Jump to content

καινουργιο ενυδρειο και φυτα


Recommended Posts

Προσφατα αγορασα ενα ενυδρειο 125L το οποιο λειτουργει εδω και μια βδομαδα χωρις ψαρια.Εχω βαλει υποστρωμα τησ seachem και θα ηθελα να μαθω αν μπορω να βαλω δυο ecinodorus bleheri που εχω στο αλλο ενυδρειο μου.Το αλλο ενυδρειο ειναι 50L λειτουργει εδο και ενα εξαμηνο και τα φυτα τα εχω εδω και ενα μηνα περιπου και τα πανε περιφημα βγαζοντας συνεχως καινουργια φυλλα.Επισησ θα ηθελα να μαθω αν μπορω να ριχνω - και αν ναι ποση ποσοτητα και με τι συχνοτητα - τροφη μεσα στο ενυδρειο με σκοπο να επισπευσω τον κυκλο του αζωτου.

Ευχαριστω

Επισησ θα ηθελα να ζητησω συγνωμη προκαταβολικα αν παρελειψα να πω πληροφοριεσ οι οιποιες θα ειναι απαραιτητες για να με κατοπισετε στισ αποριες μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου.

Κανενα φυτο δεν κανει κακο πουθενα.

Εκτος κι αν δεν ταιριαζει στο βιοτοπο που πας να φτιαξεις πχ αφρικανικο ευδρειο.

Ριχνε καθε μερα τροφη.

Μετρα καθε μερα.

Πρεπει να δεις σταδιακα να εναλλασονται τα peak σε αμμωνια(ΝΗ3), μετα νιτρωδη(ΝΟ2) και μετα νιτρικα(ΝΟ3).

Οταν φτασεις να εχεις ΝΗ3:0 ΝΟ2:0 και ΝΟ3>0 κανεις αλλαγη μεχρι να πεσουν σε ασφαλη επιπεδα και ξεκινας.

Link to comment
Share on other sites

Απλα εχω τον ενδοιασμο επειδη ακομα το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο μηπως το νερο δεν ειναι ακομα καταλληλο για τα φυτα.Αλλα απο οτι καταλαβα δεν ισχυει.

Με το CO2 τι γινεται???Μπορω να βαλω η πρεπει να γινει ο κυκλος του αζωτου πρωτα?

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και έχεις φυτά, φρόντισε η αμμωνία να μην ξεφύγει πολύ, αρκεί να μπορείς να την μετράς και ας είναι και ελλάχιστη δεν θα στρώσει πιο αργά ή πιό γρήγορα από αυτό. Το ίδιο και τα νιτρικά (ΝΟ3) όχι πάνω από 20.

Σημαντικό είναι να έχεις καλή οξυγόνωση για να επιταχύνεις λίγο το στρώσιμο, οπότε το διοξείδιο θα δράσει κάπως ανασταλτικά ειδικά αν είναι πολύ.

Όπως σου είπε και ο delta66 όταν μηδενιστούν αμμωνία (ΝΗ3) και νιτρώδη (ΝΟ2) κάνεις μια αλλαγή νερού 50% και μπορείς να βάλεις τα πρώτα ψάρια και να αυξάνεις ανά εβδομάδα.

Συμβουλή: μην τιγκάρεις το ενυδρείο με ψάρια πριν τους 3 μήνες λειτουργίας, παρατηρούνται ανισορροπίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...