Jump to content

ΤΙΜΕΣ Ph-kh-gh


Recommended Posts

γεια σας και παλι.λοιπον εχω δισκοενυδρειο με τιμες . ph 6.3 kh 3 gh 4 . ειμαι οκ? πειες ειναι οι ιδανικες τιμες?

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μερικα στοιχεια ακομα για να βοηθησεις τους φιλους να σου απαντησουν.

Τι δισκους εχεις?

Τι διακοσμηση και τι συγκατοικους?

Ποσο NH3/NH4, NO2, NO3, PO4, TDS ?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δωσε μερικα στοιχεια ακομα για να βοηθησεις τους φιλους να σου απαντησουν.

Τι δισκους εχεις?

Τι διακοσμηση και τι συγκατοικους?

Ποσο NH3/NH4, NO2, NO3, PO4, TDS ?

μονο δισκους εχω μεσα 5 στον αριθμο σε 240λ. ΝΗ3/ΝΗ4 0 ΝΟ2 0 ΝΟ3 10-15 PO4 δεν εχω TDS δεν εχω. αλαγες νερου καθε εβδομαδα 60λ απο α/ο. θερμοκρασια 31

Link to comment
Share on other sites

γιατι?

Βασικά θα συμφωνήσω με τον xatzideca, αλλά για διαφορετικούς λόγους μάλλον :rasp:

Αν πούμε ότι υπάρχει ένα εύρος θερμοκρασίας από 28-32 περίπου για τους δίσκους, θα έλεγα να κρατήσει της θερμοκρασίες άνω των 30 τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού.

¨οχι τίποτα άλλο, αλλά περισσότερο για την οικονομία στο ρεύμα τον χειμώνα!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα συμφωνήσω με τον xatzideca, αλλά για διαφορετικούς λόγους μάλλον :rasp:

Αν πούμε ότι υπάρχει ένα εύρος θερμοκρασίας από 28-32 περίπου για τους δίσκους, θα έλεγα να κρατήσει της θερμοκρασίες άνω των 30 τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού.

¨οχι τίποτα άλλο, αλλά περισσότερο για την οικονομία στο ρεύμα τον χειμώνα!

για τις τιμες εχετε κατι να μου πειτε?

Link to comment
Share on other sites

Οι κανονικες θερμοκρασιες στη φυση που ζουν οι δισκοι, ειναι κατα μεσο ορο απο 24 μεχρι 28 (και φυσικα πιο πανω, αναλογα με τον καιρο). Στο ενυδρειο τα πραγματα αλλαζουν. Συνηθως τους κραταμε μεταξυ 29 με 30. Πιο κατω βγαζουν ευκολα προβληματα, πιο πανω (συνηθως) κανουμε θεραπειες. Αυτα που γραφω ειναι πολυ γενικα. Καλο ειναι να αφηνουμε να απαντησουν καποιοι αλλοι, που εχουν την εμπειρια στο συγκεκριμενο ψαρι, που ειναι ιδιαιτερα απαιτητικο αλλα και "ευαισθητο". Οσα διαβαζουμε η μαθαινουμε δεν ειναι παντα και τα σωστοτερα (μιλαω γενικα). Οσον αφορα τις μετρησεις, μπορουν να θεωρηθουν καλες. Λιγο ακομα πιο μαλακο νερο δεν θα ηταν κακο. Τα ψαρια να υποθεσω οτι ειναι "εκτροφης" και οι αλλες μετρησεις οπως πρεπει.-

Link to comment
Share on other sites

Οι κανονικες θερμοκρασιες στη φυση που ζουν οι δισκοι, ειναι κατα μεσο ορο απο 24 μεχρι 28 (και φυσικα πιο πανω, αναλογα με τον καιρο). Στο ενυδρειο τα πραγματα αλλαζουν. Συνηθως τους κραταμε μεταξυ 29 με 30. Πιο κατω βγαζουν ευκολα προβληματα, πιο πανω (συνηθως) κανουμε θεραπειες. Αυτα που γραφω ειναι πολυ γενικα. Καλο ειναι να αφηνουμε να απαντησουν καποιοι αλλοι, που εχουν την εμπειρια στο συγκεκριμενο ψαρι, που ειναι ιδιαιτερα απαιτητικο αλλα και "ευαισθητο". Οσα διαβαζουμε η μαθαινουμε δεν ειναι παντα και τα σωστοτερα (μιλαω γενικα). Οσον αφορα τις μετρησεις, μπορουν να θεωρηθουν καλες. Λιγο ακομα πιο μαλακο νερο δεν θα ηταν κακο. Τα ψαρια να υποθεσω οτι ειναι "εκτροφης" και οι αλλες μετρησεις οπως πρεπει.-

δηλαδη το kh απο 3 που ειναι στο 1-2 το gh απο 4 που ειναι στο 2-3 ? η θα εχουν καποιο προβλημα τα ψαρακια?οσω για την θερμοκρασια οσο την ειχα στους 29 με το παραμικρο τα ψαρια εκαναν μαγκιες μετα απο ενα προβλημα που ειχα το εχω στανταρ στους 31 και ειναι ζαχαρι.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου κανω μαθημα για τις σκληροτητες; :P Διαβασε σε ποιους βαθμους ειναι μαλακο το νερο και θα το καταλαβεις μονος σου. :rasp: Η αυξηση της θερμοκρασιας επιρρεαζει το μεταβολισμο των ψαριων. Κατεβα στους 29,5-30. Το καλοκαιρι πλησιαζει και θα ανεβει μονη της λογω καιρου.- :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα συμφωνήσω με τον xatzideca, αλλά για διαφορετικούς λόγους μάλλον :D

Αν πούμε ότι υπάρχει ένα εύρος θερμοκρασίας από 28-32 περίπου για τους δίσκους, θα έλεγα να κρατήσει της θερμοκρασίες άνω των 30 τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού.

¨οχι τίποτα άλλο, αλλά περισσότερο για την οικονομία στο ρεύμα τον χειμώνα!

:rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...