Jump to content

ΠΕΡΙ ΣΡΤΩΣΙΜΑΤΟΣ


Recommended Posts

Καλημερα.Εχω ξεκινησει ενα καινουργιο ενυδρειο,RIO 300, και βρισκομαι στη διαδικασια στρωσιματος.Επελεξα να το στρωσω με ψαρια και εχω βαλει 2 χρυσοψαρα εδω και 8 ημερες,τα ταιζω μια φορα την ημερα.Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν θα επρεπε να ανεβουν οι τιμες τις αμμωνιας,γιατι μεχρι τωρα ειμαι στο 0,οπως επισης στα νιτρικα και στα νιτρωδη αλατα.Αμμωνια μετραω με υγρο τεστ τα υπολοιπα με χαρτινο.Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σε ρωτησω γιατι "επελεξες" να στρωσεις το ενυδρειο με χρυσοψαρα ?

ενω θα μπορουσες να μη ταλαιπωρησεις τα καημενα τα ζωντανα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι πολυ ωραια, αλλα ο Σταματης στο κομματι "Στρωσιμο με ψαρια" μιλαει οτι χρειαζεται εμπειρια στο πως θα γινει αυτο!

Εσυ εχεις την αναλογη εμπειρια να μπορεσεις να κρατησεις ισορροπιες στην εξισωση βακτηρια-μετρησεις-ταισμα με αποτελεσμα να μη ταλαιπωρησεις τα ψαρια?

Αν ναι, τοτε καλως!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι την εμπειρια την αποκτας με τις ενεργειες σου και δεν ερχεται μονη της καποια στιγμη.Παντως τα ψαρακια δειχνουν να απολαμβανουν το σπιτακι τους.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι την εμπειρια την αποκτας με τις ενεργειες σου και δεν ερχεται μονη της καποια στιγμη.Παντως τα ψαρακια δειχνουν να απολαμβανουν το σπιτακι τους.

Ναι την αποκτας αλλα οταν στρωνεις πρωτη φορα κοιτας να στρωσεις χωρις ψαρακια...! :D

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα με τα χρυσόψαρά φίλε, τα λίτρα σου είναι αρκετά και με λίγη προσοχή τα ψάρια δεν θα ταλαιπωρηθούν καθόλου. :rasp:

Χρησιμοποιείς ζωντανά βακτήρια?

Συνέχισε τις καθημερινές μετρήσεις για αμμωνία και νιτρώδη και κράτησέ μας ενήμερους, όταν εμφανιστεί αμμωνία-νιτρώδη θα γίνεις αρκετά προσεκτικόε με το τάισμα, θα χρειαστούν απλά μερικές αλλαγές νερού αν σου ξεφύγει λίγο.

Καλή συνέχεια στο νέο σου ενυδρείο. :D

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ και τους 2 που μου απαντησατε.Θα συνεχισω το στρωσιμο με τα ψαρακια και ελπιζω να τα παμε καλα.ελπιζω το ταισμα 1 φορα την ημερα να αρκει.

Link to comment
Share on other sites

και ναι,χρησιμοποιω ζωντανα βακτηρια.Γενικα εχει πεσει πολυ διαβασμα και αυτο δεν ειναι παντα καλο γιατι καποια πραγμα μπερδευονται.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και 5 φορές τη μέρα μπορείς να ταίζεις αρκεί να μην μένει τροφή αφάγωτη και λίγη κάθε φορά.

Απλά όταν ανιχνεύσεις αμμωνία, μειώνεις λίγο φορές-ποσότητα ώστε να μένει πολύ χαμηλά, σχεδόν μηδενική.

Να θυμάσαι οτι η ποσότητα αμμωνίας που μετράς δεν θα επιταχύνει καθόλου το στρώσιμο αν αυξηθεί, αρκεί να παράγεται αμμωνία και ας μην μετράς και καθόλου.

Όταν εμφανιστούν νιτρικά και μηδενιστούν αμμωνία και νιτρώδη, αυξάνεις σταδιακά το τάισμα για να ενδυναμώσεις την βιολογική ικανότητα των υλικών.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα.Επανερχομαι στο θεμα του στρωσιματος.Πλεον μετα απο ενα μηνα σχεδον οι μετρησεις δειχνουν:

NH3 0.5

PH 7

KH 17

GH 10

NO3 15

NO2 0.2

Τις τελευταιες 7 ημερες εχω προσθεσει 2 φυτα(anubia,alternanthera)

Το ταισμα ηταν 3 φορες την ημερα,ηδη το εχω μειωσει στη 1,αρκει??

Το ΚΗ πως θα κατεβει στο 10?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Επανερχομαι στο θεμα του στρωσιματος.Πλεον μετα απο ενα μηνα σχεδον οι μετρησεις δειχνουν:

NH3 0.5

PH 7

KH 17

GH 10

NO3 15

NO2 0.2

Τις τελευταιες 7 ημερες εχω προσθεσει 2 φυτα(anubia,alternanthera)

Το ταισμα ηταν 3 φορες την ημερα,ηδη το εχω μειωσει στη 1,αρκει??

Το ΚΗ πως θα κατεβει στο 10?

Ευχαριστω.

Απ οτι καταλαβαίνω αφου ακομα μετρας αμμωνια και ΝΟ2 δεν εχει στρώσει το ενυδρειο σου.

Το KH ειναι το τελευταίο που πρεπει να σ απασχολεί τωρα.Πρωτα πρεπει να μηδενίσεις NH3/4 , NO2 και μετα

κατεβαζεις το KH βαζωντας CO2(Αν εχεις φυτα) η νερο με ΑΟ η καποιο σκευασμα KH-Down η ............

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω κατι μετρας λαθος....

PH 7 με ΚΗ 17... ? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Πιθανος να μετραω και λαθος,αλλα τι να πω?

Μετραω με τα stick Dennerle.

Το νερο της βρυσης ειναι

ph 7 και kh 40 αν παιζει καποιο ρολο.

Link to comment
Share on other sites

ph 7 και kh 40 αν παιζει καποιο ρολο.

:unsure::wacko::wacko:

Ισως θα ηταν καλυτερα να αγοραζες υγρα τεστακια !?! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και 5 φορές τη μέρα μπορείς να ταίζεις αρκεί να μην μένει τροφή αφάγωτη και λίγη κάθε φορά.

Απλά όταν ανιχνεύσεις αμμωνία, μειώνεις λίγο φορές-ποσότητα ώστε να μένει πολύ χαμηλά, σχεδόν μηδενική.

Να θυμάσαι οτι η ποσότητα αμμωνίας που μετράς δεν θα επιταχύνει καθόλου το στρώσιμο αν αυξηθεί, αρκεί να παράγεται αμμωνία και ας μην μετράς και καθόλου.

Όταν εμφανιστούν νιτρικά και μηδενιστούν αμμωνία και νιτρώδη, αυξάνεις σταδιακά το τάισμα για να ενδυναμώσεις την βιολογική ικανότητα των υλικών.

Παιδια και εγω αρχαρος ειμαι ..τι γνωμη εχετ για την sera? ..ακουσα απο τον πετσοπα μου οτι εχει καπιο προιον σε υγρη μορφη που ριχνει την αμμωνια ..ξερετε αν αυτο ειναι καλο για τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγω αρχαρος ειμαι ..τι γνωμη εχετ για την sera? ..ακουσα απο τον πετσοπα μου οτι εχει καπιο προιον σε υγρη μορφη που ριχνει την αμμωνια ..ξερετε αν αυτο ειναι καλο για τα ψαρια?

Αν εννοείς το TOXIVEC ναι ειναι καλο κανει καλη δουλεια.

Απλα δεν την ριχνει αλλα την σεσμευει και δεν ειναι πλεον τοξικη για τα ψαρια.

Στα ψαρια δεν πειραζει αν πας σύμφωνα με τις οδηγίες αλλα πειραζει στα φυτα αν εχεις ευαίσθητα φυτα.

Γιατι πραμα την θες?

Να ξερεις οτι χρησιμοποιείτε σε εκτακτα περιστατικα αν το νερο μας ανεβάσει για καποιο λογο αμμωνια.

Δεν εχει σχεση με το στρώσιμο

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το TOXIVEC ναι ειναι καλο κανει καλη δουλεια.

Απλα δεν την ριχνει αλλα την σεσμευει και δεν ειναι πλεον τοξικη για τα ψαρια.

Στα ψαρια δεν πειραζει αν πας σύμφωνα με τις οδηγίες αλλα πειραζει στα φυτα αν εχεις ευαίσθητα φυτα.

Γιατι πραμα την θες?

Να ξερεις οτι χρησιμοποιείτε σε εκτακτα περιστατικα αν το νερο μας ανεβάσει για καποιο λογο αμμωνια.

Δεν εχει σχεση με το στρώσιμο

Καλύτερα να κάνει μια μεγάλη αλλαγή νερού, καλύτερο και για ψάρια και για φυτά...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κάνει μια μεγάλη αλλαγή νερού, καλύτερο και για ψάρια και για φυτά...

Συμφωνώ!!!!!!!!

Σε περίπτωση που εξακολουθεί να μετραει και μετα την αλλαγη αμμωνια βοηθαει το Toxivec.

Αλλα καλητερα α μας πει γιατι πραμμα το θελει και να δουμε τι πρεπει να κανει.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το TOXIVEC ναι ειναι καλο κανει καλη δουλεια.

Απλα δεν την ριχνει αλλα την σεσμευει και δεν ειναι πλεον τοξικη για τα ψαρια.

Στα ψαρια δεν πειραζει αν πας σύμφωνα με τις οδηγίες αλλα πειραζει στα φυτα αν εχεις ευαίσθητα φυτα.

Γιατι πραμα την θες?

Να ξερεις οτι χρησιμοποιείτε σε εκτακτα περιστατικα αν το νερο μας ανεβάσει για καποιο λογο αμμωνια.

Δεν εχει σχεση με το στρώσιμο

Απλα εχει στρωσει το ενυδρειακι μου και επιδη ειμαι παθων και επιδη ειμαι και αρχαριος και πανατ με ενδιαφερει το καλυτερο για τα ψαρια μου μπροστα στο κοστος σκευτοαμι να το αγορασω προληπτικα χωρις να χρησιμοποιω ..να το εχω δηλαδη στο ''οπλοστασιο'' μου! :wub:) ..αλλα απο οσο ξετω αυτο συνοδευεται και με το αντιχλωριο της σερα ..και μιας κα τελειωνει και το αντιχλωριο μου θα παω να τα παρω μαλλον πακετο :P

Link to comment
Share on other sites

Απλα εχει στρωσει το ενυδρειακι μου και επιδη ειμαι παθων και επιδη ειμαι και αρχαριος και πανατ με ενδιαφερει το καλυτερο για τα ψαρια μου μπροστα στο κοστος σκευτοαμι να το αγορασω προληπτικα χωρις να χρησιμοποιω ..να το εχω δηλαδη στο ''οπλοστασιο'' μου! :wub:) ..αλλα απο οσο ξετω αυτο συνοδευεται και με το αντιχλωριο της σερα ..και μιας κα τελειωνει και το αντιχλωριο μου θα παω να τα παρω μαλλον πακετο :P

Δεν ειναι αναγκη να ειναι της Sera το αντιχλωριο.Μπορεις να βαλεις οποιο θες μαζι.

Απλος η sera σου το υποδειχνει για να εχεις ολη την σειρά των προϊόντων της.

Εγω μια φορα το χρειάστηκα και εκανε καλη δουλεια μαζι με Prime αντιχλωριο.

Αχρείαστο να ναι ομως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκη να ειναι της Sera το αντιχλωριο.Μπορεις να βαλεις οποιο θες μαζι.

Απλος η sera σου το υποδειχνει για να εχεις ολη την σειρά των προϊόντων της.

Εγω μια φορα το χρειάστηκα και εκανε καλη δουλεια μαζι με Prime αντιχλωριο.

Αχρείαστο να ναι ομως.

α δεν το ηξερα αυτο ευχαριστω πολυ! :wub:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...