Jump to content

Διαρκεια Ζωης Ξυλων


Recommended Posts

Να ρωτησω ποια ειναι η διαρκεια ζωης των ξυλων ? Μετα απο ποσο καιρο σταματαει η τροφοδοσια του νερου με τανινες?

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεί κάποιος να οριοθετήσει τη ''διάρκεια ζωής των ξύλων''... Υποτίθεται πως τα ξύλα που πωλούνται σε ενυδρειακά καταστήματα προέρχονται από δέντρα που ζουν στο νερό (όπως π.χ. τα μαγκρόβια) και δεν σαπίζουν/φθείρονται στο πέρασμα του χρόνου. Ένας παράγοντας φθοράς των ξύλων μπορεί να θεωρηθεί η ύπαρξη ξυλοφάγων πλεκόψαρων στη δεξαμενή όπως panaque.

Οι όποιες ποσότητες τανίνων από τα ξύλα είναι συνήθως αμελητέες και μπορούν να ποικίλουν ανάλογα με το είδος. Εαν επιθυμείς κάτι τέτοιο σε μόνιμη βάση τότε χρησιμοποιείς τύρφη.

Link to comment
Share on other sites

Κομπλε. :rasp:

Ενα δειγμα ισως της ληξης δραστικοτητας τους, ειναι να μη βγαζουν πια αλλο χρωμα ..... αλλα ποιος δεν βαζει και αλλα που βγαζουν χρωμα μεσα στο νερο (φυλλα, τυρφη κλπ) και ποιος περιμενει να "κερδισει" τις απαραιτητες τανινες και χουμικα μονο απο τα ξυλα.

Πως θα το καταλαβει λοιπον?

Αν εισαι τοσο ψειρας καθε χρονο αλλαζε τα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Κομπλε. :rasp:

Ενα δειγμα ισως της ληξης δραστικοτητας τους, ειναι να μη βγαζουν πια αλλο χρωμα ..... αλλα ποιος δεν βαζει και αλλα που βγαζουν χρωμα μεσα στο νερο (φυλλα, τυρφη κλπ) και ποιος περιμενει να "κερδισει" τις απαραιτητες τανινες και χουμικα μονο απο τα ξυλα.

Πως θα το καταλαβει λοιπον?

Αν εισαι τοσο ψειρας καθε χρονο αλλαζε τα :P

Φιλε delta και φυλλα και τυρφη βαζω. Το ερωτημα παει σε αλλαγη ξυλου που θελω να κανω (γιατι και τα δυο ειναι λιγο μεγαλα και θελω να βρω να βαλω ενα πιο μικρο η συνδυασμο 2-3 μικρων για την αντικατασταση του ενος μεγαλου) και επειδη ειναι μονο 4 μηνες μεσα και εχει τα λεφτακια του θελω να το ξεζουμισω πρωτα..... :rasp::rasp: Γι αυτο το ερωτημα........

Link to comment
Share on other sites

κάνοντας τεστ και βλέποντας πόσο σου μαλακώνουν το νερό σιγά σιγά θα δεις πότε θα τελειώσει η επίδρασή τους, γενικά πάντως με τα ξύλα δεν συμφέρει! Άσε που μέχρι να βρεις κομμάτια όμορφα με σωστό σχήμα είναι μπέρδεμα!

Link to comment
Share on other sites

κάνοντας τεστ και βλέποντας πόσο σου μαλακώνουν το νερό σιγά σιγά θα δεις πότε θα τελειώσει η επίδρασή τους, γενικά πάντως με τα ξύλα δεν συμφέρει! Άσε που μέχρι να βρεις κομμάτια όμορφα με σωστό σχήμα είναι μπέρδεμα!

Δεν νομιζω οτι με τα τεστ θα βγαλει ακρη, αφου εχει τοσους παραγοντες πιο ισχυρους μεσα (τυρφη κλπ ισως και ΑΟ) που κανουν αυτη τη δουλεια που δεν θα φανει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά από κάποιο σημείο και μετά το χρώμα που βγάζουν είναι ανεπαίσθητο, ειδικά σε πολλά λίτρα. Και όμως συνεχίζουν να βγάζουν. Τι να πω, σίγουρα έχεις περισσότερη εμπειρία σ' αυτό από εμένα, οπότε θα συμφωνήσω μαζί σου!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά από κάποιο σημείο και μετά το χρώμα που βγάζουν είναι ανεπαίσθητο, ειδικά σε πολλά λίτρα. Και όμως συνεχίζουν να βγάζουν. Τι να πω, σίγουρα έχεις περισσότερη εμπειρία σ' αυτό από εμένα, οπότε θα συμφωνήσω μαζί σου!

Να μη συμφωνησεις καθολου.

Δεν παιζει ρολο η εμπειρια αλλα ο πειραματισμος κα οι μετρησεις.

Εγω δεν εχω πειραματιστει ουτε εχω κανει μετρησεις πανω στο θεμα των ξυλων.

Απλα μια γνωμη ειπα.

Αν λες οτι συνεχιζουν να βγαζουν τανινες-χουμικα δωσε οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορεις και δωσε και πηγες.

:rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...