Jump to content

Σε γλυκό νερό άμμο θαλάσσης


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!Όπως θα καταλάβετε είμαι αρχάριος και θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.

Έχω ενα ενυδρείο 60 λίτρα και έχω μέσα 2 γατόψαρα, 4 γκάππυ θηλυκά, 2 γκάππυ αρσενικά, 1 μονομάχο αρσενικό και 1 γλύφτρα.

Και έχω πάρει άμμο θαλάσσης από την παραλία. Βρήκα στεγνή άμμο και την κοσκίνησα, την έπλυνα πάρα πολύ καλά, την έχω βράσει πάνω από 4 ώρες και εξακολουθώ να την βράζω και θέλω να την βάλω στο ενυδρείο με τα παραπάνω ψάρια που ανάφερα.

Πιστεύετε ότι μπορεί να μου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα;

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Κάθε απάντηση θα είναι χρήσιμη!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ :rasp:

Η αμμος απο τη θαλασσα εστω οτι ειναι πεντακαθαρη και απο μερος που δεν εχει "ακουμπησει" η μολυνση, θα σκληραινει το νερο δια παντος.

Αν κρατησεις μονο τα guppies που αρεσκονται σε σκληρο και αλκαλικο νερο ισως "δεσει". :P

Τα γατοψαρα ποιου ειδους ειναι?

Η γλυφτρα!!!!??? θα μπορουσες να μου τη δανεισεις για το βραδυ? :rasp::rasp:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!

Το γατόψαρο είναι είδος κορυντόρας. Και η (γλύφτρα) που λέγεται Panaque maccus.

Συγνώμη που δεν γνώριζα την ονομασία της και ίσως σας δυσκόλεψα.

Τι μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Με τα ψαρια μη βαλεις αυτη την αμμο.

Υπαρχουν corydoras που ζουν σε διαφορες συνθηκες νερου.

Αρκετα θα ζησουν καλα σε νερο με ουδετερο pH (7) και μετριο απο σκληροτητες νερο.

Κοιτα τα ειδη μηπως τα αναγνωρισεις και μαθεις και τις αναγκες τους σε τιμες νερου θερμοκρασια κλπ.

http://www.planetcatfish.com/catelog/genus...?genus_id=1#485

Αυτο που χρειαζονται σιγουρα ομως ολα τα κορυ, ειναι αμμος ουδετερη και οχι κοφτερη (να ειναι στρογγυλεμενη) αφου τρεφονται μεσα απο αυτην περνωντας της μεσα απο τα βραγχια τους και φιλτραρωντας της κρατωντας την τροφη.

Επισης χρειαζονται να μπαινουν σε ενυδρειο που τρεχει ηδη 3-4 μηνες για να εχει στρωσει καλα ο βυθος και να μην υπαρχει κινδυνος να αρρωστησουν απο παρασιτα και μυκητες.

Και το σημαντικοτερο ειναι κοπαδοψαρα και πρεπει να ζουν σε ομαδες 7-8 μινιμουμ.

Ο panaque maccus ειναι υπεροχο ψαρι, δε γινεται μεγαλο (10εκ τελικο μεγεθος) και πρεπει να εχει στο ενυδρειο πολλα ξυλα driftwood αφου τρεφεται με ξυλο οπως και λαχανικα, αγγουρακι κλπ.

Να εχεις πολυ καλο μηχανικο υλικο στο φιλτρο αφου θα γεμιζει "πριονιδι" το ενυδρειο :rasp:

Τα γκαπι σε αυτες τις συνθηκες, δεν ταιριαζουν γενικοτερα.

Μπορεις να μαλακωνεις το νερο και να ριχνεις το πεχα χρησιμοποιωντας λιγο (αναλογα και τις τιμες της βρυσης σου) απιονιοσμενο στις αλλαγες ή/και φιλτραρισμα με τυρφη.

Αν αποφασισεις οτι δεν θελεις να "επεξεργαζεσαι" και να "φτιαχνεις" το νερο πιο μαλακο και οξυνο απο της βρυσης σου, τοτε δωσε τα γατοψαρα (και το panaque γατοψαρο ειναι) και προσανατολισου σε ζωοτοκα (γκαπι κλπ).

Ο μονομαχος πρεπει να φυγει επειγοντως.

Με τα γκαπι που εχουν φανταχτερες ουρες προβλεπεται πολεμος και θανατοι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου τελικά πήγα και πήρα ειδική άμμο από ένα pet shop εδώ στην περιοχή μου και σε λίγο θα ξεκινήσω να το φτιάξω

Όσο για το μονομάχο τον έχω μέσα περίπου 20 μέρες και δεν έχει δώσει κάποιο σημάδι ότι κυνηγάει τα αλλα ψαρια, φαίνεται πολύ ήρεμο βολτάρει και μαζί με τα αλλα ψαρια στην άρχει ήταν λίγο ζόρικος και έκανε κάτι κυνηγητά αλλα τώρα φίνεται σαν να μην ενδιαφέρεται καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...