Jump to content

Θολό ενυδρειο


Recommended Posts

Εαν πας στο google και δωσεις kribensis θα βρεις ιστοσελιδες που εχουν και φωτογραφιες και

τις διαφορες αρσενικου απο θηλυκο.

To βρηκα, ευχαριστω.

Αλλα στο πετ σοπ δυσκολο να διακρινω τη διαφορα στο μεγεθος που τα δινουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η σιγουρη λυση ειναι να αγορασεις απο συνχομπιστα σιγουρο ζευγαρι.Παρακολουθησε τις

μικρες αγγελιες.

Link to comment
Share on other sites

To αντιχλώριο ειναι τελικα απαραιτητο σε καθε αλλαγη νερου??

Τα βακτηρια ειναι απαραιτητα καθε 7 μερες ακομα και σε στρωμενο ενυδρειο???

Link to comment
Share on other sites

To αντιχλώριο ειναι τελικα απαραιτητο σε καθε αλλαγη νερου??

Τα βακτηρια ειναι απαραιτητα καθε 7 μερες ακομα και σε στρωμενο ενυδρειο???

1. Αν υπαρχει χλωριο και χλωραμινη στο νερο ειναι απαραιτητο ΙΜΟ.

Αν μαλιστα το αντιχλωριο που χρησιμοποιεις δεσμευει και αμμωνια και βαρεα μεταλλα ή εχει ουσιες που αναπλαθουν και προστατευουν την μεμβρανη των ψαριων, ακομα καλυτερα.

Μπορει να χρησιμοποιειται και προληπτικα.

Εγω εβαζα μιση δοση τετοιο αντιχλωριο ακομα και οταν χρησιμοποιουσα 100% νερο απο ΑΟ που ειναι καθαρο νερο.

2. Αν δεν εχεις απωλειες (για διαφορους λογους) μερους της βιολογιας δεν υπαρχει λογος να προσθετεις.

Εγω δεν εχω βαλει ποτε σε καμια αλλαγη.

Μπορει απλα προληπτικα να ταιζεις με τσιγγουνια την πρωτη μερα μετα την αλλαγη νερου.

ή και να καθορισεις εκεινη τη μερα για την εβδομαδιαια μερα νηστειας που κανουν καποιοι (εγω οχι).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. Αν υπαρχει χλωριο και χλωραμινη στο νερο ειναι απαραιτητο ΙΜΟ.

Αν μαλιστα το αντιχλωριο που χρησιμοποιεις δεσμευει και αμμωνια και βαρεα μεταλλα ή εχει ουσιες που αναπλαθουν και προστατευουν την μεμβρανη των ψαριων, ακομα καλυτερα.

Μπορει να χρησιμοποιειται και προληπτικα.

Εγω εβαζα μιση δοση τετοιο αντιχλωριο ακομα και οταν χρησιμοποιουσα 100% νερο απο ΑΟ που ειναι καθαρο νερο.

2. Αν δεν εχεις απωλειες (για διαφορους λογους) μερους της βιολογιας δεν υπαρχει λογος να προσθετεις.

Εγω δεν εχω βαλει ποτε σε καμια αλλαγη.

Μπορει απλα προληπτικα να ταιζεις με τσιγγουνια την πρωτη μερα μετα την αλλαγη νερου.

ή και να καθορισεις εκεινη τη μερα για την εβδομαδιαια μερα νηστειας που κανουν καποιοι (εγω οχι).

To αντιχλωριο που χρησιμοποιω ειναι της ΑΡΙ το το οποιο γραφει "REmoves chlorine, chloromines &ammonia ia tap water", "Replace sline coat, Reduce electrolyte loss".

Πως να εχω απωλεια μερους της βιολογιας??

Τα βακτηρια ειναι παλι της ΑΡΙ το STRESS ZYME και γραφει "Speeds development of the biological filter, helps keep aquarium clean".

Αυτα εννοεις??

Και μια τελευταια ερωτηση.

Ανθρακα πότε αλλαζω στο φιλτρο μου??

Μπορω αντι να αλλαζω καθε 6 μήνες σφουγγαρακια (μπλε και πρασινα και πετρουλες) να τα αντικαταστησω σταδιακα με μακαρόνι ολα??

Ο ανθρακας απαιτειται??

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα τον ανθρακα σου εχουμε πει να τον βγαλεις. το βαζουμε μονο για να αφαιρεσουμε φαρμακα και επικινδυνες ουσιες. ισως και να αφαιρει το αντιχλωριο που βαζεις, οποτε κανει και ζημια απο πανω. αν θελεις χρησιμοποιησε τον για να προετοιμαζεις το νερο κατα τις αλλαγες και πριν ριξεις αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα τον ανθρακα σου εχουμε πει να τον βγαλεις. το βαζουμε μονο για να αφαιρεσουμε φαρμακα και επικινδυνες ουσιες. ισως και να αφαιρει το αντιχλωριο που βαζεις, οποτε κανει και ζημια απο πανω. αν θελεις χρησιμοποιησε τον για να προετοιμαζεις το νερο κατα τις αλλαγες και πριν ριξεις αντιχλωριο.

Σε αλλον το ειχατε πει, οχι σε εμενα.

Το Νερο με το αντιχλωριο το αφηνω 2 ωρες και μετα το βαζω στο ενυδρειο.

Δεν μου απαντησες ομως ως προς την αντικαταστση των σφουγγαριων.

Γνωριζεις?? :)

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλη… :rolleyes:

Κάτσε και απόλαυσε το ενυδρείο σου, ακόμη δεν έστρωσε καλά καλά σκέπτεσαι πότε θα αλλάξεις τα σφουγγάρια. :hysterical:

Αλλά για να σου φύγει η απορία δεν τα αλλάζουμε ποτέ εκτός και αν σου διαλύσουν στα χέρια.

:)

Link to comment
Share on other sites

To αντιχλωριο που χρησιμοποιω ειναι της ΑΡΙ το το οποιο γραφει "REmoves chlorine, chloromines &ammonia ia tap water", "Replace sline coat, Reduce electrolyte loss".

Πως να εχω απωλεια μερους της βιολογιας??

Τα βακτηρια ειναι παλι της ΑΡΙ το STRESS ZYME και γραφει "Speeds development of the biological filter, helps keep aquarium clean".

Αυτα εννοεις??

Και μια τελευταια ερωτηση.

Ανθρακα πότε αλλαζω στο φιλτρο μου??

Μπορω αντι να αλλαζω καθε 6 μήνες σφουγγαρακια (μπλε και πρασινα και πετρουλες) να τα αντικαταστησω σταδιακα με μακαρόνι ολα??

Ο ανθρακας απαιτειται??

Μια χαρα αντιχλωριο ειναι.

Τα "βακτηρια" αυτα λεω, για αυτα δεν ρωτησες και εσυ?

Μπορεις να χασεις βιολογια πχ απο λαθος συντηρηση, πλενοντας τα βιολογικα υλικα με νερο βρυσης που εχει χλωριο και διαφορετικη θερμοκρασια απο του ενυδρειου.

Ειτε στη συντηρηση να τα καθαρισεις πολυ καλα.

Ο ανθρακας ειναι χρησιμος αναλογα την περιπτωση, αν ειναι φυτεμενο το ενυδρειο δεν πρεπει να βρισκεται μεσα γιατι κραταει θρεπτικες ουσιες για τα φυτα και επισης τα λιπασματα που μπορει να ριχνει καποιος.

Αλλαζεται συνηθως καθε μηνα.

Ναι μπορεις να αλλαξεις καποια σφουγγαρια το πρασινο πχ.

Υποθετω juwel ειναι το ενυδρειο και το φιλτρο το εσωτερικο.

Δες και αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

...Αλλά για να σου φύγει η απορία δεν τα αλλάζουμε ποτέ εκτός και αν σου διαλύσουν στα χέρια.

:)

:rolleyes: ναι αν ειναι να φιλτραρει με σφουγγαρια.

Ρωτησε πιο πριν αν μπορει να τα αντικαταστησει με siporax ή substart pro κλπ βιολογικα υλικα.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα,. θα σου πω τη γνωμη μου. οταν δεν εχω λιτρα στο καδο του φιλτρου που να θεωρω οτι ειναι αρκετα να γεμισω βιολογικο υλικο ωστε να φτιαξω σωστη βιολογια συμφωνα με την υχθιοφορτιση θα θυσιασω το μηχανικο φιλτρο (σφουγγαρακι). αν δεις στη πορεια οτι σου ανεβαινουν οι τιμες αμμωνιας, νιτρικων, κτλ τοτε βαλε μακαρονι. αλλιως αφησε το σφουγγαρι και οπως ολα τα υλικα του φιλτρου σου, μη το αλλαζεις, μονο ξεβγαλμα με νερου του ενυδρειου και ποτε ολα μαζι ταυτοχρονα.

τον ανθρακα να το βγαλεις, στο ξαναλεω. την εχω πατησει κι εγω στο παρελθον. εχω παρει ενα δευτερο φιλτρο, κινεζικο και μεσα σε αυτο εχω ανθρακα. το ριχνω 1-2 ημερες πριν την αλλαγη στο δοχειο πρετοιμασιας, ωστε να καθαρισει το νερο απο ρυπους και λιγο πριν το αδειασω στο ενυδρειο βαζω αντιχλωριο. το φρεσκο νερο με το νερο του ενυδρειου ειναι στην ιδια θερμοκασια παντα με τη βοηθεια ενος θερμοστατη στο δοχειο προετοιμασιας.. επισης στο φιλτρο εχω προσαρμοσει ενα λαστχο και ετσι δεν χρειαζεται αναροφηση κτλ για να γεμισω το ενυδρειο(αφου πρωτα βγαλω τον ανθρακα. ποτε ανθρακας και αντιχλωριο ταυτοχρονα). απλα το φιλτρακι ειναι καπως δυνατο. ετσι δεν στρεσαρω τοσο τα ψαρια γιατι το φρεσκο νερο πεφτει αργα και ηρεμα.

ελπιζω να σε καλυψα

Link to comment
Share on other sites

Ανακεφαλαιονοντας τα παραπανω που σοφα γραψατε, :)

Συνεχιζω να ξεπλενω σε καθε αλλαγη με το νερο του ενυδρειου που αφαιρειται ολα τα υλικα του φιλτρου.

(σφουγγαρια και πετρες, υαλοβαμβακα τν αλλαζω σε καθε αλλαγη).

Δεν πειραζω τπτ απο το φιλτρο μεχρι να αρχιζουν να λιωνουν τα σφουγγαρακια στα χερια μου καθως τα ξεπλενω. (σε κανενα χρονο δλδ).

Και οτι λιωνει το αντικαθιστω με αλογη ποσοτητα siporax, σωστα?? :rolleyes:

(Απο φυατα εχω λιγο βαλισνερια, 1 γλαστρακι, και 1 μηνα τωρα παει μια χαρα)

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Ανακεφαλαιονοντας τα παραπανω που σοφα γραψατε, :)

Συνεχιζω να ξεπλενω σε καθε αλλαγη με το νερο του ενυδρειου που αφαιρειται ολα τα υλικα του φιλτρου.

(σφουγγαρια και πετρες, υαλοβαμβακα τν αλλαζω σε καθε αλλαγη).

Δεν πειραζω τπτ απο το φιλτρο μεχρι να αρχιζουν να λιωνουν τα σφουγγαρακια στα χερια μου καθως τα ξεπλενω. (σε κανενα χρονο δλδ).

Και οτι λιωνει το αντικαθιστω με ναλογη ποσοτητα siporax, σωστα?? :rolleyes:

οχιιιιιι. καθε 3 μηνες και μονο ενα μερος των υλικων. (αν χωριζονται, αλλιως καθε 6 μηνες) μη σου πω πιο σπανια.

τον υαλοβαμβακα οχι. μονο οταν δεις οτι στομωνει και δεν καθαριζεται. δεν ειναι ολα στανταρ. θα τα δεις κι εσυ στη πορεια. μην το παρακανεις με τη καθαροιοτητα ασκοπα. να εχεις και δικη σου κριση.

τα υπολοιπα οπως τα λες.

Link to comment
Share on other sites

Πόλη συνοπτικά

Καθαρίζουμε τα φίλτρα με νερό από το ενυδρείο και όχι σχολαστικά μόνο όταν βλέπουμε ότι ανεβαίνει πάνω από το συνήθες το ΝΟ3 ή όταν πέσει αισθητά η ροή του νερού.

Σε καμιά άλλη περίπτωση.-

Τα υλικά των φίλτρων ιδιαίτερα τα σφουγγάρια δεν έχουν ημερομηνία λήξης.

Αν θέλεις να αντικαταστήσεις το υπάρχον υλικό πχ σφουγγάρια μπορείς να το κάνεις αυτό από τώρα σταδιακά όχι όλο με μιας.

Το μόνο και το τονίζω το μόνο που μπορείς να ξεβγάζεις ή να αλλάζεις με κάθε αλλαγή νερού είναι το συνθετικό βαμβάκι και τίποτε άλλο και αυτό όχι απαραίτητα κάθε εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ξεκινησες πριν λιγο καιρο με ενα ενυδριο..Εχεις φτασει να εχεις τρια και να μην μπορεις να χαρεις κανενα...Συμβουλη μου ξεκολα απο το πως θα καθαριζεις το φιλτρο....Και ξεκολα απο το φορουμ(Δεν εννοω αυτο που καταλαβατε..Εννοω πως δεν χρειαζεται να εισαι 15 ωρες το 24ο μπροστα απο το πισι....)Κατσε και χαζεψε τα ενυδρια σου..Και χαλα ολη σου την μερα (αν δεν εχεις τι να κανεις) με τα ενυδρια....Μην κοιτας εμενα που ολη την μερα λιωνω εδω μεσα...Απλα δεν εχω στησει ακομα το ενυδριο μουυ :):rolleyes::hysterical:

Με ολο το σεβασμο

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ξεκινησες πριν λιγο καιρο με ενα ενυδριο..Εχεις φτασει να εχεις τρια και να μην μπορεις να χαρεις κανενα...Συμβουλη μου ξεκολα απο το πως θα καθαριζεις το φιλτρο....Και ξεκολα απο το φορουμ(Δεν εννοω αυτο που καταλαβατε..Εννοω πως δεν χρειαζεται να εισαι 15 ωρες το 24ο μπροστα απο το πισι....)Κατσε και χαζεψε τα ενυδρια σου..Και χαλα ολη σου την μερα (αν δεν εχεις τι να κανεις) με τα ενυδρια....Μην κοιτας εμενα που ολη την μερα λιωνω εδω μεσα...Απλα δεν εχω στησει ακομα το ενυδριο μουυ :rolleyes::hysterical::thumbup:

Με ολο το σεβασμο

Τι να κανω... αφου δουλευω πολυ!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανω... αφου δουλευω πολυ!!!

:)

Eπισης το κακο με μενα ειναι οτι οταν ξεκιναω να κανω κατι, κοιταω ολες τις παραμετρους και θέλω να πέρνω όλες τις απαραιτητες γνωσης για να μην βρεθω προ εκπλήξεως και να μπορω να αντιμετωπισω το καθε τι που θα συναντησω με το σωστο τροπο.

Οσο για τα 3 ενυδρεια.... στο ενα που εχει ηδη στρωθει θα τοποθετηθουν αυριο kribensis, και το δευτερο εχει την ομορφη οραντα μεσα και περιμενει τα σαλιγκαρια να της κανουν παρεα, οσο για το τριτο.... ξεκιναει το στησιμο για ζωοτοκα!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις φοτο να δουμε πως τα εχεις φτιαξει...?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις φοτο να δουμε πως τα εχεις φτιαξει...?

Εχουν ηδη ανεβει φωτο για τα 2. το τριτο ακομα δεν το εχω πληνει καν!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...