Jump to content

Νεο ενυδριο(θελω βοηθεια)


Recommended Posts

Ετοιμαζομαι να παρω ενα ριο 180 λιτρα και μεσα θα βαλω Pseudotropheus estherae.Για υποστρομα θα ηθελα να βαλω αμμο.Θελω να μου πειτε τη φυτα μπορω να βαλω μεσα στο ενιδριο. :rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το που πολυ καμια ανουμπια ή βαλισνερια.

Πετρες πολλες θελεις να κανουν σπηλιες για φωλιες, φυτα οχι.

ΥΓ Αν τα βαλεις σε 180 λιτρα δεν μπορεις να βαλεις αλλο ειδος ψαριων. Μεχρι 10 ψαρια σε χαρεμι 1αρσ. προς 3-4 θηλυκα.

Για να βαλεις και αλλο ειδος θελεις 240+ λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά δεν είναι απαραίτητα αλλά για ομορφιά (εγώ έχω με τις αφρικάνες)μπορείς να βάλεις άνετα ανούμπιες,βαλισνέριες και κρυπτοκορίνες.Αν τα φυτέψεις σωστά(για να μην τα βγάζουν όπως θα σκάβουν)δεν έχουν πρόβλημα πέρα απο κάποια τσιμπολογήματα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

....αλλά για ομορφιά ...

Η ομορφια ειναι υποκειμενικη.

Σε πολλους δεν αρεσουν τα φυτα σε αφρικανικα ενυδρεια γιατι σταματανε να θυμιζουν το βιοτοπο.

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

καλητερα να βαλω πολες κρυψονες και πλαστικα φυτα?

Πλαστικά φυτά δεν θα σου προτείνει κανένας μας. Βάλε πολλές κρυψώνες και 2-3 ανούμπιες νάνα για να σπάνε τη μονοτονία, αν θες! Γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

που μπορω να δω κανα ενυδριο με μεσα αφρικανες να παρω καμια ιδεα? ευχαριστω για την βοηθεια σας :rasp::rasp:

Εδώ μπορείς να δεις πολλά καλά και ενδιαφέροντα projects!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=255

Link to comment
Share on other sites

Δεν μ' αρέσει και μάλλον δεν θα αρέσει και στα ψαράκια σου.Οι αφρικάνες θέλουν ψιλή άμμο όχι χαλίκι,πολλές πέτρες με πολλές κρυψώνες-τρύπες.Για τα φυτά τα είπαμε.Ο stormtrooper σου είπε που θα δεις πολλά όμορφα ενυδρεία.Κάνε καλή αρχή τώρα που είναι νωρίς και το φόρουμ είναι πολύτιμη πηγή πληροφοριών. :D

Link to comment
Share on other sites

Το που πολυ καμια ανουμπια ή βαλισνερια.

Πετρες πολλες θελεις να κανουν σπηλιες για φωλιες, φυτα οχι.

ΥΓ Αν τα βαλεις σε 180 λιτρα δεν μπορεις να βαλεις αλλο ειδος ψαριων. Μεχρι 10 ψαρια σε χαρεμι 1αρσ. προς 3-4 θηλυκα.

Για να βαλεις και αλλο ειδος θελεις 240+ λιτρα.

Ειναι λιγα τα λιτρα για 10 απο τα συγκεκριμενα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...