Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο! ;)


Recommended Posts

Καποιος φιλος που να εχει υγρα τεστακια να σου κανει μια μετρησουλα?

ΥΓ. το χομπι στην αρχη χρειαζεται ενα...σεβαστο ποσο!

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το εβαλα για 1 δευτερολεπτο αλλα δεν ειμαι σιγουρος για τις τιμες να τις διαβασω?

Έγινε επεξεργασία - ghalepas
Link to comment
Share on other sites

ψεμματα το

1)ph πρεπει να ειναι γυρω 7,6-8

2)το kh >21

3)και το NO3 καπου κατω απο το 50

το ενυδριο φαινεται πεντακαθαρο (κρυσταλο)

τα ψαρακια φαινονται μια χαρα θελει αλλαγη το νερο τι να κανω?

στο petshop που ξανα πηγα και ρωτησα μου ειπε να αλλαζω 1-2 ποτηρια νερο αυριο και να προσθεσω αντιχλωριο

και οταν συμπληρωθουν 7 ημερες να βαλω και βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

Να αρχισεις να διαβαζεις...

:rasp:

Πανω σου δοθηκε Link απο τον NAVY... το διαβασες?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ξανα βλεπω το test ολα μου φαινονται τερματισμενα? ..λετε να κανω λαθος? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Στα strips οσο περναει η ωρα οι ενδειξεις ειναι κου-κου-ρου-κου!

Link to comment
Share on other sites

Στα strips οσο περναει η ωρα οι ενδειξεις ειναι κου-κου-ρου-κου!

Ρε φιλε τοση ωρα ..σε ρωταω και αντι να μου πεις τι να κανω spamareis ..φαινεσαι οτι εχεις εντρυφισει στο θεμα αλλα εμενα προσωπικα δεν με βοηθας ...θα κανω τα παντα προκειμενου να διαταρησω τα ψαρακια μου ..αν θες δωσε καμια πληροφορια πως να προχωρησω ...πχ να βαλω και δευτερο τεστ ? να δω αν υπαρχει αποκλιση στις μετρησεις ? ...υγρα τεστ δεν υπαρχουν γαιτι πηγα στα δυο μεγαλυτετρα Petσηοπ της πολης τα ζητησα και δεν τα ειχαν

Έγινε επεξεργασία - ghalepas
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε τοση ωρα ..σε ρωταω και αντι να μου πεις τι να κανω spamareis ..φαινεσαι οτι εχεις εντρυφισει στο θεμα αλλα εμενα προσωπικα δεν με βοηθας ...θα κανω τα παντα προκειμενου να διαταρησω τα ψαρακια μου ..αν δωσε καμια πληροφορια πως να προχωρησω ...πχ να βαλω και δευετρο τεστ ? να δω αν υπαρχει αποκλιση στις μετρησεις ? ...υγρα τεστ δεν υπαρχουν γαιτι πηγα στα δυο μεγαλυτετρα Petσηοπ της πολης τα ζητησα και δεν τα ειχαν

Καλη συνεχεια! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλη συνεχεια! :rasp:

επισης! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ολοι εδω μεσα προσπαθουμε να σε βοηθησουμε ο καθενας με τον δικο του τροπο.

δεν βρισκω καποιο μηνυμα "spam" στις απαντησεις που ελαβες.

να ξερεις πως πισω απο την καθε απαντηση βρισκονται ανθρωποι που πραγματικα αφιερωνουν τον χρονο τους, ωστε να βοηθησουν συνχομπιστες, χωρις κανενα οφελος κ αυτο αξιζει τουλαχιστον τον "σεβασμο" μας.

Link to comment
Share on other sites

μα και εγω δεν ειρωνευομαι πουθενα? :rasp: ..απλα παραπανω τα συμπερασματα απο εναν και μονο ηταν οτι εχω μεγαλο ενυδριο αρα ξερω ποιο πολλα? ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο καταλαβες ?

Πραγματικα λυπαμαι!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο καταλαβες ?

Πραγματικα λυπαμαι!

..μα σου εξηγω εχω δωσει 200 ευρω και ειμαι διατεθημενος να δοσω αλλα τοσα προκειμενου να ειναι καλα τα ψαρακια μου ..συμφωνο πως οι νεοι πρεπει να διαβαζουν οσα εχουν γραφτει προηγουμενως αλλα εσυ ξεκινησες να μου κανεις υποδιξεις του τυπου δεν διαβζεις σωστα και πηγαινει αγορασε τα τεστ ..αφου σου εξηγω πως δεν μπορω να τα βρω στην Χαλκιδα? ..τι να κανω δηλαδη ? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στην αρχη δεν τα εβρισκα πουθενα στην πολη μου αλλα εψαξα και τα βρηκα σε αλλες πολεις... δεν ειναι δυσκολο μεσω νετ ....

και ΝΑΙ πρεπει να κατσεις να διαβασεις οπως κανουμε ολοι εδω μεσα... ετοιμη τροφη δεν υπαρχει!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στην αρχη δεν τα εβρισκα πουθενα στην πολη μου αλλα εψαξα και τα βρηκα σε αλλες πολεις... δεν ειναι δυσκολο μεσω νετ ....

και ΝΑΙ πρεπει να κατσεις να διαβασεις οπως κανουμε ολοι εδω μεσα... ετοιμη τροφη δεν υπαρχει!

Γιατι ειπα εγω οτι δεν διαβαζω? ..πολυ ευκολα συμπερασματα βγαζεις για τους αλλους ..προσπαθω στο μετρο του εφικτου ..αφου σου γραφω ασχολουμε ολες και ολες 3 μερες ..αν τα ηξερα απλα δεν θα ρωτουσα

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα τζαμπα το κουραζουμε...

αυτο που θελω να πω ειναι οτι στο χρονο που ξοδεψες να ρωτας τα ιδια συνεχεια θα ειχες παρει τις απαντησεις σου ΑΝ διαβαζες το Link που σου ειχε δωσει ο NAVY...

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα τζαμπα το κουραζουμε...

αυτο που θελω να πω ειναι οτι στο χρονο που ξοδεψες να ρωτας τα ιδια συνεχεια θα ειχες παρει τις απαντησεις σου ΑΝ διαβαζες το Link που σου ειχε δωσει ο NAVY...

κοιτα παλι πουλας εξυπναδα ..τα διαβασα αλλα δεν μπορω δω πως εφαρμοζονται απο την θεωρια στην πραξη ..ας μην το κουραζουμε αλλο εσυ τα ξερεις ολα?

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω να πεσουν οι τονοι κ να ληξει η αντιπαραθεση.

νομιζω εχεις 100% δικιο και αυτο θα γινει :rasp: :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει κι έχω βάλει τα ποπ κορν στη φωτιά πάνω από 10 φορές!!! Αποφασίστε τί θα κάνετε επιτέλους!!!

Φίλε ghalepas,

Δεν νομίζω πως ο sarevock σου πουλάει κάποια εξυπνάδα. Απλά λέει τη γνώμη του. Μπορείς να την ακούσεις ή να την απαρνηθείς. Δεν χρειάζεται να μπαίνουμε σε προσωπικές αντιπαλότητες και αντιπαραθέσεις.

Λέω να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή!

Βασικά, ΝΑΙ, τα στριπς δίνουν αναξιόποστες μετρήσεις μέχρι ενός βαθμού! Στην αρχική φάση που είσαι, πρέπει να μετράς με υγρά τεστ για να έχεις όσο το δυνατό μεγαλύτερη ακρίβεια. Τα στριπς δεν είναι για πέταμα. Προσωπικά χρησιμοποιώ στριπς, αλλά σε καλά στρωμένα ενυδρεία όπου απλά ελέγχω τις "επικίνδυνες" τιμές, δηλαδή ΝΟ2 και ΝΗ3/ΝΗ4. Αν τα στριπς μου δείξουν ότι έχω ένα από τα 2, δεν με νοιάζει σε τί βαθμό τα έχω. Ξέρω ότι πρέπει να είναι 0 οπότε κάνω τις κατάλληλες κινήσεις.

Προσωπικά σου προτείνω να ρίξεις μία ματιά ΕΔΩ και να ρωτήσεις πιο μαγαζί μπορεί να σου στείλει αυτά που ζητάς.

Δυστυχώς το συγκεκριμένο χόμπυ θέλει αρκετά έξοδα στην αρχή και μπόλικα στην πορεία! Μπορεί να ήταν κάτι που δεν το ήξερες, αλλά πρέπει να το μάθεις! Από κει και πέρα ΟΛΟΙ εδώ μέσα είναι διατεθημένοι να βοηθήσουν εσένα και τον οποιοδήποτε αρχάριο ή εμπειρότερο! ΚΑΝΕΙΣ δεν θέλει να σε προσβάλλει ή να σε ειρωνευτεί... Και αν κάποιος το κάνει να είσαι σίγουρος πως οι MODs τα επέμβουν!

Καλή συνέχεια, καλό διάβασμα, και φυσικά και να κάνεις πολλές ερωτήσεις... Γιατί οι δικιές σου ερωτήσεις μπορούν να βοηθήσουν και άλλους!

:rasp:

*edit* Δηλαδή μετά την παρέμβαση του Αντώνη, να σβήσω τη φωτιά, ε? :rasp:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να:

1. ηρεμήσεις τα ψαράκια σου θα τα πάνε μια χαρά

2.προσέχεις αύτά του διαβάζεις (είτε προηγούμενα ποστ,είτε άπαντήσεις που σου δίνοντε).

3.μη βιάζεσε να κάνεις πράγματα (τώρα στην αρχή ) χωρίς να τα έχεις μελετήσει αρκετά

Όλοι λίγο πολύ βουνό τα βλέπαμε στην αρχή και να είσαι σίγουρος οτι σου απάνταμε για να σε βοηθήσουμε να βάλεις τις γνώσεις σε σειρά.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα :rasp: ευχαρσιτω πολυ για τις πληροφοριες ..δεν εχω ακουσει ποιο τεκμηριομενες αποψεις ! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να:

1. ηρεμήσεις τα ψαράκια σου θα τα πάνε μια χαρά

2.προσέχεις αύτά του διαβάζεις (είτε προηγούμενα ποστ,είτε άπαντήσεις που σου δίνοντε).

3.μη βιάζεσε να κάνεις πράγματα (τώρα στην αρχή ) χωρίς να τα έχεις μελετήσει αρκετά

Όλοι λίγο πολύ βουνό τα βλέπαμε στην αρχή και να είσαι σίγουρος οτι σου απάνταμε για να σε βοηθήσουμε να βάλεις τις γνώσεις σε σειρά.

καταλαβαινω ..ειναι κριμα να μου ψωφισουν επσιδη κατι δεν διαβασα καλα εγω η εκανα καπου λαθος :rasp: .ολα οσα μου γραφετε τα διαβαζω ενδελεχως 2 και 3 φορες για να ειμαι σιγουρος ..αν φτασω σε αυτο το σημειο θα ξενερωσω εντελως ! :P ..εκτιμω πολυ που ασχοληστε μαζι μου

με εκτιμιση Γιωργος! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ας αφήσουμε τα "καλά λόγια" κι ας μπούμε πλέον στο ζουμί... Έχεις καταλάβει τις επόμενες κινήσεις σου? Αυτό είναι το βασικότερο όλων!

Link to comment
Share on other sites

Ας αφήσουμε τα "καλά λόγια" κι ας μπούμε πλέον στο ζουμί... Έχεις καταλάβει τις επόμενες κινήσεις σου? Αυτό είναι το βασικότερο όλων!

φιλε μου Νικο ...δεν εχω προβλημα να παιδευω τον εαυτο μου ...το βασικοτερο για εμενα ειναι να ειναι το ενυδριο πεντακαθαρο και ασφαλες για τα χρυσοψαρα μου ...αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρο για τον αν λα

κανω τις σωστες κινησεις για να στρωσω το ενυδριο πχ ειμαι εδη στην 4η μερα παραπανω μου ειπαν τα παιδια μεχρι να στρωσει να βαζω 1 φορα την εβδομαδα βακτηρια ..και αυτο θα κανω :rasp: 1)..ποτε θα στρωσει το ενυδριο μου? :rasp: 2)Ποτε θα καθαρσιω τα φιλτρα για πρωτη φορα? 3)μολις στρωσει καθε ποτε να κανω αλλαγες στο νερο? ισχυεια αυτο που μου ειαπν στο petshop να βαζω καθε 2 βδομαδες αντιβακτηρια? και ποσα λιτρα να αφαιρω απο τα 60 πχ το 1/3 ειναι αρκετο? ..τα βακτηρια μπορει να βλαψουν τα χρυσοψαρα μου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...