Jump to content

αρχαριοι γλυκοθ νερου


Recommended Posts

καλησπερα σας, ευχομαι σε ολουσ Καλη Ανασταση, Καλο Πασχα υγεια και καλααα μυαλα!!!!!

θα ηθελα τα φωτα σας, στρωνω εδω και 10 μερες το ενυδρειο μου, πριν 4 εριξα βακτηρια τα ταϊζω σχεδον καθε μερα. δεν εχω βαλει ακομη μεσα φυτα σκεφτομαι να το κανω αυριο.. εκανα πριν απο λιγο τα τεστ (υγρα), 26 βαθμους το νερακι, KH: 9, pH: 7- 7.5, GH:10, NH4: 0, NO2: 0.25, NO3: 0.5-1, Fe: 0.1. τι λετε να κανω, ειναι καλα τα αποτελεσματα;;;;; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακομα δεν μπορεις να βαλεις.

Αφου μετρας ΝΟ2.

Πρεπει τα ΝΟ2 να μηδενίσουν και η αμμωνια.

Θα ανεβασεις πολλα ΝΟ3 θα κανεις μια μεγαλη αλλαγη κατα 50% και εισε ΟΚ.

Δεν σταματας το μετρημα ομως ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Φυτα αν θελεις βαλε, καλο θα κανεις κακο δεν θα κανεις!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακομα δεν μπορεις να βαλεις.

Αφου μετρας ΝΟ2.

Πρεπει τα ΝΟ2 να μηδενίσουν και η αμμωνια.

Θα ανεβασεις πολλα ΝΟ3 θα κανεις μια μεγαλη αλλαγη κατα 50% και εισε ΟΚ.

Δεν σταματας το μετρημα ομως ετσι?

Link to comment
Share on other sites

δηλ. αφινω το νερο οπως ειναι, συνεχιζω να ταϊζω τα βακτηρια. μαλλον αυριο λεω να φυτεψω και 3-4 φυτακια για αρχη ή να βαλω περισσοτερα με την μια;;; και περιμενω να μηδενισουν αυτα που μου ειπες;;; αλλαγη νερου και ολα οκ;;; ξεκιναμε;;;

Link to comment
Share on other sites

δηλ. αφινω το νερο οπως ειναι, συνεχιζω να ταϊζω τα βακτηρια. μαλλον αυριο λεω να φυτεψω και 3-4 φυτακια για αρχη ή να βαλω περισσοτερα με την μια;;; και περιμενω να μηδενισουν αυτα που μου ειπες;;; αλλαγη νερου και ολα οκ;;; ξεκιναμε;;;

Δεν αλλαζεις νερο τωρα.

Συνεχίζεις να ταιζεις βαζεις μερικα φυτα μεσα και μερα παρα μερα μετρας.

Αν τα ΝΟ2 πανε 0 και NH3/NH4(αμμωνια) 0 βλεπεις που ειναι τα ΝΟ3,λογικα θα εκτοξευτούν στα ύψη.

Αν πανε τερμα στο κόκκινο κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου(παντα με αντιχλωριο ετσι?) 50-70% και πας την επομενη και περνεις ψαρακια.

Δεν σταματας ομως ετσι?

μετρας........μετρας.......μετρας.....

Link to comment
Share on other sites

...και τα ψαράκια όχι όλα μαζί...σταδιακά...Θα βάζεις ένα-δύο θα τσεκάρεις πάλι ΝΗ3-ΝΗ4 και ΝΟ2, τα οποία ενδεχομένως θα κάνουν μία "μικρή" άνοδο κάθε φορά που βάζεις κι άλλα ψάρια και αφού μηδενίσουν πάλι, βάζεις και τα επόμενα...άντε με το καλό :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αν πανε τερμα στο κόκκινο κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου(παντα με αντιχλωριο ετσι?) 50-70% και πας την επομενη και περνεις ψαρακια.

Δεν σταματας ομως ετσι?

μετρας........μετρας.......μετρας.....

Μια διαφωνια που εχω εδω ειναι στο ποσοστο της αλλαγης. Το 50-70% ειναι υπερβολικο!!! Το προτεινουμε μονο στην περιπτωση που το φρεσκο νερο ετοιμαζεται και αποχλωριωνεται σε βαρελι για κανα διημερο, αλλιως θα καταστρεψουμε το μεγαλυτερο μερος της αποικιας των βακτηριδιων του φιλτρου!

Επισης τα ΝΟ3 ειναι πολυ πιθανον απο τη στιγμη που θα υπαρχουν φυτα να μην εκτιναχθουν ποτε στα κοκκινα οπως αναφερετε!!!

Ας μηδενησει λοιπον η αμμωνια(ΝΗ3) και ο Νιτριτης (ΝΟ2) και με αλλαγη της ταξης του 30% θα ειναι ΟΚ!!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

και μια δικη μου παρατηρηση επειδη μπορει να μην το εχεις ακουσει και την πατανε πολοι νεοι τα φυτακια που θα βαλεις να τα κανεις πρωτα μια απολυμανση για να μην γεμισεις σαλιγκαρακια αν δεν θελεις.καλη αρχη και καλη ανασταση.

Link to comment
Share on other sites

Μια διαφωνια που εχω εδω ειναι στο ποσοστο της αλλαγης. Το 50-70% ειναι υπερβολικο!!! Το προτεινουμε μονο στην περιπτωση που το φρεσκο νερο ετοιμαζεται και αποχλωριωνεται σε βαρελι για κανα διημερο, αλλιως θα καταστρεψουμε το μεγαλυτερο μερος της αποικιας των βακτηριδιων του φιλτρου!

Επισης τα ΝΟ3 ειναι πολυ πιθανον απο τη στιγμη που θα υπαρχουν φυτα να μην εκτιναχθουν ποτε στα κοκκινα οπως αναφερετε!!!

Ας μηδενησει λοιπον η αμμωνια(ΝΗ3) και ο Νιτριτης (ΝΟ2) και με αλλαγη της ταξης του 30% θα ειναι ΟΚ!!! :unsure:

Ενταξει το 70% μπορεί να ειναι υπερβολικο αλλα 50% του νερου(το πρωτο του στροσιματος) συνιστάται.

Μετα συμφωνω για 30% αλλαγες.

Για τα ΝΟ3 τωρα το ειπα σε περιπτωση που δεν εχει φυτα οτι θα πανε στα υψη.Αλλα και φυτα να εχει και παλι μπορει να πανε στα υψη αναλογος τι και ποσα φυτα εχει.Αρα δεν ειναι στανταρ και αυτο.

Στο τελος θα συμφωνισω μηδεν ΝΟ2 και αμμωνια και ξεκιναει.

Link to comment
Share on other sites

και μια δικη μου παρατηρηση επειδη μπορει να μην το εχεις ακουσει και την πατανε πολοι νεοι τα φυτακια που θα βαλεις να τα κανεις πρωτα μια απολυμανση για να μην γεμισεις σαλιγκαρακια αν δεν θελεις.καλη αρχη και καλη ανασταση.

σε ενα πετ σοπ μου συστησαν να απολημανω τα φυτα με χλωρινη 1μεζουρα, με αναλογια 19 νερο, να τα αφισω 3-4 δευτερολεπτα μεσα ξεπλημα και οκ. ετσι γινεται;;

καποιος αλλος μου συστησε νατα βαλω σε αμμωνια, αzax για τα τζαμια ασ πουμε, τι λετε απο την εμπειρια σας , εσεισ πως τα κανετε;;;;

Link to comment
Share on other sites

σε ενα πετ σοπ μου συστησαν να απολημανω τα φυτα με χλωρινη 1μεζουρα, με αναλογια 19 νερο, να τα αφισω 3-4 δευτερολεπτα μεσα ξεπλημα και οκ. ετσι γινεται;;

καποιος αλλος μου συστησε νατα βαλω σε αμμωνια, αzax για τα τζαμια ασ πουμε, τι λετε απο την εμπειρια σας , εσεισ πως τα κανετε;;;;

Σωστος ο πετσοπας(πως και ετσι)

Ετσι με χλωρινη τα κανω και εγω(αλλα οχι την ριζα μεσα).Δεν ξερω αλλων τροπο.

Ας πουνε και οι υπόλοιποι που ξερουν απο φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στη χλωρίνη να είναι ΚΑΘΑΡΗ χωρίς αρώματα, gel, ή κάτι άλλο.

Κια σωστά όχι τις ρίζες.

Όσο για το Azax.... άστο καλύτερα.....

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν εχεις υγρα εχεις στικ.καλο ειναι τωρα στην αρχη τουλαχιστον να εχες υγρα τεστ ειναι πιο αξιοπιστα.καλα σου τα πε ο πετ σοπας θα σου πω πως κανω και τα δικα μου και δεν ειχα κανενα προβλημα.βεβαια δεν σηκωνουν ολα τα φυτα χλωρινη αλλα τα ευκολα ανουμπιες βαλισνεριες και αλλα δεν καταλαβαινουν τιποτα.εγω βαζω 1 καπακι απο τη ν χλωρινη χλωρινη και 22-25 καπακια νερο σε μια λεκανιτσα.τα βουτας καλο μπανακι γρηγορο το πολυ 6-8 δευτερολεπτα οχι την ριζα και μετα τα ξεπλενεις καλα με νερακι και υστερα σε μια λεκανιτσα αλλη βαζεις μπολικο αντιχλωριο και λιγο νερακι και τα αφηνεις μεσα ολο το φυτο για λιγα λεπτα.εισαι ετοιμος μετα αν θες τα ξαναξεπλενεις με νερακι και μπλουμ μεσα φυτεμα και αν δεις σαλιγκαρι παρε με τηλ.εγω παντος δεν ειδα κανενα ενω τα φυτα ειχανπαρα πολλα . ακομη και αυγα ολα τα εστειλα μολις τα εβαλα στην χλωρινη με το νερακι.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν εχεις υγρα εχεις στικ.καλο ειναι τωρα στην αρχη τουλαχιστον να εχες υγρα τεστ ειναι πιο αξιοπιστα.καλα σου τα πε ο πετ σοπας θα σου πω πως κανω και τα δικα μου και δεν ειχα κανενα προβλημα.βεβαια δεν σηκωνουν ολα τα φυτα χλωρινη αλλα τα ευκολα ανουμπιες βαλισνεριες και αλλα δεν καταλαβαινουν τιποτα.εγω βαζω 1 καπακι απο τη ν χλωρινη χλωρινη και 22-25 καπακια νερο σε μια λεκανιτσα.τα βουτας καλο μπανακι γρηγορο το πολυ 6-8 δευτερολεπτα οχι την ριζα και μετα τα ξεπλενεις καλα με νερακι και υστερα σε μια λεκανιτσα αλλη βαζεις μπολικο αντιχλωριο και λιγο νερακι και τα αφηνεις μεσα ολο το φυτο για λιγα λεπτα.εισαι ετοιμος μετα αν θες τα ξαναξεπλενεις με νερακι και μπλουμ μεσα φυτεμα και αν δεις σαλιγκαρι παρε με τηλ.εγω παντος δεν ειδα κανενα ενω τα φυτα ειχανπαρα πολλα . ακομη και αυγα ολα τα εστειλα μολις τα εβαλα στην χλωρινη με το νερακι.

υγρα τεστακια εχω της JBL τα πηρα απο Γερμανια και εδω πηρα απλα την αμμωνια παλι υγρη της ΑΡΙ, ευχαριστω για τις χρησιμες συμβουλες!!!

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...