Jump to content

Ποσοτητα ψαριων...?


Recommended Posts

Καλησπερα και παλι συμφορουμητες και συμφορουμητισες....

Μια ερωτηση για τους εμπειρους.....

Σε ενα ενυδρειο 360 καπου λιτρων ποσα σκαλαρια ειναι σωστο να εχουμε ΚΑΙ ποσα μπορουμε να εχουμε???

Υποψιν μεσα υπαρχουν ηδη 2 clown και 4 πλεκοστομοι.

Link to comment
Share on other sites

Ποιές έιναι οι διαστάσεις του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

100χ80χ45 καθαρος ογκος νερου.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα 7-9 σκαλαρια μια καλη ομαδουλα και απο κατω να βαλεις ενα κοπαδακι μια ομαδουλα απο κορυ. για τους κλοουν και τα πλεκο ασ απαντησουν οι πιο εμπειροι εγω θα ελεγα να τα βγαλεις ο κλοουν γινεται 70 εκατοστα + και δεν μπαινουν 2 ψαρακια μπαινουν ομαδουλα κι αυτοι σιγουρα 5-6 το λιγοτερο.παντος ο συνδιασμος που σου ειπα πιο πανω πιστευωω θα σου αρεσει.

μπορει να μπορεις να βαλεις και αλλα ψαρακια κανενα κοπαδοψαρο ακομη αλλα αρκει να μην ειναι τροφη για τα σκαλαρια :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΟ 7-9 σκαλάρια είναι πολλά...το πολύ 6 πιστεύω οριακά, αν και 45cm είναι το ύψος; Καλό θα ήταν να είναι κάτι περισσότερο, τουλάχιστον είναι 45 καθαρά από ό,τι λες...Όσο για τους πλέκο ελπίζω να μην είναι common. Κάτι λες για King Tiger σε άλλο thread αν δεν κάνω λάθος, αν και πάλι 4 πιστεύω είναι πολλοί, ειδικά αν βάλεις και κανένα κοπαδάκι γατόψαρα.

Από "διάκοσμο";;;

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα 7-9 σκαλαρια μια καλη ομαδουλα και απο κατω να βαλεις ενα κοπαδακι μια ομαδουλα απο κορυ. για τους κλοουν και τα πλεκο ασ απαντησουν οι πιο εμπειροι εγω θα ελεγα να τα βγαλεις ο κλοουν γινεται 70 εκατοστα + και δεν μπαινουν 2 ψαρακια μπαινουν ομαδουλα κι αυτοι σιγουρα 5-6 το λιγοτερο.παντος ο συνδιασμος που σου ειπα πιο πανω πιστευωω θα σου αρεσει.

μπορει να μπορεις να βαλεις και αλλα ψαρακια κανενα κοπαδοψαρο ακομη αλλα αρκει να μην ειναι τροφη για τα σκαλαρια :rasp:

Εχω ηδη 8 σκαλαρια μεσα, 2 κλοουν και 4 πλεκοστομους....

Μηπως ειναι υπερβολη να βαλω και μια ομαδα απο κορυ???

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΟ 7-9 σκαλάρια είναι πολλά...το πολύ 6 πιστεύω οριακά, αν και 45cm είναι το ύψος; Καλό θα ήταν να είναι κάτι περισσότερο, τουλάχιστον είναι 45 καθαρά από ό,τι λες...Όσο για τους πλέκο ελπίζω να μην είναι common. Κάτι λες για King Tiger σε άλλο thread αν δεν κάνω λάθος, αν και πάλι 4 πιστεύω είναι πολλοί, ειδικά αν βάλεις και κανένα κοπαδάκι γατόψαρα.

Από "διάκοσμο";;;

Ναι το τζαμι ειναι 50ποντους και το νερο στους 25 ποντους.

Κοιτα οι 2 ειναι οι king tiger, οι αλλοι δυο αγνωστου πατρος αλλα νομιζω ειναι οι απλοι. Εσυ ποιους εννοεις για common?

Απο διακοσμο ενα ξυλο red wool και 4 μοπανι. Μεχρι στιγμης ειχα μονο πλαστικα φυτα αλλα τωρα αρχισα να αλλαζω μερικα και με αληθινα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το τζαμι ειναι 50ποντους και το νερο στους 25 ποντους.

Αν θέλεις λίγο διευκρίνισε το! :rasp:

Εννοεις πως το καθαρο υψος του νερου ειναι 25cm ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το τζαμι ειναι 50ποντους και το νερο στους 25 ποντους. <<<-----Λαθος μου...

Κοιτα οι 2 ειναι οι king tiger, οι αλλοι δυο αγνωστου πατρος αλλα νομιζω ειναι οι απλοι. Εσυ ποιους εννοεις για common?

Απο διακοσμο ενα ξυλο red wool και 4 μοπανι. Μεχρι στιγμης ειχα μονο πλαστικα φυτα αλλα τωρα αρχισα να αλλαζω μερικα και με αληθινα...

Sorry παιδες εννοουσα 45 ποντους καθαρο νερακι..... :rasp::rasp:

Στους 25 ουτε χελωνα δεν ζει....

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη 8 σκαλαρια μεσα, 2 κλοουν και 4 πλεκοστομους....

Μηπως ειναι υπερβολη να βαλω και μια ομαδα απο κορυ???

την γνωμη μου σου την ειπα πιο πανω .ισχυει.μπορεις να βαλεις αφου εβαλες 8 σκαλαρια μην βαλεις αλλο αλλα και ενα κοπαδι απο κορυ. οι κκλοουν σε καταλαβαινω ειναι γαματοι εχουν πολυ πλακα αλλα γινονται τερατα βεβαια αργουν να μεγαλωσουν παρα πολυ και μπαινουν σε ομαδουλα ΟΧΙ 2 ατομα.απο κει και περα ειναι δικη σου επιλογη τι θα κανεις

για τους πλεκο πρεπει να μαθεις ποιοι ειναι ακριβως και οι 4.ονομασια.

τωρα δεν ξερω αν μπορεις αν σε παιρνει δηλαδη για καποιο ομορφο κοπαδοψαρο οπως αρλεκινους η ροδοστομους ας απαντησουν οι πιο εμπειροι σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

μαζι με τα αγκελοψαρρα εκτος απο κορυ μπορεις να βαλεις ενα ζευγαρακι ansistrus δεν θυμαμαι ακριβως πως λεγονται τωρα και μια καλη ομαδδουλαα απο κορυ οπως ειπαμε.αλλα ελπιζω να τρεχει κανενα 2 μηνο η 3 μηνο το ενυδρειο ε?τι στρωμα εχεις κατω φανταζομαι αμμο ε?

Link to comment
Share on other sites

Θελεις ενα κοινωνικο με σκαλαρια ή ενα πιο βιοτοπικο με σκαλαρια και με βλεψεις για αναπαραγωγη?

Επισης θεωρεις οτι εχεις καλη εμπειρια? γιατι αλλαζουν οι προτασεις αναλογα την εμπειρια του καθε χομπυστα.

Ξερεις πχ να φτιαχνεις μαυρο, μαλακο νερο και μετριο φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

μαζι με τα αγκελοψαρρα εκτος απο κορυ μπορεις να βαλεις ενα ζευγαρακι ansistrus δεν θυμαμαι ακριβως πως λεγονται τωρα και μια καλη ομαδδουλαα απο κορυ οπως ειπαμε.αλλα ελπιζω να τρεχει κανενα 2 μηνο η 3 μηνο το ενυδρειο ε?τι στρωμα εχεις κατω φανταζομαι αμμο ε?

Κατω δεν εχω τιποτα.

εκει ειναι το θεμα...μονο τζαμι....

Link to comment
Share on other sites

Θελεις ενα κοινωνικο με σκαλαρια ή ενα πιο βιοτοπικο με σκαλαρια και με βλεψεις για αναπαραγωγη?

Επισης θεωρεις οτι εχεις καλη εμπειρια? γιατι αλλαζουν οι προτασεις αναλογα την εμπειρια του καθε χομπυστα.

Ξερεις πχ να φτιαχνεις μαυρο, μαλακο νερο και μετριο φωτισμο?

Πιο πολυ μονο σκαλαρια...

Εμπειρια μετρια εως καθολου... :rasp:

Για να σκουρινω το νερο εχω βαλει τυρφη στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ μονο σκαλαρια...

Εμπειρια μετρια εως καθολου... :rasp:

Για να σκουρινω το νερο εχω βαλει τυρφη στο φιλτρο.

Για να μη ερθεις λοιπον στα ορια oπου καποιος πιο εμπειρος θα μπορουσε να ανταπεξερθει σε καποια δυσκολια, προτιμησε να ειναι ανετος απο λιτρα δηλαδη κρατα χαμηλη ιχθυοφορτωση και καλη φιλτρανση με καλα βιολογικα υλικα (πχ eheim substrat pro, sera siporax, rena bio-chem stars.

Ξεκινα μονο με 6 σκαλαρια και τιποτα αλλο.

Αντε ενα ζευγαρι Ancistrus cf. cirrhosus.

Την τυρφη βγαλε τη σταδιακα (για να μην εχει αποτομες μεταβολες στις τιμες του νερου) απο το φιλτρο και βαλε τη σε ενα φιλτρακι μικρο και κανε προετοιμασια του νερου της αλλαγης σε βαρελι 1/3 τουλαχιστον της χωρητικοτητας του ενυδρειου.

Κανε μετρησεις ph ετσι ωστε να βαζεις παντα ιδιο νερο σε οξυτητα με του ενυδρειου αντε 0,5 βαθμο διαφορα και αυτο τοτε με αργη εισοδο του νερου στο ενυδρειο.

Τα ψαρια δεν αντεχουν αποτομες αλλαγες

Οταν δεις και πεφτει η δραση της τυρφης (μετα απο 15-30 μερες αναλογα την τυρφη) την αντικαθιστας με φρεσκια.

Καλο ειναι για να μη γινονται αποτομα οι αλλαγες στις τιμες του νερου, την τυρφη να τη χωρισεις σε δυο "πακετα" και να τα αλλαζεις εναλλαξ.

Θα χρειαστεις,

1. Φιλτρακι μικρο πχ eheim 2211

2. "Καλτσακια" για τη τυρφη, οχι δυχτι και σκορπαει μεσα στο νερο, παρε της hobby.

3. Βαρελι προετοιμασιας πχ ενα καταλληλο για τροφιμα οπως αυτα για τις ελιες.

4 .Αντλια για να στελνει το νερο σε ενυδρειο πχ eheim compact 1002 (ρυθμιζομενης ροης, 1000 λτ/ωρα, δυναμη ανυψωσης 2 μετρα.

Για το βυθο επελεξε ουδετερη αμμο, εχει μια ακριβη μεν φανταστικη δε ο Nidal (Υδατινος Κοσμος) στο Πειραια, και εχει πιο οικονομικη (ταξιδακι) βαρης-κορωπιου στον Ερμη.

Αν βαλεις κορυ αργοτερα, ετσι κι αλλιως θελουν αμμο και να ειναι και καλα στρωμενος 3-4 μηνες ο βυθος, αλλιως πιθανως θα χασεις καποιο, εως και ολα.

Και καλυτερα μικρα μεχρι 4-5 εκ. πχ leucomelas.

Μικρα τετρας (νεον καρδιναλιους κλπ) ΞEXNA το, ειναι τροφη τους. Οπως και τα αυγα των σκαλαριων ειναι τροφη των τετρας.

Αν ηταν μεγαλυτερο το ενυδρειο θα προτεινα γεωφαγους.

Μπορεις αργοτερα να δεις για μικρους τουλαχιστον, ζευγαρι ram.

Απο διακοσμηση δεν χρειαζεσαι πολλα εκτος απο μεγαλες ριζες ξυλα και αν θελεις κανενα ευκολο φυτο, εχινοδωρους μεγαλους και εχινοδορο γρασιδακι tenellus για μπροστα αν θελεις. Επισης σε ανοιχτα ενυδρεια τα φυλλοδεντρα που εχουν τις ριζες τους μεσα στο νερο αλλα μεγαλωνουν απ'εξω τραβανε και τα νιτρικα.

Ριξε στο βυθο φυλλα απο πλατανια ή καστανιες (τα βρισκεις πεσμενα και ξερα σε τιποτα απατητα δαση) ή ετοιμα αγοραστα απο πετσοπ ή ebay μερικα indian almond φυλλα (αλλιως λεγονται catappa) και alder cones (κουκουναρακια απο συμιδα).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

:rasp: ολα οκ delta66 :rasp: αυτα περιπου εγραψα κι εγω.

καλα γιατι εχεις κατω μονο τζαμι φιλος?βαλε ουδετερη οπως ειπε ο σπυρος.

aντε και καλη αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Για τους common pleco ...

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=570

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=569

ΥΓ: Αν θυμάμαι καλά έχεις κάνει παρουσίαση και το ενυδρείο είναι κάπως...διαφορετικό, όλο εμφανές που λες και εσύ, δεν το είχα καλοπιάσει τότε από τις φωτό πώς ακριβώς είναι, τέσπα, άρα είναι δύσκολο να φτιάξεις βυθό, έτσι; Για κάνε καμμιά διευκρίνηση ακόμη, να μπορέσουν να σε βοηθήσουν καλύτερα...

Έγινε επεξεργασία - efthvag
Link to comment
Share on other sites

Για να μη ερθεις λοιπον στα ορια oπου καποιος πιο εμπειρος θα μπορουσε να ανταπεξερθει σε καποια δυσκολια, προτιμησε να ειναι ανετος απο λιτρα δηλαδη κρατα χαμηλη ιχθυοφορτωση και καλη φιλτρανση με καλα βιολογικα υλικα (πχ eheim substrat pro, sera siporax, rena bio-chem stars.

Απο βιολογικο εχω αστερακι και πορωδες μακαρονι.

Ξεκινα μονο με 6 σκαλαρια και τιποτα αλλο. Εχω ηδη 8 σκαλαρια.

Αντε ενα ζευγαρι Ancistrus cf. cirrhosus. Συν 2 king tiger και μαλλον 2 common.

Την τυρφη βγαλε τη σταδιακα (για να μην εχει αποτομες μεταβολες στις τιμες του νερου) απο το φιλτρο και βαλε τη σε ενα φιλτρακι μικρο και κανε προετοιμασια του νερου της αλλαγης σε βαρελι 1/3 τουλαχιστον της χωρητικοτητας του ενυδρειου.

Κανε μετρησεις ph ετσι ωστε να βαζεις παντα ιδιο νερο σε οξυτητα με του ενυδρειου αντε 0,5 βαθμο διαφορα και αυτο τοτε με αργη εισοδο του νερου στο ενυδρειο.

Τα ψαρια δεν αντεχουν αποτομες αλλαγες

Οταν δεις και πεφτει η δραση της τυρφης (μετα απο 15-30 μερες αναλογα την τυρφη) την αντικαθιστας με φρεσκια.

Καλο ειναι για να μη γινονται αποτομα οι αλλαγες στις τιμες του νερου, την τυρφη να τη χωρισεις σε δυο "πακετα" και να τα αλλαζεις εναλλαξ. Ο nidal μου εδωσε τυρφη της fluval και μου ειπε να την αφησω μεσα στο φιλτρο για 30 μερες καπου και μετα αλλαγη. Βασικα εβαλα την μιση απο το κουτι αλλα μου φενεται λιγη τελικα.

Θα χρειαστεις,

1. Φιλτρακι μικρο πχ eheim 2211

2. "Καλτσακια" για τη τυρφη, οχι δυχτι και σκορπαει μεσα στο νερο, παρε της hobby.

3. Βαρελι προετοιμασιας πχ ενα καταλληλο για τροφιμα οπως αυτα για τις ελιες.

4 .Αντλια για να στελνει το νερο σε ενυδρειο πχ eheim compact 1002 (ρυθμιζομενης ροης, 1000 λτ/ωρα, δυναμη ανυψωσης 2 μετρα.

Για το βυθο επελεξε ουδετερη αμμο, εχει μια ακριβη μεν φανταστικη δε ο Nidal (Υδατινος Κοσμος) στο Πειραια, και εχει πιο οικονομικη (ταξιδακι) βαρης-κορωπιου στον Ερμη. Δυστηχως οπως εχω ξαναπει αμμος δεν υπαρχει.

Αν βαλεις κορυ αργοτερα, ετσι κι αλλιως θελουν αμμο και να ειναι και καλα στρωμενος 3-4 μηνες ο βυθος, αλλιως πιθανως θα χασεις καποιο, εως και ολα.

Και καλυτερα μικρα μεχρι 4-5 εκ. πχ leucomelas.

Μικρα τετρας (νεον καρδιναλιους κλπ) ΞEXNA το, ειναι τροφη τους. Οπως και τα αυγα των σκαλαριων ειναι τροφη των τετρας.

Αν ηταν μεγαλυτερο το ενυδρειο θα προτεινα γεωφαγους.

Μπορεις αργοτερα να δεις για μικρους τουλαχιστον, ζευγαρι ram.

Απο διακοσμηση δεν χρειαζεσαι πολλα εκτος απο μεγαλες ριζες ξυλα και αν θελεις κανενα ευκολο φυτο, εχινοδωρους μεγαλους και εχινοδορο γρασιδακι tenellus για μπροστα αν θελεις. Επισης σε ανοιχτα ενυδρεια τα φυλλοδεντρα (αν εννοεις το φυλλοδεντρο που εχει ο nidal το εχω ερωτευθει αλλα δεν το πουλαει...)εχουν τις ριζες τους μεσα στο νερο αλλα μεγαλωνουν απ'εξω τραβανε και τα νιτρικα. Εβαλα μερικα αληθινα φυτα το οποια δενονται πανω σε ξυλο.Ριξε στο βυθο φυλλα απο πλατανια ή καστανιες (τα βρισκεις πεσμενα και ξερα σε τιποτα απατητα δαση) ή ετοιμα αγοραστα απο πετσοπ ή ebay μερικα indian almond φυλλα (αλλιως λεγονται catappa) και alder cones (κουκουναρακια απο συμιδα). φυλλα απο πλατανια ή καστανιες σε τι βοηθανε???

Link to comment
Share on other sites

:rasp: ολα οκ delta66 :rasp: αυτα περιπου εγραψα κι εγω.

καλα γιατι εχεις κατω μονο τζαμι φιλος?βαλε ουδετερη οπως ειπε ο σπυρος.

aντε και καλη αρχη.

Αυτη ειναι η ιδιαιτεροτητα του ενυδρειου μου...

Ειναι σε παταρι και φαινεται και απο τον κατω οροφο.

Link to comment
Share on other sites

Για τους common pleco ...

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=570

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=569

ΥΓ: Αν θυμάμαι καλά έχεις κάνει παρουσίαση και το ενυδρείο είναι κάπως...διαφορετικό, όλο εμφανές που λες και εσύ, δεν το είχα καλοπιάσει τότε από τις φωτό πώς ακριβώς είναι, τέσπα, άρα είναι δύσκολο να φτιάξεις βυθό, έτσι; Για κάνε καμμιά διευκρίνηση ακόμη, να μπορέσουν να σε βοηθήσουν καλύτερα...

Συντομα θα περασω μερικες φωτο για να μου πειτε γνωμες και συμβουλες..

Αληθεια παραπανω γιατι ειχες πει οτι ελπιζεις να μην ειναι common οι πλεκοστομοι???

Link to comment
Share on other sites

1. Απο βιολογικο εχω αστερακι και πορωδες μακαρονι.

2. Εχω ηδη 8 σκαλαρια.

3. Συν 2 king tiger και μαλλον 2 common.

4. Ο nidal μου εδωσε τυρφη της fluval και μου ειπε να την αφησω μεσα στο φιλτρο για 30 μερες καπου και μετα αλλαγη. Βασικα εβαλα την μιση απο το κουτι αλλα μου φενεται λιγη τελικα.

5. (αν εννοεις το φυλλοδεντρο που εχει ο nidal το εχω ερωτευθει αλλα δεν το πουλαει...)

6. φυλλα απο πλατανια ή καστανιες σε τι βοηθανε???

1. κομπλε, το αστερακι της ρενα ειναι κορυφη, και σιποραξ υποθετω.

2. μεινει εκει που εισαι

3. τα δυο common θα τα εδινα χωρις 2η σκεψη

4. βαλε πραμα και μεσα σε βαρελι οχι στο ενυδρειο.

5. για ξαναρωτα γιατι νομιζω εφερε και για πουλημα

6. οτι κανει και η τρυφη και ακομα πιο πολυ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. κομπλε, το αστερακι της ρενα ειναι κορυφη, και σιποραξ υποθετω.

2. μεινει εκει που εισαι

3. τα δυο common θα τα εδινα χωρις 2η σκεψη

4. βαλε πραμα και μεσα σε βαρελι οχι στο ενυδρειο.

5. για ξαναρωτα γιατι νομιζω εφερε και για πουλημα

6. οτι κανει και η τρυφη και ακομα πιο πολυ

1. Εχω γυρω στα 90 αστερακια και siporax ενα κουτι.

2. δεν θα εβαζα αλλα.

3. Ο λογος?

4. Εννοεις μονιμα σε βαρελι?

5. ενα μεγαλο που εχει ειναι απο το δικο του ενυδρειο.

6. Αυτα επιπλεουν ή ειναι μαζι με ριζα???

Link to comment
Share on other sites

1. Εχω γυρω στα 90 αστερακια και siporax ενα κουτι.

2. δεν θα εβαζα αλλα.

3. Ο λογος?

4. Εννοεις μονιμα σε βαρελι?

5. ενα μεγαλο που εχει ειναι απο το δικο του ενυδρειο.

6. Αυτα επιπλεουν ή ειναι μαζι με ριζα???

1. σουπερ

2. ομορφα

3. γινονται πολυ μεγαλα, τσαμπα φορτωμα στο νερο, εχεις τα αλλα δυο πλεκο

4. Ναι, μονο σε βαρελι και αλλαζεις καθε τοσο με φρεσκια οπως κανεις στο φιλτρο.

5. Οκ ψαξε σε φυτωρειο τοτε :rasp: (να μη εχει λιπασματα η ριζα)

6. σκετα ειναι και οταν μουλιασουν βουλιαζουν και πεφτουν στο βυθο οπως στη φυση.

Αν δεν θελεις να σου κρυβουν καθολου την ορατοτητα επειδη το βλεπεις και απο κατω το ενυδρειο, βαζε τα στο βαρελι κι αυτα. :rasp: Ετσι θα μειωσεις και τυρφη αφου θα κανουν πολυ δουλεια κι αυτα.

Τα alder cones ειναι μικρα (1-3 εκ) και οχι τιποτα ιδιαιτερο σε δραση, πιο πολυ για φυσικη διακοσμηση ειναι μεσα στο ενυδρειο, δεν οφελει να τα βαλεις σε βαρελι.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει οτι βαλω μεσα να ειναι και ουσιαστικο για τα ψαρια.

Κριμας και τα common κανουν τρελη δουλεα στον πατο του ενυδρειου...

Αληθεια αν μπει η τυρφη σε ενα fluval 4 και το εχω στο μεγαλο ενυδρειο θα ειναι καλυτερα απο το εξωτερικο????

Υ.Γ. τα αστερακια δεν ειναι της Rena αλλα της Api.

Έγινε επεξεργασία - Tiburon
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει οτι βαλω μεσα να ειναι και ουσιαστικο για τα ψαρια.

1. Κριμας και τα common κανουν τρελη δουλεα στον πατο του ενυδρειου...

2. Αληθεια αν μπει η τυρφη σε ενα fluval 4 και το εχω στο μεγαλο ενυδρειο θα ειναι καλυτερα απο το εξωτερικο????

Υ.Γ. τα αστερακια δεν ειναι της Rena αλλα της Api.

1. Οτι βαζουν απο πανω το βγαζουν απο κατω μια η αλλη εισαι. :rasp:

2. Δεν κερδιζεις τιποτα αφου παλι το νερου του ενυδρειου θα "πειραζει" η τυρφη. Αυτο πρεπει να αποφυγεις

Η τυρφη ειναι καλυτερο να εχει "πειραξει" το νερο ηδη πριν το νερο αυτο μπει στο ενυδρειο.

ΥΓ. Η Rena υποκαταστημα της API ειναι :rasp:http://www.drsfostersmith.com/product/prod...amp;pcatid=3605

κοιτα κατω αριστερα στη σελιδα της APi http://aquariumpharm.com/

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...