Jump to content

Το νεο μου ενυδρείο 600lt


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι γεια σας

Μόλις πήρα ένα ενυδρείο ELITE VISION 1800 (570lt) και επειδή όχι τόσο έμπειρος θα ήθελα την βοήθεια σας και τις προτάσεις σας για τα ψάρια και την διακόσμηση του.

Να σας πω ότι στο παρελθόν είχα ενυδρείο 150lt και τα ψάρια που είχα μέσα ήταν Oscar και άλλες κιχληδες.

Με όσα έχω δει και διαβάσει από το πολύ ενημερωτικό forum του aquazone και σας ευχαριστώ για αυτό προσανατολίζομαι σε βιότοπο λίμνης Malawi.

Κάποιοι από εσάς που έχουν σίγουρα πολύ μεγάλη εμπειρία θα μπορούσαν να με βοηθήσουν σχετικά με υποδείξεις και προτάσεις. Θα ήθελα αν μπορώ σε πρώτη φάση να αποφύγω τα ζωντανά φυτά γιατί πιστεύω ότι το ενυδρείο θα έχει περισσότερες απαιτήσεις

Σας ευχαριστώ πολύ όλους

** καλά το ενυδρείο είναι τεράστιο** :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Τα μεγαλα ενυδρεια ειναι πιο ανεκτικα σε λαθη και ο χρονος αντιδρασης σαφως μεγαλυτερος σε σχεση με τα μικροτερα!

Οι απαιτησεις στα φυτα πανε αναλογα με το φυτο, δεν εχουν ολα τα φυτα τις ιδιες απαιτησεις, μπορεις καλλιστα να βαλεις για παραδειγμα anubias και vallisnerias που εχουν ελαχιστες απαιτησεις... (ειδικα οι anubias)!

Μπορεις στο section με τις αφρικανες να βρεις οσες πληροφοριες χρειαστεις!

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σκεφτομε να βαλω αφρικανικες κιχλιδες, με φυσικο χρωμα χαλικι και πετρες για σπηλιες των ψαριων. Πιστευετε οτι θα πρεπει να βαλω φυτα και ξυλα ή δεν ταιριαζουν με την οικογενεια των ψαριων. Παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας. Επισεις οσο αφορα την φιλτρανση (το ενυδριο ειναι 570lt) λεω να βαλω 2 φιλτρα FLUVAL 305 (300lt το καθενα)ειναι σωστό?. Προσπαθω να μην ξεφυγω πολυ στο κοστος γιατι ειναι πολλα μαζεμενα.

Θα μπορουσατε να μου πειτε ενα συνδιασμο ψαριων?

thanks :unsure:

Έγινε επεξεργασία - bill13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...