Jump to content

πρωτο επιχειρημα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναπληρωση εξατμιζομενου νερου κανουμε με απιονισμενο, γιατι αυτο που εξατμιζεται απιονισμενο ειναι στην ουσια, αφηνει το αλατι του μεσα κλπ, οποτε αν συμπληρωνες με βρυσης καθε φορα, στο τελος θα γεμιζε αλατι το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αναπληρωσει ακομα το χαμενο νερο αφου ειμαι σε διαδικασια στρωσιματος.

Ακομα και τωρα καλο ειναι να αναπληρωσω το νερο με Α.Ο?

εχω Α.Ο και ειναι ποσιμο.

Link to comment
Share on other sites

15η μερα στρωσιματος

Νεες τιμες:

nh3/nh4 : 0

no2 : 0.5

no3 : 10

ph : 7

Το νο2 το εκανα 2 φορες το τεστ για να σιγουρευτω. Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Ριχνεις τροφη κανονικα?

Τα ΝΟ3 τα ηθελα περισσοτερα για σιγουρια.

Εχεις και φυτα μεσα ετσι? Θα τα "τρωνε" αυτα.

Ριξε λιγο παραπανω τροφη.

Ριχνεις και βακτηρια ή κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

καθε πρωι βαζω βακτηρια της sera μαζι με λιγη τροφη και δε ξαναβαζω καθολη τη διαρκεια της μερας.

Εχω φυτο αληθινο μεσα που αναπτυσσετε ταχυτατα.

Κι εγω περιμενα τα νο3 ψηλα αλλα τα βρηκα χαμηλα. Τι κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Delta66 σε ευχαριστω. Δε ξερω γιατι αλλα μονο απο εσενα περνω απαντησεις :unsure::unsure:

Θα περιμενω ακομα 1-2 μερες να πεσουν κι αλλο οι τιμες και νομιζω πως θα μετακομισω το ψαρακι στο καινουργιο του υπερπολυτελες σπιτι!!

Ετσι κι αλλιως εκει που τον εχω δε νομιζω να ειναι καλυτερα.

Να αναπληρωνω το χαμενο νερο με Α.Ο??

Καθε ποτε πρεπει να γινονται οι αλλαγες νερου?

Link to comment
Share on other sites

1200 περιπου εχει διαβαστει το θεμα σου.

Εχεις 80+ απαντησεις και εχεις παραπονο? :unsure:

Απλα δεν εχει μαλλον καποιος να συμπληρωσει κατι, αφου εχεις παρει το δρομο σου, εγω σου κανω παρεα απλα μεχρι να τελειωσει το στρωσιμο :wacko::unsure::wacko:

Ναι τη ποσοτητα που εξατμιζεται την συμπληρωνεις με ΑΟ ή απιονισμενο (για το σιδερο) απο σουπερ μαρκετ (για οποιον δε εχει ΑΟ).

Σε οικιακα ενυδρεια συνηθων διαστασεων, μια στανταρ γενικη προταση ειναι το 20-30% την εβδομαδα.

Αλλα αυτο θα στο πουν οι μετρησεις σου που εξαρτουνται απο τη ιχθυοφορτωση, συνεπως τη ποσοτητα ταισματος, συνεπως τα υπολοιπα ΝΟ3 (αναλογα και τη φυτομαζα) που θα μενουν στο ενυδρειο κατα το τελος της ρουτινας που θα ακολουθησεις.

Προτεινω για να μην εχεις και προβληματα αλγης και για μια υγεια λειτουργεια του ενυδρειου, οταν φτανουν τα ΝΟ3 στα 15 ppm να κανεις αλλαγη 25%

Σε αυτο κανονισε με την ιχθυοφορτιση και το ταισμα να μην φτανει πιο γρηγορα απο μια εβδομαδα.

Αν φτανει στις 10-15 μερες ακομα καλυτερα, θα εισαι πιο ανετος στη συντηρηση. :wacko:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μετα απο ακριβως 35 μερες και αφου το ενυδρειο μου στρωθηκε σε περιπου 20 μερες, ετοιμαζομαι να γινω παππους!!! Μετα απο υπομονη 2 βδομαδων και αρκετων προσπαθειων , αρκετων δαγκωματιων , το ζευγαρακι μου απο μονομαχους ζευγαρωσαν :wub::P ..

ελπιζω να τα καταφερω.!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη τυχη.

Ελπιζω να εχεις διαβασει τις διαδικασιες που πρεπει να ακολουθησεις μετα το ζευγαρωμα, ταισμα μικρων και χωροι φιλοξενιας τους μετα κλπ

Κανε καμια φωτογραφηση και ανεβασε υλικο.

Link to comment
Share on other sites

...συνεχιζω εδω γιατι στο "Αναβαντιδες" δεν περνω απαντησεις.

Αυγα δε φαινονται στη φωλια και ο μονομαχος μου κανει βολτες στο ενυδρειο και σχεδον δε δειχνει κανενα ενδιαφερον για τη φωλια του. Μηπως εφαγε τα αυγα? εχουν περασει 48 ωρες απο το ζευγαρωμα τι να κανω?

υ.σ στο ζευγαρωμα ειμουνα παρων και τον εβλεπα που μαζευε τα αυγα και τα εβαζε στη φωλια.

Link to comment
Share on other sites

ο μονομαχος μου μολις καταβροχθισε ολα τα αυγα του ! τι να κανω? για δευτερη φορα μου συμβαινει

xct5ro.jpg[/img]

Έγινε επεξεργασία - sotirakis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...