Jump to content

νεος με το αθλημα...


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,

εχω άπειρες απορίες, αλλα θα προσπαθήσω να μην σας ζαλισω. Μου αρέσουν πάρα πολύ τα ενυδρεία αλλα δεν έχω ιδέα, σκέφτομαι να αγοράσω ένα γυρω στα 140 - 180 λίτρα....

τώρα...οι ερωτήσεις:

1) περίπου πόσο στοιχίζουν,

2) υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα απο μάρκα σε μάρκα?

3) μπορώ να πάρω ενα απο το carrefour που απ οτι εχω καταλάβει μέσα απο το site ειναι πιο οικονομικο... και να του αλαξω φιλτρα λάμπες κτλ. για να το κανω καλυτερο? η αξιζει να δωσω περισσοτερα λεφτα και να παρω κατι καλυτερο?

4) υπαρχει κανενα καλο μαγαζι κοντα στην περιοχη του Π. Φαληρου?

τέλος, ποιο ειναι το κομματι του ενυδρειου στο οποιο θα πρεπει να δωσω την μεγαλυτερη προσοχη?

αυτα τα ολιγα για αρχη ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Chnarakis πρώτα απόλα σε καλωσορίζω στο Aquazone.

Αντιλαμβάνομαι τις απορίες σου και θα προσπαθίσω να απαντήσω σε όσες μπορώ απο αυτές πάντα με την εμπείρία που κατέχω αλλά και με βάση την δική μου άποψη.

Πάμε...

1. Αναλόγως τι θα πάρεις. Όοοσο πιο μεγάλο τόσο πιο ακριβό.

Όχι πάντα βέβαια γιατι παίζει και η ιδιοκατασκευή. Πράγμα που σημαίνει ότι ενα εργοστασιακό είναι ακριβότερο απο ότι ένα που θα φτιάξεις μόνος σου. Και πίστεψε με δεν είναι τίποτα δύσκολο αλλά και ούτε αλλάζουνε και πολλά πράγματα στην ποιότητα. Να φανταστείς το δικό μου το οποίο ήταν και η πρώτη κατασκευή και έκανα αρκετά λάθη, κάποιος που το είδε μου είπε πόσο το πήρες. Δεν πήρε καν πρέφα ότο το έφτιαξα μόνος μου.

2. Ναι υπάρχουν κάποιες διαφορές αλλά μην σε ανυσηχεί. Σχεδόν όλα την ίδια δουλειά κάνουνε. Θα μάθεις στην πορεία λεπτομέρειες.

3. Ναι απο ότι έχω ακούσει του Carrefour είναι ενα καλό ενυδρειάκι για αρχή και μπορείς να αλλάξεις μερικά πράγματα.

4. Δες στο κομμάτι των ενυδρειακών καταστημάτων που έχει αναπτύξει το site για μαγαζί στην περιοχή σου.

Θα κλείσω λέγοντας σου τα εξής.

ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΕ. Βασικός κανόνας.

Πολλές απο τις απορίες που έχεις τώρα στην αρχή θα σου λυθούν στην πορεία με διάβασμα εδώ στο φόρουμ αλλά ρωτώντας και εμάς τους τρελαμένους εδω μέσα.

Καλώς ήρθες και πάλι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριατω πολυ φιλε μου για την απάντηση,

εχεις δικιο για την ιδιοκατασκευη αλλα επειδη δεν εχω και πολυ εμπιστοσυνη στα χερια μου... και απο χρονο δυστυχως... ειμαι αρκετα περιορισμενος λογικα θα παω σε καποια ετοιμη λυση.

απο την εμπειρια σου θα μπορουσες να μου προτεινεις καποια μαρκα που να συγκεντρωνει τα καλυτερα χαρακτηριστικα για να αρχισω να συγκρινω με τα υπολοιπα της αγορας?

ευχαριστω πολυ και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πρότεινα το εργοστασιακό και κατα προτίμηση ένα juwel rio 180 το οποίο είναι περίπου στα 600 ευρώ και φθηνότερα! Έτσι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και δυο χρόνια εγγύηση! Έτοιμο καπάκι με δυο λάμπες και εσωτερικό βιολογικό φίλρο, ακόμη χώρο μέσα στο έπιπλό του να παρει και εξτρά εξωτερικό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...