Jump to content

Αγγελοψαρα σε μικρο ενυδρειο 30χ30χ60


Recommended Posts

Μόλις έστρωσε το ενυδρείο μου (54 λίτρα μεικτό 30χ30χ60) και χτες το απόγευμα αγόρασα 4 πολύ μικρά αγγελόψαρα (marble νομίζω ότι λέγονται). Από το κατάστημα που τα πείρα δε μου είπαν τίποτα για το μέγεθος.

Δυστυχώς διάβασα σήμερα το πρωί ότι το ευδρείο μου είναι μικρό για αγγελόψαρα. Τί προτείνεται να κάνω;

Σκέφτομαι να τα κρατήσω για λίγο καιρό και να τα δωρίσω σε κάποιον αργότερα. Εσείς τι λέτε;

Τί άλλα ψάρια μπορώ να βάλω;

Το PH είναι 7.

Έχω ένα εσωτερικό φίλτρο ΕΗΕΙΜ 2006, δύο μικρές ρίζες mopani, λάβα στο βυθό και δύο φυτά Anubia δεμένα στα mopani.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να τα δωσεις τωρα και να βαλεις κατι αλλο! :wub:

Link to comment
Share on other sites

λέτε να τα πάρει πίσω το μαγαζί;

Link to comment
Share on other sites

λέτε να τα πάρει πίσω το μαγαζί;

Αν του τα κανεις δωρο....

Link to comment
Share on other sites

καντο ειδεμη τα καταδικαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω να τα πάρουν πίσω εννοώ να γυρίσω τα αγγελόψαρα και να μου δώσουν άλλα ψάρια ίσης αξίας.

Ούτε 24 ώρες δεν τα έχω. Θα τους πάρω ένα τηλέφωνο.

Ποιές ποικιλίες ψαριών είναι κατάλληλες για το ενυδρείο μου;

Θα ήθελα να είχα 2-3 είδη ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Γκαπακιααα με ενα σαλιγκαρακι η εναν μονομαχο με ενα σαλιγκαρι!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πήγαινε με παρέα για να μην σε τουμπάρει και τρίψ' του τα στη μούρη, έχει υποχρέωση να ξέρει οτι δεν χωράνε σε 60άρι και έχει επίσης υποχρέωση να σου τα αλλάξει με άλλα ίσης αξίας, ειδικά αν μιλάμε για 24 ώρες!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πήγαινε με παρέα για να μην σε τουμπάρει και τρίψ' του τα στη μούρη, έχει υποχρέωση να ξέρει οτι δεν χωράνε σε 60άρι και έχει επίσης υποχρέωση να σου τα αλλάξει με άλλα ίσης αξίας, ειδικά αν μιλάμε για 24 ώρες!

Δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι σωστη η προταση.

Χρειαζονται καποιες διευκρινησεις.

Από το κατάστημα που τα πείρα δε μου είπαν τίποτα για το μέγεθος...
α) Τους ρωτησες και δεν σου ειπαν?

β) Τους ρωτησες και σου ειπαν οτι μπαινουν στο ενυδρειο σου?

γ) Τους ζητησες 4 σκαλαρια και απλα στα εδωσαν χωρις να σε ρωτησουν που θα τα βαλεις?

Δυστυχώς διάβασα σήμερα το πρωί ότι το ευδρείο μου είναι μικρό για αγγελόψαρα.

Τί προτείνεται να κάνω;

Γιατι δεν διαβασες πριν τα παρεις?

1. Την επομενη φορα να διαβασεις πληροφοριες πριν παρεις οτιδηποτε ζωντανο και καλου κακου για διασταυρωση πληροφοριων να κανεις και μια ερωτηση στο φορουμ μεχρι να αποκτησεις καλη εμπειρια.

2. Να ρωτησεις αν γινεται αλλαγη, αν δεν γινεται να βαλεις αγγελια να τα πουλησεις/χαρισεις στο φορουμ (προτεινω να τα πουλησεις γιατι το τσαμπα ψαρι καποιοι δεν το προσεχουν τοσο οσο αυτο που θα πληρωσουν).

3. Να κρατησεις ζωντανη τη βιολογια μεχρι να μπει η νεα συνθεση (δεν βαζουμε ποτε ολα τα ψαρια μαζι, δεν προλαβαινει η βιολογια να ανταπεξελθει)

ή 4. Αν σου αρεσουν τα σκαλαρια να παρεις ενα 300 λιτρα και πανω και να φτιαξεις ενα σωστο σκαλαροενυδρειο.

Σκέφτομαι να τα κρατήσω για λίγο καιρό και να τα δωρίσω σε κάποιον αργότερα. Εσείς τι λέτε;
Ειναι το χειροτερο που μπορεις να κανεις, γιατι μετα θα εχεις ψαρια με προβλημα αναπτυξης αφου χρειαζεται απο την αρχη σωστο περιβαλλον. Αν τα κρατησεις θα εχουν προβλημα και τα ψαρια αλλα και ο επομενος χομπυστας που θα παρει προβληματικα ψαρια χωρις να το ξερει και θα το καταλαβει πιθανως αργα, πραγμα "αντισυναδελφικο" αν γινεται εν γνωση μας.
Μόλις έστρωσε το ενυδρείο μου (54 λίτρα μεικτό 30χ30χ60)...
το 60 ειναι το μηκος? συνηθιζεται να γραφουμε τις διαστασεις ετσι : μηκος Χ βαθος Χ υψος.

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Με τι τροπο το εστρωσες?

......Τί άλλα ψάρια μπορώ να βάλω;
Θα δουμε μετα τις απαντησεις.
Το PH είναι 7...

Πως το "φτιαχνεις" το 7? με τι μετρας?

Έχω ένα εσωτερικό φίλτρο ΕΗΕΙΜ 2006....
Δεν γνωριζω αυτο το μοντελο ή μηπως εχεις γραψει λαθος κωδικο? Γραψε το σωστα αν εχεις κανει λαθος και ανεφερε ογκο και ειδος υλικων.

Καλη συνεχεια, και καλο διαβασμα. :wub:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το ΕΗΕΙΜ 2006 ειναι εσωτερικο φιλτρο με ενα σφουγγαρι και κανει για ενυδρειο μεχρι 45 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι σωστη η προταση.

Χρειαζονται καποιες διευκρινησεις.

α) Τους ρωτησες και δεν σου ειπαν?

β) Τους ρωτησες και σου ειπαν οτι μπαινουν στο ενυδρειο σου?

γ) Τους ζητησες 4 σκαλαρια και απλα στα εδωσαν χωρις να σε ρωτησουν που θα τα βαλεις?

Γιατι δεν διαβασες πριν τα παρεις?

1. Την επομενη φορα να διαβασεις πληροφοριες πριν παρεις οτιδηποτε ζωντανο και καλου κακου για διασταυρωση πληροφοριων να κανεις και μια ερωτηση στο φορουμ μεχρι να αποκτησεις καλη εμπειρια.

2. Να ρωτησεις αν γινεται αλλαγη, αν δεν γινεται να βαλεις αγγελια να τα πουλησεις/χαρισεις στο φορουμ (προτεινω να τα πουλησεις γιατι το τσαμπα ψαρι καποιοι δεν το προσεχουν τοσο οσο αυτο που θα πληρωσουν).

3. Να κρατησεις ζωντανη τη βιολογια μεχρι να μπει η νεα συνθεση (δεν βαζουμε ποτε ολα τα ψαρια μαζι, δεν προλαβαινει η βιολογια να ανταπεξελθει)

ή 4. Αν σου αρεσουν τα σκαλαρια να παρεις ενα 300 λιτρα και πανω και να φτιαξεις ενα σωστο σκαλαροενυδρειο.

Ειναι το χειροτερο που μπορεις να κανεις, γιατι μετα θα εχεις ψαρια με προβλημα αναπτυξης αφου χρειαζεται απο την αρχη σωστο περιβαλλον. Αν τα κρατησεις θα εχουν προβλημα και τα ψαρια αλλα και ο επομενος χομπυστας που θα παρει προβληματικα ψαρια χωρις να το ξερει και θα το καταλαβει πιθανως αργα, πραγμα "αντισυναδελφικο" αν γινεται εν γνωση μας.

το 60 ειναι το μηκος? συνηθιζεται να γραφουμε τις διαστασεις ετσι : μηκος Χ βαθος Χ υψος.

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Με τι τροπο το εστρωσες?

Θα δουμε μετα τις απαντησεις.

Πως το "φτιαχνεις" το 7? με τι μετρας?

Δεν γνωριζω αυτο το μοντελο ή μηπως εχεις γραψει λαθος κωδικο? Γραψε το σωστα αν εχεις κανει λαθος και ανεφερε ογκο και ειδος υλικων.

Καλη συνεχεια, και καλο διαβασμα. :wub:

Τους ρώτησα τι ψαρια μπορώ να βάλω στο προσφατα στρωμενο ενυδρείο μου.

Δεν εγινε συζητηση μεγέθους ενυδρείου. Είχε γίνει παλιότερα αλλα μαλλον δε θυμόταν και εγω δε το διευκρίνησα. Για καποια ψαρια μου ειπαν οτι μεγαλωνουν πολυ, όχι όμως για τα αγγελοψαρα. Τα συγκεκριμενα πρεπει να ειναι παρα πολυ μικρά σε ηλικία.

Μίλησα μαζι τους τηλεφωνικα και θα τα παω πίσω σε κανένα μήνα (μου το πρότειναν αυτοί).

Λάθος το ότι δε διάβασα. Τσέκαραν το νερό που τους πήγα και μου είπαν ότι το ενυδρείο είναι έτοιμο να δεχτεί ψάρια. Από τον ενθουσιασμό μου βιάστηκα και δεν το έψαξα.

Το στρώσιμο έγινε με Stress Zyme που μου έδωσαν. Τρείς εβδομάδες χωρίς ψάρια αλλά stress zyme κάθε εβδομάδα.

TO Ph όπως και τα νιτρικά μου μέτρησαν το νερό στο μαγαζί. Με strip.

ΤΟ ΕΗΕΙΜ 2006 Είναι εσωτερικό φίλτρο. Με φίλτρο σφουγγάρι. Το "πρόβλημα" του είναι ότι είναι πάρα πολύ δυνατό με αποτέλεσμα να δημιουργούνται πολλές πάρα πολύ φυσαλίδες. Ακόμα και με μειωμένη την ενταση. Από την άλλη νομίζω ότι ίσως αυτό να είναι και καλό.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έγινε επεξεργασία - cpapakon
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ταλαιπωραθούν τα ψαράκια 1 μήνα? :wub:

Επίσης καλύτερα να πάρεις δικά σου τεστ (έστω και στριπς αν δεν θες υγρά) και να τα αξιολογήσουμε εδώ μέσα, σίγουρα κέρδος δεν έχουμε και θα έχεις υπεύθυνες απαντήσεις.

Αν το φίλτρο είναι πολύ δυνατό ίσως να ενοχλεί τα ψάρια, μπορείς να το στρέψεις σε κάποιο τζάμι για να σπάει η ροή ή να το ρυθμίσεις χαμηλότερα αν αυτό γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ταλαιπωραθούν τα ψαράκια 1 μήνα? :wub:

Επίσης καλύτερα να πάρεις δικά σου τεστ (έστω και στριπς αν δεν θες υγρά) και να τα αξιολογήσουμε εδώ μέσα, σίγουρα κέρδος δεν έχουμε και θα έχεις υπεύθυνες απαντήσεις.

Αν το φίλτρο είναι πολύ δυνατό ίσως να ενοχλεί τα ψάρια, μπορείς να το στρέψεις σε κάποιο τζάμι για να σπάει η ροή ή να το ρυθμίσεις χαμηλότερα αν αυτό γίνεται.

[/quo

Δε νομιζω να ταλαιπωρηθούν τα ψαρακια. Ειναι πολύ μικρά 3-4 εκατοστά περίπου. Έχουν πολύ χώρο για κολύμπι.

Από το μαγαζί μου είπαν ότι καλύτερα να μην τα αλλάζουμε περιβάλλον σε τόσο σύντομο διάστημα για να μη στρεσάρονται. Καταλαβαίνω τη λογική τους.

Πόσο θα μεγαλώσουν σε ένα μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Στον χώρο που τους παρέχεις μπορεί να μη μεγαλώσουν και καθόλου... και αυτό μόνο κακό είναι για τα ψαράκια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...