Jump to content

τυρφη και ανθρακας


Recommended Posts

γεια σε ολους!μεσα στο ενυδρειο μου εχω τυρφη και πολυ κιτρινιλα(αναμενομενο) εαν βαλω ανθρακα θα την τραβηξει?θα τραβηξει και της ουσιες της τυρφης?εχω kh-6 θα ανεβει οταν μπει ο ανθρακας για τρεις μερες το πολυ?

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει ο ανθρακας με την σκληροτητα????η κιτρινιλα απο τι και για τι???εβαλες καποιοα ξυλο μεσα κατι??αν ειναι αυτο δεν ειναι κατι ανησυχητικο με τις αλλαγες του νερου σιγα σιγα σιγα θα φυγει αλλα και ναι και με τον ανθρακα μπορει να φυγει κατευθειαν..αν ειναι απο το ξυλο τα λεω ολα αυτα ε..

κιτρινιλα απο τι αλλο μπορει να ειναι πες μας λιγα πραγματα για το ενυδρειο σου τα οπια να μας βοηθησουν να βγαλουμε συμπερασματα και ετσι ωστε να σε βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει ο ανθρακας με την σκληροτητα????η κιτρινιλα απο τι και για τι???εβαλες καποιοα ξυλο μεσα κατι??αν ειναι αυτο δεν ειναι κατι ανησυχητικο με τις αλλαγες του νερου σιγα σιγα σιγα θα φυγει αλλα και ναι και με τον ανθρακα μπορει να φυγει κατευθειαν..αν ειναι απο το ξυλο τα λεω ολα αυτα ε..

κιτρινιλα απο τι αλλο μπορει να ειναι πες μας λιγα πραγματα για το ενυδρειο σου τα οπια να μας βοηθησουν να βγαλουμε συμπερασματα και ετσι ωστε να σε βοηθησουμε.

αυτο ρωταω αν εχει σχεσει!κιτρινιλα φιατη εχω τυρφη και ξυλα η τυρφη δεν χρωματιζει το νερο?

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους!μεσα στο ενυδρειο μου εχω τυρφη και πολυ κιτρινιλα(αναμενομενο) εαν βαλω ανθρακα θα την τραβηξει?θα τραβηξει και της ουσιες της τυρφης?εχω kh-6 θα ανεβει οταν μπει ο ανθρακας για τρεις μερες το πολυ?

Αν βαλεις ανθρακα ναι θα σου τραβηξει οπως λες την κιτρινιλα.Ναι θα σου τραβηξει και τις ουσιες τις τυρφης.Δεν νομιζω οτι θα εχεις αισθητο αποτελεσμα στο kh

Link to comment
Share on other sites

αυτο ρωταω αν εχει σχεσει!κιτρινιλα φιατη εχω τυρφη και ξυλα η τυρφη δεν χρωματιζει το νερο?

οχι δεν εχει καμια σχεση απο τι ξερω ο ανθρακας με την σκληροτητα και αν εχει πρωτη φορα θα το ακουσω.απο τα ξυλα τοτε ειναι η κιτριινιλα σωστα σουο εγραψα πιο πανω.

αν δεν σου αρεσει ναι αν θελεις χρισιμοποιεις λιγες μερες ανθρακα και φευγει η με 3-4 αλλαγες κιολας μπορει να φυγει χωρις να χρισιμοποιησεις ανθρακα με τις εβδομαδιαιες αλλαγες που θα κανεις.

οτι χρειαστεις ρωτα.καλη ανασταση.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχει καμια σχεση απο τι ξερω ο ανθρακας με την σκληροτητα και αν εχει πρωτη φορα θα το ακουσω.απο τα ξυλα τοτε ειναι η κιτριινιλα σωστα σουο εγραψα πιο πανω.

αν δεν σου αρεσει ναι αν θελεις χρισιμοποιεις λιγες μερες ανθρακα και φευγει η με 3-4 αλλαγες κιολας μπορει να φυγει χωρις να χρισιμοποιησεις ανθρακα με τις εβδομαδιαιες αλλαγες που θα κανεις.

οτι χρειαστεις ρωτα.καλη ανασταση.

Γραφεις πολυ και για ολα. Η απορειες του ειναι σωστες. Αν δεν τις καταλαβαινεις .........αστο σε αλλους.-

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους!μεσα στο ενυδρειο μου εχω τυρφη και πολυ κιτρινιλα(αναμενομενο) εαν βαλω ανθρακα θα την τραβηξει?θα τραβηξει και της ουσιες της τυρφης?εχω kh-6 θα ανεβει οταν μπει ο ανθρακας για τρεις μερες το πολυ?

Εκτος απο αναμενομενο προφανως ειναι και επιθυμητο διαφορετικα δεν θα χρησιμοποιουσες τυρφη. Αφου λοιπον ξερεις γιατι την χρησιμοποεις, πως γινεται να σε ενοχλει η κιτρινιλα; Αν δεν θελεις "σκουρο" νερο, μενει να βαζεις νερο μονο απο Α.Ο. Τι ψαρια εχεις στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Γραφεις πολυ και για ολα. Η απορειες του ειναι σωστες. Αν δεν τις καταλαβαινεις .........αστο σε αλλους.-

νομιζω του απαντησα σε ολες σε ολες τις αποριες δεν εκανα καποιο λαθος.και κατα την γνωμη μου βοηθηθηκε και καταλαβε.δεν καταλαβαινω ποιο το προβλημα σου το αν γραφω πολλα εφοσον ειναι σωστα.γιατι να το κρινεις αυτο?

Link to comment
Share on other sites

φίλε pariss, αν βάλει άνθρακα θα πάρει την κιτρινίλα και τις ουσίες της τύρφης...

τα ξύλα σε λίγο καιρό θα σταματήσουν να βγάζουν τόση κιτρινίλα....σε εμένα μετά απο ένα μήνα βγάζουν τόσο λίγο που ισα ίσα το καταλαβαίνεις...

για να σε βοηθήσουμε καλύτερα απάντα στην ερώτηση του diskus fan (Τι ψαρια εχεις στο ενυδρειο:unsure:

φίλε xatzideca και pariss ο άνθρακας έχει επίπτωση στην σκληρότητα σε αυτή την περίπτωση εφόσον τραβάει τις πολύτιμες ουσίες τις τύρφης που κατεβάζουν την σκληρότητα του νερού...

θα ήθελα να πώ οτί πρέπει να είμαστε πολύ σίγουροι για τις απαντήσεις που δίνουμε...και να μην απαντάμε στον αέρα....

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να πώ οτί πρέπει να είμαστε πολύ σίγουροι για τις απαντήσεις που δίνουμε...και να μην απαντάμε στον αέρα....

Αυτο ειναι θεμα το οποιο πρεπει να κοιταχτει καλυτερα μεσα στο φορουμ!

ή τουλαχιστον αν δεν ειμαστε σιγουροι για το τι λεμε και το εχουμε διαβασει καπου ας βαζουμε το link...

Εχεις απολυτο δικαιο! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!λοα καλα εβγαλα τυρφη εβαλα ανθρακα και το νερο εγηνε πεντακαθαρο εχει ελαχιστη κιτρινιλα με μια αλλαγη θα φυγει και αυτη.στις μετρισεις δεν υπαρχει καμια μεταβολη ολα καλα!ευχαριστω!το ενυδρειο θα φιλοξενησει κηχλιδες αμερικης ειμαι ακομα στο ψαξιμο.ph-7,5

kh-6

nh-0

no2-0

no3-20

Link to comment
Share on other sites

Εσυ απο την κουβεντα, αυτο καταλαβες; :unsure: Ο ανθρακας δεν ειναι καλο να παραμενει συνεχεια στο φιλτρο. Βγαλτον!!!! Αν δεν θελεις κιτρινιλα ξαναδιαβασε απο την αρχη με προσοχη οτι εχω γραψει. Αν εχεις μεσα ξυλα δεν θα το αποφυγεις. Το ενυδρειο δεν το φιαχνεις βαση της δικης σου αισθητικης, αλλα βαση των αναγκων των ειδων που φιλοξενεις.- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

αλλα βαση των αναγκων των ειδων που φιλοξενεις.- :unsure:

Μακαρι να το κανανε ολοι αυτο ... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να το κανανε ολοι αυτο ... :unsure:

Εγω θα συνεχισω να τα λεω κι'ας με "κραζουν" μερικοι ....."τσεκουρατο"!!!!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

μη βαρατε ρε παιδια ενοειται πως θα τον βγαλο!το νερο δεν ηταν νερο αλλα λασπονερο γιαυτο το εκανα.

Link to comment
Share on other sites

μη βαρατε ρε παιδια ενοειται πως θα τον βγαλο!το νερο δεν ηταν νερο αλλα λασπονερο γιαυτο το εκανα.

Τοτε εχεις καποιο αλλο προβλημα και πρεπει να το ψαξεις. :unsure:Δεν γινεται λασπονερο απο την τυφη, μονο κιτρινιζει και αυτο βεβαια εξαρταται απο την ποσοτητα. Ποσο εβαλες και για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Τοτε εχεις καποιο αλλο προβλημα και πρεπει να το ψαξεις. :unsure:Δεν γινεται λασπονερο απο την τυφη, μονο κιτρινιζει και αυτο βεβαια εξαρταται απο την ποσοτητα. Ποσο εβαλες και για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε; :unsure:

θολουρα δεν εχει το νερο ειναι διαυγες απλα ηταν πολυ σκουρο στο χρωμα.το ενυδρειο ειναι 180 λιτρα και εβαλα το κουτι της σερα που ειναι 500 γραμμαριασ

Link to comment
Share on other sites

Iσως να κανω και λαθος αλλα νομιζω τον ανθρακα τον πλενουμε πριν τον βαλουμε στο φιλτρο....

Απλα τον ξεπλενουμε λιγο....

Link to comment
Share on other sites

οι κιχλίδες ρε παιδιά θέλουν σκληρό νερό, λάθος κάνω; Δεν χρειάζονταν να βάλλεις τύρφη, ίσα ίσα που θα χρειαστείς προετοιμασία ώστε να ανέβει η σκληρότητα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

οι κιχλίδες ρε παιδιά θέλουν σκληρό νερό, λάθος κάνω;

Οι κιχλιδες Αφρικης θελουν σκληρο νερο. :wub:

Link to comment
Share on other sites

φίλε pariss, αν βάλει άνθρακα θα πάρει την κιτρινίλα και τις ουσίες της τύρφης...

τα ξύλα σε λίγο καιρό θα σταματήσουν να βγάζουν τόση κιτρινίλα....σε εμένα μετά απο ένα μήνα βγάζουν τόσο λίγο που ισα ίσα το καταλαβαίνεις...

για να σε βοηθήσουμε καλύτερα απάντα στην ερώτηση του diskus fan (Τι ψαρια εχεις στο ενυδρειο:wub:

φίλε xatzideca και pariss ο άνθρακας έχει επίπτωση στην σκληρότητα σε αυτή την περίπτωση εφόσον τραβάει τις πολύτιμες ουσίες τις τύρφης που κατεβάζουν την σκληρότητα του νερού...

θα ήθελα να πώ οτί πρέπει να είμαστε πολύ σίγουροι για τις απαντήσεις που δίνουμε...και να μην απαντάμε στον αέρα....

Φιλε akkornteon διαβασε λιγο αυτο που εχω κανει εντονο.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...