Jump to content

πρωτο ενυδρειο


Recommended Posts

Γεια σας ειμαι καινουργιος χομπυστας!θα ηθελα να ρωτησω γιατι λεω να ξεκινησω με ενα ενυδρειο γυρω στα 60 λιτρα στο οποιο θα βαλω guppy k neon!αν βαλω φυτα θα εχω προβλημα?τι ειδος φιλτραρισματος χρειαζεται?τι υποστρωμα?κ συμβιωση μεταξυ φυτων με τα δυο αυτα ειδη?Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι καινουργιος χομπυστας!θα ηθελα να ρωτησω γιατι λεω να ξεκινησω με ενα ενυδρειο γυρω στα 60 λιτρα στο οποιο θα βαλω guppy k neon!αν βαλω φυτα θα εχω προβλημα?τι ειδος φιλτραρισματος χρειαζεται?τι υποστρωμα?κ συμβιωση μεταξυ φυτων με τα δυο αυτα ειδη?Ευχαριστω!

φιλε μου καλυτερα να μην συνδυασεις αυτα τα 2 ειδη.

δεν ταιριαζουν πολυ μεταξυ τους.

θα σου προτεινα να ξεκινησεις με guppy.

αν μπορεις παρε ενα εξωτερικο φιλτρο για τα λιτρα σου.

πιθανο να βρεις κ στις αγγελιες του aquazone.

υποστρωμα δεν ειναι απαραιτητο.

ειδικα αν ξεκινησεις με καποια ευκολα φυτα.

το τι φυτα θα βαλεις εξαρταται πιο πολυ απο το φωτισμο σου παρα απο το υποστρωμα σου.

αν βαλεις αρκετα φυτα θα εχεις κ πολλα γεννητουρια με τα guppy σου :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη μηπως ειναι υπερβολη το εξωτερικο φιλτρο για 60 λιτρα;

Link to comment
Share on other sites

αν σκεφτούμε ότι σύντομα θα γεμίσουν το ενυδρείο με τις γέννες τους αλλά και ότι τα μικρά πρέπει να έχουν πολύ καθαρό νερό, μάλλον το εξωτερικό δεν είναι υπερβολή. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολυ καλα εσωτερικα φιλτρα που μπορουν να κανουν την ιδια δουλεια με λιγοτερα

χρηματα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλυτερα να μην συνδυασεις αυτα τα 2 ειδη.

δεν ταιριαζουν πολυ μεταξυ τους.

θα σου προτεινα να ξεκινησεις με guppy.

αν μπορεις παρε ενα εξωτερικο φιλτρο για τα λιτρα σου.

πιθανο να βρεις κ στις αγγελιες του aquazone.

υποστρωμα δεν ειναι απαραιτητο.

ειδικα αν ξεκινησεις με καποια ευκολα φυτα.

το τι φυτα θα βαλεις εξαρταται πιο πολυ απο το φωτισμο σου παρα απο το υποστρωμα σου.

αν βαλεις αρκετα φυτα θα εχεις κ πολλα γεννητουρια με τα guppy σου :rasp:

Δηλαδη φιλε μου τα φυτα μπορουν να επιβιωσουν κ χωρις καποιο υποστρωμα?Αν βαλω υποστρωμα δεν θα ηταν καλυτερο κ σαν βιολογικο φιλτραρισμα εκτος του οτι θα βαλω κ εξωτερικο βεβαια!

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι να μην βαλεις υποστρομα δεν χρειαζεται εεφοσον θα ασχοληθεις με ευκολα φυτα οποτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα με τα φυτα επισης κι εγω συμφωνω να βαλεις ενα καλο εσωτερικο φιλτρο να το γεμισεις με βιολογικο σχεδον ολο σιγουρα μεσα θα βαλεις και σφουγκαρι η υαλοβαμβακα λογικα.

Link to comment
Share on other sites

οπως κ να το κανουμε δεν συγκρινεται ενα μικρο εξωτερικο με κανενα εσωτερικο φιλτρο.

με ενα καλο εσωτερικο (προσωπικα δεν μπορω να προτεινω καποιο) κ με φυτα γρηγορης αναπτυξης οπως κερατοφυλλο κ egeria densa οπως κ αλλα θα κρατας τα νιτρικα σε μηδενικα επιπεδα εφοσων δεν θα εχεις πολλα ψαρια........

αλλα ακομα κ ετσι εγω δεν μπορω να πω οτι θα εισαι καλυμενος κ θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

τα μονα εσωτερικα που κανουν δουλεια κατα τη γνωμη μου ειναι τα κουτια με κυκλοφορητη.

μονο αυτα περνουν σεβαστο ογκο βιολογικου υλικου, αλλα πιανουν χωρο....

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Επισης θα ηθελα να βαλω κ καποιο ξυλο μεσα κ καποιο φυτο που να μην μεγαλωνει κ πολυ δηλαδη να ειναι σαν γρασιδι κατα καποιο τροπο κ να εξαπλωθει σε ολο τον πυθμενα του ενυδρειου!Εχετε να μου προτεινετε κατι?

Link to comment
Share on other sites

γρασιδακι αν δεν κανω λαθος BLYXA JAPONICA ετσι λεγεται.επισης μπορεις πανω στα ξυλα να βαλεις καμια ανουμπια που μου αρεσει πολυ και εχεις κι αλλες πολλες επιλογες,απο ευκολα φυτα.

το γρασιδακι δεν ξερω αν ειναι τοσο ευκολο ας απαντησουν και οι πιο εμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...