Jump to content

Αλλαγη νερου απο πρωταρη


Recommended Posts

Καλησπερα εχω παρει ενα 60lt ενυδριο και αυριο συμπληρωνετε η 4η μερα απο την στιγμη πουεβαλα τα ψαρακια του σκοπευω να το καθαρισω θα βγαλω λοιπον (τα σφουγκαρακια) φιλτρα και θα τα καθαρισω με νερο ενυδριου για να μην χαλασουν οι αποικειες των βακτηριδιων αλλα τι ποσοτητα νερου να βγαλω απο μεσα ενα δυο μεγαλα ποτηρια ειναι καλα? (2 μικρα μπουκαλια νερου) να το αναπληρωσω αυτο το χαμενο νερο? ..ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα εχω παρει ενα 60lt ενυδριο και αυριο συμπληρωνετε η 4η μερα απο την στιγμη πουεβαλα τα ψαρακια του σκοπευω να το καθαρισω θα βγαλω λοιπον (τα σφουγκαρακια) φιλτρα και θα τα καθαρισω με νερο ενυδριου για να μην χαλασουν οι αποικειες των βακτηριδιων αλλα τι ποσοτητα νερου να βγαλω απο μεσα ενα δυο μεγαλα ποτηρια ειναι καλα? (2 μικρα μπουκαλια νερου) να το αναπληρωσω αυτο το χαμενο νερο? ..ευχαριστω πολυ

Λίγο νωρίς δεν είναι για αλλαγή νερού,.....

και ποσο μάλλον για τα φίλτρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω παρει ενα 60lt ενυδριο και αυριο συμπληρωνετε η 4η μερα απο την στιγμη πουεβαλα τα ψαρακια του σκοπευω να το καθαρισω θα βγαλω λοιπον (τα σφουγκαρακια) φιλτρα και θα τα καθαρισω με νερο ενυδριου για να μην χαλασουν οι αποικειες των βακτηριδιων αλλα τι ποσοτητα νερου να βγαλω απο μεσα ενα δυο μεγαλα ποτηρια ειναι καλα? (2 μικρα μπουκαλια νερου) να το αναπληρωσω αυτο το χαμενο νερο? ..ευχαριστω πολυ

Λίγο νωρίς δεν είναι για αλλαγή νερού,.....

και ποσο μάλλον για τα φίλτρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω παρει ενα 60lt ενυδριο και αυριο συμπληρωνετε η 4η μερα απο την στιγμη πουεβαλα τα ψαρακια του σκοπευω να το καθαρισω θα βγαλω λοιπον (τα σφουγκαρακια) φιλτρα και θα τα καθαρισω με νερο ενυδριου για να μην χαλασουν οι αποικειες των βακτηριδιων αλλα τι ποσοτητα νερου να βγαλω απο μεσα ενα δυο μεγαλα ποτηρια ειναι καλα? (2 μικρα μπουκαλια νερου) να το αναπληρωσω αυτο το χαμενο νερο? ..ευχαριστω πολυ

Λίγο νωρίς δεν είναι για αλλαγή νερού,.....

και ποσο μάλλον για τα φίλτρα...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο νωρίς δεν είναι για αλλαγή νερού,.....

και ποσο μάλλον για τα φίλτρα...

λες ? :rasp: ..δεν ξερω εβαλα κατι test που πηρα σημερα (καρτελιτσες) και δεν ηταν και πολυ ενθαρυντικα ..προσθεσα και μερικα αντιαβακτηρια το πρωι ...εσενα ποτε κατα την γωμη σου πρεπει να αλλαξω κατι στο ενυδριο? ..στο πετ σοπ μου ειπαν να αντικατστησω νερο και να βαλω αντιχλωριο ..δεν ξερω τι να ακολουθησω? :rasp: ..κια βασικα δεν θελω να αρρωστησουν τα ψαρια μου ..καθε συμβουλη 100% ευπροσδεκτη

Έγινε επεξεργασία - ghalepas
Link to comment
Share on other sites

εγω με αυτο το δοχειο που βλεπεις στη φωτο σωθηκα!!

μου ελυσε τα χερια για 2 μικρα ενυδρεια που εχω.

ψαξε βρες κατι παρομοιο.

εχει χωρητικοτητα 10 λιτρα. 10-20 λιτρα την εβδομαδα ειναι καλα για τα λιτρα σου. με τι στρωνεις το ενυδρειο?

ριξε μια ματια εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

post-6112-1237838079_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

εγω με αυτο το δοχειο που βλεπεις στη φωτο σωθηκα!!

μου ελυσε τα χερια για 2 μικρα ενυδρεια που εχω.

ψαξε βρες κατι παρομοιο.

εχει χωρητικοτητα 10 λιτρα. 10-20 λιτρα την εβδομαδα ειναι καλα για τα λιτρα σου. με τι στρωνεις το ενυδρειο?

ριξε μια ματια εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

Αντωνη φιλε μου εχω ενα 7 λιτρο ακομα κανει λες ?:rasp:

Link to comment
Share on other sites

κ ποτιστηρι να εχεις κανει.

χλιαρο νερο, αντιχλωριο κ μεσα στο ενυδρειο.

κ για να βγαζεις νερο υπαρχουν κατι "τρομπες" ευτελους αξιας.

με εναν κουβα εχεις γρηγορες κ ευκολες αλλαγες νερου χωρις πλυμμηρες... :rasp:

αφου εγινα ειδικος στις πλυμμηρες εμαθα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

κ ποτιστηρι να εχεις κανει.

χλιαρο νερο, αντιχλωριο κ μεσα στο ενυδρειο.

κ για να βγαζεις νερο υπαρχουν κατι "τρομπες" ευτελους αξιας.

με εναν κουβα εχεις γρηγορες κ ευκολες αλλαγες νερου χωρις πλυμμηρες... :thumbup:

αφου εγινα ειδικος στις πλυμμηρες εμαθα :P

τρομπιτσα πηγα αγορασα απλα προβληματιζομαι στο τι να κανω αυριο 1)να αφαιρεσω νερο και να προσθεσω αντιχλωριο? 2) να καθαρισω τα φιλτρακια? τι? :rasp: ..επισης εκει στο μαγαζι που αγορασα τα ψαρια και το ενυδριο μου ειπαν να βαζω 6-8 σβολους Nutrafin max εκει που με παρεπεμψες λεει να τα ταιζω για ενα λεπτο κανω καπου λαθος? ..αν θες βοηθησε :rasp: :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ποσες μερες τρεχει το ενυδρειο?

με τι στρωνεις?

τι μετρησεις εχεις?

τα φιλτρα ειναι νωρις να τα καθαρισεις.

Link to comment
Share on other sites

ποσες μερες τρεχει το ενυδρειο?

με τι στρωνεις?

τι μετρησεις εχεις?

τα φιλτρα ειναι νωρις να τα καθαρισεις.

Εκει που το πηρα μου ειπαν να βαλω τα ψαρακια μετα απο 24 ωρες αφου γεμισω το ενυδριο με νερο και προσθεσω το αντιχλωριο και τα βακτηρια αυτη την στιγμη δυανυω την τριτη μερα σημερα εβαλα δυο τεστ καρτελιτσες και δεν μου εβγαλαν και πολυ ενθαρυντικα αποτελεσματα ετσι προσθεσα 1 καπακι αντιβακτηρια εκανα καλα? ...τα φιλτρα να τα καθαρισω το Σαββατο? ποτε να τα καθαρισω? ειμαι πολυ σχολαστικος με αυτα και δεν εχω προβλημα που λεει ο λογος να τα καθαριζω και καθε μερα προκριμενου να επιβιωσουν τα ψαρακια μου ...ακομη το ενυδριο μου ειναι 60t kai exv mesa 2 red cup χρυσοψαρα

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο δεν πρεπει να το καθαρισεις μεχρι να στρωσει.

κ αφου στρωσει μονο λιγο ξεπλυμα οταν θα βουλωνει σε νερο ενυδρειου. (φυσικα εκτος ενυδρειου)

διαβασες εκεινο το link που σου εδωσα?

ελπιζω να μην εβαλες πολλα ψαρια μεσα.

κ μην ταϊζεις πολυ..

συνεχισε με τα βακτηρια συμφωνα με τις οδηγιες.

τα τεστ δηλαδη τι εδειξαν???

τι εταιρειας ειναι τα βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο δεν πρεπει να το καθαρισεις μεχρι να στρωσει.

ποσες μερες δηλαδη θα μου παρει για να στρωσει περιπου?

κ αφου στρωσει μονο λιγο ξεπλυμα οταν θα βουλωνει σε νερο ενυδρειου. (φυσικα εκτος ενυδρειου)

πως θα καταλαβαινω οτι βουλωνει δηλαδη?

διαβασες εκεινο το link που σου εδωσα?

αυτο μελεταω τωρα ειναι πολυ κατατοπιστικο :rasp: ..thanks! :rasp:

ελπιζω να μην εβαλες πολλα ψαρια μεσα.

2 για να εχουν απλα ..δεν σκοπευω να βαλω αλλα 1 ανα 30 lt :P

κ μην ταϊζεις πολυ..

8 σβολακια το πρωι νομιζω ειναι αρκετα για δυο ψαρια

συνεχισε με τα βακτηρια συμφωνα με τις οδηγιες.

αυτο ειναι το προβλημα μου εδω ησ υνσκευασια δεν τα λεει αναλυτικα για να καταλαβω αν μπορεις να βοηθησεις ειναι της WATERLIFE και γραφει BACTER LIFE

τα τεστ δηλαδη τι εδειξαν???

εχω παρει τις καρτελιτσες και μου εβγαλαν πριν απο ενα λεπτο

τα NO3 --> ok

τα Νο2-->κατω απο 14 δηλαδη οκ

το PH μαλλον εχει προβλημα ειναι 15ο ΚΗ

με WATER PH 8 ..Tινα κανω? :rasp:

τι εταιρειας ειναι τα βακτηρια?

αυτο ειναι το προβλημα μου εδω ησ υνσκευασια δεν τα λεει αναλυτικα για να καταλαβω αν μπορεις να βοηθησεις ειναι της WATERLIFE και γραφει BACTER LIFE

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο δεν πρεπει να το καθαρισεις μεχρι να στρωσει.

κ αφου στρωσει μονο λιγο ξεπλυμα οταν θα βουλωνει σε νερο ενυδρειου. (φυσικα εκτος ενυδρειου)

διαβασες εκεινο το link που σου εδωσα?

ελπιζω να μην εβαλες πολλα ψαρια μεσα.

κ μην ταϊζεις πολυ..

συνεχισε με τα βακτηρια συμφωνα με τις οδηγιες.

τα τεστ δηλαδη τι εδειξαν???

τι εταιρειας ειναι τα βακτηρια?

εβαλα και αλλον εναν μετρητη που αγορασα απο το πρωι απο αλλη εταιρια και αυτος το PH γυρω στο 8 μουδιχνει μαλλον τελικα με το PH ισσως εχω ενα θεματακι! :rasp: :rasp:

Link to comment
Share on other sites

αποτι βλεπω σου τα ειπαν ηδη.....

ολοι προσπαθουν να σε βοηθησουν, αλλα πρεπει να βοηθησεις κ εσυ λιγο...

τα no2 no3 κ αμωνια μας ενδιαφερουν τωρα.

για να στρωσει πρεπει να γινει ο κυκλος του αζωτου.

αν δεν κανω λαθος στο link αναφερει κ γιαυτο.

τα βακτηρια αυτα δεν τα εχω χρησιμοποιησει κ δεν ξερω την διαδικασια κ την δοσολογια των συγκεκριμενων

οπως κ να χει θα συνεχιζα να ριχνω σε τακτα χρονικα διαστηματα.

απο το μαγαζι που σου τα εδωσαν δεν σου εξειγησαν?

το φιλτρο οταν δεις οτι βουλωνει κ δεν εχει καλη ροη τοτε θελει το καθαρισμα που ειπαμε.

τι φιλτρο ειναι?

το ph μπορει να ειναι στην περιοχη σου υψηλο, αλλα κ παλι δεν ειναι προβλημα.

μπορει να εχεις κ καποιες πετρες ή χαλικι ασβεστολιθικο που ανεβαζει το ph σου..

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

οπως κ να χει θα συνεχιζα να ριχνω σε τακτα χρονικα διαστηματα. απο το μαγαζι που σου τα εδωσαν δεν σου εξειγησαν?

ανα ποσο περιπου ...θα μπορουσες να πεις? ..αυτος μου ειπε σημερα και το Σαββατο?

το φιλτρο οταν δεις οτι βουλωνει κ δεν εχει καλη ροη τοτε θελει το καθαρισμα που ειπαμε. τι φιλτρο ειναι?

το ειχε πανω εγω αγορασα το οξυγονο παρε μια ιδεα αποτ οενυδριο μου :rasp:Η Ιστοσελίδα μου επισης εχω παρατηρισει μια αλλαγη συμεπριφορας απο εχθες στον κυριο πανω δεξια ..ειναι καπως ποι ραθυμος

Link to comment
Share on other sites

θα εριχνα μια φορα τη βδομαδα βακτηρια.

αν ταϊζεις σωστα δεν θα βουλωσει το φιλτρο.

ειναι ομορφα τα ψαρια σου.

πιστευω οτι ολα θα πανε καλα κ χαιρομαι που προσπαθεις τοσο γιαυτα.

Link to comment
Share on other sites

θα εριχνα μια φορα τη βδομαδα βακτηρια.

αν ταϊζεις σωστα δεν θα βουλωσει το φιλτρο.

ειναι ομορφα τα ψαρια σου.

πιστευω οτι ολα θα πανε καλα κ χαιρομαι που προσπαθεις τοσο γιαυτα.

εχω παθιαστει ! :rasp:)) ...αλλα στεναχωριεμαι που το ενα εχει αλλαξει την συμπεριφορα του ..τωρα εχει κατσει κατω δεξια διπλα απο το φυτο! ..λες να ειναι αρρωστο? :rasp: ..αμα μποροσυα θα εμπενα μεσα :P

Link to comment
Share on other sites

θα εριχνα μια φορα τη βδομαδα βακτηρια.

αν ταϊζεις σωστα δεν θα βουλωσει το φιλτρο.

ειναι ομορφα τα ψαρια σου.

πιστευω οτι ολα θα πανε καλα κ χαιρομαι που προσπαθεις τοσο γιαυτα.

οκ θα κανω Αντωνη κατα γραμμα οτι μου λες ! :rasp: ..ευχαριστω πολυ το νερο ποτε να τοα αλλαζω αδερφε ?

Link to comment
Share on other sites

εχω παθιαστει ! :rasp:)) ...αλλα στεναχωριεμαι που το ενα εχει αλλαξει την συμπεριφορα του ..τωρα εχει κατσει κατω δεξια διπλα απο το φυτο! ..λες να ειναι αρρωστο? :P ..αμα μποροσυα θα εμπενα μεσα :rasp:

δεν νομιζω να εχει κατι. μπορει να νυσταξε! πλακα κανω.. :rasp:

αν αρχισει να μην τρωει με ορεξη τοτε να ανησυχεις.

αν τα no2 ανεβουν κ αλλο κ δεν πεφτουν με τα βακτηρια κανε μια μικρη αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να εχει κατι. μπορει να νυσταξε! πλακα κανω.. :rasp:

αν αρχισει να μην τρωει με ορεξη τοτε να ανησυχεις.

αν τα no2 ανεβουν κ αλλο κ δεν πεφτουν με τα βακτηρια κανε μια μικρη αλλαγη νερου.

χαχαχα! :rasp:) ..θα ξανα κανω αυριο πρωι πρωι τα τεστ ! :rasp: καθομαι και μελεταω προσεκτια οσα μου εχει ποσταρει ο navy και εσυ Αντωνη ..αλλα ειναι καπως δυσκολο γιατι απο την μια εχω ζωντανα ψαρακια απο την αλλη θεωρια και καπως με στρεσαρει στην αρχη ...θα βαλω τα δυνατα μου για το καλυτερο! :P)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω παρει ενα 60lt ενυδριο και αυριο συμπληρωνετε η 4η μερα απο την στιγμη πουεβαλα τα ψαρακια του σκοπευω να το καθαρισω θα βγαλω λοιπον (τα σφουγκαρακια) φιλτρα και θα τα καθαρισω με νερο ενυδριου για να μην χαλασουν οι αποικειες των βακτηριδιων αλλα τι ποσοτητα νερου να βγαλω απο μεσα ενα δυο μεγαλα ποτηρια ειναι καλα? (2 μικρα μπουκαλια νερου) να το αναπληρωσω αυτο το χαμενο νερο? ..ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ νωρις για να αλαξεις το νερο αστο ακομα 2 βδομαδες τουλαχιστον :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ νωρις για να αλαξεις το νερο αστο ακομα 2 βδομαδες τουλαχιστον :rasp:

..να σαι καλα! :rasp::P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...