Jump to content

πιασιμο ψαριων?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Mod note:

Οι εκτός θεματος δημοσιέυσεις αφαιρέθηκαν

Παρακαλώ να παραμείνουμε στις ερωτήσεις του μέλους που έχει ανοίξει το θέμα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι μεσογειακοί μετά απο αρκετό καιρό. το ενυδρείο με εξέπληξε και πάλι , μια νέα ζωή εμφανίστηκε απο το πουθενά . το ζωντανό στην φωτο απο την μικρή μου εμπειρία μοιάζει με σαρκοφυτο και κάνει παρόμοιες κινήσεις μήπως γνωρίζει κανείς κάτι ?

post-9834-1256732138_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν διακρίνεται καλά στη φωτογραφία.

Ίσως κάποιο είδος ανεμώνης...(?)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αληθεια φιλε μπορεις να μας κανεις ενα update και να μας ενημερωσεις με την προοδο του ενυδριου σου...

Ειναι πολυ ενδιαφερον :P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΑΙΣΕΣ,Η ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ Μ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΠΟΙΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΨΑΡΑ ΝΑ Σ ΒΡΕΙ ΑΚΠΑΟΙΑ ΑΥΤΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΔΥΧΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΨΑΡΙΑ,ΕΠΗΣΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΚΤΑΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΝ ΜΕΝΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΠΑΡΑΛΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΔΥΧΤΙ ΓΙΑ 20 -3 ΩΡΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΠΙΑΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ(ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ,ΕΧΤΟΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΒΑΘΟΣ,ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΕΤΕΙΣ ΒΑΡΚΑ Ι ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΛΙΜΑΝΙ ΠΟΘ ΕΧΕΙ ΒΑΘΟΣ),ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΙΟΥΡΚΟΣ,Ο ΟΠΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΤΙ ΣΑΝ ΚΑΛΑΘΙ ΑΠΟ ΣΥΡΜΑ ,ΒΑΛΕ ΜΕΣ ΑΚΠΟΙΟ ΔΩΛΟΜΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕ,ΕΠΙΠΛΕΟΝΑ Ν ΑΠΣ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΙΧΘΥΟΤΡΟΦΕΙΑ ΔΝ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΣΙΠΟΥΡΕΣ,ΕΠΗΣΕΙΣ Ι ΔΙΕΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΗ,ΑΛΑΛ ΟΧΙ ΕΜ ΥΠΟΒΡΥΙΟ ΤΡΟΠΟ, ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΛΙΜΑΝΙ Ι ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΡΑΧΟ ΡΙΞΕ ΡΙΛΗ ΞΕΡΗ ΤΡΟΦΗ Η ΨΙΧΟΥΛΑ ΑΠΟ ΨΩΜΙ Η ΦΡΥΓΑΝΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝ,ΟΤΑΝ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΚΤΑΛΛΗΛ ΣΤΙΓΜΗ ΡΙΞΕ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ Σ,ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ Η ΑΠΟΧΗ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΜΕΤΡΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα και πάλι μεσογειακοί μετά απο αρκετό καιρό. το ενυδρείο με εξέπληξε και πάλι , μια νέα ζωή εμφανίστηκε απο το πουθενά . το ζωντανό στην φωτο απο την μικρή μου εμπειρία μοιάζει με σαρκοφυτο και κάνει παρόμοιες κινήσεις μήπως γνωρίζει κανείς κάτι ?

kαλησπέρα φίλε αν το πλασματάκι που δείχνει η φώτο είναι κολλημένο στον βράχο το έχω κ

εγώ το συγκεκριμμένο πλάσμα έχει ασβεστολιθικό σκελετό οπότε είναι κάποιο είδος lps μιας και το βράδυ

βγάζει πλοκαμάκια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά μετά απο αρκετό καιρό . Όσο χρόνο τώρα παρακολουθώ το ενυδρείο έχω αποκομίσει κάποια στοιχεία που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας . Καταρχήν αυτό που έμοιαζε με aptaisia είναι κιόλας , στην αυξημένη αλατοτητα του μεσογειακού ενυδρείου μερικοί οργανισμοί έχουν διαφορετικά χρώματα οπως η aptaisia και όλα τα είδη της . Ακόμα θα ήθελα να εφιστησω την προσοχή αυτών που ενδιαφέρονται να συλλέξουν μεσογειακό βράχο απο τις θάλασσες μας . Στους δικούς μου βράχους πήρα και μετρικούς MANTIS δώρο , όσοι γνωρίζουν καταλαβαίνουν !!! Για τον οργανισμό που ρώτησα τελευταία είναι μια aptaisia diafana γενικώς έχω γεμίσει . Δεν γνωρίζω εάν είναι τόσο βλαβερές όσο και στο τροπικό . Ένα μεγάλο πλεονέκτημα με τα μεσογειακά ψαρια είναι οτι δεν εμφανίζεται εύκολα άλγη διοτι τα περισσότερα ειναι αλγοφαγα-αδηφάγα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...