Jump to content

πρωτο επιχειρημα


Recommended Posts

Mπροστα απο το φιλτρο μου εβαλα ενα κιτρινο σφουγγαρακι για να μειωσω τη ροη, θα εχω οποιονδηποτε προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το ενυδρειο ειναι 50λιτρων , με ολα τα υλικα μεσα το γεμισα με 30 λτρ.

Φιλτρο πηρα ενα κινεζικης προελευσεως http://www.aquasstar.com/p15.html

500l/h

Σημερα εφυγε η θολουρα.

Σκεφτομαι να βαλω ενα μονομαχο μεσα για να βοηθησει το κυκλο? Η να συνεχισω με τροφη και βιολογια?

Έγινε επεξεργασία - sotirakis
Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατο το φιλτρο για τα 30 λιτρα.

Βαλε και το σφουγγαρακι και το spaybar του φιλτρου που φαινεται στο λινκ πανω δεξια, για να "σπαει" η ροη σε πολλα σημεια.

Δεν εχει ρυθμιστη ροης?

Αν ναι χαμηλωσε το απο κει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εβαλα λαστιχο διαφανες και εβγαλα πολλες τρυπιτσες για να σπαζει η ροη και ειναι μια χαρα τωρα.

Μου εκανε εντυπωση το φυτο που εβαλα. Μεγαλωνει με τις ωρες! Δε ξερω πως το λενε ας μου απαντησει καποιος ειναι στη σελ 2 :rasp:

φλοιος απο κορμο δεντρου κανει? Δε ξερω τι κορμος ηταν αλλα οταν το εβραζα μυριζε λες και εκανα σαουνα( αυτη η χαρακτηριστικη μυρωδια- πευκος ισως??)

Link to comment
Share on other sites

Μη βαζεις οτι να'ναι μεσα στο νερο, μπορει να παθεις ζημια.

Τι ξυλο ειναι αυτο και απο που το πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο φυτο που φαινεται στη σελ 2 με το μονομαχο ειναι Ceratophyllym demersum.

Ειναι πανευκολο φυτο (Hardiness: Very Easy) και ειναι Floating (επιπλεει δλδ) δεν χρειαζεται φυτεμα αφου δεν εχει ριζες και τρεφεται μεσω των φυλλων του.

Αν δε θελεις να τριγυριζει στο ενυδρειο, πιαστο με μια βεντουζα στο τζαμι.

Μπορεις ωστοσο αν θελεις να του φυτεψεις τη μια ακρη, απλα θα χαλαει στο σημειο που ειναι μεσα στο βυθο.

Θα κοβεις την ακρη αυτη μια στο τοσο και θα αφηνεις το υπολοιπο να μεγαλωνει.

Και θα μεγαλωνει πολυυυυυυυυυ γρηγορα αν εχει θρεπτικα το νερο. (Growth Rate: Very Fast)

Επισης ειναι πολυ καλο για να εξαφανιζει τα ΝΟ3 (νιτρικα)

Παρομοιο ειναι και το δευτερο Egeria densa.

Με αυτα ταδυο φυτα μεσα και μονο το μονομαχο δεν θα μετρησεις ποτε νιτρικα.

Ετοιμασε το ψαλιδι να κλαδευεις.

Link to comment
Share on other sites

το ξυλο υπηρχε στο σπιτι, περιπου ενα μετρο υψος και μου ηρθε η ιδεα να το ξεφλουδισω

Σκεφτομαι να βαλω κομματια ολοκληρα μεσα, να φτιαξω καμια σπηλια( ή δεν χρειαζεται σπηλιες ο μονομαχοσ?), δε ξερω ακομα........

οριστεpost-12257-1238438615_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται σπηλια ο μονομαχος και μην βαζεις αυτην την φλουδα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο τρεχει 4 μερες.

Μετρησα

nh3/nh4 0,5mg/l

No2 0,5 mg/l

ph 7

Θα συνεχισω να βαζω καθε μερα βιολογια στο ενυδρειο και η ερωτηση μου ειναι συνεχιζω να βαζω και τροφη??

Με τη τροφη δεν αυξανεται η αμμωνια?

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια ριχνε καθε μερα μεχρι να στρωσει το φιλτρο, ασχετα τι λενε οι οδηγιες.

Στρωσιμο γινεται οταν θα ανεβει οι τιμη αμμωνιας (ΝΗ3/ΝΗ4) μετα αρχισει να ανεβαινει και η τιμη των νιτρωδων (ΝΟ2) και μετα ενω αρχιζει να μειωνεται η τιμη του πρωτου (αμμωνιας) θα αρχισει να εμφανιζονται νιτρικα (ΝΟ3).

Οι τιμες θα εχουν μια διακυμασνη σαν κι αυτη http://www.bestfish.com/newtank3.html

Στρωμενο ειναι το φιλτρο οταν το νερο εχει τιμες ΝΗ3:0 ΝΟ2:0 και ΝΟ3: πανω απο 0.

Μετα πρεπει να μην εχεις σταθερα ενδιεξεις αμμωνιας ΝΗ3 και νιτρωδων ΝΟ2 και να κρατας τα νιτρικα σε χαμηλα επιπεδα 10-20. (και οχι απολυτα μηδεν αφου χρειαζονται για τα φυτα σαν τροφη)

Διευκρινισε παλι σε παρακαλω γιατι χαθηκα, εχει ψαρι το ενυδρειο?

- Αν ναι, κανεις συχνες αλλαγες, τοσες οσες χρειαζονται για να κρατας σε χαμηλα επιπεδα την αμμωνια (ΝΗ3) και τα νιτρωδη (ΝΟ2) και οταν στρωσει τα νιτρικα (ΝΟ3).

Δεν ριχνεις τροφη, απλα ταιζεις με τσιγγουνια το ψαρι 1 φυλλαρακι 2-3 φορες την ημερα και να φροντιζεις να τρωγεται ολη η τροφη.

- Η τοξικοτητα της αμμωνιας εξαρταται απο τη θερμοκρασια και το pH.

Οσο μεγαλυτερα, τοσο πιο τοξικη η αμμωνια (NH3/NH4).

Γι'αυτο αναγκαστικα θα εχεις χαμηλη θερμικρασια (25C) και pH ελαφρως οξυνο ως ουδετερο 6,5-7. (το οποιο μαλλον δεν ξερεις να το ρυθμισεις ακομα)

Με pH 7,5 (συνηθης τιμη βρυσης, νετρα τη ομως για σιγουρα) και θερμοκρασια 25, μπορεις να εχεις μεχρι και 0,5mg/l αμμωνια με ασφαλεια ή 1-2mg/lt για συντομο ομως χρονικο διαστημα.

Θα κρατησει πανω απο μηνα το στρωσιμο αλλα δεν θα εχεις απωλειες.

- Αν δεν εχεις ψαρι μεσα ριχνε τροφη και ανεβασε θερμοκρασια 29-30.

Αν εχεις φυτα μεχρι 28.

Γενικα ειναι καλο ειναι να μην εχεις ψαρια (ειπαμε για τη δηλητηριαση απο αμμωνια) και φυτα στο στρωσιμο, φυτα εκτος της θερμοκρασιας και γιατι "τρωνε" την αμμωνια που χρειαζονται τα βακτηρια (η βιολογια) για να αναπτυχθει.

Link to comment
Share on other sites

delta66 ena terastio RESPECT!!

:rasp:

οχι δεν εχω βαλει ψαρι μεσα.

Υπομονη και μετρησεις!! Συνηθως καθε ποτε πρεπει να γινονται οι μετρησεις σε περιοδο στρωσιματος??

Ειμαι μονο 10 μερες στο κοσμο των ψαριων και ειμαι κατενθουσιασμενοσ!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μονο 10 μερες στο κοσμο των ψαριων και ειμαι κατενθουσιασμενοσ!! :rasp:

Θα σου περάσει.... :rasp:

πλάκα κάνω!

Link to comment
Share on other sites

.....Συνηθως καθε ποτε πρεπει να γινονται οι μετρησεις σε περιοδο στρωσιματος??....

Κανονικα καθε μερα, αλλα αν δεν εχεις πολα τεστ και εφοσν δεν εχεις ψαρι μεσα να υπαρχει αμεσος κινδυνος, μπορεις καθε 2 μερες και οσο περναει ο καιρος και βλεπεις σταθερη πορεια και πιο αραια. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις ακομα για να εμπλουτισω τις γνωσεις μου.

- Στη περιπτωση βλαβης Φιλτρου ή απροσδοκητης διακοπης, σε ποση ωρα καταστρεφετε η βιολογια?Σε ποιες αλλες περιπτωσεις καταστρεφεται η βιολογια?

- Ο θερμοστατης μπορει να μπει χωρις φοβο σε οποιανδηποτε θεση καλυμμενος 100% απο το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις ακομα για να εμπλουτισω τις γνωσεις μου.

- Στη περιπτωση βλαβης Φιλτρου ή απροσδοκητης διακοπης, σε ποση ωρα καταστρεφετε η βιολογια?Σε ποιες αλλες περιπτωσεις καταστρεφεται η βιολογια?

- Ο θερμοστατης μπορει να μπει χωρις φοβο σε οποιανδηποτε θεση καλυμμενος 100% απο το νερο?

1. Αναλογα το φιλτρο, το ειδος των υλικων και τη ποσοτητα της βιολογιας που εχει αποικισει πανω στα υλικα.

Αναλογα ποσο ισχυρο ειναι δλδ με λιγα λογια.

Απο μια ωρα μεχρι 11 (εχει μεινει εμενα κλειστο χωρις ρευμα).

Επισης θα επιρρεασει και η θερμοκρασια του χωρου (αν πεσει πολυ).

Επισης αν ξεπλυθουν τα υλικα με νερο βρυσης, το χλωριο και η θερμοκρασια του κρυου νερου θα τη "στειλει".

2. Αναλογα το θερμαντηρα. Αλλοι (σαν της juwel) δεν επιτρεπουν το βυθισμα και αλλοι δεν εχουν προβλημα.

Διαβαζεις τις οδηγιες του καθε θεμραντηρα και πραττεις αναλογα.

Το σιγουρο ειναι οτι ολοι οι γυαλινοι θερμαντηρες δεν πρεπει να μεινουν εκτος νερου αναμμενοι, γιατι θα σκασουν.

πχ στις αλλαγες νερου που κατεβαινει η σταθμη του νερου, πρεπει να κλεινεις το θερμαντηρα απο πριν και να το αναβεις αφου γεμισει το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Βρισκομαι στη δεκατη μερα στρωσιματος και η αμμωνια εχει μηδενιστει. Τα νιτρωδη αλατα ειναι στο φουλ.

Εχουμε και λεμε

Νh3/nh4 : 0

No2: 5

Ph :7-7.5

Θερμοκρασια : 27 βαθμοι

Συνεχιζω να ριχνω βακτηρια??

Κανει να ριξω ψατι μεσα(μονομαχο) με καθημερινες αλλαγες νερου ?

Έγινε επεξεργασία - sotirakis
Link to comment
Share on other sites

Βρισκομαι στη δεκατη μερα στρωσιματος και η αμμωνια εχει μηδενιστει. Τα νιτρωδη αλατα ειναι στο φουλ.

Εχουμε και λεμε

Νh3/nh4 : 0

No2: 5

Ph :7-7.5

Θερμοκρασια : 27 βαθμοι

Συνεχιζω να ριχνω βακτηρια??

Κανει να ριξω ψατι μεσα(μονομαχο) με καθημερινες αλλαγες νερου ?

Οχι ψαρι στα δηλητηρια.

Το στρωσιμο παει τελεια, μη το χαλασεις, υπομονη λιγοα ακομα.

Συνεχισε να κανεις οτι κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες κανει περιπου να πανε και τα νιτρωδη στο μηδεν??Μπορω να κανω κατι για να πεσουν πιο γρηγορα?

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες κανει περιπου να πανε και τα νιτρωδη στο μηδεν??Μπορω να κανω κατι για να πεσουν πιο γρηγορα?

Μπορει και 20-25 μερες (απο τη 1η μερα που εμφανιστηκαν).

Μπορεις να κανεις υπομονη :D

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

σημερα ειναι η 14η μερα.

Τιμες

nh3/nh4 : 0

no2 : 5

no3 : 25

ph : 7

θερμοκρ: 27

δεν εχω αλλες μετρησεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...