Jump to content

Αλλαγη νερου απο πρωταρη


Recommended Posts

ειναι πολυ νωρις για να αλαξεις το νερο αστο ακομα 2 βδομαδες τουλαχιστον :rasp:

χμμμμ... Θα ψιλοδιαφωνήσω. Δηλαδή ναι μεν το σωστό είναι να μην κάνεις αλλαγές τώρα, αλλά έχεις ψαράκια μέσα. Οπότε θα σε συμβούλευα να κάνεις μερικές μικρές αλλαγές (ΜΙΚΡΕΣ ΟΜΩΣ) και πάντα με χρήση αντιχλωρίου ούτως ώστε να μειώνεις τα ποσοστά ΝΟ2 και ΝΗ3/ΝΗ4 που θα ανεβάσεις ή έχεις ήδη ανεβάσει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χμμμμ... Θα ψιλοδιαφωνήσω. Δηλαδή ναι μεν το σωστό είναι να μην κάνεις αλλαγές τώρα, αλλά έχεις ψαράκια μέσα. Οπότε θα σε συμβούλευα να κάνεις μερικές μικρές αλλαγές (ΜΙΚΡΕΣ ΟΜΩΣ) και πάντα με χρήση αντιχλωρίου ούτως ώστε να μειώνεις τα ποσοστά ΝΟ2 και ΝΗ3/ΝΗ4 που θα ανεβάσεις ή έχεις ήδη ανεβάσει...

Νικολα αυριο συμπληρωνω 4η μερα μετα ψαρια εντος του ενυδριου ποροηγουμενως το ειχα αφησει 24 ωρες να ''στρωσει'' με τα βακτηρια και το αντιχλωριο ..να την κανω αυριο την αλλαγη νερου? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Νικολα αυριο συμπληρωνω 4η μερα μετα ψαρια εντος του ενυδριου ποροηγουμενως το ειχα αφησει 24 ωρες να ''στρωσει'' με τα βακτηρια και το αντιχλωριο ..να την κανω αυριο την αλλαγη νερου? :rasp:

Ειλικρινά δεν μπορώ να σου πω ναι ή όχι! Αυτό μπορεί να φανεί μόνο από σωστές μετρήσεις και να δεις τί έχεις και σε τί βαθμό το έχεις. Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση με 75L όταν έπρεπε επιγόντως να το κάνω να "τρέξει" με ψάρια έκανα καθημερινά αλλαγή νερού έναν κουβά (περίπου 15L) εφόσον πρώτα του είχα ρίξει αντιχλώριο και το είχα αφήσει με αεραντλία να ανακατέβει το νερό για μισή ώρα.

Αυτό βέβαια σήμαινε πως ήταν πλήρως ασύμφορο από θέμα χρημάτων που μου φεύγανε σε βακτήρια αφού δεν τα άφηνα να δράσουνε όπως έπρεπε και τα μπουκαλάκια φέυγανε το ένα πίσω από το άλλο! Προσπάθησε να βρεις το Safe Start τηε Tetra. Είναι βακτήρια σχετικά άμεσης εκκίνησης του φίλτρου. Ακριβό αλλά καλό!

Τώρα στο τί θα κάνεις... Δυστυχώς χωρίς σωστές και απόλυτες τιμές δεν μπορώ να σου πω!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν μπορώ να σου πω ναι ή όχι! Αυτό μπορεί να φανεί μόνο από σωστές μετρήσεις και να δεις τί έχεις και σε τί βαθμό το έχεις. Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση με 75L όταν έπρεπε επιγόντως να το κάνω να "τρέξει" με ψάρια έκανα καθημερινά αλλαγή νερού έναν κουβά (περίπου 15L) εφόσον πρώτα του είχα ρίξει αντιχλώριο και το είχα αφήσει με αεραντλία να ανακατέβει το νερό για μισή ώρα.

Αυτό βέβαια σήμαινε πως ήταν πλήρως ασύμφορο από θέμα χρημάτων που μου φεύγανε σε βακτήρια αφού δεν τα άφηνα να δράσουνε όπως έπρεπε και τα μπουκαλάκια φέυγανε το ένα πίσω από το άλλο! Προσπάθησε να βρεις το Safe Start τηε Tetra. Είναι βακτήρια σχετικά άμεσης εκκίνησης του φίλτρου. Ακριβό αλλά καλό!

Τώρα στο τί θα κάνεις... Δυστυχώς χωρίς σωστές και απόλυτες τιμές δεν μπορώ να σου πω!

Ειναι πολυ συμαντικα οσα μου γραφεις το εκτιμω αφανταστα! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν μπορώ να σου πω ναι ή όχι! Αυτό μπορεί να φανεί μόνο από σωστές μετρήσεις και να δεις τί έχεις και σε τί βαθμό το έχεις. Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση με 75L όταν έπρεπε επιγόντως να το κάνω να "τρέξει" με ψάρια έκανα καθημερινά αλλαγή νερού έναν κουβά (περίπου 15L) εφόσον πρώτα του είχα ρίξει αντιχλώριο και το είχα αφήσει με αεραντλία να ανακατέβει το νερό για μισή ώρα.

Αυτό βέβαια σήμαινε πως ήταν πλήρως ασύμφορο από θέμα χρημάτων που μου φεύγανε σε βακτήρια αφού δεν τα άφηνα να δράσουνε όπως έπρεπε και τα μπουκαλάκια φέυγανε το ένα πίσω από το άλλο! Προσπάθησε να βρεις το Safe Start τηε Tetra. Είναι βακτήρια σχετικά άμεσης εκκίνησης του φίλτρου. Ακριβό αλλά καλό!

Τώρα στο τί θα κάνεις... Δυστυχώς χωρίς σωστές και απόλυτες τιμές δεν μπορώ να σου πω!

θα κανω μετρησεις αυριο το πρωι ..σημερα ηταν ψηλες και προσθεσα βακτηρια το πρωι τωρα το βραδυ εκτος παο το ph οι τιμες ητνα καλες σε ολα

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν μπορώ να σου πω ναι ή όχι! Αυτό μπορεί να φανεί μόνο από σωστές μετρήσεις και να δεις τί έχεις και σε τί βαθμό το έχεις. Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση με 75L όταν έπρεπε επιγόντως να το κάνω να "τρέξει" με ψάρια έκανα καθημερινά αλλαγή νερού έναν κουβά (περίπου 15L) εφόσον πρώτα του είχα ρίξει αντιχλώριο και το είχα αφήσει με αεραντλία να ανακατέβει το νερό για μισή ώρα.

Αυτό βέβαια σήμαινε πως ήταν πλήρως ασύμφορο από θέμα χρημάτων που μου φεύγανε σε βακτήρια αφού δεν τα άφηνα να δράσουνε όπως έπρεπε και τα μπουκαλάκια φέυγανε το ένα πίσω από το άλλο! Προσπάθησε να βρεις το Safe Start τηε Tetra. Είναι βακτήρια σχετικά άμεσης εκκίνησης του φίλτρου. Ακριβό αλλά καλό!

Τώρα στο τί θα κάνεις... Δυστυχώς χωρίς σωστές και απόλυτες τιμές δεν μπορώ να σου πω!

χωρις παρεξηγιση αρχιζω να πορωνομαι τα ''μαλα''! : ))))))))

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ συμαντικα οσα μου γραφεις το εκτιμω αφανταστα! :rasp:

Θα σου στείλω ΠΜ με τον προσωπικό λογαριασμό τραπέζης μου :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου στείλω ΠΜ με τον προσωπικό λογαριασμό τραπέζης μου :rasp:

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

λες ? :rasp: ..δεν ξερω εβαλα κατι test που πηρα σημερα (καρτελιτσες) και δεν ηταν και πολυ ενθαρυντικα .....

Δλδ τι εδειξε το τεστ?

Ποσες μερες τρεχει το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τι εδειξε το τεστ?

Ποσες μερες τρεχει το ενυδρειο?

Εκτος απο το ph που ηταν γυρω στο 8 εβαλα δυο καρτελιτσες και ολα τα αλλα μου τα εβγαλε οκ ..θα ξανα προσθεσω βακτηρια σε τρεις μερες

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το ph που ηταν γυρω στο 8 εβαλα δυο καρτελιτσες και ολα τα αλλα μου τα εβγαλε οκ ..θα ξανα προσθεσω βακτηρια σε τρεις μερες

οι καρτελιτσες εχουν ενδειξη "οκ" ή 1,2,3 κλπ?

Link to comment
Share on other sites

οι καρτελιτσες εχουν ενδειξη "οκ" ή 1,2,3 κλπ?

ναι ..απ' αοτι βλεπω εχει πεσει και το PH γυρω στο 7 :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ναι ..απ' αοτι βλεπω εχει πεσει και το PH γυρω στο 7 :rasp:

Αυριο συμπληρωνω 7 ημερες μετα χρυσοψαρα μεσα ειχα αφησει προηγουμενως μια μερα να στρωσει το ενυδριο να προσθαφερεσω λετε 2 ποτηρια νερου?

Link to comment
Share on other sites

Αυριο συμπληρωνω 7 ημερες μετα χρυσοψαρα μεσα ειχα αφησει προηγουμενως μια μερα να στρωσει το ενυδριο να προσθαφερεσω λετε 2 ποτηρια νερου?

Το ενυδρειο δεν στρωνει σε μια μερα. Θελεις πανω απο μηνα. (εκτος κι αν μπολιασεις)

...απ' αοτι βλεπω εχει πεσει και το PH γυρω στο 7 :rasp:

Τι εκανες και επεσε το pH?

....τα τεστ δηλαδη τι εδειξαν???

εχω παρει τις καρτελιτσες και μου εβγαλαν πριν απο ενα λεπτο

τα NO3 --> ok

τα Νο2-->κατω απο 14 δηλαδη οκ...

οι καρτελιτσες εχουν ενδειξη "οκ" ή 1,2,3 κλπ?

ναι

Κατι δεν παει καλα φιλε μου.

Δεν ξερω τεστ με ενδειξη ΟΚ και οχι ΟΚ.

Αν μαλιστα σου λεει ΟΚ και τα νιτρωδη ΝΟ2 στο 14, δεν ειναι να δινουμε βαση στις μετρησεις.

Ο θεος βοηθος.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο δεν στρωνει σε μια μερα. Θελεις πανω απο μηνα. (εκτος κι αν μπολιασεις)

Τι εκανες και επεσε το pH?

Κατι δεν παει καλα φιλε μου.

Δεν ξερω τεστ με ενδειξη ΟΚ και οχι ΟΚ.

Αν μαλιστα σου λεει ΟΚ και τα νιτρωδη ΝΟ2 στο 14, δεν ειναι να δινουμε βαση στις μετρησεις.

Ο θεος βοηθος.

η πρωτη ενδειξη ειναι οκ οι αλλες εκτος απο το ph ειναι μια χαρα ..το ph ενδεχετε να εχει ανεβει απο το χαλικακι που χρησιμοποιω

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη ενδειξη ειναι οκ οι αλλες εκτος απο το ph ειναι μια χαρα ..το ph ενδεχετε να εχει ανεβει απο το χαλικακι που χρησιμοποιω

Να ρωτησω ποτε θα πρεπει να αλλαξω το νερο ..οταν αυξηθουν οι τιμες στο ΝΟ2 η στο ΝΟ3 ? Να κανω προσθαφαιρεση απλα 2 ποτηριων? η να αλλαξω κανονικα το 1/3? αυτο θα το κανω με την σκουπα βυθου που αγορασα? :rasp:??

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς η σκούπα βυθού έχει αμφιλεγόμενες συνέπειες!

Ως αρχή που είσαι, κάνε αλλαγές νερού ανά εβδομάδα το 30%. Σκούπα βυθού πολύ ελαφριά! Πρέπει να αναπτύξεις μία σχετική βιολογία και στο χαλίκι σου, οπότε με τη σκούπα την ψιλοκαταστρέφεις.Αν ανεβάσεις ΝΟ2... έχουμε θέμα! Αλλαγές κάνεις όταν ανεβάζεις ΝΟ3....

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς η σκούπα βυθού έχει αμφιλεγόμενες συνέπειες!

Ως αρχή που είσαι, κάνε αλλαγές νερού ανά εβδομάδα το 30%. Σκούπα βυθού πολύ ελαφριά! Πρέπει να αναπτύξεις μία σχετική βιολογία και στο χαλίκι σου, οπότε με τη σκούπα την ψιλοκαταστρέφεις.Αν ανεβάσεις ΝΟ2... έχουμε θέμα! Αλλαγές κάνεις όταν ανεβάζεις ΝΟ3....

Σημερα το μεσημερι που εκανα τα τεστ τις καρτελιτσες ..τα NO2 ηταν ενα συνοθυλευμα μεταξυ πρασινου και ροζ τι συμπερασματα μπορεις να βγαλεις φιλος? ...δεν ηταν ουτε ροζ ουτε πρασινα ? θα παω να ξανα κανω τα τεστ σε μιση ωρα ! :rasp: τι συμβαινει με ανεβασμενα ΝΟ2? Δεν αρκει μια απλη αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το μεσημερι που εκανα τα τεστ τις καρτελιτσες ..τα NO2 ηταν ενα συνοθυλευμα μεταξυ πρασινου και ροζ τι συμπερασματα μπορεις να βγαλεις φιλος? ...δεν ηταν ουτε ροζ ουτε πρασινα ? θα παω να ξανα κανω τα τεστ σε μιση ωρα ! :rasp: τι συμβαινει με ανεβασμενα ΝΟ2? Δεν αρκει μια απλη αλλαγη νερου?

NO2 σημαίνει τοξικότητα για τα ψάρια σου....

Πάρε οπωσδήποτε υγρά τεστ! Έτσι δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη...

Με την αλλαγή νερού Απλά αραιώνεις τα ΝΟ2! Δεν λύνεις ουσιαστίκα το πρόβλημα... αν υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

NO2 σημαίνει τοξικότητα για τα ψάρια σου....

Πάρε οπωσδήποτε υγρά τεστ! Έτσι δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη...

Με την αλλαγή νερού Απλά αραιώνεις τα ΝΟ2! Δεν λύνεις ουσιαστίκα το πρόβλημα... αν υπάρχει!

ολα οκ ...απλα ειχε γινει λαθος μετα εβαλα 2η και 3η καρτελα και ολα ηταν ενταξυ ..την Κυριακη θα βγαλω το 1/3 του νερου αυτο θα γινει με την σκουπα? ..δεν εχω ξανα χρησιμοποιησει σκουπα βυθου? ...και κατι αλλο στο νερο που θα προσθεσω μεσα εκτος απο αντιχλωριο να βαλω και βακτηρια ξανα? υποψην εχω βαλει την απαιτουμενη ποσοτητα σημερα το πρωι καθως το συγκεκριμενο σκευασμα λεει πως κατα στην διαρκεια του στρωσιματοις θελει ανα βδομαδα και επιδη συμπληρωθικε η βδομαδα ξανα εβαλα σημερα το πρωι Γενικα οταν αλλαζω το νερο εκτος απο αντιχλωριο να βαζω και βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

Για κανένα μήνα, ίσως και λίγο παραπάνω να ρίχνεις με κάθε αλλαγή νερού βακτήρια!

Link to comment
Share on other sites

Για κανένα μήνα, ίσως και λίγο παραπάνω να ρίχνεις με κάθε αλλαγή νερού βακτήρια!

να σαι καλα ευχαριστω ! :rasp: ..χωρις εσας δεν θα την πολυ παλευα! :rasp:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα επιτελους βρηκα τα υγρα τεστ!! : ))) ..να ρωτησω βρηκα το ΝΟ2 0,1 επισης τα ΝΟ3 ειναι 0,5 να κανω αλλαγη νερου? την Πεμπτη το ειχα αλλαξει τελευταια φορα?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα επιτελους βρηκα τα υγρα τεστ!! : ))) ..να ρωτησω βρηκα το ΝΟ2 0,1 επισης τα ΝΟ3 ειναι 0,5 να κανω αλλαγη νερου? την Πεμπτη το ειχα αλλαξει τελευταια φορα?

NO3 Ο,5 ή μήπως 5? Κάνε μία μερική αλλαγή νερού να ρίξεις το ΝΟ2 που είναι τοξικό για τα ψάρια. Λογικά πρέπει να βρίσκεσαι στο τελευταίο στάδιο του στρωσίματος. Παρακολούθα ΝΟ2 και ΝΗ3/ΝΗ4 μέρα παρά μέρα!

Link to comment
Share on other sites

NO3 Ο,5 ή μήπως 5? Κάνε μία μερική αλλαγή νερού να ρίξεις το ΝΟ2 που είναι τοξικό για τα ψάρια. Λογικά πρέπει να βρίσκεσαι στο τελευταίο στάδιο του στρωσίματος. Παρακολούθα ΝΟ2 και ΝΗ3/ΝΗ4 μέρα παρά μέρα!

σχετικα με το ΝΟ3 εχει λιγο ποιο αχνο ροζ απο το το 5 -0.5 δεν θυμαμαι ακριβως? :D ειναι ροζ οπως αυτο που εχει στις ενδιξεις που εχει στο φυλαδιο της συσκευασιας ...εχω κλισει καπου στις 2,5 βδομαδες τοσο γρηγορα περασε ο καιρος? : ) )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...