Jump to content

τα φωτα τα σβηνουμε?


Recommended Posts

τα φωτα τα σβηνουμε το βραδυ απτο ενυδρειο?ξερει κανεις?ευχαρηστω :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: "α φωτα τα σβηνουμε το βραδυ απτο ενυδρειο?ξερει κανεις?"

Εμπειρία: Σχετικά καλή

... :rasp:

(Μετα μας λενε κακους!) :rasp:

Τα κλεινουμε τα φωτα, αφηνουμε τα ψαρακια να ξεκουραστουν και αυτα! Και εκτος απο αυτο το βασικο σε πρωτη φαση, τα κλεινουμε μη γεμισουμε αλγες!

Κανε αναζητηση "Φωτοπεριοδος" στο φορουμ!

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: "α φωτα τα σβηνουμε το βραδυ απτο ενυδρειο?ξερει κανεις?"

Εμπειρία: Σχετικά καλή

... :P

(Μετα μας λενε κακους!) :rasp:

Τα κλεινουμε τα φωτα, αφηνουμε τα ψαρακια να ξεκουραστουν και αυτα! Και εκτος απο αυτο το βασικο σε πρωτη φαση, τα κλεινουμε μη γεμισουμε αλγες!

Κανε αναζητηση "Φωτοπεριοδος" στο φορουμ!

:rasp: σοβαρα?εγω εγινε ποσο καιρο τα ειχα δεν τα εσβηνα καθολου...!γι αυτο γινεται πρασινο το νερο? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε την εμπειρια και ριξε διαβασμα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε την εμπειρια και ριξε διαβασμα :rasp:

ευχαρηστω.... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ριξε διαβασμα :rasp:

μεχρι τοτε αναβε τα φωτα 8 ωρες maximum.

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Και βαλε στην εμπειρια "πολυ καλη" αφου μετα απο τοσο καιρο το μονο προβλημα που εχεις ειναι το πρασινο νερο :rasp:

:rasp::P

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

μεχρι τοτε αναβε τα φωτα 8 ωρες maximum.

:rasp:

...αγοράζοντας ένα χρονοδιακόπτη προκειμένου να ανάβουν και να σβήνουν τις ίδιες ώρες κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να λειτουργουν τουλαχιστον 8 με 10 ωρες.Καλο ειναι να εχεις ενα χρονοδιακοπτη αν δεν μπορεις να εισαι σπιτι τις ωρες που πρεπει να τις κλεισεις.Επισης υπαρχει και το moonlight το οποιο μπορεις να το καις 2 ωρες αφου κλεισεις τις κανονικες και παρεχει στα ψαρια μια ποιο ευκολη μεταβαση στο σκοταδι.Δηλαδη αν ειναι να τις λειτουργεις ενα 8ωρο,καις 6 ωρες τις κανονικες και 2 το moonlight.Αν θες να δεις πως ειναι αυτο το φως πατα εδω.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το φως και ο χρηστης του ειναι για κλαματα ΙΜΟ :rasp:

ΓΙΑΤΙΙΙΙΙ βρηκες καποιο λαθος??? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το φως και ο χρηστης του ειναι για κλαματα ΙΜΟ :rasp:

Όχι ΙΜΟ....Κατά γενική ομολογία.

Ένα απο τα χειρότερα θεάματα που έχω δει στο χόμπυ!!

:rasp::P

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να λειτουργουν τουλαχιστον 8 με 10 ωρες.Καλο ειναι να εχεις ενα χρονοδιακοπτη αν δεν μπορεις να εισαι σπιτι τις ωρες που πρεπει να τις κλεισεις.

Να τονίσω ότι δεν υπάρχει κάποιος κανόνας που να λέει 8-10 ώρες.

Η φωτοπερίοδος εξαρτάται απο το στήσιμο και τους κατοίκους του ενυδρείου.

Επίσης θα έλεγα ότι είναι απαραίτητο να υπάρχει χρονοδιακόπτης όχι απλά καλό.

Η ώρα για να ανάβει και να σβήνει το φως είναι σημαντικό ότι πρέπει να είναι η ίδια κάθε μέρα. Είναι μιά απο τις "ρουτίνες" που εκτιμούν τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω ότι δεν υπάρχει κάποιος κανόνας που να λέει 8-10 ώρες.

Η φωτοπερίοδος εξαρτάται απο το στήσιμο και τους κατοίκους του ενυδρείου.

Επίσης θα έλεγα ότι είναι απαραίτητο να υπάρχει χρονοδιακόπτης όχι απλά καλό.

Η ώρα για να ανάβει και να σβήνει το φως είναι σημαντικό ότι πρέπει να είναι η ίδια κάθε μέρα. Είναι μιά απο τις "ρουτίνες" που εκτιμούν τα ψάρια.

εγω θεωρω οτι δεν ειναι απαραιτητο αν εισαι εκεινες τις ωρες σπιτι πχ. αν το ανοιξω καθε μερα 9 το πρωι και την αλλη μερα 9 και 3 λεπτα ποια η διαφορα???ΚΑΜΙΑ.

προσωπικη μου αποψη-γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω οτι δεν ειναι απαραιτητο αν εισαι εκεινες τις ωρες σπιτι πχ. αν το ανοιξω καθε μερα 9 το πρωι και την αλλη μερα 9 και 3 λεπτα ποια η διαφορα???ΚΑΜΙΑ.

προσωπικη μου αποψη-γνωμη.

Ειναι αδυνατο να εισαι καθε μερα εκει στις 9 :rasp:

Ενας χρονοδιακοπτης κανει απο 1-3 € (μηχανικος) 7-10 €(ψηφιακος) στα καρφουρ,πρακτικερ κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αδυνατο να εισαι καθε μερα εκει στις 9 :rasp:

Ενας χρονοδιακοπτης κανει απο 1-3 € (μηχανικος) 7-10 €(ψηφιακος) στα καρφουρ,πρακτικερ κλπ

κι ομως ειναι δυνατον και αν δεν εισαι εσυ θα ειναι καποιος αλλος :rasp::P

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το φως και ο χρηστης του ειναι για κλαματα ΙΜΟ :rasp:

φιλε delta εγω εβαλα το συνδεσμο για να δωσω στο παιδι ενα ζωντανο παραδειγμα του πως ειναι το moonlight κι αν θελει να το χρησιμοποιησει. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

φιλε delta εγω εβαλα το συνδεσμο για να δωσω στο παιδι ενα ζωντανο παραδειγμα του πως ειναι το moonlight κι αν θελει να το χρησιμοποιησει. :P

ΟΚ ας μιλησουμε μονο για το moonlight και οχι για το ενυδρειο-τσιρκο και τον ιδιοκτητη με το διακοπτη στο χερι να τρομαζει τα ψαρια ανοιξε κλεισε το φως.

Αυτο το μπλε χρωμα σου θυμιζει φεγγαροφως (moonlight) αν θα κοιταζες υποβρυχιως μια λιμνη ή ποταμι?? :rasp:

Εμενα μου θυμιζει κατι παρακμιακα μπαρακια με ...... στα συνορα. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Κι'ομως ...αλλη μια μοδα. ΕΛΕΟΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ σε black light φερνει....

Τα κερναει και σφηνακια για να μην στρεσαρονται???

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ας μιλησουμε μονο για το moonlight και οχι για το ενυδρειο-τσιρκο και τον ιδιοκτητη με το διακοπτη στο χερι να τρομαζει τα ψαρια ανοιξε κλεισε το φως.

Αυτο το μπλε χρωμα σου θυμιζει φεγγαροφως (moonlight) αν θα κοιταζες υποβρυχιως μια λιμνη ή ποταμι?? :rasp:

Εμενα μου θυμιζει κατι παρακμιακα μπαρακια με ...... στα συνορα. :rasp:

Καλα,ας μην ειμαστε και τοσο απαιτητικοι.Καμια τεχνολογια δεν εχει πετυχει επακριβως τα αποτελεσματα της φυσης.Παντως σαν ιδεα ειναι πολυ ομορφο.Ο καθενας ομως εχει το γουστο του.

ps:Νομιζω πως ανοιγοκλεινει το φως για τις απαιτησεις του video (να μας δειξει τη μεταβαση του φωτος και πως αυτο φαινεται).

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν εχει αληθινα φυτα μεσα θα προτεινα λιγοτερες ωρες απο 8-10 καθε ημερα

εγω θα εβαζα 6 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Καλα,ας μην ειμαστε και τοσο απαιτητικοι.Καμια τεχνολογια δεν εχει πετυχει επακριβως τα αποτελεσματα της φυσης.Παντως σαν ιδεα ειναι πολυ ομορφο.Ο καθενας ομως εχει το γουστο του.

Σιγουρα το φεγγαρι δεν μπορεις να το κρεμασεις απο πανω για αληθινη προσομοιωση*, αλλα δεν χρειαζεται ιδιατερη τεχνολογια για να δωσεις λιγοτερα βολτ στη λαμπα (αν λειτουργει με τροφοδοτικο) ή να βαλεις πιο μικρες σε watt λαμπες για να δινει ελαφρυ φωτισμο με αχνη γαλαζωπη χροια.

Συμφωνω στα γουστα, αλλα εδω εχει να κανει με ενυδρειο που εχει ζωντανα που πρεπει να τους προσφερεις συνθηκες οσο πιο κοντα στην πραγματικη ζωη τους για να στο "ξεπληρωσουν" με χρωματα, καλες συμπεριφορες, υγεια, αναπαραγωγες (για οποιον θελει). Το φως ειναι ενα απο αυτες τις συνθηκες.

* αν και υπαρχουν και κατι τετοια προχωρημενα συστηματα που προσομοιωνουν τον κυκλο 28 ημερων της σεληνης αλλα δεν ειπα κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...