Jump to content

και τωρα τι ψαρια?


Recommended Posts

και τωρα που το ενυδρειο αδειασε απο τις πετρες και τα mbuna "περιμενουν" τον ανθρωπο που θα τα παρει στο καινουργιο τους σπιτι, εγω καθισμενος μπροστα στο τζαμι να σκεφτομαι τις ομορφες στιγμες που μου χαριζαν, τον τρομερο "χαρακτηρα" τους, να φερνω στο μυαλο μου στιγμες απο τα 3 χρονια που περασαμε μαζι. στιγμες που περναγα μπροστα απο το ενυδρειο κι αυτα κρυμενα στις σπηλιες τους μολις με εβλεπαν να "πεταγονται" και να το γεμιζουν χρωματα (κιτρινο και μπλε). στιγμες που προβληματα διαφορα προκαλουσαν συναισθηματικη φορτιση, και η μοναδικη λυση ηταν να κατσω μπροστα τους πολυ κοντα στο τζαμι, τοτε κι αυτα ερχονταν ολα μαζι κολλαγαν στο τζαμι και με παρατηρουσαν για πολυ ωρα. κι οταν τελικα εφευγαν για να συνεχισουν την "καθημερινοτητα" τους επερναν μαζι τους και ενα μεγαλο κομματι απο το "βαρος" που ειχα.

και τωρα τι? αυτη ειναι η απορια μου. ποια ψαρια θα μπορεσουν να παρουν την θεση τους? υπαρχουν αυτη τη στιγμη 11 νεον, 8 ροδοστομοι, 5 Corydoras aeneus, 1 Ancistrus sp, 1 Mikrogeophagus ramirezi (που ποτε του δεν ειχε χρωμα, δεν μεγαλωσε, και μαλλον εχει προβλημα στα ματια), γαριδες ( Caridina cf. Babaulti "green",

Neocaridina Denticulata Sinensis "Red Cherry", Caridina japonica "amano"), 2 Neritina zebra. υπαρχουν αρκετα φυτα, ξυλα, και τα λιτρα του ενυδρειου ειναι 240 l.

την βοηθεια σας παρακαλω. εγω κοιτω το ενυδρειο και βλεπω μονο κυχλιδες αφρικης. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αποφασισες να βγαλεις τα αφρικανακια;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. μενω στο ενοικιο, και δεν μπορω να τους προσφερω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο (αυτη την εποχη), και παντα ηταν περισσοτερα απο οσα επρεπε να ειναι στα 200 L. αφου συνεχεια γενναγανε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...