Jump to content

αλλαγη νε ρου στη θεραπεια


Recommended Posts

νικο μονο οι τελευταια φωτο μοιαζει τρχω να παρω αγγουρι παντως πριν απο μερες ειχα ριξει αγγουρι στο ενυδρειο ενα κομματακι αλλα δεν το ξαναειδα νομιζω οτι το ειχαν φαει ολο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η φωτογραφία δεν βοηθάει με τίποτα... Υποθέτω πως έχει μόνο auto-focus η φωτογραφική σου!

Βάλε αγγουράκι και πες μας!

Link to comment
Share on other sites

καλυτερη φωτο

post-10333-1238325057_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το αγγουρι πηγαν κοντα αλλα μετα εφευγαν

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία είναι όντως καλή πλέον. Μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι σαν αραχνούλες/τσιμπουράκια ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία είναι όντως καλή πλέον. Μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι σαν αραχνούλες/τσιμπουράκια ή κάνω λάθος?

οντως οπως το λες το χεις ξαναδει?να κανω απολυμανση?θα τρελαθωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

οντως οπως το λες το χεις ξαναδει?να κανω απολυμανση?θα τρελαθωωωωωωω

ρε παιδια μηπως ειναι και επικυνδυνα για την ανθρωπινη υγεια πως θα τα εξολοθρευσω?

Link to comment
Share on other sites

οντως οπως το λες το χεις ξαναδει?να κανω απολυμανση?θα τρελαθωωωωωωω

Όλως περιέργως (οι παλιοί ξέρουν), δεν τα γνωρίζω!!!

Περιμένουμε τις γνώμες και άλλων!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να ειναι τσιμπουρια?μπορουν να ζησουν σε τετοιες συνθηκες?

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μία ματιά εδώ...

http://bugguide.net/index.php?q=search&keys=water+bug

Link to comment
Share on other sites

αυτο ηταν αδειασε το ενυδρειο και ολα πηγαν καλα προς το παρον :rasp::thumbup::thumbup: τα ψαρια μετεφερθηκαν σε 80 λιτρα δυστηχως μεχρι να ξαναστηθει το 180 λ!τα ψαρια δειχνουν καλα χωρις στρες :excl: τωρα το θεμα μου ειναι τα φυτα πως θα τα αποστηρωσω κανει η χλωρινη η θα τα καταστρεψει?παιδια βοηθηστε :rasp::rasp::P

Link to comment
Share on other sites

Η απειρια σου σε οδηγει σε ΒΙΑΣΤΙΚΕΣ και ΛΑΘΟΣ κινησεις. Ειναι ακινδυνα τελειως. Μηπως πρεπει να ηρεμισεις λιγο; :rasp: Το σωστο ενυδρειο ειναι ενας ζωντανος χωρος, δεν ζουν μεσα σε αυτο μονο τα ψαρια ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ!!!! Τσαμπα ταλαιπωρεις τα ψαρια σου και σκεφτεσαι χλωρινες!!!! :P Ειδικα αυτο ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΕΙΣ. Δεν απολυμενεται με αυτο τον τροπο ενα ενυδρειο.- :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα οτι αναφεροσουν στα φυτα. Με εκανες να φρικαρω με αυτα που διαβασα και εχασα τη "μπαλα"!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ βιαστικές κινήσεις κάνεις .

Και ποιος σου ειπε οτι τωρα που αδειασες το ενυδρειο και το απολύμανες οτι τα εξαφάνισες κι ολας ;

Και εγω σου λέω οτι ειναι έντομα που υπάρχουν στη περιοχή σου και την αλλη εβδομάδα πες οτι σου έρχονται και γεννάνε πάλι στο ενυδρείο σου .

Με τη χλωρίνη μην παίζεις .

Link to comment
Share on other sites

ωραια και καλα ολα αυτα και εχετε δικιο ολα τα εχω παθει απο την απιρια μου ηταν ανυποφορο ρε παιδια ειχε γεμισει το ενυδρειο απο αυτα και τα φυτα ειχαν γεμισει νιφαδες δεν ειχα επιλογες εκανα θεραπειες αλλα τιποτα!!!!!!εχετε να μου προτεινετε λυσης για τα φυτα γιατη τα εχω σε κουβα?υπαρχει σωστη μεθοδο για την επαναφορα του ενυδρειου και του φιλτρου?βοηθηστε :rasp::rasp::P

Link to comment
Share on other sites

εγκληματισα στο ενυδρειο μου εκανα τρομερο λαθος για δευτερη φορα!!!!!!εριξα χαλικι το οποιο το ειχα αφησει σε μια σακουλα στο μπαλκονι πιστευω οτι το παρασιτο ειχε αναπτυχθει μεσα στη σακουλα δεν υπαρχει αλλη εξηγησει για τη ζημια που επαθα :rasp::rasp::P

Link to comment
Share on other sites

Βρε pariss πανικοβληθηκες, εριξες προταζολ, εσκισες την βιολογια σου και ταλαπωρησες τζαμπα τα ψαρακια σου... :P

Μην αγχωνεσαι... για τα παντα υπαρχει το aquazone....! :rasp:

Τωρα αν θες να κανεις πλυση στα φυτα σου και σου εχει καρφωθει στο μυαλο οτι πρεπει να γινει ντε και καλα... τοτε θα σου πω τι εκανα εγω οταν τα εβαλα πρωτη φορα στο ενυδρειο...

Πλυση με χλωρινη 1/19 ... :

Σε ενα κουβα θα ριξεις 1 ποτηρι καθαρη χλωρινη (χωρις αρωματικα, την κλασσικη την μπλε) και 19 ποτηρια νερο...

θα τα βουτηξεις, προστατευοντας το ριζωμα ομως απο την χλωρινη, για λιγο και μετα αφου τελειωσεις αστα σε ενα κουβα με νερο και 3-4 δοσεις αντιχλωριο μεσα για καμια ωρα... ξεπλυνε τα με νερακι και φυτεψε τα!

Αλλα μετα απο οσα σου ειπαν οι δεινοσαυροι του ειδους δεν πιστευω οτι χρειαζονται πλυση... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τριανταφυλλε σευχαριστω για τις πληροφοριες θα το κανω γιατη τα φυτα ηταν γεματα νιφαδες!εβγαλα το ενυδρειο στο μπαλκονι αδειο και του εριξα νερο μεπιεση απο το λαστιχο στη συνεχεια το στεγνωσα με χαρτι και το εκανα γιαλι εγηνε σαν καινουργιο :rasp::rasp::P το χαλικι το πεταξα γιατη πιστευω ειναι δυσκολο να καθαριστει καλα και δε θα ξαναρισκαρω θα ξεκινησει το ενυδρειο ξανα με συμβουλες απο εσας!!!!!!τα ξυλα θα τα στενωσω και θα τα βρασω καλα!αυτο ομως που δεν ξερω ειναι τη θα κανω με το φιλτρο δηλαδη τα υλικα αμα τα βρασω θα αποστειρωθουν η θα πρεπει να αγορασω αλλα για να ειμαι σιγουρος?τις σωληνες του φιλτρου και την αντλια πως θα τα απολυμανω???παιδια χιλια συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα θελω να κανω ενα ενυδρειο σωστο και να μην υποφερουν τα ψαρια μου σας ευχαριστω ολους ειληκρινα για το ενδιαφερον σας

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα πλυθηκαν στη βρυση με αφθονο νερο και μοιραστηκαν στα υπολοιπα ενυδρεια και αποτι βλεπω ειναι χωρις αυτες τις νιφαδες :rasp: στο θεμα το υ φιλτρου τωρα πλυνα σωληνες και λαστιχα με καυτο νερο και εβγαλε αρκετο πουρι τα εχω βαλει σε ενα κουβα νερο του δικτιου!το κανιστρο και το υλικο φιλτρανσης μακαρονι σφουγγαρια πλυθηκαν με καυτο νερο.το φιλτρο το συναρμολογησα και το γεμισα με νερο της βρυσης χωρις να δουλευει η ανλτια και θα ξαναπεραστει με καυτο νερο πριν ξεκινηση το ενυδρειο.παιδια τα εχω κανει μεχρι τωρα καλα?δεχομαι την κριτηκι σας πλεον

Link to comment
Share on other sites

Μηδενισες το κοντερ και ...ξεκινας απο την αρχη! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μηδενισες το κοντερ και ...ξεκινας απο την αρχη! :rasp:

οι βλακειες πληρωνονται φιλε μου!!!!!!παντως αυτη τη φορα θα ακουσω αυτα που μου λετε και δεν θα κανω του κεφαλιου μου το παθημα γινεται μαθημα οπως λεει ολαος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η απειρια σου σε οδηγει σε ΒΙΑΣΤΙΚΕΣ και ΛΑΘΟΣ κινησεις. Ειναι ακινδυνα τελειως. Μηπως πρεπει να ηρεμισεις λιγο; :rasp: Το σωστο ενυδρειο ειναι ενας ζωντανος χωρος, δεν ζουν μεσα σε αυτο μονο τα ψαρια ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ!!!! Τσαμπα ταλαιπωρεις τα ψαρια σου και σκεφτεσαι χλωρινες!!!! :P Ειδικα αυτο ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΕΙΣ. Δεν απολυμενεται με αυτο τον τροπο ενα ενυδρειο.- :rasp:

εχω χασει ηδη 3 ψαρια μικρα σε ηλικια και τα φυτα μου καθε μερα και χειρτερα απο τις νιφαδες δεν φαινοντουσταν η θεραπεια δεν εκανε τιποτα τι να εκανα να περιμενω την αλλη μερα να ειναι ολα στον αφρο?μου ειναι αδιανοητο να ζουν παρασιτα μαζι με τα ψαρια και να τα βλεπεις με γυμνο ματι!ελπιζω να αντεξουν τα ψαρια μου στα 80 λ παντως προσπαθησα πολυ για να κανω οσο το δυνατον το καλυτερο για αυτα

Link to comment
Share on other sites

οι βλακειες πληρωνονται φιλε μου!!!!!!παντως αυτη τη φορα θα ακουσω αυτα που μου λετε και δεν θα κανω του κεφαλιου μου το παθημα γινεται μαθημα οπως λεει ολαος!!!!!

Εγω δεν ειμαι καθολου σιγουρος. Πεταξες το χαλικι χωρις να ρωτησεις τι πρεπει να κανεις. για να καθαριστει. Αν σου λεγαμε πετα το, θα μπορουσες να το κανεις δικαιολογημενα, τωρα τοσο απλα πεταξες τα λεφτα που ειχες δωσει. Πιστευω θα ακολουθησεις την κλασσικη μεθοδο του ........πρωτα κανω και μετα ρωταω. Πολυ κουραστικο για μενα.-

Link to comment
Share on other sites

εχω χασει ηδη 3 ψαρια μικρα σε ηλικια και τα φυτα μου καθε μερα και χειρτερα απο τις νιφαδες δεν φαινοντουσταν η θεραπεια δεν εκανε τιποτα τι να εκανα να περιμενω την αλλη μερα να ειναι ολα στον αφρο?μου ειναι αδιανοητο να ζουν παρασιτα μαζι με τα ψαρια και να τα βλεπεις με γυμνο ματι!ελπιζω να αντεξουν τα ψαρια μου στα 80 λ παντως προσπαθησα πολυ για να κανω οσο το δυνατον το καλυτερο για αυτα

1. Φυσικα δεν εκανε τιποτα. Δεν χρειαζοταν καν.

2. Για σενα ισως, στη φυση ετσι γινεται παντως. Το πως εφτασες στο συμπερασμα (χωρις εμπειρια) οτι ειναι παρασιτα, ας μην το συζητησουμε.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...