Jump to content

ΦΙΛΤΡΟ


Recommended Posts

Γεια σας, θελω να σας ρωτήσω, πήρα ένα μεταχειρισμένο juwel 110 λίτρα.Το καθάρισα οκ, αλλά θέλω να ρωτήσω για το φίλτρο έχει το δικό του και μέσα έχει ένα μπλε και ένα πράσινο μεγάλα σφουγγάρια και ένα μικρό μαύρο. Πρέπει να βάλω κάτι άλλο?Έχω κάποιες άσπρες μπιλίτσες της jbl που έιχα και στο πρώτο ενυδρείο. Το φίλτρο αυτό επίσης φτάνει για ζωοτόκα που θα βάλω?Και πως μπορώ να το μπολιάσω από το προηγούμενο μου ενυδρείο για να στρώσει και να βάλω τα παλιά μου ψαράκια? Πολλά ρωτάω αλλά είναι σημαντικό τι θα κάνω.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν το παλιό σου φίλτρο είναι σε λειτουργεία, τότε θα βγάλεις όλα του τα "σωθηκά" και θα προσπαθήσεις να τα μεταφέρεις στο νέο φίλτρο. Από το νέο φίλτρο σίγουρα δεν χρειάζεσαι το μαύρο σφουγγάρι, οπότε αφαίρεσέ το. Πόσο καιρό δούλευε το νέο σου φίλτρο στον παλιό ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

Αν το παλιό σου φίλτρο είναι σε λειτουργεία, τότε θα βγάλεις όλα του τα "σωθηκά" και θα προσπαθήσεις να τα μεταφέρεις στο νέο φίλτρο. Από το νέο φίλτρο σίγουρα δεν χρειάζεσαι το μαύρο σφουγγάρι, οπότε αφαίρεσέ το. Πόσο καιρό δούλευε το νέο σου φίλτρο στον παλιό ιδιοκτήτη?

To ενυδρείο αυτός το είχε περίπου 2 χρόνια και το έχει αρκετό καιρό αχρησιμοποίητο το φίλτρο. Χρειάζεται και άλλο φίλτρο έξτρα?Επίσης θα βάλω τα υλικά φίλτρου και το νερό από το παλιό ενυδρείο στο καινούριο και πότε να μεταφέρω και τα ψάρια μου?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω πάλι, θα βάλω τα υλικά από το παλιό φίλτρο στο καινούριο και το νερό και το απόστρωμα?Έτσι αθ το "μπολιάσω"?Και πότε να βάλω τα ψαράκια?Χρειάζομαι και άλλο φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο αυτός το είχε περίπου 2 χρόνια και το έχει αρκετό καιρό αχρησιμοποίητο το φίλτρο. Χρειάζεται και άλλο φίλτρο έξτρα?Επίσης θα βάλω τα υλικά φίλτρου και το νερό από το παλιό ενυδρείο στο καινούριο και πότε να μεταφέρω και τα ψάρια μου?

Το τί φιλτράρισμα θα χρησιμοποιήσες στο ενυδρείο σου είναι θέμα ιχθυοφόρτωσης κυρίως. Ένα καλό εξωτερικό φίλτρο πάντως, μόνο καλό μπορεί να κάνει! Την αλλαγή θα την κάνεις ως εξής:

Θα βγάλεις το μισό νερό από το παλιό σου ενυδρείο και θα το ρίξεις στο καινούριο! Μετά θα κάνει την μεταφορά των ψαριών και θα βάλεις και το υπόλοιπο νερό του παλιού οσυ ενυδρείου. Πόσα λίτρα είναι το παλιό? Σε ρωτάω γιατί αν έχει μεγάλη διαφορά σε λίτρα,, αυτό πο υθα συμπληρώσεις θα πρέπει να το κάνει σιγά σιγά και πάντα με έτοιμο (προετοιμασμένο) νερό για να μην στρεσάρεις τα ψαράκια σου!

Link to comment
Share on other sites

Ας απαντήσει κάποιος, θέλω να το βάλω σε λειτουργία αύριο και δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη η διαφορά.Το παλιό 30 λίτρα και αυτό 110. Άρα βάζω το μισό νερό από το παλιό αφού έχω φτιάξει το νέο φίλτρο, μετά βάζω τα ψαράκια και μετά το υπόλοιπο νερό του παλιού και στο τέλος βάζω το προετοιμασμένο καινούριο νερό.Έτσι? Στο φίλτρο θα βάλω το παλιό σφουγγαράκι, τα 2 που είχε το νέο ενυδρείο, άνθρακα και κάτι άσπρες μπαλίτσες (τύρφη πρέπει να είναι).

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη η διαφορά.Το παλιό 30 λίτρα και αυτό 110. Άρα βάζω το μισό νερό από το παλιό αφού έχω φτιάξει το νέο φίλτρο, μετά βάζω τα ψαράκια και μετά το υπόλοιπο νερό του παλιού και στο τέλος βάζω το προετοιμασμένο καινούριο νερό.Έτσι? Στο φίλτρο θα βάλω το παλιό σφουγγαράκι, τα 2 που είχε το νέο ενυδρείο, άνθρακα και κάτι άσπρες μπαλίτσες (τύρφη πρέπει να είναι).

Εδώ υπάρχει πρόβλημα! Αν βάλεις το μισό νερό (δηλαδή 15 λίτρα και ίσως και λιγότερα αφού 30 L είναι μάλλον μεικτά) σε ενυδρείο 110L τότε ούτε 5 εκατοστά ύψος νερού δεν θα αποκτίσεις!

Πόσα και ποια ψάρια έχεις και σε τί μέγεθος?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει πρόβλημα! Αν βάλεις το μισό νερό (δηλαδή 15 λίτρα και ίσως και λιγότερα αφού 30 L είναι μάλλον μεικτά) σε ενυδρείο 110L τότε ούτε 5 εκατοστά ύψος νερού δεν θα αποκτίσεις!

Πόσα και ποια ψάρια έχεις και σε τί μέγεθος?

Είναι 3 γκάπυ και 2 πλατυ μικρά. Ένα μήνα τα έχω και είπα να τα μεταφέρω σε κάτι πιο ευρύχωρο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι 3 γκάπυ και 2 πλατυ μικρά. Ένα μήνα τα έχω και είπα να τα μεταφέρω σε κάτι πιο ευρύχωρο.

Οk... Μία χαρά είσαι! Λοιπόν, κάνε το εξής:

βρες μία λεκάνη ή κουβά και βάλε λίγο από το νερό του ενυδρείου (περίπου 5L) ούτως ώστε να τους έχεις το ύψος για να μπορούν να κολυμπάνε! Βάλε μέσα σε αυτό το δοχείο το παλιό σου φίλτρο και τον θερμοστάτη και θέσ'τα σε λειτουργεία.

Φτιάχνεις το νέο ενυδρείο με τα χαλίκια, άμμους, φυτά ή ότι άλλο θες. Ρίχνεις το παλιό νερό του ενυδρείου και συμπληρώνεις και καινούριο μέχρι να γεμίσει.

Βάζεις αντιχλώριο.

Θέτεις θερμοστάτη και το φίλτρο του νέου ενυδρείου (δεν είναι ανάγκη να έχει μέσα τα σφουγγάρια) σε λειτουργεία. Το αφήνεις τουλάχιστον μία ώρα μέχρι να δράσει σίγουρα το αντιχλώριο. Ίσως να χρειαστεί περισσότερος χρόνος για να φτάσει η θερμοκρασία του νερού στα επιθυμητά επίπεδα.

Μετά από αυτό βάζεις τα υλικά του παλιού σου φίλτρου στο καινούριο. Ξεκινάς από κάτω με σφουγγάρι (-α) και ανεβαίνοντας βάζεις το βιολογικό σου υλικό! Λογικά θα σου περισσέψει χώρος οπότε θα χρησιμοποιήσεις και τα σφουγγάρια της μάνας του. ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΑΥΡΟ!

Τέλος κάνεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ προσαρμωγή στα ψάρια σου στο νέο νερό του ενυδρείου. Εγώ θα τους έκανα μία με δύο ώρες! Όπως θα τα έχεις στον κουβά, θα αφαιρέσεις με ένα ποτήρι νερό από τον κουβά και θα προσθέσεις ένα ποτήρι νερό από το ενυδρείο. Μετά από 15-20 λεπτά το ίδιο. Μέχρι περίπου να αντικατασταθεί σχεδόν όλο το νερό του κουβά με νερό ενυδρείου. Αν κατά την διαδικασία παρατηρήσεις κάτι περίεργο σε κάποιο ψάρι τότε μεγάλωσε τους χρόνου της αντικατάστασης νερού, δηλαδή από 15-20 λεπτά κάντο μισάωρο.

Εφόσον αντικατασταθεί σχεδόν όλο το νερό είσαι έτοιμη να ρίξεις τα ψαράκια σου στο νεό ενυδρείο και να τα απολαύσεις! :D

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν βαλει τα ψαρια, συμπλρωσει αργα το φρεσκο νερο και δεν χρειαστει να κανει προσαρμογη μετα, σε χαλαει; :rasp: Ωρε Νικολαε της δυσκολης οδου εισαι και εσυ; :D

Link to comment
Share on other sites

Οk... Μία χαρά είσαι! Λοιπόν, κάνε το εξής:

βρες μία λεκάνη ή κουβά και βάλε λίγο από το νερό του ενυδρείου (περίπου 5L) ούτως ώστε να τους έχεις το ύψος για να μπορούν να κολυμπάνε! Βάλε μέσα σε αυτό το δοχείο το παλιό σου φίλτρο και τον θερμοστάτη και θέσ'τα σε λειτουργεία.

Φτιάχνεις το νέο ενυδρείο με τα χαλίκια, άμμους, φυτά ή ότι άλλο θες. Ρίχνεις το παλιό νερό του ενυδρείου και συμπληρώνεις και καινούριο μέχρι να γεμίσει.

Βάζεις αντιχλώριο.

Θέτεις θερμοστάτη και το φίλτρο του νέου ενυδρείου (δεν είναι ανάγκη να έχει μέσα τα σφουγγάρια) σε λειτουργεία. Το αφήνεις τουλάχιστον μία ώρα μέχρι να δράσει σίγουρα το αντιχλώριο. Ίσως να χρειαστεί περισσότερος χρόνος για να φτάσει η θερμοκρασία του νερού στα επιθυμητά επίπεδα.

Μετά από αυτό βάζεις τα υλικά του παλιού σου φίλτρου στο καινούριο. Ξεκινάς από κάτω με σφουγγάρι (-α) και ανεβαίνοντας βάζεις το βιολογικό σου υλικό! Λογικά θα σου περισσέψει χώρος οπότε θα χρησιμοποιήσεις και τα σφουγγάρια της μάνας του. ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΑΥΡΟ!

Τέλος κάνεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ προσαρμωγή στα ψάρια σου στο νέο νερό του ενυδρείου. Εγώ θα τους έκανα μία με δύο ώρες! Όπως θα τα έχεις στον κουβά, θα αφαιρέσεις με ένα ποτήρι νερό από τον κουβά και θα προσθέσεις ένα ποτήρι νερό από το ενυδρείο. Μετά από 15-20 λεπτά το ίδιο. Μέχρι περίπου να αντικατασταθεί σχεδόν όλο το νερό του κουβά με νερό ενυδρείου. Αν κατά την διαδικασία παρατηρήσεις κάτι περίεργο σε κάποιο ψάρι τότε μεγάλωσε τους χρόνου της αντικατάστασης νερού, δηλαδή από 15-20 λεπτά κάντο μισάωρο.

Εφόσον αντικατασταθεί σχεδόν όλο το νερό είσαι έτοιμη να ρίξεις τα ψαράκια σου στο νεό ενυδρείο και να τα απολαύσεις! :D

Ωραία, ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ πολύ!

Α μην το ξεχάσω, τα σφουγγάρια του νέου ενυδρείου είχαν πολύ βρωμιά και χώμα, να τα ξεβγάλω απλά καλά και ασ μυρίζουν λίγο χώμα?

Link to comment
Share on other sites

Οk... Μία χαρά είσαι! Λοιπόν, κάνε το εξής:

βρες μία λεκάνη ή κουβά και βάλε λίγο από το νερό του ενυδρείου (περίπου 5L) ούτως ώστε να τους έχεις το ύψος για να μπορούν να κολυμπάνε! Βάλε μέσα σε αυτό το δοχείο το παλιό σου φίλτρο και τον θερμοστάτη και θέσ'τα σε λειτουργεία.

Φτιάχνεις το νέο ενυδρείο με τα χαλίκια, άμμους, φυτά ή ότι άλλο θες. Ρίχνεις το παλιό νερό του ενυδρείου και συμπληρώνεις και καινούριο μέχρι να γεμίσει.

Βάζεις αντιχλώριο.

Θέτεις θερμοστάτη και το φίλτρο του νέου ενυδρείου (δεν είναι ανάγκη να έχει μέσα τα σφουγγάρια) σε λειτουργεία. Το αφήνεις τουλάχιστον μία ώρα μέχρι να δράσει σίγουρα το αντιχλώριο. Ίσως να χρειαστεί περισσότερος χρόνος για να φτάσει η θερμοκρασία του νερού στα επιθυμητά επίπεδα.

Μετά από αυτό βάζεις τα υλικά του παλιού σου φίλτρου στο καινούριο. Ξεκινάς από κάτω με σφουγγάρι (-α) και ανεβαίνοντας βάζεις το βιολογικό σου υλικό! Λογικά θα σου περισσέψει χώρος οπότε θα χρησιμοποιήσεις και τα σφουγγάρια της μάνας του. ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΑΥΡΟ!

Τέλος κάνεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ προσαρμωγή στα ψάρια σου στο νέο νερό του ενυδρείου. Εγώ θα τους έκανα μία με δύο ώρες! Όπως θα τα έχεις στον κουβά, θα αφαιρέσεις με ένα ποτήρι νερό από τον κουβά και θα προσθέσεις ένα ποτήρι νερό από το ενυδρείο. Μετά από 15-20 λεπτά το ίδιο. Μέχρι περίπου να αντικατασταθεί σχεδόν όλο το νερό του κουβά με νερό ενυδρείου. Αν κατά την διαδικασία παρατηρήσεις κάτι περίεργο σε κάποιο ψάρι τότε μεγάλωσε τους χρόνου της αντικατάστασης νερού, δηλαδή από 15-20 λεπτά κάντο μισάωρο.

Εφόσον αντικατασταθεί σχεδόν όλο το νερό είσαι έτοιμη να ρίξεις τα ψαράκια σου στο νεό ενυδρείο και να τα απολαύσεις! :D

Ωωωωωωωωχχχχ!!!! Αυτο τωρα το ειδα!!!! :rasp: Ωρε το λες σοβαρα; :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν βαλει τα ψαρια, συμπλρωσει αργα το φρεσκο νερο και δεν χρειαστει να κανει προσαρμογη μετα, σε χαλαει; :rasp: Ωρε Νικολαε της δυσκολης οδου εισαι και εσυ; :D

Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι τα (λιγότερα από) 30 λίτρα μέσα σε ένα ενυδρείο 110L και δεν ξέρω αν θα χωράνε σε ύψος τα ψάρια ωστε να μην στρεσαριστούν.

Άσε που θα πρέπει να έχει δοχείο προετοιμασίας 60-80L για να βάλει το αντιχλώριο και τον θερμοστάτη και δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Ενώ με αυτό που προτείνω χρησιμοποιεί το ίδιο το ενυδρείο ως δοχείο προετοιμασίας!

Link to comment
Share on other sites

Ωωωωωωωωχχχχ!!!! Αυτο τωρα το ειδα!!!! :D Ωρε το λες σοβαρα; :rasp:

Πόση ώρα κάνεις προσαρμογή στα ψάρια σου? Εγώ παίζω κοντά στη μία με μιάμιση ώρα!

Κάνω λάθος??? :rasp: Γιατί σε βλέπω τσαντισμένο...

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Α μην το ξεχάσω, τα σφουγγάρια του νέου ενυδρείου είχαν πολύ βρωμιά και χώμα, να τα ξεβγάλω απλά καλά και ασ μυρίζουν λίγο χώμα?

Καλό πλύσιμο με ζεστό νερό, να γίνουν καινούρια!

Link to comment
Share on other sites

1. Κατσε γιατι μαλλον κατι εχω χασει. Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο απο το οποιο θα μεταφερθουν τα ψαρια;

2. Νικολα τα ψαρια στρεσαρονται σε τοσο μεγαλης διαρκειας προσαρμογη. Γι'αυτο και πρεπει να εχουμε κανει τεστ στα νερα απ'οπου τα περνουμε. Οταν υπαρχει μεγαλη αποκληση δεν θα το "σωσεις" με μεγαλυτερη διαρκεια στην προσαρμογη αλλα με διορθωση των συνθηκων του νερου σου πριν απο την αγορα (κατα την αποψη μου παντα). :D

3. Το εκανα μπας και ψαρωσεις και φυγεις καμμια μερα νωριτερα, αλλα ................ δεν μασσας!!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

1. Κατσε γιατι μαλλον κατι εχω χασει. Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο απο το οποιο θα μεταφερθουν τα ψαρια;

2. Νικολα τα ψαρια στρεσαρονται σε τοσο μεγαλης διαρκειας προσαρμογη. Γι'αυτο και πρεπει να εχουμε κανει τεστ στα νερα απ'οπου τα περνουμε. Οταν υπαρχει μεγαλη αποκληση δεν θα το "σωσεις" με μεγαλυτερη διαρκεια στην προσαρμογη αλλα με διορθωση των συνθηκων του νερου σου πριν απο την αγορα (κατα την αποψη μου παντα). :D

3. Το εκανα μπας και ψαρωσεις και φυγεις καμμια μερα νωριτερα, αλλα ................ δεν μασσας!!!! :rasp:

1) Από 30L μεικτά πάμε στα 110L μεικτά! 30L είναι όσο 2 κοινοί κουβάδες. Κρίνοντας από το δικό μου το 125άρι θεωρώ πως θα έχει πολύ λίγο ύψος για τα ψάρια, τα οποία βέβαια δεν είναι τέρατα, αλλά... Τί να σου πω? Απλά θεώρησα καλύτερο να πω τον δύσκολο αλλά και πιο ασφαλή τρόπο.

2) Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχουμε να κάνουμε με διαφορετικής ποιότητας νερό, αλλά με νερό "στρωμένο" και νερό "άστρωτο". Οι διαφορές στις τιμές των 2 νερών δεν φαντάζομαι ότι θα είναι τρομαχτικές. Πάντως όπως και να έχει, εγώ κάνω προσαρμογή αρκετή ώρα. Δεν θεωρώ υπερβολή την μία ώρα. Αντίθετα θεωρώ πολύ λίγο τα 15 λεπτά που κάνουν συνήθως. Εσύ ως ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΣ στο είδος θεωρείς την μία ώρα πολύ? Αν ναι να το αλλάξω!

3) ΑΠΑΝΤΗΣΗ

@ andria

Ξέχασα να σου πω και το άλλο. Επειδή το καινούριο νερό είναι αρκετό, έχει την τάση να "ξεπλύνει" μέχρι ενός σημείου το βιολογικό σου υλικό. Οπότε θα σου πρότεινα:

α) Για καμία βδομάδα να ρίχνεις βακτήρια.

β) Να μετράς ανά 2 μέρες τις τιμές σου ώστε να ξέρεις τί σου γίνεται και να μην ξεφύγει καμία "περίεργη" τιμή!

Link to comment
Share on other sites

Τα 30 λιτρα ειναι κατι περισσοτερο απο 3 κουβαδες δεδομενου οτι καθε κουβας ειναι περιπου 10 λιτρα και ποτε δεν τον γεμιζεις "ξεχειλα". Αν κανεις τους υπολογισμους σου θα δεις οτι αυτο αντιστοιχει σε λιγο περισσοτερο απο 25% (τα 27,5 λιτρα ειναι το 25%). Αρα θα ειναι σαν να κανει μια αλλαγη περιπου 75%. Αν αυτο γινει αργα, για να μην επιρρεαστει η θερμοκρασια περισσοτερο απο 2 (το πολυ 3) βαθμους (μπορει να βοηθησει βαζοντας και εναν ακομα μεγαλυτερο σε αποδοση θερμαντηρα αν εχει), τοτε θεωρω, οτι ολα θα ειναι ενταξει. Ακομα καλυτερα θα ηταν αν το φρεσκο νερο, μπορουσε να πρετοιμαστει για μερικες ωρες με αντιχλωριο και θερμαντηρα, πριν μπει στο ενυδρειο (η προετοιμασια του νερου αλλωστε ειναι βασικη γνωση στο ενυδρειο). Με λιγη προσοχη στις μετρησεις για τις επομενες 4-5 μερες και ετοιμοτητα για δραση, το συστημα θεωρω οτι θα λειτουργησει απροβληματιστα.- :D

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη η διαφορά.Το παλιό 30 λίτρα και αυτό 110. Άρα βάζω το μισό νερό από το παλιό αφού έχω φτιάξει το νέο φίλτρο, μετά βάζω τα ψαράκια και μετά το υπόλοιπο νερό του παλιού και στο τέλος βάζω το προετοιμασμένο καινούριο νερό.Έτσι? Στο φίλτρο θα βάλω το παλιό σφουγγαράκι, τα 2 που είχε το νέο ενυδρείο, άνθρακα και κάτι άσπρες μπαλίτσες (τύρφη πρέπει να είναι).

1. Ο ανθρακας μπαινει για 2-3 24ωρα σε νεοστημενα ενυδεια για να τραβηξει τυχον επικινδυνα στοιχεια που θα διαλυθουν στο νερο. Μετα τον βγαζεις και τον πετας.

2. Οι ασπρες μπιλιτσες, αν και απο την περιγραφη δεν μπορω να ειμαι απολυτα σιγουρος, υποθετω ειναι βιολογικο υλικο της JBL. Αν υπαρχει ελευθερος χωρος στο φιλτρο, προσπαθησε να προσθεσεις επιπλεον βιολογικο υλικο οπως π.χ. Siporax (υπαρχει και μινι νομιζω για να πιανει λιγοτερο χωρο), Substrat Pro η καποιο αλλο. Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι σε πρωτη φαση, ειναι να εκμεταλευτεις την βιολογια που διαθετουν τα σφουγγαρια που εχεις στο εν λειτουργια φιλτρο σου και κατοπιν να το ενυσχισεις με καλυτερα υλικα που θα αντικταστησουν τα "λιγοτερο" καλα υπαρχοντα.

3. Τα υλικα που ειχε το φιλτρο που δεν λειτουργουσε, θελουν λιγο προσοχη. Πως και που ηταν αποθηκευμενα; Ειχαν ξεπλυθει και με τι; Ειχαν στεγνωσει πριν την αποθηκευση;

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

1. Ο ανθρακας μπαινει για 2-3 24ωρα σε νεοστημενα ενυδεια για να τραβηξει τυχον επικινδυνα στοιχεια που θα διαλυθουν στο νερο. Μετα τον βγαζεις και τον πετας.

2. Οι ασπρες μπιλιτσες, αν και απο την περιγραφη δεν μπορω να ειμαι απολυτα σιγουρος, υποθετω ειναι βιολογικο υλικο της JBL. Αν υπαρχει ελευθερος χωρος στο φιλτρο, προσπαθησε να προσθεσεις επιπλεον βιολογικο υλικο οπως π.χ. Siporax (υπαρχει και μινι νομιζω για να πιανει λιγοτερο χωρο), Substrat Pro η καποιο αλλο. Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι σε πρωτη φαση, ειναι να εκμεταλευτεις την βιολογια που διαθετουν τα σφουγγαρια που εχεις στο εν λειτουργια φιλτρο σου και κατοπιν να το ενυσχισεις με καλυτερα υλικα που θα αντικταστησουν τα "λιγοτερο" καλα υπαρχοντα.

3. Τα υλικα που ειχε το φιλτρο που δεν λειτουργουσε, θελουν λιγο προσοχη. Πως και που ηταν αποθηκευμενα; Ειχαν ξεπλυθει και με τι; Ειχαν στεγνωσει πριν την αποθηκευση;

Καταρχάς το παλιό σφουγγάρι του μικρού ενυδρείου είναι μικρό και οι άσπρες μπαλίτσες που είπα είναι της JBL όντως. Τα σφουγγάρια αυτός τα είχε μέσα στο ενυδρείο σε μια αποθήκη και είχαν αρκετή σκόνη και χώμα.Να τα ξεπλύνω καλά με ζεστό νερό αρκεί?τον άνθρακα να τον βάλω κάτω κάτω στο φίλτρο ή πάνω πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο σφουγγαράκι είναι εμποτισμένο με άνθρακα. Επειδή όμως είναι μεταχειρισμένο και δεν μπορείς να ξέρεις στοιχεία γι'αυτό, πέτα το και πήγαινε πάρε κανονικό καρβουνάκι (άνθρακα) από Pet Shop και χρησιμοποίησέ το για 2-3 μέρες, όπως σου είπε ο diskus, μέσα στο φίλτρο σου. Βάλτο πάνω πάνω για να μπορείς να το βγάλεις εύκολα μετά και να το πετάξεις. Τα υπόλοιπα σφουγγάρια θέλουν πολύ καλό ξέβγαλμα με σχεδόν καυτό νερό για να μαλακώσουν και να καθαρίζονται καλύτερα! Αν νιώθεις/θεωρείς πως δεν καθαρίζουν καλά, καλύτερα να μας να πάρεις καινούρια, αν και δεν νομίζω πως θα χρειαστεί!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα επιστευομουν σφουγγαρια που χρησιμοποιηθηκαν και εν συνεχεια αποθηκευθηκαν χωρις να γνωριζω την διαδικασια που ακολουθηθηκε. Αλλωστε δεν θα τα χρειαστεις τοσο οσο φανταζεσαι. Μια φετα απο ενα σφουγγαρι που εκοψες στα δυο στο κατω μερος του φιλτρου και μια απο πανω ειναι αρκετη. Σου εγραψα οτι θα χρειαστει να ενυσχισεις το φιλτρο σου. Αγορασε λοιπον καλυτερο βιολογικο υλικο και βαλτο αντι για τα σφουγγαρια. Νομιζω οτι πρεπει να διαβασεις μερικα πραγματα για το στησιμο του φιλτρου, ωστε να παρεις μια ιδεα. Στο τμημα που αφορα τους αρχαριους, υπαρχουν πολλα πραγματα γραμμενα. Επισης τον ανθρακα δεν θα πρεπει να τον βαλεις χωρις να τοποθετησεις ενα κομματι μαλλι φιλτρου (filter wool) ακριβως μετα απο αυτον, ωστε να μην περασουν στο νερο του ενυδρειου, τυχον τριματα του.-

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα επιστευομουν σφουγγαρια που χρησιμοποιηθηκαν και εν συνεχεια αποθηκευθηκαν χωρις να γνωριζω την διαδικασια που ακολουθηθηκε. Αλλωστε δεν θα τα χρειαστεις τοσο οσο φανταζεσαι. Μια φετα απο ενα σφουγγαρι που εκοψες στα δυο στο κατω μερος του φιλτρου και μια απο πανω ειναι αρκετη. Σου εγραψα οτι θα χρειαστει να ενυσχισεις το φιλτρο σου. Αγορασε λοιπον καλυτερο βιολογικο υλικο και βαλτο αντι για τα σφουγγαρια. Νομιζω οτι πρεπει να διαβασεις μερικα πραγματα για το στησιμο του φιλτρου, ωστε να παρεις μια ιδεα. Στο τμημα που αφορα τους αρχαριους, υπαρχουν πολλα πραγματα γραμμενα. Επισης τον ανθρακα δεν θα πρεπει να τον βαλεις χωρις να τοποθετησεις ενα κομματι μαλλι φιλτρου (filter wool) ακριβως μετα απο αυτον, ωστε να μην περασουν στο νερο του ενυδρειου, τυχον τριματα του.-

Λοιπόν μετά από πολύ κόπο όλα εντάξει με το ενυδρείο. Θέλω όμως πάλι να ρωτήσω κάτι μη γίνει καάτι λάθος. Λοιπόν το ενυδρείο είναι της Juwel 110 λίτρα. δεξιά έχει αυτό το κουτί το μαύρο. Το θερμοστάτη να τον βάλω μέσα εκεί ή απέξω από το πλαστικό κουτί?Όσον αφορά το φίλτρο τώρα έκανα τα εξής. Στο κουτί αυτό που δεν έχει καπάκι στην αριστερή θήκη έχει αυτήν την αντλία (παρεπιπτόπντως αρκετά δυνατή για τα ψαράκια) η οποία ρίχνει το νερό, πρέπει να είναι όλη βυθισμένη στο νερό ή όχι.? Δεξιά στην άλλη θήκη έχει ένα πλαστικό όχι κλειστό από πάνω και έχω τα εξής. Κάτω έβαλα το πράσινο σφουγγάρι, μετά τις bio filter pellets micromec mini της JBL που είχα στο παλιό ενυδρείο και το περεχόμενο του υπόλοιπου κουτιού αλλά χωρίς το μαύρο κουτάκι μέσα στο οποίο ήταν συσκευασμένες γιατί δε χώραγε. Μετά έβαλα το μπλε σφουγγάρι και από πάνω το μικρό σφουγγαράκι που είχα παλιά και από πάνω άνθρακα το activated carbon JAD AC-150 όπως ήταν στο διχτάκι του. Είναι σωστά αυτά που έκανα?Και να μην ξεχάσω να πω ότι έβαλα και μια αεραντλία της JAD με σωληνάκι και αερόπετρα για φυσαλίδες. Αυτά... τα είπα όλα και ακούω γνώμες. Τα ψάρια πάντως φαίνεται να απολαμβάνουν τη νέα τους κατοικία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...