Jump to content

ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟ!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Υστερα απο πολη σκεψη σκεφτηκα να φτιαχω ενυδρειο 200cmX200cmX130 χωρητικοτητα 5200λ. με τζαμια αλεξισφαιρα βιτρινας παχους 2cm το οποιο θα μπαινει σε βαση φτιαγμενη απο γωνιες παχους μισου εκατοστου και η βαση θα εχει 11 ποδια τα οποια θα ειναι απο κιλοδοκο ηλεκτοκολλημενα με τις γωνιες.Δηλαδη το ενυδριο θα μπαινει μεσα στην βαση οπως το καπακι στο ενυδρειο.Οικονομικα μου στοιχηζει η ολη κατασκευη κοντα στα 1000ε(την βαση θα την φτιαξω μονος μου).Ειδα οτι ενυδρεια με 700 και 800λ εχουν κοντα στα 1000ε.Εγω μπορω να φτιαξω 5200λ καθαρο 4500λ.Εχω διαβασει το αρθρο για ενυδριο με κοντρα πλακε θαλασσης αλλα δεν με εντυπωσιασε.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι οι μηχανισμοι για ενα τετοιο ενυδρειο(φιλτρο,θερμοστατηςκτλ)εαν υπαρχουν και ποσο στοιχιζουν?Εχετε καταλογο τετοιων μηχανηματων? :wub::P:ninja::thumbup::thumbup::thumbup::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::thaman::thaman::thaman::thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Καλώ κουράγιο για το θηρίο σου!

Καταρχήν η διαστάσεις με προβληματίζουν αρκετά μιας και δεν είναι διαστάσεις που να μπορείς εύκολα να συντηρείς το ενυδρείο σου.

Δεύτερων ελπίζω να έχεις κάνει και ανάλογη μελέτη για την στατικότατα του σπιτιού σου.

Και τρίτων σε τόσα λίτρα η πιο ορθή λύση είναι ένα αυτόσχέδιο φίλτρο πχ σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω σ' αυτά που έγραψε ο Χρήστος, ότι πρέπει να σκεφτείς όχι μόνο το κόστος αγοράς αλλά και το κόστος συντήρησης που θα έχει ένα τέτοιο θηρίο.

Καλή συνέχεια σε ότι αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θα σου μιλήσω ως ενυδροφιλος γιατι ακομα στρωνω το πρωτο μου ενυδρείο (15 μερες και δεν εχει ψαρακι ακομα μεσα :wub: )

Θα σου μιλήσω ως μηχανικός..... ενα τετοιο μονιμο φορτίο αναλογα το σπιτι και τη θέσει θα επιβάλλει μεγαλες καταπονησεις στη φερουσα ικανοτητα του κτιριου του οποιου θα τοποθετητει.

Κοιταξε το λιγο πριν κανεις μια τετοια κινηση!!

Μην υπολογιζεις μονο τα 5200λιτρα νερου που θα ειναι περιπου 5200 κιλα εαν βαλει μονο νερο, γιατι με τη διακοσμιση (αμμο-πετρες) που έχει μεγλυτερη πυκνοτητα και αρα μεγαύτερο ειδικο βαρος, είναι καπου ατα 1000 κιλα το αλεξισφαιρο και η μεταλικη κατασκευη......

Σκεψου που θα το βαλεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο πολη σκεψη σκεφτηκα να φτιαχω ενυδρειο 200cmX200cmX130 χωρητικοτητα 5200λ. με τζαμια αλεξισφαιρα βιτρινας παχους 2cm το οποιο θα μπαινει σε βαση φτιαγμενη απο γωνιες παχους μισου εκατοστου και η βαση θα εχει 11 ποδια τα οποια θα ειναι απο κιλοδοκο ηλεκτοκολλημενα με τις γωνιες.Δηλαδη το ενυδριο θα μπαινει μεσα στην βαση οπως το καπακι στο ενυδρειο.Οικονομικα μου στοιχηζει η ολη κατασκευη κοντα στα 1000ε(την βαση θα την φτιαξω μονος μου).Ειδα οτι ενυδρεια με 700 και 800λ εχουν κοντα στα 1000ε.Εγω μπορω να φτιαξω 5200λ καθαρο 4500λ.Εχω διαβασει το αρθρο για ενυδριο με κοντρα πλακε θαλασσης αλλα δεν με εντυπωσιασε.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι οι μηχανισμοι για ενα τετοιο ενυδρειο(φιλτρο,θερμοστατηςκτλ)εαν υπαρχουν και ποσο στοιχιζουν?Εχετε καταλογο τετοιων μηχανηματων? :wub::P:ninja::thumbup::thumbup::thumbup::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::thaman::thaman::thaman::thaman::thaman:

Φιλε επειδη ψαχνομαι και εγω για κατι αναλογο και εχω ριξει αρκετο ψαξιμο δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα ουτε με τις διαστασεις που αναφερεις ουτε με τη γενικη κατασκευη...καταρχην το 1,30 που πιστευω οτι εννοεις το υψος θα πρεπει να κανεις βουτια με το κεφαλι και τους ομους για να φτασεις στο πατο,επισεις για το γυαλι μηπως εννοεις securit και οχι αλεξισφαιρο γιατι εαν δεν κανω λαθος το κοστος στο 2ο ανεβαινει πολυ...ψαξτο καλα πριν κανεις κινηση γιατι τα πισωγυρισματα δεν θα ειναι ευκολα...σου ευχομαι καλη συνεχεια και να μας ενημερωνεις!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο που σας ανεφερα θα φτιαχτει σιγα σιγα και επισης θα στερεωθει σε ενα μερος που εχω σαν αποθηκη στο οποιο το πατωμα ειναι απο μπετον μισου μετρου με πλακα ψιφιδωτη παλιου τυπου.Ειναι ενα δωματιο αρκετα μεγαλο το οποιο θα γινει το δωματιο των ενυδρειων και της παρεας.Αξιζει να μοιραζεσαι μια φιλικη ατμοσφαιρα με φιλους χαζευοντας το ενυδρειο.Πρωπαντον δεν το φτιαχνω για πενεμα ουτε για να δειξω οτι μπορω να κανω κατι καλητερο απο οποιονδηποτε.Το κανω για εμενα απο αποθημενο γιατι μικρος γουσταρα πολυ να εχω ενυδρειο αλλα λογο συνεχων οικογενειακων μετακινησεων δεν απεκτησα ποτε.Τωρα ομως που εχω και την οικονομηκη ευχαιρια και το σιγουρο μερος θα κανω αυτο το ενυδρειο.Επισης συμφωνω οτι το 1.30 ειναι μεγαλο υψος και δυσκολα θα βαλω διακοσμηση μεσα αλλα ευτυχως βρηκα την λυση.Θα χρησιμοποιησω βαρουλκο για αιωρηση δικη μου σαν και αυτο που χρησιμοποιουν στο ντομινο.Δεν ειναι δυσκολο Ολα θα γινουν καλοκαιρι γιατι μπορει να φυτευω και φυτα με μασκα.Πιστευω παντος πως θα αξιζει τον κοπο.Σε θεμα συντηρησης τωρα θα υπαρχει κοπος αλλα αμα αγαπας τα ψαρια και το ενυδρειο αξιζει.Σε αντιχλωριο και τα συναφη σκηνηκα και τροφες πιστευω πως θα υπαρχει μεγαλητερο προβλημα απο οτι σε συντηρηση.Δοξα τον θεο κοντα στο χωριο οπου θα εχω το ενυδρειο υπαρχουν βουνα με ποταμακια με νερο καθαρο και τρεχουμενο αφθονα.Και αυτο για να μην πληρωνω στην ευδαπ χρυσο.Θα επιστρατευσω και πλαστικες δεξαμενες νερου χωρητικοτητας διπλασιας η ακι τριπλασιας του ενυδρειου μην πηγαινω συνεχεια πανω στο βουνο.Αντλια μεταφορας εχω και ετσι ολα οκ.Τωρα με το γυαλι του ενυδρειου ας κανει και 3000ε το ενυδρειο ομως θα το απολαμβανω και μην ξεχναμε οτι θα ειναι ενυδρειο αρκετων τονων οχι λιτρων.Και εχω ενα ρητο<<αφου μια ζωη ζουμε και στην αλλη δεν ξερουμε αν θα μπορουμε να κανουμε τα χομπυ μας που θα μεινουν και στις επομενες γενιες τουλαχιστον ας τα κανουμε σε αυτην την ζωη>>.Το μονο που θελω εαν μπορειται για να παρω μια ιδεα ειναι να μου δειξετε φωτογραφιες απο αυτοσχεδια φιλτρα και αυτοσχεδιους θερμοστατες.Μονο για να παρω ιδεες. :wub::P:ninja::thumbup::thumbup::thumbup::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::thaman::thaman::thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Μια προταση....Μην βαλεις 2 μετρα βαθος βαλε 1μετρο η και λιγο παραπανω και δωσε σε μηκος....Ενα τοσο μεγαλο τετραγωνο και δυσκολα θα συντηρηθει αλλα και θα πιασει και περοσσοτερο χωρο(βεβαια οπως το εχω σκευτει γιατι πιστευω πως θα το βαλεις στο κεντρο της αποθηκης σωστα..??) Παρολα αυτα σου ευχομαι το ονειρο σου να γινει πραγματικοτητα και να ξεπερασεις ολες τις δυσκολιες....:wub:

Link to comment
Share on other sites

Ιψος θα εχει 1,30 μπορει και μετρο.Φανταστειται οτι το ενυδρειο ειναι το μοο χομπυ μου ετσι.Εχω χρονο πολυ για την συντηρηση του.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να γινω κακος αυτα τα ενυδρεια ειναι στη σφαιρα της επιστημονικης φαντασιας για ενα απλο χομπιστα,τεραστιο κοστος κατασκευης τεραστιο κοστος συντηρησης και ειδικες γνωσεις για να κατασκευασθει και να στηθει ενα τετοιο ενυδρειο,δεν φτιαχνεται απο ενα απλο χομπιστα

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά καλή επιτυχία φίλε μου. Ανυπομονούμε να το δούμε με νερό. :wub:

Είναι νωρίς αλλά έχεις σκεφτεί τι ψάρια θα φιλοξενήσεις στο τέρας?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα πρότεινα ένα ενυδρείο με λιγότερο ύψος και θα σου εξηγήσω γιατί.

Με 130 εκατοστά ακόμη και από πάνω να είσαι δεν θα φτάνεις τον πάτο παρά μόνο αν βουτήξεις μέσα. Αν αποφασίσεις να βάλεις φυτά τότε η επιλογές σου είναι πολλή λίγες και θα χρειαστείς λάμπες που θα καίνε τα έντερα τους. Είναι πολλή δύσκολο να φωτίσεις επαρκώς τον βυθό.

Επίσης με το βάθος των δυο μέτρων θα έχεις και εκεί πρόβλημα.

Ακόμη και να αιωρείσαι από πάνω του πρέπει να γίνει τέτοια η κατασκευή που να μπορείς να αφαιρείς τον φωτισμός που αναγκαστικά θα είναι ΜΗ. Και γενικά η συντήρηση θα γίνεται περίπλοκη. Επίσης αν έχεις ένα τόσο μεγάλο βάθος δεν θα μπορέσεις να το διακοσμήσεις σωστά. Πολλή πιο όμορφο θα είναι το ενυδρείο αν μειώσεις το βάθος στο 1 μέτρο ή και ποιο λίγο και αυξήσεις το μήκος του ενυδρείου σου.

Σκέψου καλά αυτό που κάνεις μην το μετανιώσεις αργότερα.

Όσο για της αλλαγές νερού απλά της ξεχνάς. Σε ένα τέτοιο ενυδρείο δεν χρειάζονται καν παρά μόνο μια φορά τον χρόνο άντε το εξάμηνο το νωρίτερο.

Σκέψου πολλή καλά τα έξοδα της ΔΕΗ είναι πάρα πολλά, μόνο για θέρμανση θα θέλεις το λιγότερο 3000 watt βάλε λάμπες και φίλτρο. Επίσης τροφές και αν έχεις φυτά λιπάσματα οπότε το ποσό που θα μαζευτεί θα κοντεύει μηνιάτικό που λέει ο λόγος και αυτό δεν θα είναι μια φορά αλλά κάθε μήνα.

Αν παρόλο αυτά βαστάει η τσέπη σου τότε για εμένα ιδανική διάσταση θα ήταν

Ένα ενυδρείο με ύψος 80 εκατοστά βάθος 80 και μήκος 5-6 μέτρα και τα λίτρα σου θα είναι περίπου 3800.

Link to comment
Share on other sites

Και **** τα μονομαχοενυδρεία θα μπορούσε να γίνει ένα τέτοιο!!!

Εύχομαι να το πραγματοποιήσεις! Το κόστος είναι υψηλό αλλά δεν είναι και όλοι βιοπαλαιστές, οπότε για κάποιους αυτό που είναι για μας τους περισσότερους αδύνατο, γι'αυτούς είναι εφικτό!

Δεν μπορώ να πω πολλά, παρά μόνο ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΕΛΕΤΗ!!!

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Ειναι το 1ο DIY ενυδρειο που θα φτιαξεις?Αν ναι μηπως να σε βοηθαγε καποιος που θα ηξερε καλα την τεχνη?Μονος σου θα το φτιαξεις?Ρε το ΘΗΡΙΟ

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα λετε...εγω μονο 1 θα σου πω...

σκεψου να γινει κατι και να ανοιξει...ητε σπασει το τζαμι ητε ανοιξει η εννωση...

5200 λιτρα θα βγουν στο σπιτι σου...ξερεις τι σημενει αυτο...θα αποκτησεις ενα μικρο κοματι του αμαζονιου σπιτι

σου...

τετοιες κατασκευες δν κανουν για σπιτια..πανω απο 1000 αντε 2000 λιτρα ειναι απαγορευτικα για σπιτια.. :wub::P

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου είναι αν είσαι σε όροφο απλά είναι πάρα πολλά τα κιλά πίεσης στο πάτωμα και δύσκολα θα αντέξει....αν είναι ο χώρος σε ισόγιο ή υπόγειο όπου κάτω απο το τσιμέντο έχει χώμα(δηλαδή έχει κάτι στέρεο απο κάτω να κρατάει και αυτό τότε είσαι οκ....καλή επιτυχία στην κατασκευή του...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι γιατι αυτη η ιστορια μου φαινεται........,βαρουλκα,μασκες κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να κανεις το ονειρο σου παγματικοτητα :wub:

Να ξερεις ο ενθουσιασμος μας κανει να περνουμε βιαστικες αποφασεις. :ninja:

Πριν κανεις κατι να το μελετησεις πολυ καλα. :thumbup:

Ειδικα κατι αυτου του μεγεθους. :P

Link to comment
Share on other sites

Βρε τι κάθεστε και συζητάτε.

Μουφα μου φαίνεται το θεμα.

Φιλε να σε ρωτήσω......

Πρώτον με τι ασχολείσαι(αν επιτρέπεται)

δεύτερον....έχεις φράγκα?

και τρίτον....Αν πλήρεις τις παραπάνω πρϋποθέσεις πας σε εταιρία δίνεις τα έντερα σου και το όνειρο σου πραγματοποιείται.

Έτσι απλά.

Ένας κοινός θνητός χομπίστας δεν μπορεί να κάνει τέτοιο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ προσωπικά θα πρότεινα ένα .... θα θέλεις το λιγότερο 3000 watt βάλε λάμπες και φίλτρο. Επίσης τροφές και αν έχεις φυτά λιπάσματα οπότε το ποσό που θα μαζευτεί θα κοντεύει μηνιάτικό που λέει ο λόγος και αυτό δεν θα είναι μια φορά αλλά κάθε μήνα.

Αν παρόλο αυτά βαστάει η τσέπη σου τότε για εμένα ιδανική διάσταση θα ήταν

Ένα ενυδρείο με ύψος 80 εκατοστά βάθος 80 και μήκος 5-6 μέτρα και τα λίτρα σου θα είναι περίπου 3800.

(ολα αυτα ειναι κυριως και για μεγαλυτερες κατασκευες)

Συμφωνω 100% με το Χρηστο αλλα καλυτερα να γινει απο καποια εταρια η ολη κατασκευη δεν μπορεις να ξερεις απο την αρχη τι προβληματα μπορουν να παρουσιαστουν! :bowdown: ..παραλληλα το κοστος συντηρισης θα μπορουσε να μιεωθει απο την εγκατασταση ενος ηλιακου συστηματος ετσι θα μπορουσε να εξοικονομηθει η ηλιακη ενεργεια αλλα αυτο αυξανει συμαντικα το κοστος στην αρχη (τα πρωτα εξοδα + οτι θελει εξιδεικευμενους τεχνικους ) εγω αν εκανα μια τοσο μεγαλη κατασκευη θα την εκανα στο υπογειο αλλα με πολυ προσοχη ωστε να μην στηριζω/καταπονω καποιο υποστηλωμα του κτιριου ..βεβαια με τα παραταιτητα υδραβλικα εργα σε περιπτωση που παει κατι στραβα και διαφυγει μεγαλη ποσοτητα νερου ...αλλα ειναι καλο να σκεφτεις και παραπερα πχ που διοχετευεις ολη αυτη την ποσοτητα νερου μετα? ..πρεπει να ξερις και τις δυνατοτητες αποχευσης του δυκτιου σου

Έγινε επεξεργασία - ghalepas
Link to comment
Share on other sites

αν πραγματικα το τολμησεις,,,καλη επιτυχια και καλο αποτελεσμα,,,,,, :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οικονομικα μου στοιχηζει η ολη κατασκευη κοντα στα 1000ε(την βαση θα την φτιαξω μονος μου)

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...