Jump to content

ΑΝΘΡΑΚΑΣ


Recommended Posts

Φιλαράκια καλησπέρα,

μία ερώτηση για τους γνωρίζοντες : Ο άνθρακας χρησιμεύει για να "καθαρίζει" το νερό στο τέλος μίας περιόδου θεραπείας. Πρέπει στη συνέχεια να βγαίνει από το φίλτρο και γιατί;

Με δεδομένη την άποψη όχι μόνο πετσοπάδων, αλλά και ιχθυολόγων, ότι στα οικιακά φίλτρα (δηλαδή όσα χρησιμεύουν για να καθαρίζουν το πόσιμο νερό της βρύσης) χρησιμοποιείται ο άνθρακας για να κατακρατά βαρέα μέταλλα και άλλες επιβλαβείς ουσίες, έτσι και στα ενυδρειακά φίλτρα πρέπει να παραμένει για να καθαρίζει ό,τι υπάρχει που μπορεί να βλάψει τα ψαράκια, όπως την ποσότητα από τα υγρά λιπάσματα, που δεν απορροφάται από τα φυτά.

Μάλιστα άποψη ιχθυολόγων είναι, ότι δεν επιβαρύνει την υγεία των ψαριών μας, γιατί δεν τους στερεί κάτι, που τους είναι χρήσιμο...

Με τρον τρόπο αυτό "καθαρίζει" το νερό ακόμη και από υποψία επικίνδυνων ουσιών...

Επειδή εξάλλου δεν μπορεί να... συνυπάρξει με τύρφη προτείνουν η τύρφη να χρησιμοποιείται στο βαρέλι προετοιμασίας του νερού και ο άνθρακας να αλλάζεται μόνο, όταν εξαντληθεί το όριο δράσης του.

Καθώς όμως η γνώμη των χομπίστων είναι που έχει μεγαλύτερη βαρύτητα, περιμένω τις απαντήσεις σας...

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ συνοπτικά…

-Άνθρακας, τύρφη και φυτά δεν πάνε μαζί .-

-Οπουδήποτε αλλού μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις.

-Προσωπικά τον θεωρώ πεταμένα λεφτά.

-Ίσος να μην έχει νόημα ακόμη και μετά από θεραπεία.

-ίσος μετά από θεραπεία να έχει περισσότερο νόημα η χρήση του αντιχλώριου παρά του άνθρακα.

-μιλώ μόνο για το γλυκό νερό.

Link to comment
Share on other sites

-ίσος μετά από θεραπεία να έχει περισσότερο νόημα η χρήση του αντιχλώριου παρά του άνθρακα.

Χρηστο θα ηθελες να αναλυσεις αυτο σημειο λιγο σε παρακαλω! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ συνοπτικά…

-Άνθρακας, τύρφη και φυτά δεν πάνε μαζί .- Τι θέλεις να πεις για τα φυτά; Δεν τα ευνοεί, ούτε η χρήση τύρφης;

-Οπουδήποτε αλλού μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις. Όχι μαζί, αλλά... αλλού. Δηλαδή, όπως προτείνουν στο φίλτρο το ένα, στο βαρέλι το άλλο;

-Προσωπικά τον θεωρώ πεταμένα λεφτά.

-Ίσος να μην έχει νόημα ακόμη και μετά από θεραπεία. Γιατί; Μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα;

-ίσος μετά από θεραπεία να έχει περισσότερο νόημα η χρήση του αντιχλώριου παρά του άνθρακα. Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες;

-μιλώ μόνο για το γλυκό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο θα ηθελες να αναλυσεις αυτο σημειο λιγο σε παρακαλω! :wub:

Συνήθως όταν ρίχνουμε ένα φάρμακο στο ενυδρείο μας το φάρμακο αυτό από διάφορες χημικές και βιολογικές διαδικασίες χάνει την αρχική του μορφή άρα και την θεραπευτική του ιδιότητα και μάλιστα σε μερικά φάρμακα πολύ γρήγορα, για αυτό και η οδηγίες χρήσεως μα προτρέπουν την επόμενη μέρα να ξαναρίξουμε φάρμακο γιατί η πρώτη δόση έχει σχεδόν εξαφανιστεί.

Τον άνθρακα τον βάζεις για να κατακρατήσεις τα υπολείμματα των φαρμάκων, διάφορα χημικά και ίσος βαριά μέταλλα. Αυτό αν δεν κάνω λάθος κάνει και το αντιχλώριο μάλιστα σε πιο αποτελεσματική μορφή.

Ή ρωτώ και εγώ αντίθετα, γιατί μετά από θεραπεία να βάλω άνθρακα, να απορροφήσει τι; Το φάρμακό που δεν υπάρχει, ή τα κατάλοιπα του, και πια είναι αυτά τα κατάλοιπα; Μήπως αυτά δεν μπορεί να τα κρατήσει και το αντηχλώριο πιο ασφαλή και γρήγορα;

Και ποιος μου λέει ότι τα κατάλοιπα αυτό είναι επικίνδυνα για τα ψάρια μου.

Πολύ σπάνια χρησιμοποίησα φάρμακα και όποτε χρησιμοποίησα δεν έβαλα άνθρακα. Και….;;; Τη έγινε...;

Τα ψάρια μου έζησαν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

@GKAZI

1. Όχι απλός ο άνθρακας κατακρατεί ωφέλιμα συστατικά της τύρφης και θρεπτικά συστατικά του νερού που είναι απαραίτητα για τα φυτά. Με απλά λόγια σε φυτεμένα ενυδρεία και σε δισκοενυδρεία με μπόλικη τύρφη δεν βάζουμε άνθρακα.

2. Εννοείς να περάσεις το νερό πρώτα για μερικά 24ωρα από άνθρακα και μετά να τον αφορέσεις και μετά να βάλεις τύρφη; Αυτό γίνεται αλλά πολύ φασαρία και δεν ξέρω αν το κέρδος που θα έχεις αξίζει αυτόν τον κόπο. Πάντως τύρφη κα άνθρακας ταυτόχρονα όχι δεν κάνει.

3. Τα άλλα τα απάντησα ένα ποστ πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

@GKAZI

2. Εννοείς να περάσεις το νερό πρώτα για μερικά 24ωρα από άνθρακα και μετά να τον αφορέσεις και μετά να βάλεις τύρφη; Αυτό γίνεται αλλά πολύ φασαρία και δεν ξέρω αν το κέρδος που θα έχεις αξίζει αυτόν τον κόπο. Πάντως τύρφη κα άνθρακας ταυτόχρονα όχι δεν κάνει.

Φίλε Χρήστο, τώρα προετοιμάζω το νερό μου για μία εβδομάδα, όσο διάστημα δλδ μεσολαβεί ανάμεσα στις αλλαγές σε βαρέλι με θερμοστάτη και κυκλοφορητή.

Από τα λεγόμενά σου όμως καταλαβαίνω, ότι ακόμη και αν βάλω στο βαρέλι την τύρφη και κάνω αλλαγή νερού στο ενυδρείο, από τη στιγμή, που θα έχω μόνιμα μέσα στο φίλτρο μου άνθρακα, τότε είναι δώρον άδωρον.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου... :wub::P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ακομα να καταλαβεις οτι τον ανθρακα ΜΟΝΙΜΑ μεσα στο φιλτρο ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ; Ποσο πιο απλα να το γραψει;

Link to comment
Share on other sites

παλιότερα έχει γραφεί ότι ο άνθρακας μετά από κάποιο καιρό χάνει την ιδιότητά του να κατακρατά ουσίς και τις ελευθερώνει στο νερό ξανά

Link to comment
Share on other sites

Ακομα να καταλαβεις οτι τον ανθρακα ΜΟΝΙΜΑ μεσα στο φιλτρο ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ; Ποσο πιο απλα να το γραψει;

Eαν εχεις δισκους ναι ,αλλα για σκληρο νερο ο ανθρακας ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ(...εκτος εαν δεν διαθετεις για το καλυτερο για τα ψαρια σου 5 ευρω καθε 1,5 μηνα...).

Δωσε περιπου 50 ευρω και κανε μια αναλυση στο νερο που φτανει στη βρυση σου.

Οταν παρεις τα αποτελεσματα θελω να μου πεις εαν πρεπει η οχι να εχουμε ανθρακα στα φιλτρα μας, εξαλλου μονο και μονο το ''κρυσταλινο'' νερο που διμιουργει και οι μυρωδιες που αφερει απο τα ενυδρεια μας ειναι δυο λογοι για τους οποιους ΕΓΩ δεν λυπαμαι τα 5 ευρω.(αναφερωμαι σε ουδετερο η αλκαλικο ΡΗ).

Υ.Γ. Συν το οτι ο ανθρακας ειναι τοσο πορωδεις που ειναι αριστο βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

παλιότερα έχει γραφεί ότι ο άνθρακας μετά από κάποιο καιρό χάνει την ιδιότητά του να κατακρατά ουσίς και τις ελευθερώνει στο νερό ξανά

Αυτο γινοταν παλιοτερα, τωρα πλεον οι συγχρονοι ανθρακες οτι απορροφουν ειναι για παντα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Χριστο οσον αφορα τον ανθρακα μετα απο θεραπεια με φαρμακο.Ολες οι

εταιρειες προτεινουν μετα το τελος της θεραπειας μια καλη αλλαγη νερου αρα γιατι αραγε να

χρειαζεται ο ανθρακας;

Link to comment
Share on other sites

...,αλλα για σκληρο νερο ο ανθρακας ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ(...εκτος εαν δεν διαθετεις για το καλυτερο για τα ψαρια σου 5 ευρω καθε 1,5 μηνα...).

Αυτό δεν το κατάλαβα μπορείς να το εξηγήσεις;

Γιατί επιβάλλεται;

Τη προσφέρει;

...εξαλλου μονο και μονο το ''κρυσταλινο'' νερο που διμιουργει Ο άνθρακας δεν κρυσταλλώνει το νερό εκτός και αν εννοείς ότι δεν έχει το νερό σου το συνήθης καφετή (που είναι και φυσιολογικό) χρώμα.

Μπορείς να έχεις κρυστάλλινο έγχρωμο νερό χωρίς άνθρακα. Η παράγοντες που κάνουν το νερό κρυστάλλινο από άποψη διαύγειας και όχι χρώματος είναι άλλοι και όχι ο ανθρακας.

και οι μυρωδιες που αφερει απο τα ενυδρεια μας ειναι δυο λογοι γιατί μυρίζει το ενυδρείο σου;για τους οποιους ΕΓΩ δεν λυπαμαι τα 5 ευρω.(αναφερωμαι σε ουδετερο η αλκαλικο ΡΗ).

Υ.Γ. Συν το οτι ο ανθρακας ειναι τοσο πορωδεις που ειναι αριστο βιολογικο υλικο.

Αυτο γινοταν παλιοτερα, τωρα πλεον οι συγχρονοι ανθρακες οτι απορροφουν ειναι για παντα. Εδώ θέλω εξηγήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Eαν εχεις δισκους ναι ,αλλα για σκληρο νερο ο ανθρακας ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ(...εκτος εαν δεν διαθετεις για το καλυτερο για τα ψαρια σου 5 ευρω καθε 1,5 μηνα...).

Δωσε περιπου 50 ευρω και κανε μια αναλυση στο νερο που φτανει στη βρυση σου.

Οταν παρεις τα αποτελεσματα θελω να μου πεις εαν πρεπει η οχι να εχουμε ανθρακα στα φιλτρα μας, εξαλλου μονο και μονο το ''κρυσταλινο'' νερο που διμιουργει και οι μυρωδιες που αφερει απο τα ενυδρεια μας ειναι δυο λογοι για τους οποιους ΕΓΩ δεν λυπαμαι τα 5 ευρω.(αναφερωμαι σε ουδετερο η αλκαλικο ΡΗ).

Υ.Γ. Συν το οτι ο ανθρακας ειναι τοσο πορωδεις που ειναι αριστο βιολογικο υλικο.

1. Αυτο πολυ θα ηθελα να το αναλυσεις.

2. Τα ψαρια που εχει στο προφιλ του τα προσεξες;

Link to comment
Share on other sites

Ακομα να καταλαβεις οτι τον ανθρακα ΜΟΝΙΜΑ μεσα στο φιλτρο ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ; Ποσο πιο απλα να το γραψει;

Φίλε μου όσες φορές έχουμε βρεθεί μου έχεις πει, ότι είσαι απότομος πολλές φορές, αλλά θεωρείς καλύτερο να τα λες έξω από τα δόντια.

Όπως βλέπεις όμως υπάρχουν πολλές απόψεις σχετικά με τη χρήση ή όχι του άνθρακα, με τη συνεχή ύπαρξή του μέσα στο φίλτρο ή όχι, με το αν τελικά ωφελεί η όχι.

Πάντως με ευχαριστεί το γεγονός, ότι ακούγονται πολλές και ποικίλλες απόψεις σχετικά με το θέμα.

Και το σίγουρο είναι, ότι οι χομπίστες έχουν μεγάλη εμπειρία, αλλά από την πλευρά τους και όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με τα ψάρια -όπως οι ιχθυολόγοι- σίγουρα έχουν κάτι περισσότερο να πουν...

Καλό θα ήταν να συνεχισθούν οι απόψεις για το θέμα... :wub::P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όσες φορές έχουμε βρεθεί μου έχεις πει, ότι είσαι απότομος πολλές φορές, αλλά θεωρείς καλύτερο να τα λες έξω από τα δόντια.

Όπως βλέπεις όμως υπάρχουν πολλές απόψεις σχετικά με τη χρήση ή όχι του άνθρακα, με τη συνεχή ύπαρξή του μέσα στο φίλτρο ή όχι, με το αν τελικά ωφελεί η όχι.

Πάντως με ευχαριστεί το γεγονός, ότι ακούγονται πολλές και ποικίλλες απόψεις σχετικά με το θέμα.

Και το σίγουρο είναι, ότι οι χομπίστες έχουν μεγάλη εμπειρία, αλλά από την πλευρά τους και όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με τα ψάρια -όπως οι ιχθυολόγοι- σίγουρα έχουν κάτι περισσότερο να πουν...

Καλό θα ήταν να συνεχισθούν οι απόψεις για το θέμα... :wub::P:ninja:

Συγνωμη υπαρχει καποιος που ειπε οτι ο ανθρακας πρεπει να ειναι μονιμα στο φιλτρο??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη υπαρχει καποιος που ειπε οτι ο ανθρακας πρεπει να ειναι μονιμα στο φιλτρο??? :wub:

Όσο μπορεί να φανεί πάράξενο είναι η άποψη ιχθυολόγου, ο οποίος θεωρεί, ότι η παρουσία του άνθρακα μέσα στο εξωτερικό φίλτρο μόνιμα -δλδ να αλλάζει όταν έχει χάσει τις ιδιότητές του- μόνο καλό θα κάνει και όχι κακό στο ενυδρείο, στα ψάρια και τα φυτά...

Σχόλια;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σχόλια;;;;;;

Επειδη δεν ειναι καλο να μιλαμε στον αερα...

ποιος το είπε? που το είπε? Link ... ? και πως τεκμηριώνεται... ?!?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια καλησπέρα,

μία ερώτηση για τους γνωρίζοντες : Ο άνθρακας χρησιμεύει για να "καθαρίζει" το νερό στο τέλος μίας περιόδου θεραπείας. Πρέπει στη συνέχεια να βγαίνει από το φίλτρο και γιατί;

Με δεδομένη την άποψη όχι μόνο πετσοπάδων, αλλά και ιχθυολόγων, ότι στα οικιακά φίλτρα (δηλαδή όσα χρησιμεύουν για να καθαρίζουν το πόσιμο νερό της βρύσης) χρησιμοποιείται ο άνθρακας για να κατακρατά βαρέα μέταλλα και άλλες επιβλαβείς ουσίες, έτσι και στα ενυδρειακά φίλτρα πρέπει να παραμένει για να καθαρίζει ό,τι υπάρχει που μπορεί να βλάψει τα ψαράκια, όπως την ποσότητα από τα υγρά λιπάσματα, που δεν απορροφάται από τα φυτά.

Μάλιστα άποψη ιχθυολόγων είναι, ότι δεν επιβαρύνει την υγεία των ψαριών μας, γιατί δεν τους στερεί κάτι, που τους είναι χρήσιμο...

Με τρον τρόπο αυτό "καθαρίζει" το νερό ακόμη και από υποψία επικίνδυνων ουσιών...

Επειδή εξάλλου δεν μπορεί να... συνυπάρξει με τύρφη προτείνουν η τύρφη να χρησιμοποιείται στο βαρέλι προετοιμασίας του νερού και ο άνθρακας να αλλάζεται μόνο, όταν εξαντληθεί το όριο δράσης του.

Καθώς όμως η γνώμη των χομπίστων είναι που έχει μεγαλύτερη βαρύτητα, περιμένω τις απαντήσεις σας...

Ευχαριστώ....

Αν αυτα ηταν αποψεις χομπυστων αντε και πετσοπαδων εχει καλως, ΟΜΩΣ αναφερεις ιχθυολογους.

Θελεις να πεις δηλαδη οτι ιχθυολογος ειπε, στο ενυδρειο μου που ειναι φυτεμενο και προσθετω λιπασματα, να βαλω ανθρακα???, ή στο ενυδρειο που χρησιμοποιω νερο ΑΟ (και δεν υπαρχουν φυσικα βαρεα μεταλλα κλπ για να κρατησει ο ανθρακας) αλλα προσθετω τυρφη, να βαλω και εκει ανθρακα????!!!

Μου προτεινει δλδ να πανε χαμενα τα λιπασματα και η τυρφη. :wub:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Όσο μπορεί να φανεί πάράξενο είναι η άποψη ιχθυολόγου, ο οποίος θεωρεί, ότι η παρουσία του άνθρακα μέσα στο εξωτερικό φίλτρο μόνιμα -δλδ να αλλάζει όταν έχει χάσει τις ιδιότητές του- μόνο καλό θα κάνει και όχι κακό στο ενυδρείο, στα ψάρια και τα φυτά...

Σχόλια;;;;;;

Πρώτων μιλάμε για ενυδρείο και όχι για ψάρια προς κατανάλωση και δεύτερων αυτός ο ιχθυολόγος κάπου έχει άδικο. Στα ψάρια σίγουρα δεν κάνει κακό αλλά με τίποτα δεν είναι η χρήση του απαραίτητη. Στα φυτά θα κάνει κακό ιδιαίτερα σε πλούσια φυτεμένα ενυδρεία με φυτά γρήγορης ανάπτυξης, δεν μιλάμε για το αφρικάνικο ενυδρείο με 3-4 ρίζες ανούμπια. Και εξάλλου ιχθυολόγος είναι και όχι βοτανολόγος ή παραπλήσιο, όποτε δικαιολογείτε εν μέρει να πέσει έξω στης απόψεις του.

Εδώ ήμαστε για να κουβεντιάζουμε και να μαθαίνουμε, αν κάποιος ξέρει κάτι που ακούγεται καινούργιο και νέο καλό είναι να το στοιχειοθετήσει αλλιώς παραμένει μια αιωρούμενη θεωρία.

Πρώτον πρέπει να αναρωτηθούμε τη μας προσφέρει ο άνθρακας σε ένα υγιείς σωστά στρωμένο ενυδρείο.

Εγώ πιστεύω απολύτως τίποτα διότι δεν υπάρχει κάτι στο ενυδρείο μας που αν δεν υπήρχε ο άνθρακας θα έκαμνε ζημιά στα ψάρια μας. Όποιος πιστεύει κάτι διαφορετικό να το πει αλλά να μου το εξηγήσει κιόλας. Αυτό το λέω γιατί αλλιώς αφήνουμε αναπάντητα ερωτήματα διχάζουμε της απόψεις χωρίς να βοηθάμε τους νέους χομπίστες να βαδίσουν τον σωστό δρόμο.

Εγώ σαν Χρήστος απορρίπτω κάθε νέα ιδέα που δεν είναι τεκμηριωμένη η δεν μου έχουν δοθεί επεξηγητικές απαντήσεις. Αλλά ειμαι ανηχτός στης νέες ιδέες και όχι κολιμένος στης παλιές.

Φυσικά δεν είπαμε ότι λέμε εδώ να το επιβεβαιώνουμε με στοιχεία, αλίμονο…, αποδείξεις χρειάζονται για της νέες και ιδέες που ακούγονται εκκεντρικές ή παράξενες.

Link to comment
Share on other sites

....Και εξάλλου ιχθυολόγος είναι και όχι βοτανολόγος ή παραπλήσιο, όποτε δικαιολογείτε εν μέρει να πέσει έξω στης απόψεις του....

Δεν θα ειχα αντιρρηση αν μιλαγε για ψαρια για καταναλωση ή καποια διαφορετικη κατασταση απο τα ενυδρεια μας κλπ, αλλα ο φιλος ανεφερε οτι ο ιχθυολογος προτεινε για τον ανθρακα ξεκαθαρα και ακριβως :

.....έτσι και στα ενυδρειακά φίλτρα πρέπει να παραμένει για να καθαρίζει....

Δεν ξερει οτι στα ενυδρεια υπαρχουν φυτα? ή μπαινουν και διαφορα οπως τυρφη κλπ?

Αν δεν το ξερει πως προτεινει ανεπιφυλακτα?

Και δεν μιλαμε για ενα απλο χομπυστα σαν και εμενα που "επιτρεπεται" να κανω καποιο λαθος στην προσπαθεια να βοηθησω καποιον αλλο συνχομπυστα.

Και φυσικα ολοι ψαχνουμε για νεες ιδεες (σωστες και χρησιμες ομως) αλλιως θα το "κλειναμε το μαγαζι" και θα μας εφτανε οτι εχουμε μαθει και διαβασει μεχρι τωρα και αυτη τη στιγμη δεν θα συζητηγαμε.

Φυσικα ολα αυτα μπορει να ξεκινησαν απο μια λαθος ή ελλειπης μεταφορα πληροφοριων οπως γινεται μερικες φορες στο ιντερνετ.

ΥΓ Η βαρυγδουπη αναφορα : "ο ιχθυολογος ειπε να βαζουμε ανθρακα στο φιλτρο μας" ειναι σημαντικη για το καθε χομπυστα και χρειαζεται προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα με τον άνθρακα και τη συνεχή παρουσία του στα φίλτρα,

μας "ταλαιπωρεί" περιοδικά, και φαίνεται να μην υπάρχει άποψη κοινής αποδοχής.

Προσωπικά, ανήκω σε αυτούς που ΔΕΝ χρησιμοποιούν ΠΟΤΕ άνθρακα, ή καλύτερα μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις και δεν αναφέρομαι καν στο πρώτο γέμισμα του ενυδρείου αλλά μετά από κάποια θεραπεία (που ευτυχώς όλα αυτά τα χρόνια χρειάστηκε ελάχιστες φορές).

Επιχειρώντας να μαζέψω διάφορες απόψεις που εγώ θεωρώ με βάση τη κοινή λογική ορθές, καταγράφω τα εξής:

1. Νομίζω ότι, και ο Χρήστος το έθεσε σε καλή βάση, ότι η χρήση του άνθρακα στα φίλτρα με φυτεμένα είναι προφανές ότι είναι προβληματική αφού εκτός από πιθανά βλαβερά βαρέα μέταλλα και άλλες ίσως ουσίες θα μαζέψει και ότι άλλο ωφέλιμο για τα φυτά μας.

2. Τώρα, στα malawi και γενικότερα στα αφρικάνικα που κατά κανόνα έχουν καμιά valisneria ή anubia, αλλά και πιο γενικά σε μη φυτεμένα ενυδρεία κρύα ή ζεστά, η προσθήκη του άνθρακα στο φίλτρο μάλλον δεν θα προκαλέσει πρόβλημα και μάλλον θα κάνει αυτό που αναφέρθηκε περί αφαίρεσης βλαβερών ουσιών αρκεί περιοδικά να αντικαθίσταται γιατί εγώ θεωρώ ότι για βιολογικό υλικό δεν κάνει όσο πορώδης κι αν είναι.

3. Η χρήση νερού από ΑΟ, ο καθαρισμός που υφίσταται και κατόπιν ο εμπλουτισμός του με τα απαραίτητα κάθε φορά ιχνοστοιχεία, ακυρώνει κάθε χρησιμότητα της εφαρμογής άνθρακα στο φίλτρο μας είτε σε φυτεμένο είτε σε αφρικάνικο.

4. Η χρήση φίλτρου άνθρακα ΣΤΗ ΒΡΥΣΗ (όπως αυτά που χρησιμοποιούμε για το πόσιμο νερό μας) είναι μία ενδιαφέρουσα ιδέα για τις αλλαγές νερού, αν θέλουμε να απαλλαγούμε από βλαβερές ουσίες και βαρέα μέταλλα πριν το ρίξουμε στο ενυδρείο, εφόσον φυσικά δεν χρησιμοποιούμε ΑΟ, αν και μάλλον ασύμφορο μου φαίνεται για αλλαγές μεγάλων ποσοτήτων νερού. Προσωπικά χρησιμοποιώ νερό περασμένο από τέτοιο φίλτρο βρύσης όταν συμπληρώνω νερό από εξάτμιση στο αφρικάνικο κάτι που δεν ξεπερνάει τα 10 λίτρα τη φορά.

5. Η χρήση του άνθρακα μετά από θεραπείες σε όλα τα είδη ενυδρείων δεν νομίζω ότι αμφισβητήθηκε από κανέναν μας.

6. Τέλος, όλες οι απόψεις είναι σεβαστές όταν τελικά συμβάλλουν στη διαμόρφωση γνώσης και προάγουν νέες ιδέες προς τη σωστή κατεύθυνση. Ένας ιχθυολόγος ίσως έχει πολύ σοβαρές και θεμελιωμένες απόψεις για φίλτρα μάλλον σε καλλιέργειες ψαριών για κατανάλωση (φαντάζομαι ότi είναι μάλλον προφανές ότι σε ιχθυοκαλλιέργειες μπορεί να υπάρχει άνθρακας στα φίλτρα, που χρησιμοποιούνται είτε συνεχώς είτε σίγουρα μετά από αντιβιώσεις και άλλες θεραπείες) αλλά για τις συνθήκες των ενυδρείων ίσως χρειάζονται κάποιες επιπλέον γνώσεις που πιθανόν δεν αφορούν τους επαγγελματίες ιχθυολόγους ούτε και διδάσκονται ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ. Στο κάτω κάτω, όπως αναφέρθηκε το ευνυδρείο δεν αφορά μόνο τα ψάρια αλλά και τα φυτά.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια καλησπέρα,

επειδή υπάρχουν απορίες, αναφέρω απλώς, ότι αυτός, που μου το πρότεινε είναι ιχθυολόγος και μάλιστα με ένα δίπλωμα μισό στρέμμα.

Βέβαια δεν είναι βοτανολόγος, όπως αναφέρθηκε, αλλά η άποψή του είναι η εξής: Βάλε τον άνθρακα μόνιμα μέσα στο φίλτρο σου, προετοίμαζε το νερό σου σε ξεχωριστό βαρέλι με αντιχλώριο, θερμοστάτη, τύρφη και κυκλοφορητή.

Όταν αλλάζεις νερό από το βαρέλι σου και χρησιμοποιείς λιπάσματα για τα φυτά σου, δεν πρέπει να φοβάσαι το παραμικρό. Τα φυτά θα πάρουν με τα φύλλα τους το ποσοστό του λιπάσματος, που χρειάζονται και το υπόλοιπο αντί να μείνει μέσα στο νερό θα το καθαρίσει ο άνθρακας.

Ακόμη στην ερώτησή μου, αν υπάρχει πρόβλημα με το νερό από το βαρέλι, αφού θα έχει περάσει από τύρφη, μήπως χάσει τις ιδιότητες της τύρφης, ήταν καθησυχαστικός, ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί.

Μάλιστα μου ανέφερε, ότι ανάλογα πειράματα έκανε και ο ίδιος στη σχολή ως εξάσκηση και δεν υπήρχε πρόβλημα. :wub::P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια καλησπέρα,

επειδή υπάρχουν απορίες, αναφέρω απλώς, ότι αυτός, που μου το πρότεινε είναι ιχθυολόγος και μάλιστα με ένα δίπλωμα μισό στρέμμα.

Βέβαια δεν είναι βοτανολόγος, όπως αναφέρθηκε, αλλά η άποψή του είναι η εξής: Βάλε τον άνθρακα μόνιμα μέσα στο φίλτρο σου, προετοίμαζε το νερό σου σε ξεχωριστό βαρέλι με αντιχλώριο, θερμοστάτη, τύρφη και κυκλοφορητή.

Όταν αλλάζεις νερό από το βαρέλι σου και χρησιμοποιείς λιπάσματα για τα φυτά σου, δεν πρέπει να φοβάσαι το παραμικρό. Τα φυτά θα πάρουν με τα φύλλα τους το ποσοστό του λιπάσματος, που χρειάζονται και το υπόλοιπο αντί να μείνει μέσα στο νερό θα το καθαρίσει ο άνθρακας.

Ακόμη στην ερώτησή μου, αν υπάρχει πρόβλημα με το νερό από το βαρέλι, αφού θα έχει περάσει από τύρφη, μήπως χάσει τις ιδιότητες της τύρφης, ήταν καθησυχαστικός, ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί.

Μάλιστα μου ανέφερε, ότι ανάλογα πειράματα έκανε και ο ίδιος στη σχολή ως εξάσκηση και δεν υπήρχε πρόβλημα. :wub::P:ninja:

Πολλή περιδεμένα μας τα λέει αυτός ο ‘’ιχθυολόγος ‘’ πες των να γραφτή στο φόρουμ και να μας τα ξεδιαλύνει.

Το φυτό δεν είναι άνθρωπος, ο άνθρωπος κάθετε τρώει και μετά ξανά τρώει από ώρα.

Το φυτό ‘’τρώει ‘’ συνέχεια ‘’ 24 ώρες. Όποτε καταλαβαίνεις ότι δεν ισχύει αυτό που λες ή σου είπε. «Τα φυτά θα πάρουν με τα φύλλα τους το ποσοστό του λιπάσματος, που χρειάζονται και το υπόλοιπο αντί να μείνει μέσα στο νερό θα το καθαρίσει ο άνθρακας.»

Ερώτηση πρώτη και πως θα ξέρω εγώ ότι τα φυτά θα προλάβουν να πάρουν τα συστατικά τους προτού τα απορροφήσει ο άνθρακας, μήπως έκαναν καμιά συμφωνία.

Και εγώ ταΐζω τα φυτά γιατί να ταΐσω και τον άνθρακα;

Κάποιοι δεν έχουν χρόνο να ρίχνουν λίπασμα στα φυτά τους κάθε μέρα και ρίχνουν λίπασμα πχ για 5 μέρες δηλαδή αν ένα φυτό θέλει πχ 2mg λίπασμα από το χ΄ συστατικό τότε για πέντε μέρες θα ρίξουμε 10mg. Έλα όμως που θα έρθει ο καλός ο άνθρακας και την δεύτερη μέρα έχει ρουφήξει τα πάντα τη θα γίνει; Δεν θα πεινούν τα φυτά μου για της επόμενες 3 μέρες;

Και αν υποθέσουμε ότι ο άνθρακας δρα πολλή πολλή αργά και σε 5 μέρες ρουφήξει μόνο μια μικρή ποσότητα από τα συστατικά τότε που χρησιμεύει ;;

Απορία και συμπέρασμα: αφού τα φυτά ‘’τρώνε ‘’ 24 τότε ο άνθρακας θα πρέπει να περιμένει να φάνε τα φυτά και μετά να απορροφήσει τα συστατικά άρα δεν θα τα αποροφύσει ποτέ.

Άκουσα και άλλα κουφά.

Αν βάλω αντιχλώριο γιατί να βάλω και άνθρακα αφού κάνουν την ίδια δουλειά, σε έξοδα να βρίσκομε.

Και άντε βάζεις άνθρακα στο ενυδρείο σου τη πρώτη φορά και το καθαρίζει από τα βαριά μέταλλα κτλ. Οπότε δεν έχεις άλλο βαριά μέταλλα στο ενυδρείο σου.

Κάνεις αλλαγές νερού βάζεις αντιχλώριο στο νερό της αλλαγής και εξουδετερώνει τα βαριά μέταλλα οπότε το ενυδρείο μας δεν έχει τίποτα το μεμπτό. Και ρωτώ γιατί να ξαναβάλω άνθρακα να τραβήξει τη;;;;

Πια η ουσία που θα κάνει κακό στα ψάρια μου;

και παλληκάρι μου αυτό δεν το καταλαβαίνω ο άνθρακας κραταει ένα σορό πράγματα και έκανε συμβόλαιο να μην κρατήσει της τανίνες και το χουμικό οξύ από την τύρφη…. Έλεος δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Πολλή περιδεμένα μας τα λέει αυτός ο ‘’ιχθυολόγος ‘’ πες των να γραφτή στο φόρουμ και να μας τα ξεδιαλύνει.

Το φυτό δεν είναι άνθρωπος, ο άνθρωπος κάθετε τρώει και μετά ξανά τρώει από ώρα.

Το φυτό ‘’τρώει ‘’ συνέχεια ‘’ 24 ώρες. Όποτε καταλαβαίνεις ότι δεν ισχύει αυτό που λες ή σου είπε. «Τα φυτά θα πάρουν με τα φύλλα τους το ποσοστό του λιπάσματος, που χρειάζονται και το υπόλοιπο αντί να μείνει μέσα στο νερό θα το καθαρίσει ο άνθρακας.»

Ερώτηση πρώτη και πως θα ξέρω εγώ ότι τα φυτά θα προλάβουν να πάρουν τα συστατικά τους προτού τα απορροφήσει ο άνθρακας, μήπως έκαναν καμιά συμφωνία.

Και εγώ ταΐζω τα φυτά γιατί να ταΐσω και τον άνθρακα;

Κάποιοι δεν έχουν χρόνο να ρίχνουν λίπασμα στα φυτά τους κάθε μέρα και ρίχνουν λίπασμα πχ για 5 μέρες δηλαδή αν ένα φυτό θέλει πχ 2mg λίπασμα από το χ΄ συστατικό τότε για πέντε μέρες θα ρίξουμε 10mg. Έλα όμως που θα έρθει ο καλός ο άνθρακας και την δεύτερη μέρα έχει ρουφήξει τα πάντα τη θα γίνει; Δεν θα πεινούν τα φυτά μου για της επόμενες 3 μέρες;

Και αν υποθέσουμε ότι ο άνθρακας δρα πολλή πολλή αργά και σε 5 μέρες ρουφήξει μόνο μια μικρή ποσότητα από τα συστατικά τότε που χρησιμεύει ;;

Απορία και συμπέρασμα: αφού τα φυτά ‘’τρώνε ‘’ 24 τότε ο άνθρακας θα πρέπει να περιμένει να φάνε τα φυτά και μετά να απορροφήσει τα συστατικά άρα δεν θα τα αποροφύσει ποτέ.

Άκουσα και άλλα κουφά.

Αν βάλω αντιχλώριο γιατί να βάλω και άνθρακα αφού κάνουν την ίδια δουλειά, σε έξοδα να βρίσκομε.

Και άντε βάζεις άνθρακα στο ενυδρείο σου τη πρώτη φορά και το καθαρίζει από τα βαριά μέταλλα κτλ. Οπότε δεν έχεις άλλο βαριά μέταλλα στο ενυδρείο σου.

Κάνεις αλλαγές νερού βάζεις αντιχλώριο στο νερό της αλλαγής και εξουδετερώνει τα βαριά μέταλλα οπότε το ενυδρείο μας δεν έχει τίποτα το μεμπτό. Και ρωτώ γιατί να ξαναβάλω άνθρακα να τραβήξει τη;;;;

Πια η ουσία που θα κάνει κακό στα ψάρια μου;

και παλληκάρι μου αυτό δεν το καταλαβαίνω ο άνθρακας κραταει ένα σορό πράγματα και έκανε συμβόλαιο να μην κρατήσει της τανίνες και το χουμικό οξύ από την τύρφη…. Έλεος δηλαδή.

Σ' αυτά, που λες έχεις απόλυτο δίκιο. Κι εγώ όσα είχα διαβάσει μέσα από το forum ακολουθούσα, αλλά ήταν μία άλλη άποψη και μάλιστα από άνθρωπο πτυχιούχο και είπα να την μοιραστώ με όλους.

Ο συγκεκριμένος δουλεύει σε ιχθυοκαλλιέργειες, αλλά όπως ειπώθηκε άλλα τα ψάρια για παραγωγή και κατανάλωση και άλλα για το χόμπι μας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...