Jump to content

Θολό ενυδρειο


Recommended Posts

:wub::P ...Kοιτα καλυτερα να μας πουν και οι πιο εμπειροι που ισως εχουν παρατηρησει καποια διαφορα στο ποσο θολο μπορει να γινει το νερο μας....Παντως συνεχισε με τον υαλοβαμβακα καθε 3-4 μερες(γνωμη μου)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To filterwood εχει μεσο ορο αλλαγης 1 φορα το μηνα οπως διαπιστωνουμε μεσα απο τις διαφορες εμπειριες και αρθρα που διαβαζουμε...

..το καθε 3-4 φορες το μηνα ειναι μαλλον υπερβολη πιστευω! :wub:

Οσο για το θολωμα, τι να πω? περιμενε να μηδενισει η αμμωνια και βλεπουμε αν θα συνεχιστει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε nicoloutso.η συμβουλη που εχω να σου δωσω ειναι η εξης.ΣΤΑΜΑΤΑ να βαζεις συνεχεια τα χερια στο ενυδρειο.ασε τον υαλοβαμβακα να κανει τη δουλεια του και μην τον καθαριζεις συνεχεια.αν γινεται για τις επομενες μερες ΜΗΝ βαλεις χερια στο ενυδρειο.απ οτι εχω καταλαβει τρεις την ωρα βαζεις χερια μεσα.αστο να δουλεψει ΜΟΝΟ του.και η θολουρα θα φυγει και ολα θα παν καλα.μην αγχωνεσαι

Link to comment
Share on other sites

:wub::P ...Kοιτα καλυτερα να μας πουν και οι πιο εμπειροι που ισως εχουν παρατηρησει καποια διαφορα στο ποσο θολο μπορει να γινει το νερο μας....Παντως συνεχισε με τον υαλοβαμβακα καθε 3-4 μερες(γνωμη μου)

Σιγουρα ειναι υπερβολη απλα νομιζω στο ιδιο τοπικ αναφερθηκε απο καποιον πως στην αρχη καλο ειναι να αλλαζεις καθε 3-4 μερες για να μαζεψει ολη την "βρομα" που εχει....

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι υπερβολη απλα νομιζω στο ιδιο τοπικ αναφερθηκε απο καποιον πως στην αρχη καλο ειναι να αλλαζεις καθε 3-4 μερες για να μαζεψει ολη την "βρομα" που εχει....

Ναι, σε περιπτωση που δεν γινει σχολαστικο πλυσιμο στην αμμο-χαλικι για παραδειγμα...

Link to comment
Share on other sites

Χερια δε βαζω μεσα, παρα μονο οταν αλλαξα το υαλοβαμβακα και το τη διακοσμιση.

Υαλοβαμβακα εχω αλλαξει 2 φορες.

Ο μονος λογος που ανοιγω το καπακι του ενυδρειου ειναι για να κανω τα τεστ.

Δεν ξερω κατα πόσο μπορει να επηρεαζεται η θολουρα του νερο από τα χερια μου.

Επιστημονικά δε νομιζω να ειναι σωστό. από πλευρα εμπειριας όμως σηκωνω τα χερια ψιλα γιατι ειμαι απειρος!!!

Ειναι 18 ημερων ενυδρειο και ειναι τοσο θολό όσο την τριτη μερα, εκτος αν με γελουν τα ματια μου.

Στο pet shop που το πηρα μου ειπε οτι μπορει να παρει και 40 μερες!!!

Ειναι δυνατον??

Ας με βοηθήσουν οι εμπειροτεροι να καταλαβω πως μπορώ να το λύσω αυτό και τι λαθος μπορει να κανω!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο pet shop που το πηρα μου ειπε οτι μπορει να παρει και 40 μερες!!!

Ειναι δυνατον??

Βλεπω οτι δεν καθησες να διαβασεις καποια βασικα πραγματα...

ο πρωτος κυκλος αζωτου συνηθως παιρνει 30 μερες περιπου (συνηθως)!

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι δεν καθησες να διαβασεις καποια βασικα πραγματα...

ο πρωτος κυκλος αζωτου συνηθως παιρνει 30 μερες περιπου (συνηθως)!

Δε μηλαω για τον κύκλο του αζώτου αλλα για τη βακτηριδιακη εκρηξη, για την οποία οι εμπειρότεροι ήδη εχουν αποφανθει οτι δεν εξαρταται από τον κ'υκλο του αζώτου η ηρεμια του.

Συγκεκριμενα ρωτησα οτι οταν ξεθολώσει θα εχει ολοκληρωθει ο κυκλος, και η απαντηση ηταν καμια σχεση!!!

Απλα προαπαθω να καταλαβω. Ειμαι επιστημων ανθρωπος και οταν ρωταω κατι οταν η απαντηση που περνω δεν ειναι τεκμιριωμενη συγχωρεστε με, αλλα με βαζει σε αμφιβολιες. :wub:

Χωρις παρεξηγηση, ζηταω να καταλαβω τι γινεται οχι μονο να μαθω.

Σας ευχασιστω ολους για τις συμβουλες σας και τις αποψεις σας

Διαβαζοντας οτι και αυτο που μου εστειλες ανφερει οτι η αμμωνια πεφτει στις 8 μερες και μετα αναιβαινουν τα υπολοιπα και συνεχιζεται ο κύκλος.

Εγω ειμαι στη 18 και η αμμωνια ειναι στο 2.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι επιστημων ανθρωπος και οταν ρωταω κατι οταν η απαντηση που περνω δεν ειναι τεκμιριωμενη συγχωρεστε με, αλλα με βαζει σε αμφιβολιες. :wub:

Ok then... :P

http://www.bioconlabs.com/autoheterobac.html

http://www.fishforums.net/index.php?showtopic=246850

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Καμια αλλαγουλα θα βοηθουσε η θα χαλουσε αυτό που προσπαθουμε να φτιαξουμε???

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας οτι και αυτο που μου εστειλες ανφερει οτι η αμμωνια πεφτει στις 8 μερες και μετα αναιβαινουν τα υπολοιπα και συνεχιζεται ο κύκλος.

Εγω ειμαι στη 18 και η αμμωνια ειναι στο 2.

Για μενα δεν πρεπει να ανυσηχεις καθολου. Το ποσο θα κρατησει η θολουρα δεν ξερει κανεις να σου πει σιγουρα γιατι κανεις δεν το ζει απο κοντα το ενυδρειο σου και δεν ειναι επιστημονας του ειδους. Ολοι λιγο πολυ εχουμε περασει μια αδικαιολογητη θολουρα.

Οσο για την 18η ημερα, σκεψου μονο οτι αργησες να ριχνεις τροφη μεσα, οποτε αργησε να ξεκινησει και ο κυκλος. Τιποτα δεν ειναι απολυτο. Για πχ οταν εχεις 30 βαθμους θερμοκρασια η αναπτυξη των βακτηρηδιων ειναι πιο γρηγορη. Ο φωτισμος κοβει λιγο την αναπτυξη τους. Υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που δεν ξερω εγω να σου πω. Υπομονη παντως.

Link to comment
Share on other sites

nikolaaaa

xalaroseeee..... :wub:

το ενυδρειο εχει σκοπο να σε χαλαρωσει.... :P

Link to comment
Share on other sites

nikolaaaa

xalaroseeee..... :wub:

το ενυδρειο εχει σκοπο να σε χαλαρωσει.... :P

ΝΑ χαλαρωσω θελω αλλα εχω ενα ενυδρειο που το μονο που βλεπω να κηνειται ειναι το οξυγόνο και τα φυτα

!!!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ χαλαρωσω θελω αλλα εχω ενα ενυδρειο που το μονο που βλεπω να κηνειται ειναι το οξυγόνο και τα φυτα

!!!! :P

Ε και? και εγω που εχω φροντοζες νομιζεις τις βλεπω? :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ε και? και εγω που εχω φροντοζες νομιζεις τις βλεπω? :P

Εγω τα ζηλευω που βλεπω τη φωτογραφια που εχεις αΝΕΒΑΣΕΙ!!!

σου κρυβονται??? :wub:

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο μηνα πληρωνεις για να τα δεις...

...ντιβες ενα πραμα!

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο μηνα πληρωνεις για να τα δεις...

...ντιβες ενα πραμα!

Βαλε εναν.... "ταυρο" μεσα να τις κανει να κυκλοφορουν.... να τρεχουν πισω του!!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απαντησατε τελικα......

Καμια αλλαγουλα θα βοηθουσε η θα χαλουσε αυτό που προσπαθουμε να φτιαξουμε??? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι αλλαγουλα..??

ΝΑ αφαιρουσα το 1/3 του νερου και να εβαζα καινουργιο, καθαρο με την απαραιτητη ποσοτητα αντιχλωριου και βακτηριδιων

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να αλλαξεις χομπι!!

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη..Ποσταρε καθε μετρηση που θα κανεις και τα παιδια θα σου πουν ποτε ειναι η στιγμη..

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη..Ποσταρε καθε μετρηση που θα κανεις και τα παιδια θα σου πουν ποτε ειναι η στιγμη..

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...