Jump to content

Sos!!!!παρακαλω γρηγορη απαντηση!!!!!


Recommended Posts

σε λιγες ωρες θα βαλω τα νεα ψαρια στο ενυδρειο μου. εκανα κατι τελευταιες μετρισεις και εδειξαν:

ph : 8

NH3 : κατω απο 0,1

NO2 : 0,5

τι κανω???????? :D:rasp::rasp::rasp:;)

Link to comment
Share on other sites

Να μη βαλεις ψαρια. Το Νο2 δεν ειναι μηδεν. Τι ψαρια σκοπευεις να φιλοξενησεις; Εχεις μελετησει τις συνθηκες που χρειαζονται;

Link to comment
Share on other sites

Να μη βαλεις ψαρια. Το Νο2 δεν ειναι μηδεν. Τι ψαρια σκοπευεις να φιλοξενησεις; Εχεις μελετησει τις συνθηκες που χρειαζονται;

τι μπορω να κανω για να γινει 0????? καποια απο αυτα, (αυριο θα παρω την τελικη αποφαση) :

Xiphophorus helleri

Pterophyllum altum

Symphysodon aequifasciatus/discus

Trichogaster trichopterus

Link to comment
Share on other sites

γιατι βιαζεσαι?για να γινει 0 κανε μια αλλαγη μικρη και γενικα παρακολουθατο με μετρισεις.

για ποιο ενυδρειο σου μιλας?για το 500 αρι σου?

κοιτα γνωμη μου ειναι αν εχεις χρηματα και τα διαθετεις γιατι θα σου βγει αρκετο το κοστος τοτε κατσε διαβασε και ασχολησου με δισκους σε τοσα λιτρα.αλλα πολυ διαβασμα.

η κατι παροποιο δηλαδη εχουν τις ιδιεες απαιτισεις και δεν θα σου στοιχισει και τοσο ασχολησου με σκλαλαρια και θα βαλεις και καποια κοπαδοψαρα.

τωρα απο κει και περα ειναι δικη σου επιλογη.

δες πρωτα τι σου αρεσει περισσοτερο και θα σε βοηθησουμε.πχ εμενα μου αρεσουν πολυ και θα σου προτεινα να πας κατι προς νεον η ροδοστομους αρλεκινους καρδιναλιους αυτα μου αρεσουν πολυ.

οχι οτι οι δισκοι δεν εινια **** όμορφοι αλλα ειναι ακριβοι

υγ.σε 500 λιτρα γνωμη μου δεν σου προτεινω να ασχοληθεις με ζωοτοκα.

GLOBAL EDIT

Link to comment
Share on other sites

η καλητερη επιλογη πιστευω ειναι τα σκαλαρια με κανα 2-3 κοπαδοψαρα.αλλα ειναι δικη σου επιλογη ριξε μια ματια στην κατηγορια σε αυτα τα λιτρα στις παρουσιασεις ενυδρειων θα παρεις καποιες ιδεες.

μπορεις να το κανεις και για κιχλιδες αν σου αρεσοουν.υπαρχουν πολλα ομορφα ψαρακια ...

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΑΘΗ ΘΥΜΑΣΕ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΥΠΟΜΩΝΗ??????

;) ΘΥΜΑΣΕ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑΜΕ 100 ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΩΜΕΝΟ ΤΟΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ ???:thumbup:

Μια φορα και ενα καιρο ηταν ο Γιαννης ο βοσκος (δε λεω ψευτογιαννος) ........

φωναζε στους χωριανους οτι λυκοι ταχα μου τρωνε τα προβατα του και αυτοι τρεχαν να τα σωσουν................. αφου το εκανε αρκετες φορες ,οταν ηθελε πραγματικα τους χωριανους,κανενας

δε του εδωσε σημασια :rasp:

:D:rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

τι μπορω να κανω για να γινει 0????? καποια απο αυτα, (αυριο θα παρω την τελικη αποφαση) :

Xiphophorus helleri

Pterophyllum altum

Symphysodon aequifasciatus/discus

Trichogaster trichopterus

Φιλαρακι πας καλα; Δεν ξερεις τι να κανεις για να γινει μηδεν και θελεις να βαλεις δισκους; :wacko:ΔΕΝ ακουσες ποτε οτι θελουν αρκετη εμπειρια; :unsure: Εκτος των δισκων, εψαξες τι συνθηκες νερου θελουν τα ψαρια που εχεις βαλει στη συνθεση σου; Δεν ειναι κακο αντι να βαζετε μονο ερωτηματα, να διαβαζετε και λιγο στο φορουμ. Τα ιδια και παλι τα ιδια καθε μερα γραφουμε.- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

γιατι βιαζεσαι?για να γινει 0 κανε μια αλλαγη μικρη και γενικα παρακολουθατο με μετρισεις.

για ποιο ενυδρειο σου μιλας?για το 500 αρι σου?

κοιτα γνωμη μου ειναι αν εχεις χρηματα και τα διαθετεις γιατι θα σου βγει αρκετο το κοστος τοτε κατσε διαβασε και ασχολησου με δισκους σε τοσα λιτρα.αλλα πολυ διαβασμα.

η κατι παροποιο δηλαδη εχουν τις ιδιεες απαιτισεις και δεν θα σου στοιχισει και τοσο ασχολησου με σκλαλαρια και θα βαλεις και καποια κοπαδοψαρα.

τωρα απο κει και περα ειναι δικη σου επιλογη.

δες πρωτα τι σου αρεσει περισσοτερο και θα σε βοηθησουμε.πχ εμενα μου αρεσουν πολυ και θα σου προτεινα να πας κατι προς νεον η ροδοστομους αρλεκινους καρδιναλιους αυτα μου αρεσουν πολυ.

οχι οτι οι δισκοι δεν εινια γ.....οι αλλα ειναι ακριβοι

υγ.σε 500 λιτρα γνωμη μου δεν σου προτεινω να ασχοληθεις με ζωοτοκα.

Μην παρασυρεσαι και υπαρχουν πολλες λεξεις για να εκφρασεις ποσο ομορφοι ειναι οι δισκοι.

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

σε λιγες ωρες θα βαλω τα νεα ψαρια στο ενυδρειο μου. εκανα κατι τελευταιες μετρισεις και εδειξαν:

ph : 8

NH3 : κατω απο 0,1

NO2 : 0,5

τι κανω???????? :unsure::unsure::wacko::wacko::wacko:

Αγαπητέ φίλε, πόσα ψάρια σκοπεύεις να βάλεις στο άστρωτο ενυδρείο σου???

Αναφέρεις τα είδη αλλά δεν αναφέρεις αριθμό.

Εκτός από την ασυμβατότητα των ειδών και την υπερευαισθησία κάποιων από αυτά, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι δεν μπαίνουν όλα μαζί ακόμα και σε στρωμένα ενυδρεία.

Θα πρότεινα να μελετήσεις τις παρατηρήσεις των προηγούμενων μελών και να σκεφτείς τι πας να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγινε αλλαγη του φίλτρου και πηρα και το "φαρμακο" wave refresh...

τα ψαρια ειναι.

1.clown fish

2.Honey Gourami

3.Corydoras pygmaeus

4.Xiphophorus montezumae

5.Trichogaster trichopterus

οκ??? :unsure::unsure:

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται οτι εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25995 τσαμπα μιλουσαμε!!!

Σου προτειναμε τι θα ηταν καλο να κανεις και σου ειπαμε για τους δισκους και τα Altum τι γινεται!!Αφου δεν εχει στρωθει το ενυδρειο σου γιατι βαζεις ψαρια και τα ταλαιπωρεις???Δεν εχω κατι αλλο να σου πω!!!Απλα μου φαινεται οτι θα φτασεις στο σημειο να ποσταρεις και να μην σου απανταει κανεις!!!Απλα λυπαμαι!!!Ολοι κανουν λαθη αλλα ολοι εδω σου λενε πεντε πραγματα κι εσυ κανεις ακριβως τα αντιθετα!!!Καλη (σωστη) συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην παρασυρεσαι και υπαρχουν πολλες λεξεις για να εκφρασεις ποσο ομορφοι ειναι οι δισκοι.

ok συγνωμη φιλος διας μια λεξουλα μου ξεφυγε αμεσως ε την παρατηρηση ετοιμος εισαι.μια λεξουλα ηταν καλοπροαιρετη.

:unsure::unsure:

δισκους δαν συγνωμη που επεμβαινω κιολας εχεις δικιο σιγουρα αλλα μην εισαι τοσο ερειστικος κια επιθετικος νεος ειναι καταλαβαινεις πως ειναι τρελαμενος και πολλα αλλα που εχουν σχεση με την πολυ ορεξη καταλαβες .θελει δεν θελει θα διαβασει καποια πραγματα ολοι μας περασαμε απο αυτο το σταδιο του φιλου και υστερα το καταλαβαμε και διαβασαμε..ελπιζω να μν το παρεις στραβα αλλα ο λογος σου ηταν λιγο επιθετικος κατα την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγινε αλλαγη του φίλτρου και πηρα και το "φαρμακο" wave refresh...

τα ψαρια ειναι.

1.clown fish

2.Honey Gourami

3.Corydoras pygmaeus

4.Xiphophorus montezumae

5.Trichogaster trichopterus

οκ??? :unsure::unsure:

Οχι ΔΕΝ ειναι ενταξει. Εκτος αυτου δεν αναφερεις και τον αριθμο των ψαριων απο το καθε ειδος.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...