Jump to content

Θολό ενυδρειο


Recommended Posts

Μην ανχωνεσαι ολα καλα θα πανε!!!!!!!!

καλητερα να κουραστεις στην αρχη παρα να εχεις απωλειες αργοτερα :bowdown:

καλη συνεχεια :bowdown:

και οταν ειναι να κανεις αλαγη νερου μην βαλεις το νερο μεσα στο ενυδρειο......και μετα το αντιχλωριο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην ανχωνεσαι ολα καλα θα πανε!!!!!!!!

καλητερα να κουραστεις στην αρχη παρα να εχεις απωλειες αργοτερα :bowdown:

καλη συνεχεια :hysterical:

και οταν ειναι να κανεις αλαγη νερου μην βαλεις το νερο μεσα στο ενυδρειο......και μετα το αντιχλωριο!!!!!

Αυτο εννοειται!!!

Οσο ειναι στη λεκανη το νερο ριχνω το αντιχλωριο και τα βακτιρια.

Αλλα εξακολουθω να έχω την ιδια απορρια.

Διαβασα συμβουλες που δινουν σε αλλους και ειδα οτι οταν το στρωνεις με ψαρι κανεις συχνες αλλαγες για να κρατηθουν τα νουμερα χαμηλα μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος.

εγω ρωταω λιπον, αν εκανα εγω μια αλλαγη νερου θα βοηθουσε η θα κατεστρεφε τον κυκλο.

Ρωταω για να μαθω.

Γιατι μου αρεσει αρκετα αυτο και εχω σκοπο αργοτερα για κατι πολυ μεγαλύτερο.

Οποτε μην με αποπερνεται.... :bowdown: (πχ. ο παραπανω, ονοματα δε λεμε.... :bowdown: ).

Βοηθηστε να μαθω κι ολας, οχι μονο να κανω κατι σωστο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

υπομονη... :bowdown: παντως πολυ ταλαιπωρηθηκες με το ενυδρειο σου...εγω πιστευω οτι φταιει η ψιλλη αμμος που εχεις βαλει.... :bowdown: δεν εβαλες κανενα ψιλο χαλικακι.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

υπομονη... :bowdown: παντως πολυ ταλαιπωρηθηκες με το ενυδρειο σου...εγω πιστευω οτι φταιει η ψιλλη αμμος που εχεις βαλει.... :bowdown: δεν εβαλες κανενα ψιλο χαλικακι.... :bowdown:

νομιζω πως (βλεποντας και αλλο δικο σου ποστ),πως συνεχιζεις να εχεις λαθος πληροφοριες σχετικα με αρκετα και βασικα θεματα πανω στο χομπι.

θα σε συμβουλευα να το ριξεις λιιιιγο περισσοτερο στο διαβασμα,και να προσεχεις οταν λες την αποψη σου σε νεους-αρχαριους οπως πχ εδω.

η λεπτη αμμος ειναι ενα απο τα καλυτερα υποστρωματα γλυκου νερου και ειναι ενα απο τα βασικα υποστρωματα των βιοτοποων των περισσοτερων τροπικων ψαριων απο περιοχες του αμαζονιου,και εσυ μολις την απορριψες...

:bowdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως (βλεποντας και αλλο δικο σου ποστ),πως συνεχιζεις να εχεις λαθος πληροφοριες σχετικα με αρκετα και βασικα θεματα πανω στο χομπι.

θα σε συμβουλευα να το ριξεις λιιιιγο περισσοτερο στο διαβασμα,και να προσεχεις οταν λες την αποψη σου σε νεους-αρχαριους οπως πχ εδω.

η λεπτη αμμος ειναι ενα απο τα καλυτερα υποστρωματα γλυκου νερου και ειναι ενα απο τα βασικα υποστρωματα των βιοτοποων των περισσοτερων τροπικων ψαριων απο περιοχες του αμαζονιου,και εσυ μολις την απορριψες...

:bowdown::bowdown:

Και νομιζω και τα αφρικανικα ψαρια που θα ηθελα να βαλω προτειμουν τη λεπτοκοκκη αμμο, σωστα???

Και χωρις να θελω να γινω κακος σε ενα τετοιο θεμα θα ηθελα τη γνωμη εμπειρων η εστω και αρχαριων με εμπειρια η οποια ομως δε θα αντικρουει αυτα που εχουν ηδη πει καποιοι ειδικοι. :bowdown:

Και προς θεου klaz δεν αναφερομαι σε εσενα, απλα συμπληρωνα αυτο που καταγραφεις.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

:bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Η θολουρα ακομα υπαρχει.

Το ΝΗ παραμενει εδω και μια εβδομαδα σταθερο, στο 2.

Θα πεσει ποτε???

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη................. :bowdown::bowdown::bowdown:

Βαλε καμια φωτο....Αν και οταν γινει η αλλαγη νερου πιστευω μεγαλο μερος της θολουρας θα φυγει....Και σιγα σιγα θα καθαρισει μην σε ανησυχει αυτο....Τις μετρησεις σου δωσε μας...

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

Ποιο ειναι το αστειο να γελασουμε και εμεις ρε παιδια? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη................. :bowdown::bowdown::bowdown:

Βαλε καμια φωτο....Αν και οταν γινει η αλλαγη νερου πιστευω μεγαλο μερος της θολουρας θα φυγει....Και σιγα σιγα θα καθαρισει μην σε ανησυχει αυτο....Τις μετρησεις σου δωσε μας...

Συνολικα και συγκεντρωτικα οι μετρησεις εχουν ως εξης:

ΝΗ: 2 mg/lt

ΝΟ2: 1,0 mg/lt

ΝΟ3: >100mg/lt δεν εχει η μεζουρα μου τοσο σκουρο ροζ χρωμα!!! Εχει φυγει πιο πανω απο το τελευταιο νουμερο που ειναι το 100.

Τι κανω τωρα???

Η θολουρα απο κοντα φαινετα σαν να εχει σκονη το νερο!!!

Δηλαδη, οταν τιναζεις κατι σκονισμενο, το συννεφο καπνου που σχηματιζεται, ειναι το ενυδρειο μου!!! :hysterical:

Υ.Γ.:Το ph δεν το μετραω γιατι θεωρω οτι δεν εχω την εμπειρια να ξεχωρισω το 8 με το 8,2 ή με το 7,8 με τα χαρτακια. Περιμενω να μου φερουν το ηλεκτρονικο που εχω παραγγηλει (απο ebay :bowdown: )

Προσεχως φωτο.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Συνολικα και συγκεντρωτικα οι μετρησεις εχουν ως εξης:

ΝΗ: 2 mg/lt

ΝΟ2: 1,0 mg/lt

ΝΟ3: >100mg/lt δεν εχει η μεζουρα μου τοσο σκουρο ροζ χρωμα!!! Εχει φυγει πιο πανω απο το τελευταιο νουμερο που ειναι το 100.

Τι κανω τωρα???

Η θολουρα απο κοντα φαινετα σαν να εχει σκονη το νερο!!!

Δηλαδη, οταν τιναζεις κατι σκονισμενο, το συννεφο καπνου που σχηματιζεται, ειναι το ενυδρειο μου!!! :bowdown:

Υ.Γ.:Το ph δεν το μετραω γιατι θεωρω οτι δεν εχω την εμπειρια να ξεχωρισω το 8 με το 8,2 ή με το 7,8 με τα χαρτακια. Περιμενω να μου φερουν το ηλεκτρονικο που εχω παραγγηλει (απο ebay :bowdown: )

Προσεχως φωτο.

Συμπληρωνω απλα πως εχω και το φυτο μεσα που φαινεται στη φωτο, το οποιο θεωρρητικα, κατεβαζει το ΝΟ3

Link to comment
Share on other sites

Να και η φωτογραφιες:

Στις δυο τελευταιες φαινεται πραγματικα η θολουρα πως ειναι.

Περιμενω να μου πειτε τι να κανω!!!

07052009431.jpg

07052009432.jpg

07052009435.jpg

07052009436.jpg

Link to comment
Share on other sites

οχι στις τελευταιες δεν φαινεται πως ειναι πραγματικα η θολουρα και αυτο οφειλετε στο στο ποσο μακρια κοιτας....Παντως μην ανησυχεις γιατι και θολουρα να υπαρχει θα καθαρισει καποια στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Kαποιο σχολιο για τις μετρησεις?

Να κανω καμια αλλαγη νερου???

Πειτε μου τι να κανω για να μην παθουν τπτ και τα φυτα, αλλα και για να ολοκληρωθει σωστα ο κυκλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλα πας και με τις τιμες. θα μηδενησει αμμωνια και ΝΟ2 και εισαι μετα ετοιμος. εχουν γινει τα βακτηρια της καθε κατηγοριας απλα θα περιμενεις τωρα να ερθουν αριθμητικα σε ισσοροπια.

για τα 100 mg δεν μου εχει τυχει αλλα θα πεσουν. τα φυτα που εχεις ειναι λιγα οποτε τι να προλαβουν?

περιμενε, οκ?

Link to comment
Share on other sites

Bασικα βγαλε το οξυγωνο δεν χρειαζεται...Στρεψε απλα την εξοδο του φιλτρου να χτυπαει την επιφανεια....Και το οξυγωνο που εχεις παρα ειναι πολυ....Η χαμηλωσε το ωστε να βγαζει ελαχιστο κ αφαιρεσε το

Link to comment
Share on other sites

εχεις να πεις κατι αλλο σε αυτα που λεω?

Αν το λες σε εμενα σορρυ φιλε απλα γραφαμ ταυτοχρονα..:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το οξυγόνο το χαμηλωσα.

Ο κυκλοφορητης χτυπαει στην επιφανεια.

Ομως χθεσ το ειχα ολη μερα κλειστο το οξυγονο και δεν ειχε διαφορα το νερο.

Εννοω ηταν ακομα το ιδιο θολο.

Η πετρα που βγαινει το οξυγόνο δεν εχει καμια απολυτος επαφη με την αμμο.

Ακουμπαει στις πετρες.

Δε χρειαζεται καμια αλλαγη νερου???

Τωρα απλα περιμενω να πεσουν οι μετρησεις και των τριων??

Link to comment
Share on other sites

απλος λεω οτι το οξυγονο κανει καπια μικρη αναταραξη μεσα στο ενυδρειο σου

Και αυτη η μικρη αναταραξη θολώνει το νερό???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...