Jump to content

Θολό ενυδρειο


Recommended Posts

Σου επισυνπτω μια φωτογραφια για να δεις πως εχει γίνει καφέ ο υαλοβαμβακας από κατασπρος σαν γαλα που ηταν.

Τον αλλαζω ή όχι??

Ποια είναι η άποψή σου??

25042009425.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σου επισυνπτω μια φωτογραφια για να δεις πως εχει γίνει καφέ ο υαλοβαμβακας από κατασπρος σαν γαλα που ηταν.

Τον αλλαζω ή όχι??

Ποια είναι η άποψή σου??

25042009425.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σου επισυνπτω μια φωτογραφια για να δεις πως εχει γίνει καφέ ο υαλοβαμβακας από κατασπρος σαν γαλα που ηταν.

Τον αλλαζω ή όχι??

Ποια είναι η άποψή σου??

25042009425.jpg

Link to comment
Share on other sites

poloi petshopers einai asxetoi kai as doulevoun sta enydreia!!! kai dystixos dinoun kai symvoules.... de leo gia ton sygekrimeno aparaitita....

nikola dosta ola

mbuna θα βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Σου επισυνπτω μια φωτογραφια για να δεις πως εχει γίνει καφέ ο υαλοβαμβακας από κατασπρος σαν γαλα που ηταν.

Τον αλλαζω ή όχι??

Ποια είναι η άποψή σου??

25042009425.jpg

Link to comment
Share on other sites

οχι περιτες αλλαγες στο στρωσιμο λεω εγω,,,

μια χαρα ειναι ο βαμβακας σου

το στουμπωμα του θα το καταλαβεις και απο την ροη του φιλτρου σου αν μειωθει

αντε τραβα για κανα ποτο τωρα δεν παθαινει τιποτα το ενυδρειο και μονο του... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις τη θερμοκρασια ανεβασε την στους 29 βαθμους μεχρι να βαλεις το πρωτο ψαρακι, οποτε και θα την ρυθμισεις στη θερμοκρασια που απαιτειται. Τα βακτηρια πολλαπλασιαζονται πιο γρηγορα σε υψηλες θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

O υαλοβαμβακας εχει και μαι τριχα...:wub:Το μονο που θελει ο υαλοβαμβακας κατα την γνωμη μου ειναι ενα απλο στιψημο μεσα στο φιλτρο και εισαι οκ(την τριχα βγαλτην δεν βοηθαει....:P)

:ninja::thumbup::thumbup::thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Χθες που είχα πάει σε ένα από τα μεγάλα petshop γνωστής αλυσιδας να χαζεψω τα ψαρακια αφου ακόμα δεν έχω δικά μου, ρωτησα να μου πει και το εξιδικευμένο προσωπικό του καταστήματος την αποψη του.

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις! Ειδικά άμα μιλάμε για καταστήματα γνωστών αλυσίδων...και δεν αναφέρομαι μόνο σε pet-shops...

Μπορώ να πως πως εξεπλάγην με την απάντηση του.

Μου είπε απλα οτι μπορώ να βάλω από τωρα ένα ψάρι να βοηθήσει στο στρώσημο, ενα φθηνό όπως είπε και κόλις ολοκληρωθεί ο κύκλος να το αφήσω μέσα να το φάνε τα άλλα που θα βάλω μετα!!!

Είναι δυνατον???

Εμενα μου φάνηκε καφρικη αυτή η διαδικασία. ισως να είναι σωστό αφού το λέει ενας "ειδικός", αλλα εγώ δεν το κανω!!!

Εσεις???????

Εγώ θα σου πρότεινα την επόμενη φορά που θα πας, να του πεις το εξής: Πώς θα σου φαινόταν στο επόμενο υποκατάστημα που θα ανοίξει η αλυσίδα, να σε στείλουμε προϊστάμενο ενυδρειακού τμήματος και, αφού "στρώσεις" το τμήμα, παραλαβή εμπορεύματος, τακτοποίηση στα ράφια κλπ, κλπ και αρχίσει πια να δουλεύει το μαγαζί "στρωτά", να φέρουμε δύο-τρεις σοβαρούς πωλητές να το δουλέψουν, αφού πρώτα κλειδώσουμε τις πόρτες του μαγαζιού και τους αφήσουμε να σε κυνηγήσουν μέχρι να σε πιάσουν και να σε φάνε ζωντανό;

Μη σου πώ ψήνομαι να μου στείλεις ΠΜ το μαγαζί να πάω εγώ....και πάει το μυαλό μου και σε γνωστή αλυσίδα που πρόσφατα έκανε "'ανοιγμα" σχετικά κοντά μου....

Link to comment
Share on other sites

απο γνωστη αλυσιδα ειμαι καμενος. μεχρι ληγμενα φαρμακα πηγαν να μου δωσουν. μακρια φιλε. καλυτερα σε συνηκιακα μαγαζακια και ακομη καλυτερα σε αυτα που ειναι στο φορουμ. εξαρταται βεβαια και στον υπαλληλο που θα πεσεις.

Link to comment
Share on other sites

O υαλοβαμβακας εχει και μαι τριχα...:wub:Το μονο που θελει ο υαλοβαμβακας κατα την γνωμη μου ειναι ενα απλο στιψημο μεσα στο φιλτρο και εισαι οκ(την τριχα βγαλτην δεν βοηθαει....:P)

:ninja::thumbup::thumbup::thumbup::hysterical:

Την εβγαλα την τριχα!!!! :hysterical:

Είσαι σίγουρος να το στιψω μέσα στο φιλτρο ή να το πλυνω με νερο στη βρυση???

Φοβαμαι οτι εγινε καφε από τις βρωμιες της άμμου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα την επόμενη φορά που θα πας, να του πεις το εξής: Πώς θα σου φαινόταν στο επόμενο υποκατάστημα που θα ανοίξει η αλυσίδα, να σε στείλουμε προϊστάμενο ενυδρειακού τμήματος και, αφού "στρώσεις" το τμήμα, παραλαβή εμπορεύματος, τακτοποίηση στα ράφια κλπ, κλπ και αρχίσει πια να δουλεύει το μαγαζί "στρωτά", να φέρουμε δύο-τρεις σοβαρούς πωλητές να το δουλέψουν, αφού πρώτα κλειδώσουμε τις πόρτες του μαγαζιού και τους αφήσουμε να σε κυνηγήσουν μέχρι να σε πιάσουν και να σε φάνε ζωντανό;

Μη σου πώ ψήνομαι να μου στείλεις ΠΜ το μαγαζί να πάω εγώ....και πάει το μυαλό μου και σε γνωστή αλυσίδα που πρόσφατα έκανε "'ανοιγμα" σχετικά κοντά μου....

Δεν έχω πρόβλαμα να σοου πω πιο μαγαζι είναι.

Παντως είναι αρκετα χρόνια μαγαζί και είναι στα Β. Προάστεια της Αττικης.

Εγώ πάντως τα πάντα και πληροφόρίες τις ππαίρνω από τα μεγάλα καταστήματα του forum, (μετα εμαθα οττι είναι στο forum)

Πιστευω πως αυτοί που έχουν μόνο ενυδρεία και ασολούνται μόνο με ψαρακια είναι οι ειδικοι.

Link to comment
Share on other sites

Την εβγαλα την τριχα!!!! :wub:

Είσαι σίγουρος να το στιψω μέσα στο φιλτρο ή να το πλυνω με νερο στη βρυση???

Φοβαμαι οτι εγινε καφε από τις βρωμιες της άμμου

Κοιτα σε καμια περιπτωση μην την πλυνεις με νερο βρυσης.....Τσαμπα θα παει ολο το στρωσημο και θα χαθει και ολη η βιολογια

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σε καμια περιπτωση μην την πλυνεις με νερο βρυσης.....Τσαμπα θα παει ολο το στρωσημο και θα χαθει και ολη η βιολογια

Δεν θυμαμαι να διαβασα οτι μπορει να αναπτυχθει αποικια πανω στο fliterwool.... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την διορθωση...Συγνωμη για την λαθος συμβουλη μου...Αλλη φορα θα διαβαζω καλυτερα..... :wub::P(για εμενα πανε)...Συγνωμη κι παλυ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την διορθωση...Συγνωμη για την λαθος συμβουλη μου...Αλλη φορα θα διαβαζω καλυτερα..... :P:ninja:(για εμενα πανε)...Συγνωμη κι παλυ

Τελικα τι νακανω??

Να το πλύνω? Αν ναι, που και πως??

Να το αλλάξω??

Τι να κανω?? :wub:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι νακανω??

Να το πλύνω? Αν ναι, που και πως??

Να το αλλάξω??

Τι να κανω?? :wub:

αν δεις τον υαλοβαμβακα πολυ βρομικο πλεινε τον με νερο της βρυσης.δεν θα εχεις προβλημα.στον υαλοβαμβακα ΔΕΝ αναπτυσεται βιολογια.αν θες φυσικα δεν τον πλενεις αλλα τον αλλαζεις.η θολουρα δεν εχει καμια σχεση με τον υαλοβαμβακα.συνεχισε το στρωσιμο και θα φυγει.πρωσοπικα πιστευω πως εχεις bacterial bloom(δεν εχεις αρκετη βιολογια) γι αυτο ειναι θολο το νερο.μολις στρωθει το ενυδρειο θα φυγει η θολουρα.οι εμπειροτεροι ας με διορθωσουν

Link to comment
Share on other sites

αν δεις τον υαλοβαμβακα πολυ βρομικο πλεινε τον με νερο της βρυσης.δεν θα εχεις προβλημα.στον υαλοβαμβακα ΔΕΝ αναπτυσεται βιολογια.αν θες φυσικα δεν τον πλενεις αλλα τον αλλαζεις.η θολουρα δεν εχει καμια σχεση με τον υαλοβαμβακα.συνεχισε το στρωσιμο και θα φυγει.πρωσοπικα πιστευω πως εχεις bacterial bloom(δεν εχεις αρκετη βιολογια) γι αυτο ειναι θολο το νερο.μολις στρωθει το ενυδρειο θα φυγει η θολουρα.οι εμπειροτεροι ας με διορθωσουν

Και τι μπορώ να κανω για υπαρξει σωστη βιολογία??

Το νερό νομίζω οτι οτι μυρίζει λίγο.

Βασικά όταν ανοιγω το καπάκι και μυρίσω το νερό, μυρίζει κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είσαι πολλή βιαστικός και από την μια το καταλαβαίνω, αλλά κάνε υπομονή και δώσε στο ενυδρείο σου χρόνο που τον έχει ανάγκη και όλα σιγά σιγά θα στρώσουν. Ενυδρείο στρώνεις όχι χαλί για να τελειώνεις πατ κιουτ. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είσαι πολλή βιαστικός και από την μια το καταλαβαίνω, αλλά κάνε υπομονή και δώσε στο ενυδρείο σου χρόνο που τον έχει ανάγκη και όλα σιγά σιγά θα στρώσουν. Ενυδρείο στρώνεις όχι χαλί για να τελειώνεις πατ κιουτ. :wub:

Έχεις δικιο..... αλλα έχω καταντησει μετά τη δουλεία να γυρναω ολα τα petshop της Αττικης για να χαζευω τα ψαρρακια!!!

Δεν παω συνεχεια στο ιδιο γιατι θα με περασουν για τρελό!!

Οποτε.... Υπομονή??

Το νερό πρεπει να μυρίζε??ι

Link to comment
Share on other sites

Ευπιθως αναφέρω οτι ξεβγαλα το υαλοβαμβακα στο νερο της βρύσης μεχρι να αγορασω άλλο.

Ηταν καφε χρώμα και με αρκετες βρωμίες.

Καθως τον ξεβγαζα και τον ειδα πάλι να γινεται ασπρος, είχε αρκετη άμμο πανω.... μαλλον σε βρωμια αμμου θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ αγχωνεσαι για το τιποτα. αν κατα το στρωσιμο εχεις τοσες αποριες φαντασου αργοτερα. κι ελεγα οτι ημουν εγω μονο!!!!!!!!!!!! καλα κανεις και ρωτας αλλα να ξερεις οτι αν εκανες κατι λαθος και απο τη στιγμη που το εχεις αναφερει θα στο ελεγαν εδω μεσα. τα παιδια δεν μασανε και σου τη λενε αμεσως. οποτε μην ανυσηχεις... ολα καλα οδευουν... χαλαρωσε λιγο και περιμενε κανοντας οτι σου εχουν πει!!! ταισμα και μετρησεις καθημερινα. αυτο μονο. θολουρες φευγουν. σου το ειπαν αλλωστε. χαλαρα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ αγχωνεσαι για το τιποτα. αν κατα το στρωσιμο εχεις τοσες αποριες φαντασου αργοτερα. κι ελεγα οτι ημουν εγω μονο!!!!!!!!!!!! καλα κανεις και ρωτας αλλα να ξερεις οτι αν εκανες κατι λαθος και απο τη στιγμη που το εχεις αναφερει θα στο ελεγαν εδω μεσα. τα παιδια δεν μασανε και σου τη λενε αμεσως. οποτε μην ανυσηχεις... ολα καλα οδευουν... χαλαρωσε λιγο και περιμενε κανοντας οτι σου εχουν πει!!! ταισμα και μετρησεις καθημερινα. αυτο μονο. θολουρες φευγουν. σου το ειπαν αλλωστε. χαλαρα!!!!!!

Γιαυτο ρωταω, για να μαθαινω.

Το εχω το θεμα της αποροιας..... θελω να μαθαινω και δε να καταλαβαινω τι γινεται....

Ευχαριστω για την πολιτιμη βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθα πάλι με νέες αποροίες για να σας ζαλήσω!!!

Δεν ανοίγω καινουργιο θέμα γιατι θεωρω οτι κι εδο μπορώ να κάνω τις νέες μου ερωτήσεις.

Με ενδιαφέρει να βάλω 1 με 2 λουλουδακια.

Πιο συγκεκριμένα 2 κομμάτια από το Vallisneria Gigantea.

Πρέπει πρώτα να βάλω το ψαράκι και μετα το λουλουδάκι??Ή μήπως το αντίθετο.

Φαντάζομαι σίρουρα πρεπει πρώτα να ξεθολώσει το ενυδρείο, να ολοκληρώσει τον κύκλο του και μετα.

Επόμενη ερώτηση είναι πιο pleco (γλύφτης) μπορεί να επιβιώσει και να συζήσει με αφρικάνικα ψαράκια σε αφρικάνικο περιβάλλον??

Kαι τρίτον, χρειάζεται να πάρω reflaction για τις λάμπες??Εννοώ κανει καλό?? κανει κακό?? Αν βάλω λουλούδια θα απαιτείται??

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Με αφρικανες απο οσο ξερω δεν ταιριαζει κανενας πλεκο..Και το μονο γατοψαρο που ταιριαζει ειναι ο Συνοδοντης....Αλλα μεγαλωνει πολυ και ειναι απαγορευτηκος για τα λιτρα σου....Εξαλου τι να τον κανεις τον πλεκο...?? Για να καθαριζει την αλγη...?Θα δεις ειναι πιο ωραιο το αφρικανικο με αλγη....:wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...