Jump to content

Provlima Me 30l Enidrio..


Recommended Posts

Kalispera kai pali.

Exw ena enidrio 30L tis tetra..Me filtro tis tetra ( einai apo afta ta poli efkola filtra pou to mono pou kaneis einai na allazeis mia plaketa pou einai san sfouggari kathe fora pou vromizei.. ) kai laba pou itan ensomatomeni sto enidrio kai exei aspro fws..sto vitho afto pou exw valei to aneferan os "lava" einai ena keramidi xodro xaliki..exw dio fyta ta opoia den exw kataferei na mathw pws ta lene alla an einai simadiko gia na me voithisete tha sas ta vgalw fwto kai tha ta anevasw..kai telos tha sas pw ti zei mesa ektos apo ta fyta..edw pistevo oti einai kai to provlima..meta apo simvoules tou idioktiti tou petshop evala mesa sto enidrio 4 platy 6 gapy 5 neon 1 xifoforo kai exw kai ena saligari.Twra pou exw asxolithei ligo me enidria pistevw pws einai para polla ta psaria!!

Loipon..TO provlima..

Sto nero tou enidriou fenete san na kikloforei skoni..stin arxi epiane poli spania ligi prasini algi..twra pianei kafe kai malista kai panw stin exodo tou nerou pou exei to filtro..afti i kafe algi anaptisete arketa grigora...

Ti gnwmi exete gia ola afta..Na aferesw psaria..?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να αφαιρέσεις όλα τα ψάρια! Τα 30L είναι πολύ μικρό ενυδρείο για κοινωνικό. Τα μόνο που μπορείς να βάλεις σε αυτά τα λίτρα είναι ένα μονομάχο με κανένα σαλιγκάρι ή κανένα Ancistrus, ή να φτιάξεις γαριδοενυδρείο.

Επίσης...

Τί φίλτρο που αναφέρεις, δεν το ξέρω, αλλά αν κατάλαβα καλά, έχει μόνο ένα σφουγγαράκι μέσα και κάθε τόσο το αλλάζεις! Με αυτόν τον τρόπο καταστρέφεις την όποια βιολογία έχεις φτιάξει και ξεκινάς από την αρχή κάθε φορά που αλλάζεις το σφουγγαράκι!

Τώρα γι'αυτό που ρωτάς και θεωρείς πως είναι πρόβλημα, δεν θα μπορέσει κανέις να σου πει κάτι, εφόσον δεν μας έχεις δώσει τιμές νερού (NH3/NH4, NO2, NO3, pH, kH, gH...).

ΥΓ: Γράφε με μικρά ελληνικά γιατί μας βγαίνουν τα μάτια με τα greeklish :D

Link to comment
Share on other sites

Η βγαλε ψαρια η παρε ενα ενυδρειο 120 λιτρα για τα ψαρια που εχεις.Μη το αφηνεις γιατι συντομα θα εχεισ και θανατους :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ήξερα τίποτα..μάλλον ότι τον συμφέρει μου είπε ο πετ σοπ..και έκανε και κάτι χαζούς υπολλογισμούς μπροστά μου για να με πείσει.. :S

Link to comment
Share on other sites

Ama ta vgalw afta..ti allo ektos apo monomaxo boro na exw?vasika thelw na exw toulaxiston dio psaria..de boro me ena monomaxo.. :S

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να αφαιρέσεις όλα τα ψάρια! Τα 30L είναι πολύ μικρό ενυδρείο για κοινωνικό. Τα μόνο που μπορείς να βάλεις σε αυτά τα λίτρα είναι ένα μονομάχο με κανένα σαλιγκάρι ή κανένα Ancistrus, ή να φτιάξεις γαριδοενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε 4-5 CPD (celestial pearl danio) που ειναι "ψειρες".

Αλλα θελει μεγαλη προσοχη στο νερο (ελεγχο με τεστ κλπ) γιατι "χαλαει" ευκολα και αποτομα οταν ειναι λιγα τα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια που προσφέρατε..Και μάλιστα πιό γρήγορα απ ότι περίμενα..

Έχασα τη μπάλα βέβαια με αυτά που άκουσα :D

Εκνευρίστικα πολύ με αυτόν που έχει το πετ σοπ..Είπαμε να μου πεί να βάλω πιο πολλά απ ότι πρεπει για να βγάλει λεφτά αλλα όχι και 16 παραπάνω :rasp::rasp:

Σκοπεύω να αλλάξω ενυδρίο ετσι κ αλλιώς άλλα θα αργήσει οπότε τα ψάρια πάνε πίσω αυριο το πρωί κιόλλας..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω το ίδιο ενυδρείο καλό είναι να σε ενημερώσω για μερικά πράματα.

Το φίλτρο του ενυδρείου αυτού είναι πάρα πολύ καλό αν κάνεις τα εξής:

1. Ανοίγεις την "πλακέτα" - πράσινο σακκουλάκι, βγάζεις τον άνθρακα που έχει μέσα και τον πετάς.

2. Γεμίζεις το πράσινο σακουλάκι με μία "φέτα" ενυδρειακό σφουγγάρι φίλτρου την κλείνεις και τη βάζεις στη θέση της. Έτσι, μαζί με την μπροστινή πλακέτα με το μαύρο σφουγγάρι που είναι ειδικό γιατην ανάπτυξη βιολογικού υλικού, θα έχεις συνολικά αρκετά μεγαλύτερη επιφάνεια βιολογικού υλικού.

Το πράσινο σακκουλάκι παίζει το ρόλο του ενυδρειακού βαμβακιού για τα χοντρά λύματα.

3. Το φίλτρο αυτό πρακτικά είναι τύπου wet - dry και καθώς το νερό ανεβαίνει επάνω, περνάει από τα φίλτρα και πέφτει πίσω στο ενυδρείο δημιουργώντας ένα μικρό καταρράκτη κατι που βοηθάει στην οξυγόνωσή του.

4. ΔΕΝ αλλάζεις το πράσινο σακκουλάκι τόσο συχνά όπως ίσως λέει το pet shop αλλά και ο κατασκευαστής (και οι δύο θέλουν να αυξήσουν τις πωλήσεις τους και καλά κάνουν). Κάθε κανένα τρίμηνο θα βγάζεις την κασέτα με το σακκουλάκι και θα το ξεπλένεις σε ενυδρειακό νερό σε κάποια αλλαγή νερού για να φεύγει η πολλή βρωμιά.

5. Μία φορά το χρόνο ίσως, μπορείς να το αλλάξεις το πράσινο σακκουλάκι (υπάρχουν ανταλλακτικά όπως ξέρεις), βγάζοντας όμως το σφουγγάρι που έχεις μέσα και βάζοντάς το πάλι

στο νέο σακκουλάκι για να μηχάσεις το βιλογικό υλικό.

5. Είναι φυσιολογικό στην έξοδο του νερού να δημιουργείται τριχοειδής άλγη.

6. Το ενυδρείο αυτό της Tetra θεωρώ ότι είναι ένα κομψοτέχνημα στα μικρά ενυδρεία, έχει επαρκέστατο φωτισμό για anubia και άλλα εύκολα φυτά, εσύ πρέπει να προσθέσεις θερμαντήρα (δεν θυμάμαι είχε από την αρχή :D και φυσικά αξιοπρεπές χαλικάκι ανάλογα με τα ψάρια που θα βάλεις και κανένα ξύλο ή πέτρα αναλόγως. Μπορεί να φιλοξενήσει έναν μονομάχο όχι απλά ως αξιοπρεπές διαμέρισμα αλλά ως βίλα.

Αλλά μπορείς επίσης να το κάνεις ένα ωραίο γαριδοενυδρείο, ή να βάλεις ίσως μερικά guppies (μόνο αυτά όμως και σε συνδυασμό 1Α+2Θ). Βέβαια αν βάλεις guppies πρέπει να ξέρεις τι θα κάνεις μετά με τις γέννες γιατί θα φρακάρις νωρίς.

Εγώ το χρησιμοποιώ ως βοηθητικό για διαχωρισμό μωρών από τις αφρικάνες μέχρι να μεταφερθούν αλλού.

Καλή συνέχεια

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να αλλάξω ενυδρίο ετσι κ αλλιώς άλλα θα αργήσει οπότε τα ψάρια πάνε πίσω αυριο το πρωί κιόλλας..

Εσένα σε συμπάθησα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!

Μακάρι να ήταν όλοι αυτής της λογικής!

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμα μία φορά σας ευχαριστώ όλους..Και πιο πολύ απο μένα μάλλον θα σας ευχαριστούσαν τα ψάρια μου τη στιγμή που θα φύγουν απο δω μέσα ;):D:rasp: Αντρέα οι πληροφορίες σου για το φίλτρο είναι απίστευτα χρήσιμες..

Όσο γι αυτό που είπες φίλε stormtrooper.. ( τώρα μπορεί να είσαι και 50 χρονών και γω να σε λεω ¨φίλε¨ ) πιστεύω ότι τα άτομα που είναι μέσα στο φόρουμ είναι κατα μεγάλο ποσοστό ζωόφιλοι..η τουλάχιστον ψαρόφιλοι :rasp: ..αν λοιπόν είσαι ένα απο τα δύο πιστεύω πως θα νιώθεις πολύ ασχημα τη στιγμή που θα βλέπεις ένα ψάρι στον βυθό να βαριανασαίνει και να μη κολυμπάει και να περιμένει να πεθάνει..εγώ λοιπόν είμαι ζωόφιλος..

Και πρέπει όλοι να καταλάβουν ότι τα ψάρια δεν είναι απλά κατι διακοσμητικό ούτε παιχνίδι για τα παιδιά τους..

Και γω σε συμπάθησα στορμ..γιατί ασχολήθηκες με το προβλημά μου :rasp:

Link to comment
Share on other sites

...Όσο γι αυτό που είπες φίλε stormtrooper.. ( τώρα μπορεί να είσαι και 50 χρονών και γω να σε λεω ¨φίλε¨ ) ....

Δεν επεσες μακρυα φιλε μου. :D

Αφου εδω τον λεμε κυριο Νικο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εδω τον λεμε κυριο Νικο.

Πλεον..."gospodin" Νικο

:D

Link to comment
Share on other sites

Πλεον..."gospodin" Νικο

:rasp:

Я не могу понять что вы пробуя сказать... :D

http://babelfish.yahoo.com/

Link to comment
Share on other sites

господин

вы поняли его теперь? :D

Конечно я сделал!

Большое спасибо для вашей быстрой реакции.

Имейте славный день!

PS: Этот fucking дождь ломает мои шарики

Link to comment
Share on other sites

Я не могу понять что вы пробуя сказать... :rasp:

http://babelfish.yahoo.com/

Μάλιστα

господин

вы поняли его теперь? :rasp:

Φυσικά

Αν γράφατε και την μετάφραση? Την Ρωσικήν δεν την κατέχω στις πλούσιες και αμέτρητες γνώσεις μου! :D

Έγινε επεξεργασία - marly
Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα σας φτιαξω εγω.

Βρηκατε παιχνιδακι και σπαμαρετε ασυστολα?

Τοτε : http://www.box.net/shared/ycam311odm

Αυτα, μονο ο τσεκουρατος θα τα πιασει με τ'αυτι, που εχει κανει και στα υποβρυχια.

Για τους υπολοιπους αυτος ειναι ο κωδικας, μεταφραστε τον.

-- .. ... - . .-. / -. .. -.- --- ... / .- -. -.. / - .-. .. .- -. - .- ..-. .. .-.. .-.. --- ... / ..-. .. -. -.. / ... --- -- . - .... .. -. --. / . .-.. ... . / - --- / .--. .-.. .- -.--

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...