραγματικα πολλες χρησιμες πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω το μέγεθος των σβόλων και των ψαριών σου για να κρίνω. Ρίχνε τόσο φαί ώστε να το έχουν φάει σε 2 λεπτά. Ειδικά τώρα που είναι αρχή και είναι άστρωτο το φίλτρο σου πρέπει να ταίζεις πάρα πολύ λίγο.

Όταν κάνεις τα τεστ θα μας πεις τιμές και έτσι θα σου πούμε τις υπόλοιπες οδηγίες. Αν δεν ξέρουμε τι συνθήκες έχει το νερό σου δεν μπορούμε να σου πούμε τίποτα άλλο!

Σίγουρα δεν φταις εσύ, αλλά το κατάστημα. Πιστεύω ότι με διαβασματάκι και βοήθεια από εδώ μέσα θα πας μια χαρά. Καλημέρα! :rasp:

προσοχή:

όσο ρίχνεις τα βακτήρια μην κάνεις αλλαγές νερού, εκτός αν από τα τεστ δεις ότι η αμμωνία πάει πολύ ψηλά και είναι επικίνδυνο για τα ψάρια, αλλιώς αν κάνεις αλλαγές ουσιαστικά αφαιρείς και τα βακτήρια που ρίχνεις! τσάμπα λεφτά.. κάνε τεστ και τα λέμε πάλι αύριο.

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι την πατησα πηρα ενυδρειο και ψαρια την ιδια μερα και ειχα αρκετα προβληματα!!!αλλη μια λυση ωσπου να στρωσει το ενυδρειοειναι τακτικες αλλαγες νερου δηλαδη γυρω στα 20% καθε 3 μερες και να συμπληρωνεις το αναλογο αντιχλωριο.με το καιρο ολα θα γινουν καλυτερα!ουτε εμενα μαρεσει το διαβασμα αλλα αν ψαξεις προσεκτικα στο forum θα βρεις πραγματικα πολλες χρησιμες πληροφοριες

..εχεις δικιο 100% ...απλα δυσκολευομαι να τα εφαρμοσω οσα λεει :rasp:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω το μέγεθος των σβόλων και των ψαριών σου για να κρίνω. Ρίχνε τόσο φαί ώστε να το έχουν φάει σε 2 λεπτά. Ειδικά τώρα που είναι αρχή και είναι άστρωτο το φίλτρο σου πρέπει να ταίζεις πάρα πολύ λίγο.

Όταν κάνεις τα τεστ θα μας πεις τιμές και έτσι θα σου πούμε τις υπόλοιπες οδηγίες. Αν δεν ξέρουμε τι συνθήκες έχει το νερό σου δεν μπορούμε να σου πούμε τίποτα άλλο!

Σίγουρα δεν φταις εσύ, αλλά το κατάστημα. Πιστεύω ότι με διαβασματάκι και βοήθεια από εδώ μέσα θα πας μια χαρά. Καλημέρα! :rasp:

προσοχή:

όσο ρίχνεις τα βακτήρια μην κάνεις αλλαγές νερού, εκτός αν από τα τεστ δεις ότι η αμμωνία πάει πολύ ψηλά και είναι επικίνδυνο για τα ψάρια, αλλιώς αν κάνεις αλλαγές ουσιαστικά αφαιρείς και τα βακτήρια που ρίχνεις! τσάμπα λεφτά.. κάνε τεστ και τα λέμε πάλι αύριο.

οκ οκ ευχαριστω πολυ :rasp:

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στο forum μας και καλή συνέχεια ..... :rasp:

ρίξε ενα καλό διαβασμα εδω..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Αυτή τη στιγμή τα βλέπεις όλα βουνό ε; :rasp::P Θα ξεκαθαρίσουν όλα με υπομονή και διάβασμα. :thumbup:

Κοίτα και το λινκ του NAVY. Έχει όσα πρέπει να ξέρεις τώρα στην αρχή.

Όσο για το τάισμα καλά είσαι με αυτή τη ποσότητα.Τα χρυσοψαράκια αντέχουν στην "δίαιτα". :rasp:

Πάρε τα τέστ που σου αναφέραμε γιατί αυτά θα μας οδηγήσουν στις επόμενες κινήσεις για το καλύτερο για τα ψαράκια σου.

Πριν κάνεις κάτι, απο μόνος σου, στο ενυδρείο ρωτησέ μας.Θα αποφύγεις λάθη έτσι.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω το μέγεθος των σβόλων και των ψαριών σου για να κρίνω. Ρίχνε τόσο φαί ώστε να το έχουν φάει σε 2 λεπτά. Ειδικά τώρα που είναι αρχή και είναι άστρωτο το φίλτρο σου πρέπει να ταίζεις πάρα πολύ λίγο.

Όταν κάνεις τα τεστ θα μας πεις τιμές και έτσι θα σου πούμε τις υπόλοιπες οδηγίες. Αν δεν ξέρουμε τι συνθήκες έχει το νερό σου δεν μπορούμε να σου πούμε τίποτα άλλο!

Σίγουρα δεν φταις εσύ, αλλά το κατάστημα. Πιστεύω ότι με διαβασματάκι και βοήθεια από εδώ μέσα θα πας μια χαρά. Καλημέρα! :rasp:

προσοχή:

όσο ρίχνεις τα βακτήρια μην κάνεις αλλαγές νερού, εκτός αν από τα τεστ δεις ότι η αμμωνία πάει πολύ ψηλά και είναι επικίνδυνο για τα ψάρια, αλλιώς αν κάνεις αλλαγές ουσιαστικά αφαιρείς και τα βακτήρια που ρίχνεις! τσάμπα λεφτά.. κάνε τεστ και τα λέμε πάλι αύριο.

Λοιπον μολις αγορασα τα τεστ ..πηγα σε δυο pet ο ενας μου δεν μου εδωσε ενα test με βεντουζακι λεγετε PH ALERT και προφανως ειναι μετρητης PH ...ο πρωτος μου ειπες πως δεν εχει τα αλλα 2 μου μου συνεστισες να αγορασω :rasp: ..εστι κατεφυγα και σε δευτερο και πηρα και αλλο τεστ ..εκει μου ειπαν πως τα εχουν και τα τρια τεστ σε ενα το αγορασα λοιπον ...αυτο απ' οτι βλεπω ειναι ενα στρπγκυλο κουτακι και μεσα εχει καρτελες λεγετε H20 TEST 5 in 1 ..τα ψαρακια μου τα βλεπω μια χαρα μεσα στην γυαλα ..μπορεις να βοηθησεις να μου πεις ?? το 1ο test να το χρησιμοποιησω? στο 2ο ποση ωρα να βαλω μεσα την καρτελα? ....help!! :P

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σου πω το δευτερο ελενχει 1)NO3 2)NO2 3) GH 4) KH 5)pH

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας το PH Alert ξεχασε το, πατατα ειναι!

Πρεπει να προμηθευτεις τεστ υγρα, ειναι πιο αξιοπιστα απο τα strips!

Θελεις NH3/NH4, NO2, NO3 και PH, GH, KH...

τα τρια πρωτα τα χρειαζεται για να δεις αν ΟΝΤΩΣ εχει στρωσει το ενυδρειο σου και ειναι ετοιμο να φιλοξενησει τα πρωτα ψαρακια σου... για παραδειγμα ενα "στρωμενο" νερο εχει τιμες μηδενικες σε ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2...

τα τρια τελευταια τα θελεις για να δεις τις παραμετρους του νερου σου, ολα τα ψαρακια δεν μπαινουν στο Ιδιο PH και στις ιδιες σκληροτητες...

Και κατα δευτερον πρεπει να ΞΕΖΟΥΜΙΣΕΙΣ το φορουμ... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας το PH Alert ξεχασε το, πατατα ειναι!

Πρεπει να προμηθευτεις τεστ υγρα, ειναι πιο αξιοπιστα απο τα strips!

Θελεις NH3/NH4, NO2, NO3 και PH, GH, KH...

τα τρια πρωτα τα χρειαζεται για να δεις αν ΟΝΤΩΣ εχει στρωσει το ενυδρειο σου και ειναι ετοιμο να φιλοξενησει τα πρωτα ψαρακια σου... για παραδειγμα ενα "στρωμενο" νερο εχει τιμες μηδενικες σε ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2...

τα τρια τελευταια τα θελεις για να δεις τις παραμετρους του νερου σου, ολα τα ψαρακια δεν μπαινουν στο Ιδιο PH και στις ιδιες σκληροτητες...

Και κατα δευτερον πρεπει να ΞΕΖΟΥΜΙΣΕΙΣ το φορουμ... :rasp:

αυτα δηλαδη δεν κανουν? ...εκει δεν ειχαν υγρα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας το PH Alert ξεχασε το, πατατα ειναι!

Πρεπει να προμηθευτεις τεστ υγρα, ειναι πιο αξιοπιστα απο τα strips!

Θελεις NH3/NH4, NO2, NO3 και PH, GH, KH...

τα τρια πρωτα τα χρειαζεται για να δεις αν ΟΝΤΩΣ εχει στρωσει το ενυδρειο σου και ειναι ετοιμο να φιλοξενησει τα πρωτα ψαρακια σου... για παραδειγμα ενα "στρωμενο" νερο εχει τιμες μηδενικες σε ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2...

τα τρια τελευταια τα θελεις για να δεις τις παραμετρους του νερου σου, ολα τα ψαρακια δεν μπαινουν στο Ιδιο PH και στις ιδιες σκληροτητες...

Και κατα δευτερον πρεπει να ΞΕΖΟΥΜΙΣΕΙΣ το φορουμ... :rasp:

ολα αυτα τα εχουν! :rasp: και επιπλεον εχω χαλασει ολον τον οικονομικο προυπολογισμο

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως απο οικονομικης αποψεως, οσο πιο ακριβο ειναι το τεστ τοσο πιο αξιοπιστο ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως απο οικονομικης αποψεως, οσο πιο ακριβο ειναι το τεστ τοσο πιο αξιοπιστο ειναι...

..παιδια μεχρι τωρα εχουν φυγει 200 ευρω για ενα ενυδριο 60 λιτρων με μηχανισμους κτλπ δεν εχω αλλα χρηματα για δοσω τι να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κανεις ποση ωρα να βαλω τις καρτελες αυτες? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...