Jump to content

ΠΙΘΑΝΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ


Recommended Posts

Τί έχεις σκοπό να φιλοξενήσεις???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παραθέτω φωτογραφίες από το ενυδρείο μου και περιμένω να ακούσω γνώμες για τυχόν αλλαγές.Είναι 110 λίτρα και έχω 4 γκάπυ, 2 πλάτυ, 2 amano και 1 apple snail. Ευχαριστώ. Φυτά υπάρχουν και 4 πλαστικά που θα αντικατασταθούν.

Καλύτερα να τα συγχώνευες σε ένα θέμα, όχι ν' ανοίξεις καινούριο με τις φωτό :wub:

Πες μας και τις μετρήσεις του νερού σου...

Με μια πρώτη ματιά, τα ξύλα που έχεις πιθανόν να σου ρίξουν το ph, πράγμα που δεν σε συμφέρει για τα ψάρια που διατηρείς

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να τα συγχώνευες σε ένα θέμα, όχι ν' ανοίξεις καινούριο με τις φωτό :wub:

Πες μας και τις μετρήσεις του νερού σου...

Με μια πρώτη ματιά, τα ξύλα που έχεις πιθανόν να σου ρίξουν το ph, πράγμα που δεν σε συμφέρει για τα ψάρια που διατηρείς

Ναι μπερδεύτηκα και άνοιξα δύο.Οι μετρήσεις είναι καλές.Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα με ΑΡΙ υγρά τεστ και το ph ήταν 7,6 και πιο σκούρο από ότι έδειχνε η τελευταία βαθμίδα στο τεστ. Το μαύρο φόντο εντάξει ή να το αλλάξω να μην είναι τόσο σκοτεινό?

Link to comment
Share on other sites

Έχω λοιπόν 4 γκάπυ, 2 πλάτυ, 2 amano και 1 apple snail.

Παρακολούθα τις σκληρότητες. Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται να ρίχνεις αλατάκι!

Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθα τις σκληρότητες. Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται να ρίχνεις αλατάκι!

θα κάνω πάλι τεστ να τα δω, αλάτι πήρα και μου είπε η πωλήτρια ότι καλό είναι να ρίχνω σε κάθε αλλαγή νερού κάθε 15 μέρες γιατί είναι καλό για τα ζωοτόκα.

Link to comment
Share on other sites

θα κάνω πάλι τεστ να τα δω, αλάτι πήρα και μου είπε η πωλήτρια ότι καλό είναι να ρίχνω σε κάθε αλλαγή νερού κάθε 15 μέρες γιατί είναι καλό για τα ζωοτόκα.

Γενικώς δεν είναι απαραίτητο να ρίχνεις αλάτι. Υπάρχει όμως πιθανότητα, στο δικό σου ενυδρείο οι σκληρότητες να είναι κάπως χαμηλές. Ήδη το pH 7,6 μου μοιάζει χαμηλό....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...