Jump to content

Petition For Αllowing Dogs In Greek Public Transport / Σκυλιά στα Μ.Μ.Μ.


Recommended Posts

Απλά διευκρινίζω πως δεν αναφερόμουν ως σημαντικότερο θέμα την μεταφορά των αναπήρων... που ούτως ή άλλως είναι. Απλά (ας μου επιτραπεί η έκφραση) είναι γελοίο να μαζέυουμε υπογραφές γι'αυτό ενώ καθημερινά μας ΒΙΑΖΟΥΝ σε όλους τους τομείς της ζωής μας.... και το χειρότερο είναι ότι το απολαμβάνουμε!

Να γειασει ο στομας σου!!! :rasp::rasp::P:rasp::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις και λεφτα για να εχεις σκυλο. Νομιζεις. Ο δικος μου ο καημενος εχει αθριτιδα στα δυο πισω ποδια του και χρειαζεται επεμβαση. Το κουστουμι? 3000€ το ποδι. Κατι χαπια που περνει κοστιζουν 60 € και κρατανε ενα μηνα. Αλλα φυσικα σε εναν υγιη σκυλο δεν θελεις λεφτα. Καποτε ομως θα γερασει. Αντεχεις να τον βλεπεις να υποφερει? Δεν ξαναπερνω ζωο με τιποτα. Μια χαρα ειναι το ενυδρειο.Και δεν θελω να προσαρμοστω σε οτι και οπως μου το επιβαλουν οι καποιοι που νομοθετουν ταχα για το καλο της χωρας.Εσυ κι εγω ομως τους ψηφισαμε, αρα ειναι ο καθρεφτης μας και επομενως οφειλουμε να συμορφωθουμε στους νομους τους.Και οσο για θεματα σαν αυτο που συζηταμε,δυστυχως ναι.Οι ευρωπαιοι ειναι χρονια μπροστα η καλυτερα εμεις ειμαστε χρονια πισω.Εχει διαφορα. Εγω βλεπω τους ευρωπαιους τι κανουν στα νησια μας το καλοκαιρι. Βλεπω τους γερμανους νταλικερηδες να τρεχουν σαν τρελοι στους εθνικους μας δρομους. Βλεπω τη παγκοσμια οικονομικη κριση η οποια υπαρχει εδω και πολλα χρονια. Θες κι αλλα για τους ευρωπαιους σας? Δεν σημαινει οτι κανουν ειναι και σωστο. Πρωτοποριακο ναι αλλα οχι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι ξεκινήσαμε κι εμείς αυτή την κίνηση. Επειδή είπαμε ότι είναι καιρός να σταματήσουμε απλά να γκρινιάζουμε για τη σεξουαλική κακοποίηση που υφιστάμεθα καθημερινά Σεξουαλικη κακοποιηση το να μη μπαινει ενας μεγαλος σκυλος στο λεωφορειο? Μηπως υπερβαλουμε? :rasp: και να κάνουμε κάτι για αυτό. Μπορεί να πέσουμε, αλλά θα πέσουμε μαχόμενοι! :rasp:

Και φυσικά δεν τα λέω αυτά για να αποσπάσω την υπογραφή κανενός. Κουβέντα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα τα επιχειρηματα σου φιλε μου.

Επειδη ομως, οπως και εσυ ετσι και ο καθενας θελει να κανει τη δουλεια του, θα ηθελα να μου απαντησεις τι θα σε διευκολυνε περισσοτερο, να πηγαινα το σκυλο μου στο γιατρο με το λεωφορειο ή και να τον εβαζα στο τρενο για να παω στο χωριο μου το καλοκαιρι? ή να προσθετα ακομα ενα αυτοκινητο στο δρομο σου και στην κυκλοφορια στους δρομους (μαζι και με τα αλλα μειονεκτηματα που εμπεριεχονται) για να μπορω να ειμαι αυτονομος στις μετακινησεις μου? Δηλαδη εσυ μου λες οτι παιρνεις ΙΧ γι αυτους τους λογους και θες να το πιστεψω. Οτι ολοι θα επερναν τη συγκηνωνια? Καλα.

Μεχρι πριν 6-7 χρονια το παλευα δεν οδηγουσα αυτοκινητο.

Κατι τετοιες καταστασεις (φυσικα και πιο μεγαλης αναγκης) που δεν με εξυπηρετουσαν τα ΜΜΜ και οσο παει αντι να καλυτερευει χειροτερευει η κατασταση, με αναγκασαν να βαλω στην κυκλοφορια ακομα ενα αυτοκινητο.Δεν ξερω εσενα προσωπικα αλλα ο σημερινος νεοελληνας θελει το εφε του, το καφεδακι του οταν παει οπουδηποτε, τη μουσικουλα του, το ανετο καθισμα του και ας βριζεται με των αλλον που του εκανε σφηνα και ας ποναει το ποδι του απο τον συμπλεκτη. Αν ισχυε οτι λες για τους περισσοτερους θα πρεπε πολλοι να πηγαιναν στις δουλειες τους (οι οποιες να ειναι κοντα εννοητε) εστω με το ποδηλατο ή με τα ποδια. Ποιος το κανει? Ολοι καινουρια ΙΧ ειμαστε με δανεια, γιαλυστμενα μα τη ζαντουλα την αλουμηνιου, κτλ.

ΥΓ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ. :rasp:

Αν εχεις την εντυπωση οτι δεν παιρνω συγκινονιες κανεις μεγααααλο λαθος. Τουλαχιστον μια φορα την ημερα οπως οι περισσοτεροι οδηγοι. Ειναι η δουλεια μας ετσι που το επιβαλλει. Ρωτα αν εχεις καποιον γνωστο να σου πει. Οποτε, και κρυο τρωω στη σταση, και περιμενω πολυ ωρα στη σταση και το αποτομο φρεναρισμα του οδηγου τρωω και τις ανταποκρισεις και τη κινηση και το χειροτερο? Οσο περιμενω ακουω τους υπολοιπους να με βριζουν (τον κλαδο μου) παρολο που πιστεψε με... ειμαι ο μονος που δεν φταιει. Αλλα παει αλλου η κουβεντα και καλυτερα αστο.

ΥΓ Πρεπει να καταλαβετε οτι αν εξυπηρετειται το κοινο σωστα θα λυνονται τα προβληματα εν τη γεννεση τους. Πρεπει σε αυτο να συμβαλλουμε ολοι. Δες παραπανω σχολιο μου για την Ελβετια, σκεψου λιγο τι εννοω και θα καταλαβεις πολλα.

Στην ευρωπη δεν τα εχουν υπολογισει καλα μαλλον, γι'αυτο δεν εχουν προβληματα στις συγκοινωνιες τους?? . :rasp:Αντε μια βολτα στη Ρωμη για παραδειγμα και μετα πες μου.

ΥΓ3 http://www.petitiononline.com/dogsGR/petition.html

http://www.petitiononline.com/mod_perl/signed.cgi?dogsGR

Παιδια... οταν ο καφες δεν βγει καλος δεν ειναι απαραιτητο οτι φταιει μονο ο καφες. Μπορει να φταιει η ζαχαρι, το νερο, η φωτια, αυτος που τον ψηνει. Και τον καφε δεν μπορεις να τον κανεις χαμομηλι.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου ο καημενος εχει αθριτιδα στα δυο πισω ποδια του και χρειαζεται επεμβαση. Το κουστουμι? 3000€ το ποδι. Κατι χαπια που περνει κοστιζουν 60 € και κρατανε ενα μηνα.

Επί τροχάδιν θα απαντήσω μόνο σε αυτό και θα επανέλθω αργότερα...

Αν χρειάζεσαι βοήθεια, στείλε μου πμ. Αν μπορείς να ανεβάσεις το σκύλο Θεσσαλονίκη, στην κτηνιατρική σχολή του Αριστοτελείου χειρουργεί ο καλύτερος στα ορθοπαιδικά/νευρολογικά. Εμένα μου είχε αναλάβει την προηγούμενη σκύλα μου που ήτανε παράλυτη. Πολλοί έρχονται από Αθήνα για να χειρουργήσουνε τα σκυλιά τους, Μέχρι και από Κύπρο έχω πετύχει αρκετούς που ήρθανε στις κλινικές του ΑΠΘ μόνο για αυτόν. Δε θα σου βγει ούτε κατά διάνοια το αστρονομικό ποσό που σου ζητάνε. Δυστυχώς ατην Αθήνα βασιλεύουνε οι ιδιωτικές κλινικές μικρών ζώων που σας "μπιπ" κανονικά. Αν ενδιαφέρεσαι πες μου να δούμε τί μπορούμε να κάνουμε.

Αθήνα ξέρω τον καλύτερο, αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω όνομα.

Τί χάπια παίρνει; Χονδροϊτινες και γλουκοζαμίνες; Πολύ καλά και από τα πιο οικονομικά που έχω βρει είναι της dorwest - αξιόπιστη εταιρεία με 60 χρόνια παρουσία στην Αγγλία όπου οι έλεγχοι είναι πάρα πολύ αυστηροί. Οι 400 ταμπλέτες βγαίνουνε στις 49 λίρες (52 περίπου ευρώ) και απ' ότι είδα (αν δεν κάνω λάθος) θα σου πάνε ένα τρίμηνο.

http://secure.dorwest.com/prodinfo.asp?number=GC

Τα συμπληρώματα που μας δίνουνε εδώ οι κτηνίατροι δυστυχώς είναι πανάκριβα. Δε συμφέρει, χίλιες φορές καλύτερα να παραγγέλνεις από έξω. Με μια προπληρωμένη κάρτα (αν δεν εμπιστεύεσαι τις πιστωτικές) κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

Έγινε επεξεργασία - anik
Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου ο καημενος εχει αθριτιδα στα δυο πισω ποδια του και χρειαζεται επεμβαση. Το κουστουμι? 3000€ το ποδι. Κατι χαπια που περνει κοστιζουν 60 € και κρατανε ενα μηνα.

Επί τροχάδιν θα απαντήσω μόνο σε αυτό και θα επανέλθω αργότερα...

Αν χρειάζεσαι βοήθεια, στείλε μου πμ. Αν μπορείς να ανεβάσεις το σκύλο Θεσσαλονίκη, στην κτηνιατρική σχολή του Αριστοτελείου χειρουργεί ο καλύτερος στα ορθοπαιδικά/νευρολογικά. Εμένα μου είχε αναλάβει την προηγούμενη σκύλα μου που ήτανε παράλυτη. Πολλοί έρχονται από Αθήνα για να χειρουργήσουνε τα σκυλιά τους, Μέχρι και από Κύπρο έχω πετύχει αρκετούς που ήρθανε στις κλινικές του ΑΠΘ μόνο για αυτόν. Δε θα σου βγει ούτε κατά διάνοια το αστρονομικό ποσό που σου ζητάνε. Δυστυχώς ατην Αθήνα βασιλεύουνε οι ιδιωτικές κλινικές μικρών ζώων που σας "μπιπ" κανονικά. Αν ενδιαφέρεσαι πες μου να δούμε τί μπορούμε να κάνουμε.

Αθήνα ξέρω τον καλύτερο, αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω όνομα.

Τί χάπια παίρνει; Χονδροϊτινες και γλουκοζαμίνες; Πολύ καλά και από τα πιο οικονομικά που έχω βρει είναι της dorwest - αξιόπιστη εταιρεία με 60 χρόνια παρουσία στην Αγγλία όπου οι έλεγχοι είναι πάρα πολύ αυστηροί. Οι 400 ταμπλέτες βγαίνουνε στις 49 λίρες (52 περίπου ευρώ) και απ' ότι είδα (αν δεν κάνω λάθος) θα σου πάνε ένα τρίμηνο.

http://secure.dorwest.com/prodinfo.asp?number=GC

Τα συμπληρώματα που μας δίνουνε εδώ οι κτηνίατροι δυστυχώς είναι πανάκριβα. Δε συμφέρει, χίλιες φορές καλύτερα να παραγγέλνεις από έξω. Με μια προπληρωμένη κάρτα (αν δεν εμπιστεύεσαι τις πιστωτικές) κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

Θα εχεις πμ γιατι με ενδιαφερει. Μονο και μονο για οτι μου λες κανω πισω στα υπολοιπα απο σεβασμο στο προσωπο σου. :rasp::rasp::P Αλλωστε οτι ηταν να πω για το θεμα το ειπα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να σταματήσεις να διαφωνείς δε σου λέω τίποτα για την αρθρίτιδα! :rasp:

Η αλήθεια είναι ότι ο αντίλογος βοηθάει να επικρατήσει και η λογική, εμένα μου αρέσει να ακούω την αντίθετη άποψη. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλα πμ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν στάλθηκε γιατί δε μου το βγάζει ούτε στα απεσταλμένα ούτε στα μη απεσταλμένα. Άνοιξε η γη και το κατάπιε;

Αν θες πες μου αν το πήρες γιατί μάλλον κάτι κάνω λάθος. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά συμφωνώ με τον αγαπητό φίλο fishaki και στα ειδικότερα θέματα που αφορούν την μεταφορά των σκύλων με τα ΜΜΜ αλλά και στα γενικότερα θέματα που έθιξε περί πρωτοπορίας των ευρωπαίων.

Και για να "ρίξω και λίγο ακόμη λάδι" στη συζήτηση, εγώ απλά δηλώνω ότι θα αλλάξω γνώμη και θα συμφωνήσω με ένα τέτοιο αίτημα, αφού πρώτα δω έστω και έναν κάτοχο σκύλου να μαζεύει ΑΜΕΣΑ τα περιττώματα του σκύλου του από το πεζοδρόμιο ή το παρτεράκι ή το γκαζόν ή την παιδική χαρά ΟΠΩΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ.

Γενικά και συχνά κατεβαίνουμε με αιτήματα και με αίσθημα αδικίας για πολλά και διάφορα "σημαντικά ή ασήμαντα" 'οπως γραφτηκε παραπάνω, αλλά στο διά ταύτα τηρούμε ποτέ και τις υποχρεωσεις που απορρέουν από αυτά τα κεκτημένα δικαιώματα ???

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

....εγώ απλά δηλώνω ότι θα αλλάξω γνώμη και θα συμφωνήσω με ένα τέτοιο αίτημα, αφού πρώτα δω έστω και έναν κάτοχο σκύλου να μαζεύει ΑΜΕΣΑ τα περιττώματα του σκύλου του από το πεζοδρόμιο ή το παρτεράκι ή το γκαζόν ή την παιδική χαρά ΟΠΩΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ....

Εχεις 1000 δικια.

Με κοιτανε σαν εξωγηινο οταν σκυβω με τη σακουλα και τα μαζευω.

Εχω ερθει σε αντιπαραθεση με αρκετους αναισθητους "σκυλοφιλους" γι'αυτο το θεμα.

Η επομενη αιτηση να ειναι 1000€ προστιμο για οποιον δεν καθαριζει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η επομενη αιτηση να ειναι 1000€ προστιμο για οποιον δεν καθαριζει.

Συμφωνω, γιατι και η αδερφη μου κανει ακριβως το ιδιο με την Λιλα(το καταλευκο, οπως ολα Dogo argentino)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις 1000 δικια.

Με κοιτανε σαν εξωγηινο οταν σκυβω με τη σακουλα και τα μαζευω.

Εχω ερθει σε αντιπαραθεση με αρκετους αναισθητους "σκυλοφιλους" γι'αυτο το θεμα.

Η επομενη αιτηση να ειναι 1000€ προστιμο για οποιον δεν καθαριζει.

Το θεμα δεν ειναι το πρεοστιμο αλλα η συνειδηση. Ασε τους αλλους να κοιτανε, το προβλημα δικο τους ειναι. Αυτοι δεν αγαπουν τα ζωα γι' αυτο σε κοιτανε και σιγουρα θα λενε απο μεσα τους "κοιτα τον, δουλεια δεν εχει και μαζευει τα σκ... του σκυλου του. Οπως πολλοι λενε "εγω εχω να χτυπησω εισητηριο 2 μηνες", και το θεωρουν κατορθωμα. Απλα η κλοπη της συγκεκριμενης υπηρεσιας (μεταφορα επιβατη) δεν διωκεται με φυλακιση (σκεφτητε οτι τους λαθρεπιβατες καποτε τους πεταγαν στη θαλασσα) ενω η κλοπη κοσμηματων (αγαθων) διωκεται. (με την ευκαιρια σας ενημερωνω επισης και με την ιδιοτητα του εθελοντη ελεκτη κομιστρου (επισης) οτι οι κλησεις απο εισητηριοδιαφυγη προωθουνται αν δεν πληρωθουν στην εφορια και πολλαπλασιαζονται Χ10, 600€ δηλαδη (μιλαω για Αθηνα παντα).

Οποτε φιλε μου αφησε τους να σε κοιτανε. Ορισμενοι απο αυτος βεβαια θα σκεφτονται "Μπραβο του που το κανει". το σκεφτηκες αυτο ποτε? :rasp:

Παιδια τονιζω και παλι. Η μεταφορα ζωων στην ΑΘΗΝΑ επιτρέπεται μέσα σε ειδικά καλάθια, διαστάσεων μέχρι 70x40x50 εκατ. και η επιβίβαση σκύλων-οδηγών τυφλών.

Μιλαμε για κλουβια μηκους 70 εκ αρα σχετικα μεγαλα ζωακια. Ενα λυκοσκυλο και ενας μολοσσος δεν μπαινουν και μου φαινεται πολυ λογικο. Αλλα και 1 μετρο μηκος να εχει το κλουβι (αρα μεγαλυτερο ζωο μεσα) δεν νομιζω να μιλησει κανεις. Και σε αλλες περιπτωσεις αλλωστε καθοριζονται ορια αλλα δεν τηρουνται και δεν μιλαει κανεις οδηγος που γνωριζει, θελει να εξυπηρετησει και το επιτρεπουν οι συνθηκες. Αντιθετα αν μιλησει καποιος επιβατης θα εχει να κανει με τον οδηγο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ανάφερες και ένα άλλο καυτό θεμά που είναι τα εισιτήρια....

Όχι μόνο δεν πρέπει να πληρώνουμε εισιτήρια.... αλλά να μας πληρώνουν για τις περισσότερες των περιπτώσεων χρήσης ΜΜΜ!!!

Link to comment
Share on other sites

1. Το θεμα δεν ειναι το πρεοστιμο αλλα η συνειδηση. ...

2. Οποτε φιλε μου αφησε τους να σε κοιτανε. Ορισμενοι απο αυτος βεβαια θα σκεφτονται "Μπραβο του που το κανει". το σκεφτηκες αυτο ποτε? ;...

1. Χωρις προστιμο δεν "αποκτα συνειδηση" ο Ελληνας. Θυμησου τις ζωνες ασφαλειας, εχει φτιαξει πολυ η κατασταση.

2. Υπαρχουν και οι περαστικοι που ειπαν μπραβο. Αυτοι που κοιταγαν "καπως" ηταν οι σκυλαδες οφειλω να πω. :rasp:

Η αιτηση στο υπουργειο μεταφορων για να επιτραπει η μεταφορα σκυλων (υπο προυποθεσεις) στα μεσα μαζικης μεταφορας.

http://www.petitiononline.com/dogsGR/petition.html

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

2. Υπαρχουν και οι περαστικοι που ειπαν μπραβο. Αυτοι που κοιταγαν "καπως" ηταν οι σκυλαδες οφειλω να πω. :rasp:

Κι εσυ ρε φιλε.... χαλας τη πιατσα!!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ανάφερες και ένα άλλο καυτό θεμά που είναι τα εισιτήρια....

Όχι μόνο δεν πρέπει να πληρώνουμε εισιτήρια.... αλλά να μας πληρώνουν για τις περισσότερες των περιπτώσεων χρήσης ΜΜΜ!!!

Παλι εσυ?

ολο με κυνηγας εσυ (μιλαω για το BOB!!!)

Ποιος λεει οτι δεν πρεπει να πληρωνουμε εισητηριο? Αυτη τη καραμελα την εχω βαρεθει. Αλλωστε (μιλω γι αυτους που κοιτανε την ευρωπη) στο εξωτερικο δεν ισχυει αυτο. αν το εχει κανει καποια ή καποιες χωρες τους μαγγεια τους. Γιατι ο ο πλουσιος να απολαμβανει τα ιδια με τον κακομοιρη τον φτωχο? Πως θα συντηρηθουν ολα τα οχηματα? Μονο με επιδοτησεις της ΕΟΚ και του κρατους. Αυτο σημαινει φιλε μου αυξηση των φορων. Θελω να πιστευεις οτι η δωρεαν μετακινηση θα επρεπε να ισχυει σε ορισμενες ομαδες οπως πχ

συνταξιουχους με συνταξη μικρη, φοιτητες και μαθητες με χαμηλο οικογενειακο εισοδημα, αναπηρους κτλ.

η φοιτητες εχουν μειωμενο, οι μαθητες το ιδιο για μετακινησεις τους μονο στο σχολειο τους, οι αναπηροι δωρεαν, αστυνομικοι, φανταροι και καποιες αλλες ομαδες επισης δωρεαν. Ολα σε αυτο το τοπο τσαμπα πρεπει να ναι? Ή μηπως ψαχνουμε λογους να φωναζουμε?

Ξερεις γιατι συγκεκριμενα η ΕΘΕΛ ειναι μονιμως προβληματικη και εχει τεραστια ελειματα? Δεν φταιει μονο η εισητηριοδιαφυγη, η λαθος υποδομη-οργανωση της εταιρειας, το οτι οι μετοχες της ανηκουν στο δημοσιο, αλλα το εξης (ετσι για να μαθετε απο πρωτο χερι):

καθε φοιτητικο πασο υποτιθεται οτι η εθελ το πουλαει στο υπ. παιδειας για 2 €. εκδιδονται καθε χρονο χιλαδες πασο και αποστελλονται στο υπουργειο παιδειας και στη συνεχεια στις σχολες. Το υπουργειο παιδειας ομως ποτε του ή μαλλον για παρα πολλα χρονια(μπορει και πανω απο 10 ετη) δεν εχει πληρωσει την εθελ. Φαντασου λοιπον οτι το ιδιο γινεται και στις υπολοιπες υπηρεσιες για τις υπολοιπες ομαδες που δικαιουται μειομενο ή ελευθερας και αναλογησου τι αστρονομικο ποσο χρωστανε ολες μαζι..

Παρολα αυτα η μετακινηση δεν θα πρεπει να ειναι δωρεαν για ολους. Και δεν ξερω πουθενα να ειναι. Ισα ισα εχουμαι το μικροτερο κοστος εισιτηριου ακομα και μετα την αυξηση πανελλαδικα και πανευρωπαικα. Ισως κανα δυο χωρες να εχουν αλλα τουλαχιστον στο 80% των υπολοιπων χωρων ειναι ακριβοτερο. Ακομα και σε χωρες που προσφερουν χαμηλοτερης ποιοτητας υπηρεσιες στο επιβατικο κοινο. Και μιλαμε για την πανακριβη Ελαδα φυσικα.

Παιδια, αν δε σταματησει το ρουσφετι και η σκεψη του πολιτικου κοστους δεν θα στρωσει τιποτα. Και επαναλαμβανω. Οι πολιτικοι ειναι ο καθρεφτης του λαου μας γιατι εμεις τους ψηφιζουμε. Αρα κι εμεις τα ιδια αποβρασματα ειμαστε. Το ζω καθημερινα γιατι μας μεταφερω και τα βλεπω. Ο νεοελληνας ειναι η χειροτερη φαρα σημερα. Ζηταει, απαιτει, φωναζει, χωρις να εχει διαθεση να δωσει τιποτα. Μονο να παρει θελει, Και να εχει να λεει.

Link to comment
Share on other sites

....Παιδια, αν δε σταματησει το ρουσφετι και η σκεψη του πολιτικου κοστους δεν θα στρωσει τιποτα. Και επαναλαμβανω. Οι πολιτικοι ειναι ο καθρεφτης του λαου μας γιατι εμεις τους ψηφιζουμε. Αρα κι εμεις τα ιδια αποβρασματα ειμαστε. Το ζω καθημερινα γιατι μας μεταφερω και τα βλεπω. Ο νεοελληνας ειναι η χειροτερη φαρα σημερα. Ζηταει, απαιτει, φωναζει, χωρις να εχει διαθεση να δωσει τιποτα. Μονο να παρει θελει, Και να εχει να λεει.

Παρολο που με προσβαλλει και μενα, θα συμφωνησω :rasp:

ΥΓ Η αιτηση στο υπουργειο μεταφορων για να επιτραπει η μεταφορα σκυλων (υπο προυποθεσεις) στα μεσα μαζικης μεταφορας.

http://www.petitiononline.com/dogsGR/petition.html

Link to comment
Share on other sites

Εγω καθε μερα περνω λεωφορειο, εχω βγαλει και καρτα :rasp: , αλλα υπαρχει ενα προβλημα...

Σε οποιο λεωφορειο και αν μπω, εκτως απο βραδινα(μετα τις 10) γινεται χαμος!!!

Σπανια πετυχαινω λεωφορειο αδειο..

Φανταστειτε να ειχαμε και τους μικρους μας φιλους μαζι...

Θα γινοτανε χαμος... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εγω καθε μερα περνω λεωφορειο, εχω βγαλει και καρτα :rasp: , αλλα υπαρχει ενα προβλημα...

Σε οποιο λεωφορειο και αν μπω, εκτως απο βραδινα(μετα τις 10) γινεται χαμος!!!

Σπανια πετυχαινω λεωφορειο αδειο..

Φανταστειτε να ειχαμε και τους μικρους μας φιλους μαζι...

Θα γινοτανε χαμος... :rasp:

Κοιτα πρεπει να καταλαβουν ολοι οι ιδιοκτητες σκυλων οτι η μεταφορα με ΜΜΜ πρεπει να γινεται μονο σε απολυτη αναγκη και οχι για βολτα.

Παραλληλα οι υπολοιποι επιβατες να δειξουν κατανοηση για τη μικρη αυτη "ενοχληση".

Οποιος ιδιοκτητης παρεκτρεπεται να "παιρνει ποδι" με συνοπτικες.

Σιγουρα τις πρωτες μερες πολλοι θα βγαλουν το αχτι τους κανωντας βολτες πανω κατω.

Γνωστο ελληνικο φαινομενο.

Αλλα θα χαθει συντομα το ενδιαφερον για την πλακα και θα στρωσουμε συντομα οπως παντα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που κοιταγαν "καπως" ηταν οι σκυλαδες οφειλω να πω. :rasp:

Ακούγεται απίστευτο κι όμως έτσι είναι. Και ξέρεις γιατί; Γιατί χαλάς την πιάτσα όπως είπε και ο fishaki από τη στιγμή που εκείνοι δεν τα μαζεύουνε.

Εμείς δε μαζεύουμε μόνο τα δικά μας (που στην τελική δικά μας είναι, τιμή μας και καμάρι μας να τα μαζέψουμε! :P ) Μαζεύουμε και τα παραδιπλανά να μην τα βλέπει ο κόσμος. Σκατομαζόχτρες έχουμε καταντήσει!

Το καλύτερο βέβαια το κάνει μια φίλη μου, με σκύλο κι αυτή, που κάθε φορά που βλέπει το γείτονα της να μην τα μαζεύει του τα επιστρέφει στην πόρτα του! :rasp:

Κοιτα πρεπει να καταλαβουν ολοι οι ιδιοκτητες σκυλων οτι η μεταφορα με ΜΜΜ πρεπει να γινεται μονο σε απολυτη αναγκη και οχι για βολτα.

Έτσι είναι. Και έτσι πιστεύω ότι θα γινότανε. Εδώ που τα λέμε δε θα ήτανε και ότι πιο εύκολο και για τον "ιδιοκτήτη" σκύλου να μετακινηθεί μαζί με το μεγαλόσωμο σκύλο του με λεωφορείο. Πιστεύω θα το έκανε αν πραγματικά υπήρχε ανάγκη. Είναι πάντα πιο εύκολο και πιο ευχάριστο να μετακινείσαι ποδαράτος με το σκύλο.

Έγινε επεξεργασία - anik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...