Jump to content

φτου την πατησα


Recommended Posts

φτου γαμ@@@ο καλησπερα παιδια αναγκαζομαι να ανοιξω θεμα γιατι σαν νεος την επαθα κι εγω δεν την γλιτωσα μαλλον την αρρωστια και απο αρρωστιες δεν κατεχω τιποτα απολυτως εχω ηδη αγχωθει ζηταω την βοηθεια σας πεφτω στα ποδια σας δεν ξερω τιποτα γιατι.προβλημα χωρις λογο στο ενυδρειο μου υστερα απο 3 μηνες σιγουρα και.εχω χασει το πρωτο μου ψαρι ειπα δεν θα χασω κανενα το εχασα εχθεσ τωρα τι κανουμε??????εδωω και 3 μηνες εχω μια ντουζινα νεον 12 δηαλδη σημερα ειναι 11 φτου.ποοοοοο στεναχωρεθηκα τωρα τι θα κανω χαλασε η ντουζινα παει τωρα τι θα κανω το ψαρακι πο υπεθανε ειχε πανω του το παρακολουθουσα συνεχως γιατι το ψιλιαστηκα την δουλεια ειχε πανω του στα πτερυγια κυριως κατι ασπρα λες και ειχε κολημενη ζαχαρη πανω του σαν κοματακια σκονη ελπιζω να καταλαβενεται τι κανουμε τωρα θα κολησουν και τα αλλα ε???/οχ οχοχ. :rasp::P:rasp: βοηθεια τι να κανω?φτου.

Link to comment
Share on other sites

Μας έλουσες κανονικότατα με τα φτυσίματά σου :rasp:

Συμπλήρωσε ΑΥΤΟ και βάλτο σαν νέο θέμα στην σωστή κατηγορία!

Link to comment
Share on other sites

προφανως φιλτατε μου στορμ ολα ειναι οκ και ευνοικα γι αυτο δεν τα εγραψα και πιστευα οτι επειδη το εχω αναφερει αρκετες φορες το ενυδρειο μου μπορει να το γνωριζες εσυ :rasp: οπως θες κανενα προβλημα .ολες οι τιμες ειναι οκ αφου ξερεις ποσο σχολαστικος ειμαι .εχω λιγο σκληρο νερακι απλα αλλα το αποκλειω να φταιει αυτο.

τα υπολοιπα τελεια και μηδενικα δεν ξεκινησα εχθες το ενυδρειο μου.αρα καταλαβαινεις.λοιπον 120 λιτρα συγκατοικοι αρλεκινοι και golden apple snail φιλτρανση εσωτεερικο 700λ/ω δεν νομιζω να χρειαζεσαι κατι αλλο ε?εχω φυτα μεσα ευκολα εχω 2 λαμπες αααα καθε εβδομαδα κανονικα η αλλαγη σου λεω ολα σωστα.φωτο δεν ξερω να ανεβαζω εχεις δικιο αλλα ειμαι σιγουρος απο την περιγραφη μου καταλαβαινεις το ψαρακι ειχε κατι ασπρα σαν σκονη η σαν ψιλη ζαχαρη πανω στην ραχη κυριως τα πτεερυγια και την ουρα αφου εβαζα την μουρη μου πανω στο τζαμι για να το δω καλα.τι κανουμε?να πανικοβληθω?η αργοτερα??

Link to comment
Share on other sites

οπα ρε παιδια με ξεχασατε κα εχω και σοβαρο προβλημα :rasp:

Κανείς δεν σε ξέχασε. Από τη στιγμή που δεν συμπλήρωσες την κατάλληλη φόρμα στη κατάλληλη κατηγορία θεωρούμε πως δεν βλέπεις κρούσματα ασθένειας στον υπόλοιπα πληθυσμό. Επίσης το να γίνει διάγνωση ασθένειας σε κάποιο νεκρό ψάρι μόνο από περιγραφή, χωρίς φωτογραφίες και χωρίς τιμές, ρουτίνες κλπ (όσα ζητάει η φόρμα) είναι δύσκολο έως αδύνατο!

Οπότε επιστρέφουμε και ρωτάω:

Βλέπεις κάτι ανησυχητικό?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειχε ick???

Αν εχω ακουσει σωστα ενα ψαρακι μπορει να το παθει και μονο με ενα τρομαγμα...

Διορθωστε με αν κανω λαθος για να μαθω και εγω....

Link to comment
Share on other sites

αφου ρε φιλε στορμ γραφω πιο πανω τα βασικα στα λεω χοντρικα δεν ειμαι ασσχετος αλλα ουτε πολυ σχετικος αλλα τα βασικα τ γνωριζω και το ξερεις.ανεφερα οτι οι τιμες ειναι ολες οκ τελειες.ποια φορμα θα καθομαι να γραφω τωρα δεν ανοιξα πρωτο θεμα.

υγ. η αληθεια ειναι οτι με ξεχασες παντος :rasp:

και αυτο γιατι ειχα προβλημα σοβαρο πιθανον αλλα δε ξερω τα νεον συνεχιζουν να ειναι 11 τα αλλα ολα οκ.αλλα γιατι ψοφησε ενα ρε γα....ο ειχε κατι ασπρα οπως περιεγραψα πιο πανω οχι σημαδια ηταν σαν ψιλη ζαχαρη επανω στα πτερυγια ραχη και ουριτσα με καταλαβες υποθετω.φοβηθηκα μηπως κολλησουν και τα αλλα.αντε εσπασε η παρθενια ψοφησε το πρωτο ψαρακι μου πιστευω πως κανενας δεν μπορει να καταφερει να μην ψοφησει κανενα και αυτο στο λεω γιατι ειμαι πολυ τυπικος και τα προσεχω πολυ και τα φροντιζω οσο χρονο εχω ελευθερο.ειναι λιγος αλλα για τα ψψαρια ειναι παρα πολυς σιγουρα.

να τρομαξε και αυτο το αποκλειω δεν βαζω συχνα τα χερια μου μεσα στο ενυδρειο δε ξερω τι επαθε το καταλαβα ομως οτι δεν πηγαινε καλα αλλα δεν ηξερα τι να το δωσω.γι αυτο χρειαζομαι γρηγορες απαντησεις λες να κολησουν και τα αλλα?

περασαν 2 μερες νομιζω αλλα τιποτα ολα οκ.δεν βλεπω κατι ανησυχιτικο.τι να κανω μμηπως κατι για προληψη???μου φανηκε παραξενο παντος τα ειχα μια ντουζινα πολυ καιρο και τακ το ενα μου την εκανε μονο το ενα τωρα πρεπει να παρω ενα για να συμπληρωσω τον καλο αριθμο οπως ηταν.θα κανουν ενα νεο φιλο τα ψαρακια. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειχε ick???

Αν εχω ακουσει σωστα ενα ψαρακι μπορει να το παθει και μονο με ενα τρομαγμα...

Διορθωστε με αν κανω λαθος για να μαθω και εγω....

μην μου λες για τετοια για ick χτυπα ξυλο....

Link to comment
Share on other sites

ποια φορμα θα καθομαι να γραφω τωρα δεν ανοιξα πρωτο θεμα.

χωρις αυτην χανουμε χρονο, βγαινουν λαθος συμπερασματα και ο παθων χανει ψαρακια!

Απλο! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

αφου ρε φιλε στορμ γραφω πιο πανω τα βασικα στα λεω χοντρικα δεν ειμαι ασσχετος αλλα ουτε πολυ σχετικος αλλα τα βασικα τ γνωριζω και το ξερεις.ανεφερα οτι οι τιμες ειναι ολες οκ τελειες.ποια φορμα θα καθομαι να γραφω τωρα δεν ανοιξα πρωτο θεμα.

υγ. η αληθεια ειναι οτι με ξεχασες παντος :rasp:

και αυτο γιατι ειχα προβλημα σοβαρο πιθανον αλλα δε ξερω τα νεον συνεχιζουν να ειναι 11 τα αλλα ολα οκ.αλλα γιατι ψοφησε ενα ρε γα....ο ειχε κατι ασπρα οπως περιεγραψα πιο πανω οχι σημαδια ηταν σαν ψιλη ζαχαρη επανω στα πτερυγια ραχη και ουριτσα με καταλαβες υποθετω.φοβηθηκα μηπως κολλησουν και τα αλλα.αντε εσπασε η παρθενια ψοφησε το πρωτο ψαρακι μου πιστευω πως κανενας δεν μπορει να καταφερει να μην ψοφησει κανενα και αυτο στο λεω γιατι ειμαι πολυ τυπικος και τα προσεχω πολυ και τα φροντιζω οσο χρονο εχω ελευθερο.ειναι λιγος αλλα για τα ψψαρια ειναι παρα πολυς σιγουρα.

να τρομαξε και αυτο το αποκλειω δεν βαζω συχνα τα χερια μου μεσα στο ενυδρειο δε ξερω τι επαθε το καταλαβα ομως οτι δεν πηγαινε καλα αλλα δεν ηξερα τι να το δωσω.γι αυτο χρειαζομαι γρηγορες απαντησεις λες να κολησουν και τα αλλα?

περασαν 2 μερες νομιζω αλλα τιποτα ολα οκ.δεν βλεπω κατι ανησυχιτικο.τι να κανω μμηπως κατι για προληψη???μου φανηκε παραξενο παντος τα ειχα μια ντουζινα πολυ καιρο και τακ το ενα μου την εκανε μονο το ενα τωρα πρεπει να παρω ενα για να συμπληρωσω τον καλο αριθμο οπως ηταν.θα κανουν ενα νεο φιλο τα ψαρακια. :rasp:

Μου θυμιζεις την ατακα του χαρρυ κλυν που ελεγε για τον ανδρεα παπανδρεου οτι μπορει να μιλαει τρεις ωρες για να αποδειξει την χρησιμοτητας της σιωπης.

Εγραψες ενα ποστ σαν σεντονι και δεν μπορεις να συμπληρωσεις μια φορμα?

Και μη νομιζεις οτι και με αυτα τα στοιχεια ειναι σιγουρο οτι καποιος θα σε βοηθησει.

Απλα το γραφεις και περιμενεις ευγενικα να σου απαντησει οποιος ξερει και μπορει. :P

Link to comment
Share on other sites

omg ελεος.οκ οτι πειτε.

120 λιτρα 2 λαμπες =36 βατ συνολο τ8

χαλαζιακο ψιλο χαλικακι κατοικοι ηταν 12 νεον τωρα 11 και 6 αρλεκινους

χρνος λειτουργειας περιπου 4 μηνες βασικα απο τοτε που γραφτηκα στο φορουμ για σιγουρα.

τιμες οπως ειπα ολα τελεια οκ και μηδενικα απλα εχω λιγο σκληρο νερακι ολα ΤΕΛΕΙΑ ΟΜΩς.

ΦΥΤΑ ευκολα και αρκετουτσικα.ε τι αλλο ααα και 2 σαλιγκαρια χρυσα.

φιλτρο εσωτερικο 700λ/ω βαθμους 25.

εχασα ενα νεον εχω τωρα 11.αναφερα πιο πανω τι ακριβως παρατηρησα.και πως ηταν

το νερο ειναι κρυσταλλο αλλαγη καθε βδομαδα το 30% περιπου.

ταιζω μια φορα την ημερα καθε μερα και εχω και ποικιλια.αυτα κατι αλλο???ωρες λειτουργιας φωτισμου 8,5 ωρες και σιγα σιγα θελω να το φτασω στις 9,5 .

μεσα υπαρχουν μονο φυτα απο διακοσμηση και ενα ξυλο μοπανι.το μονο που βαζω μεσα εειναι αντιχλωριο στην αλλαγη και καμια φορα οποτε θυμηθω επιτηδες ριχνω λιγα βακτηρια nitrivec.

οσο μπορω που πιστευω ειναι αρκετος χρονος τα φροντιζω και δεν του λειπει τιποτα αποκλειω το ενδεχομενο να ψοφησε απο λιγο λογω σκληρο νερο. ευχαριστω πολυ/ ακομη δεν εχω χασει αλλο ολα ειναι οκ αλλα μου φανηκε παραξενο

λετε να ειχε καρκινο η κατι τετοιο αποκλειεται??? :rasp::P παντος μεσα δεν υπαρχουν κηνυγητα.ειναι πολυ δεμενα κοπαδακια. εχω αναπαραγωγη απο χρυσα σαλιγκαρια προχθες τα ειδα. :rasp: συντομα θα χαρισω αν ζησουν.

Link to comment
Share on other sites

omg ελεος.οκ οτι πειτε.

120 λιτρα 2 λαμπες =36 βατ συνολο τ8

χαλαζιακο ψιλο χαλικακι κατοικοι ηταν 12 νεον τωρα 11 και 6 αρλεκινους

χρνος λειτουργειας περιπου 4 μηνες βασικα απο τοτε που γραφτηκα στο φορουμ για σιγουρα.

τιμες οπως ειπα ολα τελεια οκ και μηδενικα απλα εχω λιγο σκληρο νερακι ολα ΤΕΛΕΙΑ ΟΜΩς.

ΦΥΤΑ ευκολα και αρκετουτσικα.ε τι αλλο ααα και 2 σαλιγκαρια χρυσα.

φιλτρο εσωτερικο 700λ/ω βαθμους 25.

εχασα ενα νεον εχω τωρα 11.αναφερα πιο πανω τι ακριβως παρατηρησα.και πως ηταν

το νερο ειναι κρυσταλλο αλλαγη καθε βδομαδα το 30% περιπου.

ταιζω μια φορα την ημερα καθε μερα και εχω και ποικιλια.αυτα κατι αλλο???ωρες λειτουργιας φωτισμου 8,5 ωρες και σιγα σιγα θελω να το φτασω στις 9,5 .

μεσα υπαρχουν μονο φυτα απο διακοσμηση και ενα ξυλο μοπανι.το μονο που βαζω μεσα εειναι αντιχλωριο στην αλλαγη και καμια φορα οποτε θυμηθω επιτηδες ριχνω λιγα βακτηρια nitrivec.

οσο μπορω που πιστευω ειναι αρκετος χρονος τα φροντιζω και δεν του λειπει τιποτα αποκλειω το ενδεχομενο να ψοφησε απο λιγο λογω σκληρο νερο. ευχαριστω πολυ/ ακομη δεν εχω χασει αλλο ολα ειναι οκ αλλα μου φανηκε παραξενο

λετε να ειχε καρκινο η κατι τετοιο αποκλειεται??? :rasp::P παντος μεσα δεν υπαρχουν κηνυγητα.ειναι πολυ δεμενα κοπαδακια. εχω αναπαραγωγη απο χρυσα σαλιγκαρια προχθες τα ειδα. :rasp: συντομα θα χαρισω αν ζησουν.

Link to comment
Share on other sites

KANE ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΝΤΟ ΕΠΙΚΟΛΛΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕ ΔΙΠΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΜΕΤΑ ΠΟΣΤΑΡΙΣΕ ΤΟ.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργείας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

- Ρουτίνες*:

*Τάισμα, πρετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (κατά προτίμηση με υγρά τεστ)

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει*:

- Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα (αναλυτικά):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

*Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

:rasp: μπα δεν γινεται παλι αν βαριεσαι μην με βοηθας θα τα παρακολουθω καλα πανω μεχρι στιγμης ηταν τυχαιο γεγονος .τα εγραψα ολα πιο πανω.οχι παλι.λυπαμαι
Link to comment
Share on other sites

omg wtf περιμενεις να καταλαβω οπως τα εχεις γραψει?

ααααα τα θελεις ολα δικα σου μου φαινεται. :rasp:

Καθομαι και σου γραφω και σου ξαναγραφω πως θα τη συμπληρωσεις για να ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ και βαριεμαι να σε βοηθησω?

Αν αρχιζα και σε ρωταγα ενα ενα αυτα που εχει η φορμα για να καταλαβω το προβλημα του ψαριου σου, τοτε δεν θα βαριομουνα? ή θα βαριοσουνα εσυ να απαντησεις???

Αυτο μου φαινεται γινεται εδω. :rasp:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

:rasp: μπα δεν γινεται παλι αν βαριεσαι μην με βοηθας θα τα παρακολουθω καλα πανω μεχρι στιγμης ηταν τυχαιο γεγονος .τα εγραψα ολα πιο πανω.οχι παλι.λυπαμαι

Δεν θέλω να φανώ κακιά αλλά όταν σε λίγες μέρες θα ποστάρεις <<βοήθεια έχασα και άλλο ψάρι>> ή κάτι τέτοιο, σου απαντήσουν όπως τα λόγια με το κόκκινο.

Ένα έχω να πω:δεν βοηθάς αυτούς που θέλουν να σε βοηθήσουν.

Σκέψου το για την επόμενη φορά που θα έχεις πρόβλημα.

Πάντα Φιλικά

Μαριάννα

Έγινε επεξεργασία - marly
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ xatzideca σε 2 λεπτακια θα την ειχες συμπληρωσει την φορμα, που ειναι το δυσκολο?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...