Jump to content

κυκλοφορητης


Recommended Posts

θελω τις αποψεις σας αν πρεπει να εχω σε 100 λιτρα ενυδρειο κυκλοφορητη νερου η δεν ειναι απαραιτητο δηλαδη παιρνει νερο και το ξαναβγαζει τιποτα αλλο ... ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάρια έχει το ενυδρείο? Φυτά? Και τι φίλτρο?

εχει 2 gurami 3 platy 2 SKALARIA 1 pleko και 1 γατοψαρο φυτα εχω πλαστικα και εχει εσωτερικο φιλτρο μεγαλο απο την μανα το δεν γραφει μαρκα

Link to comment
Share on other sites

μιλαω για ενα μηχανιματακι μικρο που απλως παιρνει νερο και το ξαναβγαζει χωρις να το φιλτραρει η κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

πρώτα πρέπει να μας πεις τη ροή (l/h) του κυκλοφορητή του φίλτρου. αν και έχω την αίσθηση ότι δεν το χρειάζεσαι.

:wub: Υ.Σ: Η σύνθεση των ψαριών σου έχει πρόβλημα :P

Link to comment
Share on other sites

εχει 2 gurami 3 platy 2 SKALARIA 1 pleko και 1 γατοψαρο φυτα εχω πλαστικα και εχει εσωτερικο φιλτρο μεγαλο απο την μανα το δεν γραφει μαρκα

Τα γκουράμι και τα αγγελόψαρα θέλουν πολύ χαμηλά ρεύματα οπότε ο έξτρα κυκλοφορητής δεν θα τα βοηθήσει να νιώσουν άνετα, πάρ' όλα αυτά τα αγγελόψαρα θέλουν να είναι παρέα 5 άτομα και πάνω και φυσικά κοντά στα 150 λίτρα ακόμα και για ζευγάρι, οπότε η βασική απόφαση που πρέπει να πάρεις για να προχωρήσει καλά το ενυδρείο είναι κατά τη γνώμη μου να δώσεις τα σκαλαράκια και να ασχοληθείς με ψάρια ασίας.

Τα κορύντορας (γατόψαρα) χρειάζονται 2 πράγματα, παρέα πάλι πάνω από 5 και λεπτή άμμο για να σκάβουν, το έχει επισημάνει πολλές φορές άλλωστε και ο Bleher. Τα corydoras δεν είναι από ασία αλλά από Αμαζόνιο αλλά μπορείς να τα κρατήσεις σε ένα ελαυρά όξινο έως ουδέτερο νερό, ανάλογα με το είδος τους.

Τέλος αν δεν έχεις διοξείδιο μπορείς απλά να προκαλέσεις ανατάραξη επιφάνειας με την έξοδο του φίλτρου που θα είναι αρκετή για την επαρκή οξυγόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι αν τσακώνονται αλλά το περιβάλλον και οι συνθήκες που ζει κάθε ψάρι. Διάβασε, άνοιξε ένα νέο θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία, κάνοντας αναλυτική περιγραφή του ενυδρείου σου και θα πάρεις πολλές απαντήσεις. :wub: Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για ολα.Εχω ενα μηχανημα με ενα σωλινακι που αν το βαλεις στο νερο βγαζει φυσαλιδες να το θεσω σε λειτουργια???

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχεις διοξείδιο μπορείς απλά να προκαλέσεις ανατάραξη επιφάνειας με την έξοδο του φίλτρου που θα είναι αρκετή για την επαρκή οξυγόνωση.

Αν κάνεις αυτό δεν χρειάζεσαι αεραντλία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...