Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ Kribensis


GKAZI

Recommended Posts

Καλημέρα σ' όλους

εδώ και δέκα μέρες ένα ζευγαράκι kribensis που έχω μέσα στο φυτεμένο ενυδρείο μου έχει εγκατασταθεί μέσα στην καρύδα, που έχω φτιάξει για φωλιά τους και δεν επιτρέπει στα υπόλοιπα ψάρια να πλησιάσουν, αλλά ακόμη δεν έχω δει να βγάζουν από μέσα κάποια μικρά.

Είναι φυσιολογικό να είναι μέσα στην καρύδα τόσες μέρες και να μην έχουν γεννήσει;

Σημειώνω, ότι πριν από περίπου 20 μέρες είχαν γεννήσει περίπου 25 μικρά και τα είχαν μαζί τους για 4 μέρες, αλλά την πέμπτη μέρα τα μικρά εξαφανίστηκαν όλα.

Οι συνθήκες του ενυδρείου πιστεύω, ότι είναι καλές ph 7-75, NO3 25, Gh 8, Kh 4, NO2 μηδέν και θερμοκρασία 27-28ο.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν γεννήσει αργά ή γρήγορα θα τα δεις τα μικρά να κόβουν βόλτες μαζί με τους γονείς.

Οι απώλειες των μικρών συνήθως είναι από την απειρία των γονέων, πολύ πιθανό τις πρώτες γέννες τους να τις χάσουν. Άλλοι συνήθεις λόγοι είναι ο υπερπληθυσμός του ενυδρείου και οι παράμετροι του νερού.

ΤΟ ΝΟ3 θα πρέπει να το κοιτάξεις λίγο.

Καλές γέννες :D

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν γεννήσει αργά ή γρήγορα θα τα δεις τα μικρά να κόβουν βόλτες μαζί με τους γονείς.

Οι απώλειες των μικρών συνήθως είναι από την απειρία των γονέων, πολύ πιθανό τις πρώτες γέννες τους να τις χάσουν. Άλλοι συνήθεις λόγοι είναι ο υπερπληθυσμός του ενυδρείου και οι παράμετροι του νερού.

ΤΟ ΝΟ3 θα πρέπει να το κοιτάξεις λίγο.

Καλές γέννες :rasp:

Το μήνυμά σου φάνηκε γούρικο. Το ζευγάρι αφού έχει σκάψει τα πάντα μέσα στην καρύδα άφησε μία μικρή σχισμή από την πίσω πλευρά που μόλις φεγγίζει με την πόρτα - είσοδο και από εκεί κατόρθωσα να διακρίνω μικρές παρουσίες στο εσωτερικό της καρύδας.

Το ερώτημα και αν μπορείς μου απαντάς : Να τους ρίξω λίγο από την τροφή-σκόνη micron της Sera ή είναι ακόμη νωρίς;

2.- Πιστεύεις, ότι το ΝΟ3 είναι υψηλό; Να τους ρίξω το υγρό minus για να κατέβει ή θα προκαλέσω ζημιά στα νεογέννητα; :D:rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις, ότι το ΝΟ3 είναι υψηλό; Να τους ρίξω το υγρό minus για να κατέβει ή θα προκαλέσω ζημιά στα νεογέννητα; :D:rasp::rasp:

Τα ΝΟ3 δεν είναι τρομακτικά υψηλά, αλλά καλό θα ήτνα να είναι κοντα στα 10-15. ΠΟΤΕ μην ρίχνεις υγρά για τέτοιους λόγους. Το καλύτερο απ'όλα είναι να κάνεις μικρές αλλαγές νερού με ήδη προετοιμασμένο νερό με αντιχλώριο και στην ίδια θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΝΟ3 δεν είναι τρομακτικά υψηλά, αλλά καλό θα ήτνα να είναι κοντα στα 10-15. ΠΟΤΕ μην ρίχνεις υγρά για τέτοιους λόγους. Το καλύτερο απ'όλα είναι να κάνεις μικρές αλλαγές νερού με ήδη προετοιμασμένο νερό με αντιχλώριο και στην ίδια θερμοκρασία.

1.- Ήδη χθες έκανα την εβδομαδιαία αλλαγή, δηλαδή περίπου 40-45 λίτρα. Θεωρείς καλύτερο να αλλάζω καθημερινά μία ποσότητα, ας πούμε 10 λίτρα; Να σημειώσω, ότι το νερό το προετοιμάζω έτσι κι αλλοιώς σε άλλη δεξαμενή με θερμοστάτη, κυκλοφορητή νερού και αντιχλώριο. Αμέσως΄μόλις κάνω αλλαγή στη δεξαμενή μπαίνει φρέσκο νερό, που παραμένει εκεί μέχρι το επόμενο Σάββατο.

2.- Για να πέσουν τα ΝΟ3 υπάρχει άλλος τρόπος;

3.- Το να ρίξω μικροποσότητα τροφής για νεογέννητα μέσα στην καρύδα, είναι καλή ιδέα ή να περιμένω πότε οι γονείς θα τα βγάλουν βόλτα;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επειδή δεν έλαβα έγκαιρα κάποια πρόταση και από φόβο για τα μικρά μου έρριξα μέσα στην καρύδα μικρή ποσότητα από τη σκόνη micron της Sera.

Γνωρίζει κανείς αν έκανα σωστά (επειδή πιστεύω, ότι τα μικρά είναι χθεσινά ή πρωινά σήμερα) ή έπρεπε να περιμένω; Να το επαναλάβω σε συχνότητα 2-3 φορές την ημέρα ή όχι;

Παρακαλώ για τις προτάσεις σας :D:rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τις πρώτες μέρες που δεν βγαίνουν τα μικρά από την φωλιά δεν ρίχνεις τίποτα.

Αλλά και αργότερα και τίποτα να μην ρίξεις βρίσκουν να φάνε, προσωπικά τα δικά μου δεν έριξα καμία baby food και μεγάλωσαν μια χαρά.

Τώρα αν θέλεις να κάνεις παραγωγή τι να σου πω βγάλε τα μικρά σε ξεχερωστό ενυδρείο(μετά από κανένα μήνα) και ρίχνε τους τροφή να γίνουν γομάρια :D

Συμβουλή μου: Μην επεμβαίνεις άσε την φύση να κάνει το έργο της και απόλαυσε το θέαμα.

Υ.Γ. Για δώσε μερικά στοιχεία για το ενυδρείο σου, λίτρα, ψάρια, φυτά κ.λ.π. γιατί με τις αλλαγές που λες ότι κάνεις λογικά δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα, άρα 2 τινά συμβαίνουν, ή έχεις υπερπληθυσμό ή ρίχνεις πολύ τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Αν εκανες αλλαγη και εχεις 25 ΝΟ3 υπαρχει προβλημα..

Γιατι πριν την αλλαγη θα ηταν αρκετα υψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια,

πρώτ' απ' όλα ευχαριστώ, που ασχολείστε με το πρόβλημά μου.

Τώρα μερικές απαντήσεις : Τα ΝΟ3 περίπου στο 25 τα μέτρησα πριν κάνω την αλλαγή. Συνήθως πριν αλλάξω νερό, αλλά και μεσοβδόμαδα κάνω τις μετρήσεις για να δω σε τι επίπεδο κινούνται. Και παραμένουν σταθερά εδώ και αρκετό καιρό, περίπου στο δίμηνο.

2.- Το ενυδρείο μου είναι φυτεμένο, 220 λίτρων καθαρό και μέσα σ' αυτό φιλοξενούνται 5-6 corydoras, 5-6 σκαλάρια, 5-6 tetras, το ζευγάρι των kribensis και ένα ακόμη αρσενικό kribensis μόνο του. Α ξέχασα και δύο pleco.

3.- Φίλε Alex αν κατάλαβα καλά μπορούν να ζήσουν τα μικρά ακόμη και αν δεν τους ρίχνω την προτεινόμενη από τους πετσοπάδες baby food; Κάπου διάβασα, ότι οι γονείς παίρνουν την τροφή που ρίχνω στο ενυδρείο και την κάνουν... "φυτίλια" και ταϊζουν τα μικρά τους. Αλλά πάλι ανησυχώ. Είναι σωστό αυτό, που διάβασα; Μπορώ να... κοιμάμαι ήσυχος;

4.- Όπως θα διαβάσατε στα προηγούμενα μηνύματα είχα άλλη μία γέννα, αλλά περιέργως χάθηκαν. Τώρα όμως -αν και τα μικρά πολλές φορές φθάνουν μέχρι την "είσοδο" της καρύδας- οι γονείς δεν τα βγάζουν έξω και πότε ο αρσενικός, πότε η θηλυκιά είναι μαζί τους μέσα στην καρύδα. Τους έρριξα τροφή, αλλά στη συνέχεια διάβασα, ότι τις πρώτες μέρες -μέχρι να βγουν βόλτα- τρέφονται από τα υπολείμματα των αυγών. Πιθανόν να τα έβλαψα;

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια,

πρώτ' απ' όλα ευχαριστώ, που ασχολείστε με το πρόβλημά μου.

Τώρα μερικές απαντήσεις : Τα ΝΟ3 περίπου στο 25 τα μέτρησα πριν κάνω την αλλαγή. Συνήθως πριν αλλάξω νερό, αλλά και μεσοβδόμαδα κάνω τις μετρήσεις για να δω σε τι επίπεδο κινούνται. Και παραμένουν σταθερά εδώ και αρκετό καιρό, περίπου στο δίμηνο.

2.- Το ενυδρείο μου είναι φυτεμένο, 220 λίτρων καθαρό και μέσα σ' αυτό φιλοξενούνται 5-6 corydoras, 5-6 σκαλάρια, 5-6 tetras, το ζευγάρι των kribensis και ένα ακόμη αρσενικό kribensis μόνο του. Α ξέχασα και δύο pleco.

3.- Φίλε Alex αν κατάλαβα καλά μπορούν να ζήσουν τα μικρά ακόμη και αν δεν τους ρίχνω την προτεινόμενη από τους πετσοπάδες baby food; Κάπου διάβασα, ότι οι γονείς παίρνουν την τροφή που ρίχνω στο ενυδρείο και την κάνουν... "φυτίλια" και ταϊζουν τα μικρά τους. Αλλά πάλι ανησυχώ. Είναι σωστό αυτό, που διάβασα; Μπορώ να... κοιμάμαι ήσυχος;

4.- Όπως θα διαβάσατε στα προηγούμενα μηνύματα είχα άλλη μία γέννα, αλλά περιέργως χάθηκαν. Τώρα όμως -αν και τα μικρά πολλές φορές φθάνουν μέχρι την "είσοδο" της καρύδας- οι γονείς δεν τα βγάζουν έξω και πότε ο αρσενικός, πότε η θηλυκιά είναι μαζί τους μέσα στην καρύδα. Τους έρριξα τροφή, αλλά στη συνέχεια διάβασα, ότι τις πρώτες μέρες -μέχρι να βγουν βόλτα- τρέφονται από τα υπολείμματα των αυγών. Πιθανόν να τα έβλαψα;

Για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα τα βλάψεις ρίχνε πολύ μικρές ποσότητες και ίσως συχνότερα αν και όπως αναφέρθηκε πιο πάνω θα βρουν να φάνε. Θα τσιμπήσουν λίγο κερατοφυλλο, λίγο τα άλλα φυτά, λίγο τον πυθμένα. Πάντα θα βρουν κάτι να τσιμπήσουν κι αυτό ισχύει όχι μόνο όταν είναι μικρά. Γιαυτό είναι προτιμότερο να μην πολυταίζουμε από το να ταίζουμε πολυ.

Τώρα αν ταίζεις συχνά από φόβο για να αποφύγεις την αμμωνία κάνε αλλαγές νερού πιο συχνά.

Εγώ πάντως άλλαζα 15% νερού κάθε 3 μέρες τις πρώτες 2 βδομάδες της ζωής τους. Έτσι είχα ενα ποσοστό θνησιμότητας όχι παραπάνω από 10%.

Αν βλέπεις το ζευγάρι και είναι ακόμα ζευγάρι, και δεν έχει παίξει σφαλιάρες ,μην στεναχωριέσαι. Αργά η γρήγορα θα δεις ψαρόμουτρα. Κι αν δεν δείς θα σου δώσω εγώ ;)

πρέπει να είναι καμιά 60αριά τώρα :D:rasp::rasp::rasp:

Έγινε επεξεργασία - Emp
Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα τα βλάψεις ρίχνε πολύ μικρές ποσότητες και ίσως συχνότερα αν και όπως αναφέρθηκε πιο πάνω θα βρουν να φάνε. Θα τσιμπήσουν λίγο κερατοφυλλο, λίγο τα άλλα φυτά, λίγο τον πυθμένα. Πάντα θα βρουν κάτι να τσιμπήσουν κι αυτό ισχύει όχι μόνο όταν είναι μικρά. Γιαυτό είναι προτιμότερο να μην πολυταίζουμε από το να ταίζουμε πολυ.

Τώρα αν ταίζεις συχνά από φόβο για να αποφύγεις την αμμωνία κάνε αλλαγές νερού πιο συχνά.

Εγώ πάντως άλλαζα 15% νερού κάθε 3 μέρες τις πρώτες 2 βδομάδες της ζωής τους. Έτσι είχα ενα ποσοστό θνησιμότητας όχι παραπάνω από 10%.

Αν βλέπεις το ζευγάρι και είναι ακόμα ζευγάρι, και δεν έχει παίξει σφαλιάρες ,μην στεναχωριέσαι. Αργά η γρήγορα θα δεις ψαρόμουτρα. Κι αν δεν δείς θα σου δώσω εγώ :blush:

πρέπει να είναι καμιά 60αριά τώρα :D:rasp::rasp::rasp:

Έτσι όπως πας σε λίγο δεν χωράς ούτε και εσύ γύρω από το ενυδρείο σου.

Όχι τίποτε άλλο, αλλά είδες την... επιτυχία μου και έσκαγες από ζήλεια.

Τώρα να σε δω πως θα τα βολέψεις.

Πάντως για ο,τιδήποτε εδώ είμαι.

Μαζί με τον ΚΟΝΑΝ.....

Και.... πρόσεχε το ΚΕΡΑΜΥΔΙ. Πλησιάζει επικίνδυνα το υγρό στοιχείο ;):thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...